KOMENTÁŘE

26. čvc, 2018
George Soros, jeden kontroverzní lobbista...
 
Poté, co se na internetu objevily tzv. „Soros Leaks“, můžeme se dozvídat trochu více o tomto americkém miliardáři maďarského původu, jenž používá celosvětově své bohatství k realizaci obrovských lobbiistických strategií.
 
Desetiletí utvářel a podporoval Soros síť aktivistů, jež prosazují celosvětově koncept otevřené, transparentní a tolerantní společnosti, a kteří propagují společenské reformy založené na principech LGBT. 
 
Sorosovi odpůrci v něm vidí nebezpečného podporovatele, jenž zapříčinil nebo podporoval většinu revolucí a státních převratů posledních 25 let. Mezi posledními se dá jmenovat revoluce na Ukrajině 2013 nebo vládě nepřátelská demonstrace v Polsku 2015.
Jaké „spojence“ má Soros v Evropském parlamentu? 
 
Mezi četnými materiály, jež jsou k dispozici se objevil jeden dost zajímavý dokument: Reliable allies in the European Parliament (2014-2019), který vyjmenovává 226 evropských poslanců (z celkových 751), kteří by měli platit za spolehlivé přívržence Open Society. V kartotéce tohoto dokumentu jsou uvedeny precizní detaily. Zde je např. polská poslankyně Agnieszka Kozłowska-Rajewicz vylíčená jako pokrokovější než ostatní její polští kolegové frakce EVP (Evropská lidová).
 
Poslanci jsou rozděleni podle zemí, ale též podle jednotlivých výborů resp. podle přátelských vztahů s ostatními zeměmi, aby se „spojenci“ Open Society dali v jednotlivých výborech lépe zpracovávat. 
 
Zde je 13 evropských poslanců, kteří byli identifikováni jako dokázaní nebo pravděpodobní spojenci Sorosovy Open Society po evropských volbách 2014.
 
Proven or likely Open Society’s allies in the Visegrád Group countries in the European Parliament (2014–2019)
 
Martina Dlabajová (ČR; ALDE-Fraktion; Liberalen)
Jiří Maštálka (ČR; groupe GUE/NGL; radikale Linke)
Tamás Meszerics (Maďarsko; LMP-člen, Grüne/EFA-Frakce v EP)
Péter Niedermüller (Maďarsko; Demokratická koalice, socialistická france v EP)
Monika Flašiková Beňová (SR; Smer-člen, socialistická france v EP)
Monika Smolková (SR; Smer-člen, socialistická france v EP)
Boris Zala (SR; Smer-člen, socialistická france v EP)
Lidia Joanna Geringer de Ödenberg (Polsko; socialistická france v EP)
Andrzej Grzyb (Polsko; socialistická france v EP) 
Danuta Jazłowiecka (Polsko; EVP-frakce v EP)
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (Polsko; EVP-frakce v EP) 
Bogusław Liberadzki (Polsko; socialistická france v EP)
Róża Thun und Hohenstein (Polsko; EVP-frakce v EP) 
 
Případ slovenských poslanců
 
Zjistilo se, že se na listině nacházejí i poslanci slovenské strany premiéra Fica Směr. Avšak Fico patří mezi špičkové evropské politiky, kteří migrační politiku Evropské unie co nejostřeji kritizovali a nazývali ji rituální sebevraždou.
Budou jeho poslanci dále posuzováni jako spojenci Open Society? Jejich chování při hlasování tomu nasvědčuje. Jako např. při hlasování o integraci migrantů na pracovním trhu, kde tři hlasovali pro, zatímco jeden se zdržel hlasování. 
 
Intenzivní aktivita v Maďarsku
 
Open Society Foundations je v Maďarsku proti Orbánově vládě obzvlášť aktivní. Odtajněné dokumenty ukazují, že mnohé maďarské mediální portály dostávají od Open society finanční podporu, jako např. Blog 444.hu, který obdržel slušnou sumu $ 49.500.
Jeden videoklip ukazuje, jak OSF dokonce používá drony, aby lépe uvedla na scénu propagandu proti politice Viktora Orbána. V klipu je projeveno politování, že Sorosovi aktivisté byli v roce 2006 méně aktivní než tehdejší maďarská socialistická vláda, která tehdejší protivládní demonstrace velice brutálně potlačila.  
 
Současná praxe v rámci evropských institucí
 
Tato praxe v registrování poslanců lobbiisty není v žádném případě nic nového. Zvedlo se sice mnoho povyku, když bylo odhaleno, že tabáková lobby si utvořila kartotéku evropských poslanců s těmi, jež pro její zájmy byli náklonní. 
Bude mít stejné echo i odhalení Sorosových aktivistů?
 
