KOMENTÁŘE

30. lis, 2017

Donald J.Trump opět udělal něco, co považuje za morálně správné a v souladu se svým dlouhodobým přesvědčením a opět je za to vztekle peskován sluníčkářskou lobby. A co to tentokrát bylo?

Donald J.Trump sdílel protiislámský příspěvek, který původně uveřejnila britská nacionalistická skupina Britain First. Příspěvek prvně publikovala protiislámská aktivistka a členka Britain First Jayda Fransen. Šlo o videa, na kterých muslimové ničí křesťané památky a nahání a zabíjejí mladé lidi. Nešlo o žádná prohlášení, ale o přesnou videodokumentaci zvěrstev Islámského státu a jeho stoupenců.

Přesto je Donald J.Trump opět popotahován. Přesto se proti němu opět spolčila multikulturní levicová fronta. Přidala se řada levičáckých hvězdiček a aktivistů, u kterých je to pochopitelné, ale přidala se i pseudokonzervativní premiérka Theresa Mayová, která to hned odsoudila. Odsoudila chování, kterým by se měli řídit všichni politici upřímně usilující o ochranu transatlantické civilizace proti islámské expanzi. Ostatně, není to nic jiného, než následování příkladu odvážného počínání Marine Le Pen v Evropském parlamentu, kde ukázala fotografie zločinů páchaných Islámským státem a byla za to taky potahována eurosvazovým parlamentem.

Multikulti levičáci bijí na poplach, protože tyto zločiny jsou jen naplňováním ideologie Mohammeda a Marina Le Pen, stejně jako Donald J.Trump a každý upřímný islamoklast odhalují na veřejnosti zvěrstva páchaná následovníky tohoto „proroka“.

Trump na twitteru následně vzkázal Mayové, že se má soustředit na islámský destruktivní terorismus ve vlastní zemi, a ne na něj. 

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 30.11.2017


 

22. lis, 2017

KLDR se vrátilo do lůna států, kam patří. Mezi státy, které podporují terorismus. Donald J. Trump tak rozhodl v reakci na stupňující se agresi a provokace ze strany severokorejského režimu.

Severní Korea se prvně dostala na list států podporujících terorismus v roce 1988, rok potom, co severokorejští teroristé provedli bombový útok na jihokorejské letadlo v Myanmaru. Roku 2008 učinil president George W. Bush vstřícné gesto dobré vůle vůči KLDR, když nechal zemi vymazat ze seznamu států podporujících terorismus a v této politice pokračoval i Barack Obama, ale Kim Čongun se dnes utrhnul z řetězu a ukazuje se, že si takových gest dobré vůle rozhodně neváží. Proto musel president Trump zasáhnout a vrátit KLDR na tento seznam. Důvodů bylo hned několik. Jedním z nich byla vražda Kim Čong-nama, Kim Čong-unova nevlastního bratra, kterou provedli severokorejské teroristky na příkaz svého vůdce s pomocí neurotoxinu.

V srpnu nechala KLDR vypustit balistickou raketu nad ostrovem Hokkaidó, což byla další provokace, díky které začal přetékat pohár trpělivosti. Pro Američany se pak stal stěžejním případ umučeného amerického studenta Otto Warmbiera, který se sice dostal z KLDR, ale v takovém stavu, že nepřežil.

Poslední kapkou je fakt, že KLDR nepřetržitě podporuje islámské teroristy, zejména skupinu Hamás bojující proti Státu Izrael a nemíní se svou podporou přestat. KLDR navíc spolupracuje s Iránem a Sýrií, které jsou taky na seznamu států podporujících terorismus. 20. listopadu 2017 proto president Donald Trump ohlásil, že KLDR se vrací na seznam států podporujících terorismus. Otázka je, jaký bude reálný efekt. Většina sankcí, kterou tato restrikce vyvolává už je na KLDR uvalena. Spíše jde o symbolické gesto, které je ale potřebné pro nátlak na severokorejský režim.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 22.11.2017


 

17. lis, 2017

Trump v Asii.

Jak jsme slibovali, přinášíme sumarizaci Trumpovy cesty po Asii, protože šlo o řadu důležitých schůzí, které posílili, či restartovali vztahy mezi Spojenými státy americkými a asijskými mocnostmi do podoby, aby se USA neklaněli svým spojencům.

