KRÁTKÉ ZPRÁVY

16. lis, 2017

Demokratický blok zoufalců. Žila byla skupina poražených partajníků. Tato skupina se nemohla smířit s tím, že lid nevolil ve volbách správně, a tak se rozhodla, že založí Lidově demokratický… pardon, Demokratický blok stran. A o koho šlo? 

O lidovce, kteří doufali, že budou opět ve vládě a moc se jim to nedaří. O zbankrotovanou TOP09, která se do parlamentu dostala, jen díky záLESákům, a jejíž vůdce Kalousek stále ne a ne odejít do politického důchodu. Pak tu máme STANaře. I oni doufají, že něčeho dokáží. Nakonec je ODS, která se snaží z posledních sil vyškrábat, kamkoliv s pomocí Mirka Topolánka.
 
Piráti a socani měli dost lidské slušnosti, aby se k tomuto zoufalství nepřipojili. A už nyní slyšíme od demokratických novinářů, že Tomio Okamura jako extrémista nesmí být zvolen do vysokých funkcí, „bez ohledu na deset procent ve volbách“. Demokratický novinář, který to psal, evidentně netušil, že odhalil ledví falešnosti zastupitelské demokracie. Zastupitelé, jen pro ty, kteří volí správně a dle našeho vědomí a svědomí. No, ale zpátky k bloku demokratů. Je jich 48 a v předvečer 70. výročí od komunistického puče v roce 1948 se snaží provádět stejně hloupé eskapády, jaké předvedli demokratičtí ministři v roce 1948. Sjednotí se, aby pak padli na meč jako mučedníci demokracie a svobody.
 
Mezitím Babiš ovládne všechny strategická ministerstva, vykrade program ostatních politických stran a stane se absolutním hegemonem moci, jen protože tato banda demokratů neměla špetku pokory a slušnosti vůči svým spoluobčanům. 
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 16.11.2017
2. lis, 2017

Petr Bystroň (předseda Alternative für Deutschland Bayern & poslanec německého Bundestagu) zítra, pátek 3.11.2017 v pořadu ČRo Plus Pro & Proti, od 9:30 hod. Záznam následně na www.altright.cz

Autor: TGM, Praha, ČR, 2.11.2017

zdroj

http://www.rozhlas.cz/plus/proaproti/_porad/101030


 

31. říj, 2017

Dnes byl na zámku v Lánech pověřen sestavením vlády vítěz parlamentních voleb a předseda hnutí ANO, Andrej Babiš, prezidentem ČR Milošem Zemanem. Zeman preferuje jednobarevnou menšinovou vládu ANO. Tu se rozhodl Andrej Babiš sestavit, po - té, co selhalo vyjednávání o koalici. Zeman také řekl,  že na rozdíl od Václava Havla a Václava Klause, nebude svazovat pověřeného Babiše tím, aby mu přinesl 101 hlasů. Zeman Babiše označil za úspěšného politika a podnikatele. Babiš pověření přijal a řekl že se pokusí vládu sestavit do vánoc. Dále, že chce pracovat pro lidi a vyzval další parlamentní strany, aby jeho vládu podpořili, a dodali mu i svoje odborníky. Zeman nakonec uvedl, že nechce předčasné volby, a že Babiše pokud neuspěje pověří i podruhé, a potřetí pověří šéfa sněmovny (tedy poslance za ANO Radka Vondráčka, pokud bude sněmovnou zvolen). Na plán Miroslava Kalouska (Top09) zablokovat sněmovnu a volbu předsedy, řekl Miloš Zeman, že ho to nepřekvapuje, protože gentleman tohle nedělá, a že si, ale nikdy nemyslel, že by pan Kalousek byl gentleman. 

Projev prezidenta ČR Miloše Zemana:

Předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi jsem dnes v Lánech předal pověření k jednání o sestavení nové vlády. Při té příležitosti jsem uvedl:

Vážený pane předsedo hnutí ANO, dámy a pánové,

jsem velmi rád, že mohu učinit první krok k sestavení stabilní, úspěšné a dlouhodobé vlády České republiky. Tímto prvním krokem, jak odpovídá tradicím, je to, že prezident republiky pověřuje politickou osobnost, v daném případě vítěze voleb, jednáním o sestavení vlády.

Moji předchůdci, ať už to byl Václav Havel nebo Václav Klaus, svazovali toto pověření s tím, že kandidát na premiéra musí získat předem důvěru Poslanecké sněmovny. Rozhodl jsem se, že Andreje Babiše žádným takovým omezením svazovat nebudu. Vedou mě k tomu čtyři důvody.

Ten první a nejdůležitější je, že se jedná o vítěze voleb, a to vítěze s výrazným náskokem před všemi ostatními.

Druhý důvod spočívá v tom, že se jedná o úspěšného podnikatele, jehož podnik platí daňe v České republice.