Visegradská pošta, která není od pana Sorose financována, bude však nadále o aktivitách Open Society ve Střední Evropě informovat. 
 
Autor: visegradpost.com, překlad Zajíc, TGM, Praha, 26.7.2018
 
Zdroj:
 
 
24. bře, 2018

Celovečerní film Jako v ráji je koprodukce Česka, Polska, Slovenska a Maďarska o střetu střední Evropy s islámskou kulturou. Jeho scénář vyhrál první místo Filmové nadace, přesto budí kontroverzi.

Tím, co dnes mimo jiné výrazně hýbe Evropou, jsou problémy, jež se pomalu, ale jistě přestávají smět říkat. Podpořte film, který se nebojí klást tíživé otázky a hovoří o islámu ve střední Evropě otevřeně. Rozpočet české části filmu přesahuje 15 milionů korun. Protože sehnat peníze na film který se nebojí říkat pravdu je nesmírně těžké, vedle sponzorů a televizních stanic oslovujeme i vás. Oč výše se nám podaří přesáhnout částku půl milionu, o to dříve můžeme začít točit a o to dříve dokážeme, že Česko se nenechá cenzurovat. 

Autor: TGM, Praha, ČR, 24.3.2018

Zdroj:

https://www.startovac.cz/projekty/jako-v-raji/

https://www.goodmind.cz/contact/


 

 

3. bře, 2018

Višegrád je naše budoucnost, ale aby to mohla být dobrá budoucnost, musí mít úspěšnou ekonomickou a obchodní politiku. Maďarská vláda nyní představuje nové ambice, jejichž konečným cílem může být diverzifikace obchodních partnerů a samotného exportu jednotlivých zemí Višegrádu skrze obchodní výměnu mezi našimi zeměmi a středoasijskými bývalými sovětskými republikami.

Ministr zahraničních věcí Maďarska Szijjártó předstřel na tiskové konferenci, která se konala po setkání ministrů zahraničí Visegrádu a středoasijských republik, ambici na vytvoření ekonomického obchodního mostu mezi Visegrádem a Střední Asii, jmenovitě Kazachstánem, Turkmenistánem, Uzbekistánem, Tádžikistánem a Kyrgyzstánem.

Přestože jde o islámské „-stány“, ve většině případů to jsou sovětským režimem sekularizované vlády, které spíše, než k islámu tíhnou k nacionalismu a turkickému původu, proto je taky možné s nimi na obchodní úrovni spolupracovat a vycházet.

Kazašský ministr zahraničí Abdrachmanov na konferenci upozornil na mírotvornou a stabilizační roli své země v eurasijském prostoru a oznámil, že Kazachstán bude s Maďarskem spolupracovat v oblasti zemědělství. Navíc nezapomněl zmínit, že Visegrádská skupina je dnes středoasijskými republikami a Kazachstánem považována za jednoho z nejdůležitějších obchodních partnerů. Maďaři pro změnu oznámili, že dojde k navýšení počtu stipendií pro kyrgyzské studenty. Na konferenci se ovšem zmínil čínský projekt „Nové hedvábné stezky“ a to že přítomné státy tento monumentální ekonomický program podporují.

Na závěr bylo dohodnuto, že k příštímu setkání dojde ve středoasijském regionu.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 3.3.2018


 

1. bře, 2018

Uplynula nějaká doba od naší poslední reflexe předvolebních průzkumů v rámci Visegrádské čtyřky, respektive s Rakouskem i pětky a nyní se k tomu vracíme. Ve třech z těchto pěti států vládnou národně konzervativní vlády, jedna je v podivném bezvládí a v té poslední vládne bankrotující a zkorumpovaný pseudosocialista, který se poklonil Bruselu.

Česká republika – marasmus.

V Česku uplynulo, jen pár měsíců od voleb, ale pár průzkumů už máme. ANO v nich například poskočilo z 29% na 33%. ODS mírně oslabila na 10,5%, zatímco Piráti posílili z 10,8% na 13%. SPD v průzkumech výrazně oslabila z 10,6% na 6,5% a KSČM mírně posílila z 7,8% na 10%. U socanů je to houpačka a nyní jsou na 12%, ale v tomhle průzkumu, ještě není započteno katastrofální vedení Hamáčka a spol. KDU-ČSL klesla na hezkých 3,5%, stejně jako TOP09 a STAN je na 3%. Jinak řečeno, ten tzv. Demokratický blok je úplně v háji. Letos zažijeme komunální a senátní volby, které ukáží, zda jsou průzkumy mylné, nebo správné. Každopádně přejeme ČSSD, TOP09, KDU-ČSL, STAN, pseudopravičákům z ODS a Pirátům, co nejbolestivější porážku a oslabení!

Slovensko – Nad Tatrou sa blýská, hromy divo biju.

