DENNÍ TELEGRAF

15. úno, 2019

USA: Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi

 

Bílý dům hodlá do zpevnění jižní hranice Spojených států investovat přibližně osm miliard dolarů, z nichž přes 6,5 miliardy (téměř 150 miliard korun) už prý ve vládních a ministerských fondech našel. Napsala to dnes agentura Reuters. Prezident dopoledne místního času (16:00 SEČ) hodlá oznámit plán posílení hranice s Mexikem, jehož financování má částečně zajistit zákon schválený ve čtvrtek Kongresem a částečně prezidentské dekrety včetně vyhlášení stavu nouze.
 
Zdroj:
 
ŠPANĚLSKO: Předčasné volby budou ve Španělsku 28. dubna, oznámil premiér

 

Předčasné parlamentní volby se budou ve Španělsku konat 28. dubna, oznámil to socialistický premiér Pedro Sánchez. Důvodem je středeční porážka vlády v klíčovém parlamentním hlasování o vládním návrhu rozpočtu na letošní rok. Španělsko tak za necelé čtyři roky zažije třetí parlamentní volby, připomněla agentura AP.

 

Zdroj:

 

 

ČESKO: Schůze výborů, komisí a podvýborů v PSP ČR

Schůze výborů, komisí a podvýborů PV - Podvýbor pro ochranu práv osob omezených na svobodě.
 
Zdroj:
 
 
14. úno, 2019
SLOVENSKO: Poslanci ani v opakovanej voľbe nezvolili kandidátov na ústavných sudcov
 
Poslanci sa už po druhý raz pokúšali zvoliť kandidátov na ústavných sudcov a zabrániť tým paralýze ústavného súdu. Prvá voľba pre desiatky neplatných lístkov nevyšla. V koalícii nastali trenice, Robert Fico dokonca pohrozil rozpadom koalície. Udalosti spojené s druhou voľbou s vami sledujeme online.
 
Zdroj:
 
ČESKO: Schůze Poslanecké sněmovny + Schůze výborů, komisí a podvýborů PSP ČR
 
Navrženo jednání Poslanecké sněmovny.
 
Zdroj:
 
 
13. úno, 2019
ČESKO: Schůze Poslanecké sněmovny PČR
 
26. schůze Poslanecké sněmovny bude pokračovat od 09.00 hodin v hlavním jednacím sále, Sněmovní 4.
 
Zdroj:
 
 
 
12. úno, 2019
ČESKO: Schůze Poslanecké sněmovny PČR
 
26. schůze Poslanecké sněmovny bude pokračovat od 14.00 hodin v hlavním jednacím sále, Sněmovní 4.
 
Zdroj:
 

USA: V Kongresu USA vznikla dohoda o podmínkách financování vlády
 
Demokraté a republikáni v Kongresu USA se předběžně dohodli na podmínkách financování vlády, aby předešli pádu části federálních úřadů do platební neschopnosti. V pondělí večer místního času (dnes nad ránem SEČ) to podle agentury Reuters oznámili straničtí vyjednávači s tím, že nyní musí vyslovit souhlas prezident Donald Trump. Jeho požadavek na uvolnění 5,7 miliardy dolarů (téměř 130 miliard korun) na stavbu hraniční zdi v dohodě obsažen není.
 
Zdroj:
 
ŠPANĚLSKO: V Madridu začíná proces s bývalými členy vedení Katalánska
 
V Madridu dnes začíná proces s dvanácti bývalými členy vedení Katalánska. Před budovou španělského nejvyššího soudu, kde byly nasazeny stovky policistů, včetně protiteroristické jednotky, se shromažďují lidé všech táborů. Katalánští politici jsou obžalováni kvůli schválení zákonů regionálním parlamentem, které odporují španělské ústavě, kvůli uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska 1. října 2017 a kvůli rezoluci o vyhlášení nezávislosti, kterou téhož roku koncem října přijal katalánský parlament. Devíti obžalovaným hrozí za vzpouru 16 až 25 let vězení.
 
Zdroj:
 
 
 
 
11. úno, 2019

ITÁLIE: Na festivalu v San Remu zvítězil rapper s písní o přistěhovalcích

Vítězem populárního italského festivalu v San Remu se letos stal rapper Mahmood s písní Soldi (Peníze), jejímž tématem je mimo jiné přistěhovalectví a v níž se zpívá i arabsky. Hudebník s egyptskými kořeny v sobotním finále překvapivě porazil i předpokládané favority - římského rappera Ultima a trio tenorů Il Volo. Podle italských médií se dá rozhodnutí poroty a diváků považovat za vzkaz populistické vládě, která prosazuje tvrdou protiimigrační politiku.
 
Zdroj: