MARTIN KONVIČKA

26. lis, 2020
O všem možném a nemožném z posledních dnů...
 
Audio zde:
 
 
Autor: svobodny-vysilac.cz, ČR, 26.11.2020
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
19. lis, 2020
Léta se komentátoři ze všech představitelných stran ptají, co zlomí krk premiérovi, kterého jeho ministři nazývají "Debil"...
 
Ještě v létě by nikdo netušil, že to bude virová pandemie, kterou na jaře - vzdor nešťastnému ansámblu zpívajících ministrů zdravotnictví, indolentních hlavních hygieniček a podobných tragických postaviček - jeho vláda bravurně zvládla. 
 
Jenže zde máme 6 000 zbytečných mrtvých na konci Listopadu, a ze všech stran volání po předvánočním uvolnění opatření - v situaci, kdy nefunguje vůbec nic, personál nemocnic pracuje již třetí měsíc v nadlidském zápřahu, a teprve začíná to správné infekční počasí. Samozřejmě se i nyní může stát zázrak, ale zázraky se dějí vzácně a pokud se tentokrát nestane, máme k dnešnímu dni (19. listopad 2020) na 108 000 nedořešených případů. Tedy 10 000 mrtvých čekajících "v pořadníku" (při zjednodušeně uvažované úmrtnosti 1% z dosud neuzdravených). 
 
16 000 zbytečných nebožtíků v desetimilionové zemi je dost na pád kteréhokoli politika. Babiš je již dnes, politicky vzato, stejná mrtvola, jako četní dědečkové a babičky na plicních ventilacích. Jen ho nebude oplakávat tolik lidí. 
 
Jenže volby jsou až na podzim. Dovedu si představit, že to vyvolává vrásky na čele stragégům z tábora anti-Babiš. Protože po zimě přijde jaro (pokles náchylnosti k respiračním onemocněním, zlepšená imunita), a může přijít vakcína, nebo pokroky v léčbě, a cokoli z toho umožní Babišově propagační mašinérii začít se tvářit jako vítěz, který epidemii zvládnul. A český volič, jak známo, je tvor, který se rád nechá obelhávat. Pro tábor anti-Babiš by to znamenalo prohru. 
 
Proto ten tlak na rychlé "rozvolnění", a tudíž akceleraci epidemie. Všimněte si - pochází od minoritních stran DemBloku (jako chladnokrevní vrazi tentokrát vystupují Lidovci), ale přidala se i donedávna střízlivá média - zejména Seznam a Novinky předvedly ukázkový obrat. 

Pokud se vinou předvánočního rozvolnění z 15 - 20 000 nebožtíků vyrobí nebožtíků třeba dvojnásobek, Babiš ztratí jakoukoli šanci zvrátit hru. A kdo ví, při takovém tempu "důchodové reformy" by se mohlo podařit shodit jeho vládu dřív a volit na jaře. To budou "Vánoce s prázdnými židlemi" v živé paměti. Zatímco do podzimu může Babiš něco uhrát, do jara neuhraje nic. 
 
Pokud se Vám to zdá příliš cynické, tak vězte, že to není o nic cyničtější, než bylo Babišovo váhání zavést opatření během kritického měsíce září. Je to jen - vychytralejší. Zatímco za zářijové váhání nesl plnou odpovědnost Babiš (a prohrálo mu to vlády v krajích), za zimní rozvolnění budou odpovědní opoziční politici všeho druhu - ti národovečtí, i ti globalisticko-probruselští. Jenže to společně svedou na Babiše, umyjí si nad ním ruce. 
 
Napsal jsem "vychytralejší", nikoli "chytřejší", protože ať po Babišovi nastoupí jakákoli garnitura, tak zdědí demoralizovanou, smutnou - zchudlou zemi. DemBloku to zjevně nevadí, ti plní úkoly. "Patrioti" jedoucí na rozvolňovací vlně pak jsou jen užitečnými idioty svých nepřátel. Ale na to jsme zvyklí. 
 
Autor: Martin Konvička, Jižní Čechy, ČR, 19.11.2020
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
12. říj, 2020

"Debata" na téma Covid x lockdown...

