6. úno, 2018

HRDÝ ČECHÁČEK: Sjednotí Zeman levici, jako na začátku svojí kariéry?

Následujícího čtvrt roku, budou mít tři české parlamentní levicové strany svoje sněmy, kde se bude volit nové vedení. ČSSD, SPO, KSČM. Do těchto volebních sněmů zasáhne znovuzvolený prezident Miloš Zeman a to jak přímo, tak nepřímo. Na konci může být silná národně sociální levicová strana...
 
SPO (Zemanovci)
Začneme tou nejmenší stranou, která má v senátu 2 senátory a nezávislý senátní klub. Prvním senátorem a předsedou SPO je Jan Veleba, bývalý šéf Agrární komory ČR a také zastupitel v kraji Vysočina. Za jeho vedení zažila strana úspěch u krajských voleb (16 zastupitelů), když byla v koalici s Okamurovou SPD, ale také totální debakl u voleb do poslanecké sněmovny, kdy ji vedl Jan Veleba a superlídr F.R.Čech a kdy získala pouhých 0.36% (18 556 hlasů). V komunální politice má SPO na 100 zastupitelů v obcích. Má kolem 3000 členů. Debakl SPO u posledních voleb se odrazil i ve volebním štábu prezidenta Miloše Zemana, kdy předseda strany Veleba nebyl mezi Zemanovi nejbližšími, na rozdíl od předsedy SPD Okamury. Bylo tím jasně dáno najevo, že Veleba jako předseda končí. Co, ale dál s SPO? Je několik variant:
 
1) stranu zrušit, Zeman už je podruhé zvolen prezidentem, takže ji už k ničemu nepotřebuje (ne, že by ji někdy doopravdy vlastně potřeboval)
2) stranu spojit s jinou stranou, nabízí se SPD Okamury (to, ale neprojde, protože SPD je zcela uzavřena do sebe sama), nebo návrat do ČSSD, pokud na sněmu v únoru vyhraje prozemanovské křídlo (Chovanec ve volebním štábu mezi Zemanovými nejbližšími byl, hlavně u Nejedlého, který je nejdůležitější postavou Zemanových lidí)
3) sjednocení s KSČM, pokud na sjezdu komunistů vyhraje Josef Skála a udělá ze strany obdobu německé Die Linke a nazve ji prostě "Levice" s národním akcentem, něco na způsob národního socialismu, nebo národního bolševismu.
 
Pokud SPO neudělá zásadní změny, její existence pomalu, ale jistě, skončí...
 
ČSSD
Strana, která se snažila zničit sebe sama. Teď se čeká, co s ní bude dál. Pokud vyhraje prozemanovské křídlo, má strana šanci na restart, levicová strana "národně sociální" má v Česku svoje místo. Pokud strana zůstane v rukou havlistů, bude mít u příštích voleb už pod 5%. Debakl se 7% (368 347 hlasů) ji zcela eliminoval, nicméně chystají se komunální a senátní volby, a starostové, primátoři i senátoři by rádi svoje křesla obhájili. To s "euroislamofilní agendou" nepůjde, ale s podporou prezidenta Zemana ano. Letos slaví Sociální demokracie 140 let (jako součást Rakousko-Uherské Soc dem) a 125 let jako samostatná Česká Soc dem. Může to být poslední výročí co oslaví jako strana parlamentní, může také definitivně zaniknout. Pokud se socdemáckým zemanovcům nepodaří uspět, mají možnost spojit se s SPO, nebo reformovanou KSČM. Dnes má ČSSD 4 europoslance, 15 poslanců ve sněmovně, 25 senátorů, 8 zastupitelů v Praze, 125 zastupitelů v krajích, 3805 zastupitelů v obcích. Dobrá polovina by jistě prozemanovský směr uvítala, nebo by odešla do nového projektu, případně zregenerované SPO.
 
Osmnáctého února se rozhodne, kterým směrem se ČSSD vydá, zda směrem euroislámofilním, který je dovede pod 5%, nebo směrem národně sociálním, s možností regenerace a návratu na výsluní.
 
KSČM
Předčasný X. sjezd je svolán na duben. Volební debakl se 7,76% (393 100 hlasů) byl nejhorším výsledkem komunistů od dob první Československé republiky. Je zcela jasné, že Vojtěch Filip už nemá šanci být dále předsedou. O post předsedy se bude ucházet Josef Skála. Je to tzv. národní bolševik, který se netají tím, že by stranu předělal a to i změnou názvu, na již zmíněnou stranu Levice. Vyžadovalo by to eliminaci komunistické pravdolásky, kam patří Dolejš a spol., ale i křečovitých stalinistů. KSČM má dnes 3 europoslance, 15 poslanců ve sněmovně, 1 senátora, 86 krajských zastupitelů, 2564 obecních zastupitelů.
 
Kdo na sjednocování levice pod taktovkou Zemana může doplatit?
 
1. Babišovo ANO, které bude mít vlevo silnou konkurenci a bude se muset rozhodnout jestli být nalevo, nebo napravo, nebo být centristou s tím, že přijde o čistě levicové hlasy, jichž není málo.
 
2. Okamurova SPD, na kterou platí někdejší Zemanův bonmot o tom, že "voliči Republikánů jsou jen zdivočelí sociální demokraté." Vyhnout se tomu může Okamura pokud začne hnutí otevírat novým lidem, myšlenkám a názorovým proudům, tak jak to udělal Zeman před lety a pak s velkou stranou ČSSD vstoupil do Strakovy akademie hlavním vchodem. V opačném případě, čeká SPD postupné upadání a následně zmizí z politické mapy. Riskovat a bojovat se musí neustále, jak navenek, tak hlavně uvnitř, jen tak se strana vyvíjí...
 
Vznik silné levicové národní strany je potřeba, stejně tak silné pravicové národní strany, zde má pravice také svoje velké limity. Máme tedy před sebou zajímavé čtvrtletí a vůbec celý rok 2018, který nás odkazuje k našim historickým tradicím. Snad ten vývoj bude ku prospěchu.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 6.2.2018