Na Slovensku, kterým nyní cloumá vražda investigativního novináře a propojení mafie s vládnoucími špičkami, je zřetelný dlouhodobý trend oslabování Ficových socialistů a posilování různých konzervativních a nacionalistických skupin. Nutno říci, že situace na Slovensku pro nacionalisty je podobná jako v Maďarsku pro liberály. Několik různých nacionalistických skupin, různě silných, které se snaží získat podporu pro záchranu Slovenska před migrační krizí a destrukcí, do které je vtahováno eurosocialismem. Na prvním místě se stále drží sociální demokracie s 24% (ve volbách měla 28%). Druhé místo drží euroskeptická Svoboda a solidarita, která podle průzkumu posílila z 12% na 16%. Třetí místo má s 10% čtyřčlenné křesťansko-demokratické hnutí Obyčejní lidé. Čtvrté místo obsadila Slovenská národní strana, nacionalistické a konzervativní uskupení s 9,9% hlasů. Páté místo konzervativně nacionalistické hnutí Sme Rodina Borise Kollára, které posílilo z 6,6% na 9,6%. Kotlebovci jsou s 8% na svém. Další křesťanští demokraté, ti eurohujerističtí, posílili z 4,9% na 7,7%. Osmé místo má maďarská strana Most-Híd s 6,3%. Pak jsou další Maďaři, tentokrát z SMK-MKP, kterým průzkumy přisuzují 3,4% a nakonec levicový eurohujeristé z nového hnutí Progresivní Slovensko, kterým průzkumy hádají 1,9%. Už zbývá, jen strana progresivní paralýza. Na Slovensku je tedy roztříštěné nacionalistické a euroskeptické hnutí, které se pro názorové neshody nedokáže sjednotit. Na druhou stranu je pozitivní, že sjednocená koalice nacionalistů a konzervativců by v Slovenské národní radě měla 71 poslanců, tedy téměř potřebnou většinu.

Polsko – triumfující Právo a spravedlnost.

Poslední průzkumy v Polsku jasně ukazují, že polský lid schvaluje cestu, kterou se vydala strana Právo a spravedlnost, a kterou směřuje polské obrození. Ještě nikdy v historii demokratického Polska neměla nějaká strana tak masivní podporu v průzkumech a napříč společností, jaké se právě nyní těší Právo a spravedlnost. Poslední průzkumy hovoří naprosto jasně ve prospěch národních konzervativců a v neprospěch eurohujeristů a liberálů. Průzkum z 22. února přisuzuje Právu a spravedlnosti 50,2% hlasů. Liberální opozice Občanská platforma by získala 22,9% hlasů, na třetím místě by se umístil nacionalista Kukiz s 7,3%, čtvrté místo by obsadila levice SLD s 5,9%, páté místo lidovci, šesté místo evropští ultraliberálové, sedmé místo neomarxistická skupina RAZEM s 3% a osmé místo nacionalistická Volnost Janusze Korwina s 0,8% hlasů. Bývala doba, kdy liberálové měli přes 40%, ale ta doba je pryč. Polský národ si uvědomuje, že potřebuje vládu pevné ruky a silné autority v dobách migrantské krize a zhroucení Evropské unie, proto sám svým hlasem propůjčuje tuto autoritu nacionalistické pravici. Podporu pro Právo a spravedlnosti určitě způsobují i nepřetržité útoky evropských byrokratů a eurohujeristů proti vlasteneckému režimu a polskému národnímu státu.

Maďarsko – předvolbami.

Už brzy proběhnou v Maďarsku parlamentní volby. Stane se tak 8. dubna, a stejně jako v případě Polska, i zde budou volby referendem o směřování Maďarska a o tom, zda Maďaři nadále chtějí vlasteneckou a konzervativní vládu Viktora Orbána, která brání hranice, národ a tradice. Poslední průzkumy jasně napovídají tomu, že to Maďaři chtějí. V Maďarsku je situace pro naše bratry, ještě lepší, než v Polsku. Očekává se, že Viktor Orbán a jeho strana FIDESZ mohou získat, až 54% hlasů. Maďarští zbankrotovaní socialisté, kdysi téměř všemocná strana, vytvořili koalici s feministicky zeleným „Dialogem“ a Maďarskou liberální stranou s očekávaným ziskem 10-17%. Třetí místo s podporou v rozmezí 13-19% má ultranacionalistický Jobbik. Čtvrté místo a 8% hlasů Demokratická koalice Ferencze Gyurcsányho, toho, který rozkradl Maďarsko a přivedl socialisty k bankrotu. Páté místo s 5-8% obsadilo další zelené hnutí „Politika může být jiná“, které přímo vzešlo z politických neziskovek. O šesté místo se dělí liberálové ze strany „Společně“ a protiruská strana „Momentum Movement“, která se mimo jiné angažuje v podpoře Sorosovi „Středoevropské univerzity“. Tyto dvě strany by mohly získat 2%. Jako poslední se v průzkumech objevuje satirická zrůdnost nazývaná „Maďarská strana dvouocasého psa“, která deklaratorně vyhlašuje slogan „Udělejme Maďarsko zase malé“, zaplatila billboardovou kampaň na podporu islámské imigrace a investovala 100 tisíc eur na podporu proimigračních skupin. Její podpora se pohybuje mezi 0-2%. Jak vidíte, čísla dávají znát, několik věcí. Zaprvé, uherský lid podporuje svého premiéra a jeho cestu k obraně národního státu proti EU, OSN a vnitřním nepřátelům, zadruhé, druhá/třetí nejsilnější strana je nacionalistické hnutí, tedy maďarský národ má své uvědomění a třetí, eurohujeristé jsou slabí a roztříštění tváří tvář mezinárodním a celoevropským krizím.