Východoasijské turné probíhalo od 5. listopadu, kdy bylo zahájeno návštěvou Japonska do 14. listopadu, kdy ho ukončila Trumpova účast na summitu zemí jihovýchodní Asie ASEAN. President Donald Trump toto turné zhodnotil jako velký úspěch, zejména, protože dosáhl všech tří svých cílů – utužit spojenectví s cílem izolovat obávaný severokorejský režim, prohloubit hospodářskou a regionální spolupráci a prosadit narovnání partnerství v mezinárodním obchodě, tak aby Amerika přestala být okrádána levnými montovnami.

Jako první navštívil Donald J. Trump Japonsko, kde hned k vřískotu různých novinářů způsobil strašný poprask, když se neuklonil do pasu japonskému císaři. Když se Obama klaněl cizím státníkům, včetně saúdského krále, všichni výskali radostí. President Trump se formálně sešel s císařem Akihitou, ale hlavní setkání nastalo, až s premiérem Šinzó Abém. Média opět vytvořila skandál, když Šinzó a Trump na znamení přátelství společně krmili rybičky. Šinzó Abé vyhodil krmivo do jezírka a hned po něm Donald Trump, ale novináři ukazovali, jen Donalda Trumpa, aby vypadal jako buran. Trump opětovně pogratuloval Abému k vítězství ve volbách a ujistil ho o pevnosti japonsko-amerického spojenectví, které bylo oslabováno zbabělostí předchozí administrativy.

Od 7. - 8. listopadu byl president v Jižní Koreji, které je nyní Amerika hlavní oporou v obraně proti agresivnímu severokorejskému režimu. Donald Trump se setkal s jihokorejským presidentem Mun Če-inem. I on byl, tak jako Šinzó Abé, ujištěn presidentem Trumpem, že Amerika dodrží své spojenecké závazky. Donald Trump zároveň přednesl projev v Národním shromáždění Korejské republiky. V projevu připomněl společný boj Jihokorejců a Američanů za záchranu Jižní Koreje, že uplynulo 67 let od osvobození Severokorejci zničeného Soulu, a že v boji za jihokorejskou svobodu zemřelo 36 tisíc amerických vojáků a 100 tisíc bylo zmrzačeno. Pochválil hospodářské a sociální úspěchy Jižní Koreje, fakt, že dnes je jihokorejská ekonomika 350x větší, než v roce 1960, a že věk dožití se prodloužil z 53 let na 82 let. Vychválil i kulturní úspěchy Jižní Koreje.

Z Jižní Koreje se Donald Trump přesunul do Číny, kde se setkal se svým protějškem Si Ťinpchingem a premiérem Li Kche-čchiangem. Šlo o důležité setkání po době neshod, ke kterým docházelo v důsledku obchodní války a sporů o Jihočínské moře. Donald Trump byl při této vzácné příležitosti pohoštěn v samotném Zakázaném městě. Trump vyslal tímto setkáním jasný signál k normalizaci čínsko-amerických vztahů a je na čínském presidentovi, jak se chopí této příležitosti.

Ve Vietnamu se Donald Trump účastnil summitu APEC – společenství Asijskopacifické ekonomické spolupráce. Tato návštěva byla významná tím, že se zkombinovala v setkání s presidentem Vladimírem Putinem. Oba státníci jednali o situaci v Sýrii a na Blízkém východě, jak jsme Vás již informovali a oba projevili dobrou vůli pokračovat v jednáních a zlepšit vztahy pošramocené neshodami nad Sýrií a Ukrajinou.

Závěr Trumpova turné patřil Filipínám a summitu ASEANu. I zde Donald Trump prakticky skloubil summit se setkáním s místním presidentem Dutertem. Ten se před pár dny, ještě stihl přiznat k další vraždě a při summitu s extravagancí sobě vlastní zazpíval Donaldu Trumpovi. Duterte, který čistí Filipíny od narkomafie a islámského terorismu, je označován za „Trumpa Asie“. Osobnostně si rozhodně padnou a právě to může zavřít vrátka Rusku a Číně ke spojenectví s Filipínami, které se rýsovalo během Obamovi diletantské administrativy. Duterte se dokonce nebál označit Obamu za „zkur*ysyna“ a na kritiku katolické církve, která chránila narkoteroristy, vyhlásil „neserte mě!“ Duterte se s tím nepárá, stejně jako Donald Trump a právě to je typ státníků, kteří konečně mohou naplnit přání svých občanů.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 17.11.2017


 

12. lis, 2017

V rámci závěru Trumpova turné po jihovýchodní a východní Asii se Donald J. Trump účastnil i summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří ve Vietnamu. Na tomto summitu ve vietnamském Danangu se sešel s ruským presidentem Vladimírem Putinem na důležitém setkání týkajícím se budoucnosti Blízkého východu. Po pádu posledních bašt Islámského státu se presidenti USA a Ruska rozhodli ke společnému setkání, na kterém se bude řešit další vývoj blízkovýchodního regionu. Výsl edkem to hoto setkání je prohlášení obou presidentů.