Třetí důvod, že se jedná o politika, který vybudoval silné a úspěšné politické hnutí.

A pak je tady poslední důvod, že se jedná o úspěšného ministra financí, který poprvé dovedl státní rozpočet k rozpočtovému přebytku, i když, pane předsedo, i nadále zastávám názor, že kdyby ten přebytek byl nižší ve prospěch vyšších investic, tak že by to České republice a její ekonomice výrazně pomohlo, ale není vyloučeno, že o tom budeme spolu diskutovat ještě další čtyři roky.

Milý pane předsedo, dovolte, abych Vám pověření, které je stylizováno naprosto přesně stejně, jako když mě Václav Havel pověřoval jednáním o sestavení vlády, předal a popřál Vám úspěch ve Vašem jednání.

Andreji, ať se Ti daří.

 
Autor: TGM, Praha, ČR, 31.10.2017
 
zdroj:
 
 
 
 
30. říj, 2017

Nejen v Česku se hlasovalo, ale i v Argentině, na Slovinsku, Japonsku a na Islandu. Ve všech případech šlo o volby, které si zasluhují krátkou zmínku ve formě tohoto článku.

Argentinské legislativní volby se nesly v duchu opuštění socialistických tendencí předchozích vlád, které vedly Argentinu do hospodářského úpadku. Volby vyhrál blok stran „Za změnu“ současného liberálně-konzervativního presidenta Macriho. Ten v řadě ohledu razí lepší politiku, než předchůdci – je sociálně konzervativní, odpoutal Argentinu od ničivého vlivu Venezuely a hospodářskými reformami nastartoval růst ekonomiky – ale taky mění názory podle potřeby. Jeho vláda podporovala Hillary Clintonovou a po vítězství Donalda Tru mpa přesedlal na protiimigrační rétoriku a politiku.

„Za změnu“ získalo 109 poslanců z 257. Levicová „Občanská jednota“ dosáhla 30 poslanců. Další levicová partaj, Justicialisté, oslabili z 98 poslanců na 73. Konzervativní křesťané z 1País (sic) padli z 36 na 19 poslanců. Levicový blok „Občanská fronta za Santiago“ zůstal na 6 poslancích a 5 poslanců má Unie pro Córdobu.

Na Slovinsku proběhlo první kolo presidentských voleb, ve kterých postoupil nezávislý kandidát, někdejší sociálně demokratický premiér a stávající president Borut Pahor (v sobotu 28.10., jej na Pražském hradě vyznamenal prezident Miloš Zeman). Jeho vyzyvatelem v druhém kole je mladý levičák Marja Šarec. Průzkumy odhadují vítězství Boruta Pahora, který v prvním kole získal už 47% hlasů, zatímco Šarec jen 25%. Borut Pahor je vnímán více jako politik vstřícnější vůči Rusku a normalizaci vztahů s Vladimírem Putinem. Snažil se o uspořádání setkání mezi Vladimírem Putinem a Donaldem Trumpem na Slovinsku (Melanie Trumpová pochází ze Slovinska). Šarec je typický mladý eurohujerista. Nicméně úloha slovinského presidenta je především ceremoniální, takže není nutné se vzrušovat.

Kde došlo ke vzrušení je Japonsko. Japonská nacionalistická Liberálně demokratická strana současného premiéra Šinzó Abe získala 284 poslanců. Oslabila sice o 6 poslanců, ale v absolutních číslech posílila o 0,17%. Na druhé místo se překvapivě dostala nově vzniklá levicová, protijaderná a pacifistická strana holdující smířlivosti. Je jí Konstitučně demokratická strana s 55 poslanci. Konzervativní Strana naděje ztratila 7 poslanců a oslabila na 50 poslanců. Konzervativní středostavovská strana Komeito spadla o 5 poslanců na celkových 29. Komunisté ztratili skoro polovinu poslanců a propadli se z 21 na 12 poslanců. Pravicová a decentralistická strana Nippon Ishin no Kai skončila s 11 poslanci. Socani uhráli 2 poslance a radikální nacionalisté ze Strany budoucích generací vypadli z parlamentu.

Na pozadí těchto voleb nadále probíhala severokorejská raketová krize, v jejímž důsledku chce premiér Šinzó Abe militarizovat japonský stát, zrušit pacifistické klauzule v japonské ústavě a připravit Japonsko na případnou severokorejskou agresi. K ústavním reformám, které posílí obranyschopnost Japonska, by mělo dojít v roce 2020.