Rakousko – konzervativní vláda a reakce.

V Rakousku je podobná situace jako v Čechách. I tam je jen pár měsíců po volbách, ale oproti Česku, rakouští nacionalisté a lidovci dali dohromady solidně fungující a dobře orientovanou vládu. Zatímco v České republice podpora stranám celkem poskakuje v jednotlivých průzkumech, v Rakousku je prakticky konstantní od doby voleb, takže nám tady nezbývá nic jiného, než popřát hodně úspěchů Sebastinu Kurzovi a Heinz-Christianu Strachemu v budování suverénního a svobodného Rakouska.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 1.3.2018


 

15. úno, 2018

To jsou paradoxy, pane Vaněk! Větou z divadelní hry Audience Václava Havla by se dal komentovat i jeho v podstatě jediný politický reálný úspěch. Tím je projekt V4!

Otec zakladatel Václav Havel

Václav Havel preferoval tzv. "nepolitickou politiku". Podle něj měli o všem rozhodovat vybraní, moudří, intelektuálové, kteří by tomu prostému lidu dokázali vytvořit ráj na zemi a říct mu, co je pro něj dobré. Volby v tomto pojetí "liberální demokracie" nehrály nikdy roli. Taky tito „moudří“ nikdy žádné volby nevyhráli. Jedním z takových nepolitických nástrojů v politice měl být i projekt V4. Havel byl jedním z nejaktivnějších středoevropských politiků, kteří tento projekt chtěli, a podporovali jej. Měl to být klub středoevropské pravdolásky. Vedli jej prezidenti zemí, kteří neměli reálný vliv na chod svých států. Měla to být v podstatě opozice vůči těm premiérům, kteří vyhrávali demokratické volby do parlamentu v Česko-Slovensku, Maďarsku a Polsku. Takto vznikl. A na počátku tak i fungoval. Jenže...

Dnes 27 let poté, je z V4 sebevědomý středoevropský hráč, který se těší větší oblibě obyvatel než EU

Politika i společnost se totiž za těch 27 let změnily. „Havel a jeho boys“ prohráli u voleb všechny bitvy. Jejich tlak opřený o EU se stupňuje, to vše vyvolalo protitlak, který dal vzniknout projektu Višegrád. Česko, Slovensko, a hlavně Polsko a Maďarsko prostě dohromady lépe odolávají tandemu Německo-Francie, poté, co je naprosto jasné, že tzv. projektu EU je vlastně jen obnovením německé dominance nad Evropou.  Vlády Polska a Maďarsko jsou národovecké, konzervativní a opravdu sociální. Od Němců a jejich úředníků z Bruselu a Berlína si nenechají nic diktovat. Slovensko částečně zrazuje a Česko v čele s Babišem momentálně hraje hru na známou českou pohádku o oblečené a neoblečené královně Koloběžce první. Hitler by dodal, že "Češi jsou smějící se bestie", a přesně takto se na nás v Berlíně dívají i dnes. Janošíko-švejkování Babiše a Fica, to je to, co Němce rozpaluje do běla, i když jejich dnešní politika je být spíše tmavý...

Havlův jediný politický úspěch, ze kterého by ale neměl radost

Jde tedy paradoxně o jediný reálný politický úspěch Václava Havla, ze kterého by ale určitě neměl radost. Dnes by v rozhovorech jistě říkal, že je nutné držet se Merkelové a Macrona, že je nutné přijmout Euro a že je nutné respektovat v naší zemi Islám a přijímat imigranty. V4 by zcela jistě označil za ZLO a za projekt Vladimíra Putina! Je tedy dobré připomenout, že hlavní otec V4 se jmenuje Václav Havel!

Autor: TGM, Praha, ČR, 15.2.2018