Presidenti v prohlášení potvrdili pokračující společný boj proti troskám Islámského státu, stejně jako se shodli na tom, že syrská občanská válka už nemá vojenské řešení, ale že je nutná spolupráce napříč účastnými stranami a to skrze jednání v Ženevě. Prohlášení kvituje závazek syrského presidenta Bašára Assada, že bude pokračovat v reformách a účasti na mírových jednáních, stejně jako potvrzení, že Rusko a USA uznávají svrchovanost, nedělitelnost a sekulárn í charakter Sýrie. Rusko se zavázalo, že ve spolupráci s Iránem a Tureckem uspořádá paralelní jednání o Sýrii v kazašské Astaně. Tam probíhají především jednání o lokálních příměřích a technických otázkách konfliktu a jeho řešení. Porážka IS, ale taky znamená, že se Spojené státy americké a Rusko opět postaví proti sobě v probíhajícím konfliktu v Sýrii, na druhou stranu oba presidenti garantovali, že bude pokračovat činnost a fungování komunikačních kanálů, které mají předejít přímému střetu USA a Ruska.

Oba presidenti si zároveň veřejně potřásli rukou a bavili se i o dalších ožehavých tématech rusko-amerických vztahů, zejména o nepřetržitém hysterickém jekotu Demokratů a sluníček, že Rusové narušovali americké presidentské volby. Putin kritizoval pokračující vyšetřování a president Trump deklaroval, že toto politicky motivované vyšetřování je jednou z hlavních překážek na cestě ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Putin taky kritizoval lživé obvinění, že šéf Trumpovi kampaně byl napojen na Rusko. Trump prohlásil, že je mu president Putin sympatický.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 12.11.2017


 

6. lis, 2017

Na závěr roku se president Donald Trump vydal na „asijské turné“. Navštíví celou řadu východoasijských a jihoasijských států s cílem jednat s tamějšími představiteli, podpořit spolupráci mezi těmito zeměmi, nebo naopak zlepšit napjaté vztahy.

Jako první navštívil Japonsko, kde se sešel s premiérem Šinzo Abé a císařem Akihitem. Donald J. Trump daroval japonskému premiérovi čepici s nápisem „MAKE ALLIANCE EVEN GREATER“ odkazující na japonsko-americké spojenectví od doby Druhé světové války, které zajišťuje mír a stabilitu v regionu, který je nyní zmítán severokorejskou raketovou krizí.

Poté v úterý a ve středu navštíví Jižní Koreu a setká se s presidentem Mun Če-in, se kterým bude projednávat zejména ochranu Jižní Koreje proti severokorejské agresi a případnou další spolupráci v bezpečnostních otázkách a spojeneckých závazcích.

Od 8. – 10. listopadu bude Donald Trump v Číně na jednání s čínským presidentem Si Ťin-pchingem. Pravděpodobně budou jednat o obchodních vztazích, napětí v regionu a celkovém napětí, které je mezi USA a Čínou v důsledku nepsané obchodní války. Nicméně, jak již v květnu nastínil čínský president, budou usilovat o nové partnerské vztahy založené na „win-win“ strategii.

Poté odcestuje Donald Trump do Vietnamu, kde tento rok probíhá summit Asijsko-pacifického ekonomického partnerství, který 11. – 12. Listopadu vyvrcholí setkáním předních státníků z těchto zemí, kam patří i USA, Čína, Rusko, země Australasie, jihovýchodní Asie, ale i Chile, Peru, Japonsko a Jižní Korea. Primárním cílem tohoto rostoucího obchodního partnerství je podpora volného obchodu a hospodářského růstu jeho členských států a je jisté, že Donald Trump bude prosazovat silnější úlohu Spojených států amerických v tomto počínání.

Závěr tohoto turné proběhne na Filipínách, zemi, která představuje potenciálního strategického spojence USA, Číny i Ruska. Současný filipínský president Duterte, který tvrdě bojuje proti narkoterorismu, korupci a za suverenitu své země i celkem nevybíravými prostředky, si vybírá, s kým půjde, a zatímco Barack Obama jako diletant nedokázal uchopit příležitost ve Filipínách, kterou začaly využívat Rusové a Číňané, Donald Trump se pokusí o zvrácení vah ve prospěch Spojených států amerických.

O výsledcích tohoto turné Vás samozřejmě budeme informovat.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 6.11.2017