Islandské překvápko. Nejen v Česku, ale i na Islandu se předvolební průzkumy celkem mýlily. Respektive se k pravdivým očekáváním přiblížily, až v samotném konci předvolební kampaně. Dlouho byla favorizována radikálně levicová Levo-zelená aliance, která nakonec skončila místo s 27%, jen s 16% a 11 poslanci. Naproti tomu euroskeptická Strana nezávislosti získala 25% hlasů, ale ztratila 5 poslanců a skončila s 16 poslanci. Třetí jsou euroskeptičtí Progresivisté, kteří udrželi na svých 8 poslancích. Socani bohužel posílili o 4 poslance a mají ; jich 7 . Na pátém místě jsou patriotičtí a euroskeptičtí Centristé, kteří prvně kandidovali a získali 7 poslanců. Šestí jsou piráti, kteří ztratili 4 poslance a mají už jen 6 poslanců. Sedmé místo mají prvně kandidující antiimigrační Lidovci s 4 poslanci a proevropští Reformisté ztratili tři poslance a mají už jen 4. Z parlamentu úplně vypadla proevropská liberální Světlá budoucnost.

Vůdce Strany nezávislosti a stávající premiér, který musel vyhlásit předčasné volby, Bjarni Benediktsson může sestavit vlasteneckou koalici s Progresivisty, Centristy a Lidovci. Taková koalice by měla většinu 35 poslanců z 63 poslanců. Nic moc, ale bylo by to nejideálnější. Další bariéry proti zotročení Islandu Evropskou unií a zároveň zlepšení situace na tomto krizemi zmítaném ostrově.

Krom presidentských a parlamentních voleb v Chile nás už žádné zajímavější volby tento rok nečekají, ale příští rok na nás čekají presidentské volby v ČR, které určí, zda půjdeme cestou suverenity a svrchovanosti, nebo zda budeme dál vazaly Evropské unie, stejně jako komunální volby, které budou určovat osud budoucí vlády naší země.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 30.10.2017


 

 

27. říj, 2017

Andrej Babiš prohlásil, že sestaví menšinovou vládu svého hnutí ANO, a doplní ji o odborníky. Tím vyrazil víceméně všem ostatním dech a dal jim najevo, že je do vlády nevezme. Řekl ale také, že může do vládního prohlášení zapracovat některé věci ostatních stran z jejich programů, pokud to budou chtít. Je evidentní, že tento tah, je jeden z tzv. Zemanových tahů, a není se ani co divit.

Miloš Zeman prostě tyhle hry umí hrát a je v tom výborný. Uhrál svoji vlastní vládu jako menšinovou v roce 1998-2002, když udělal opoziční smlouvu s tehdy Klausovou ODS, a jeho vláda tak v klidu vládla celý mandát. Svůj tah se "svojí" vládou zopakoval v roce 2013, kdy jako nově zvolený prezident smetl neoblíbenou vládu ODS premiéra Nečase, Topky, a zbytky VV zvané Lidem. Vyčítali mu to tzv. demokraté a pravdoláska. Ti samozřejmě už rádi zapomněli na pučistickou vládu Václava Havla, kdy s pomocí přeběhlíků Rumla & Pilipa, rozbil vládu Václava Klause, a postavil si svoji, kterou nikdo nevolil a dosadil tam svoje lidi, a vládu vedl stbák Tošovský, tehdy to z tzv. pravdoláskových demokratů nikomu nevadilo. Dnes to u Babiše vadí. Babiš, ale narozdíl od Tošovského s Havlem, vyhrál drtivě volby. Mimochodem tehdy v té Havlově pučistické vládě, byl ministrem kultury i dnešní Babišův ministr obrany, jistý Martin Stropnický. Ta vláda vládla 7 měsíců. 
 
Zemanovi se tak otevírá možnost, být hlavním režisérem celého politického dění. Nejen, že si tím pohlídá svoje znovuzvolení (protože zbaví co nejdříve mandátu velmi neoblíbenou vládu premiera Sobotky), což je v pořádku a využil by toho každý prezident, pokud by byl schopen tu partii uhrát. A také tím posunuje dál politický systém od parlamentní liberální demokracie, k poloprezidentskému akčnějšímu a rozhodnějšímu systému, který je potřeba vytvořit. Postupuje v podstatě tak, jak postupoval francouzský generál De Gaulle (a toho nemůže ani Kalousek označit za ruského švába), když budoval Francouzskou 5. republiku a likvidoval nefunkční starou 4. Francouzskou republiku, nebo jako v současnosti v Polsku, kde Polský prezident Andrzej Duda posouvá systém do tzv. 4. Polské republiky, spolu s premiérkou Beátou Szydlovou a šéfem strany Právo a Spravedlnost Jaroslawem Kaczynskim. Tvrzení všech tzv. demokratů a pravdoláskařů, že jde o nerespektování ústavy a ohrožení demokracie, je samozřejmě trapné a směšné. Prostě se jen bourá to, co je nevyhovující a staré, a ustupuje to tomu, co funguje a paradoxem toho je, že to dělá jeden z nejstarších demokratů a sametových revolucionářů u nás, a tím Miloš Zeman bezesporu je. Nechme ho, ať svoji velkou hru dohraje, nebude to na škodu demokracii a našemu státu.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 27.10.2017