Se - vedle hysterických výlevů - točí okolo ekonomických škod, a to zejména těch pro drobné živnostníky a menší, na erár nenavázané firmy.

Základní a ne zcela nesprávnou tezí "chřipečkářů" je, že tito lidé jsou vycinkáni z rezerv a jejich živobytí dalším lockdownem zkrachuje.

Pominu, že celá debata by byla zbytečná, kdybychom nebyli stejní debilové, jako Američané, Britové nebo Izraelci. A připomenu, že pomalým "promořováním" je živobytí těch lidí ohroženo víc, než ráznou karanténou. Karanténa by byla časově ohraničená, naopak "promořování" znamená nejistotu a propad všech aktivit na dlouhé měsíce, možná roky.

Opozice a "chřipečkáři" naprosto chybně křičí "Nezavírat!", čímž těm malým vystavují rozsudek smrti. Korporáty a erár totiž útlum přežijí. Korektní otázka, kterou by si vláda a společnost měly položit, zní - jak MINIMALIZOVAT škody a rizika pro malé a střední firmy, samoživitelky, rodiny s dětmi a podobně.

Vláda se tváří, že není z čeho brát, což je fatální lež. MINIMALIZACE ztrát totiž nemusí znamenat kompenzaci zisků, ale odpuštění či odklad povinných plateb - všech těch hypoték, leasingů, nájmů, splátek, sociálního a zdravotního pojištění, pokut a dalších plateb, které drobný podnik, nebo i občana-jednotlivce, neustále tlačí do bahna. Odkladem "na lepší dobu" by předlužený erár zas o tolik nepřišel, přežila by i většina (kapitálově silných) věřitelů. Další otázkou jsou prostředky "k přežití" (typu ošetřovného). Zde lze najít rezervy právě u těch, které lockdown finančně nepoškodí. Živí mě erár, ale dovedu si představit dočasné (a plošné) snížení mzdy, pokud by z ní byly živeny třeba mámy na ošetřovném. A dovedu si představit krizové opatření typu "milionářské" či "korporátní" daně. V minulosti se tak za krizí dělo, není to jen cesta socialistických vlád.

Tímto směrem má být už dávno vedena veřejná debata - ne černobílou manipulací "Krach nebo Prosperita", ale racionální diskusí, jak ochránit ekonomicky slabé.

Je ostuda, že vláda tímto směrem přemýšlet neumí, a ještě větší ostuda, že ji to opozice neučí.

Holt kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.

Audio:

http://svobodne-radio.cz/2020-10-09-studio-beta-martin-konvicka-a-jeho-komentare/

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 12.10.2020


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!


 

 

28. zář, 2020

Když odhlédneme od tragédií zesnulých a zmrzačených tak možná největší škoda, kterou jako národ a země tento podzim utrpíme, bude naprostá škoda morální...

Rozhádanost "chřipečkářů" s těmi druhými ní souvisí, respektive je to začátek ještě horších konců.

Mám na myslí vědomí, že jsme si tu šlamastiku přivodili jenom a pouze sami. Bylo vyhráno (květen - červen), pak přišlo fanfaronství ("oslavy konce") a nezodpovědná rozmazlenost ("zahraniční dovolené") a popíračství ("smtnost klesá, podvod"), a nakonec série posledních týdnů, kdy už různí starostové, rektoři, hejtmani.. atd. atp., naprosto fanfarónsky pokračovali v sebevražedném kursu, byť museli - a to všichni! - vědět, kam svěřené posádky kormidlují. Myslím všechny ty pozdně letní a zářijové koncerty, městské slavnosti a tancovačky.

Odpovědnost za orgie tuposti není zdaleka jen na Babišovi či vládě. Je difúzně rozptýlená v národě a spousta těch, kdo si jsou vědomi viny, teď mlží a zcestně káže, aby na ně nebylo tolik vidět. Brzy se ukáže, že současný nepsaný konsensus - že "pár tisíc tuhých starochů je přijatelná cena za normální život" - byl tou nejhorší volbou, jakou mohl národ udělat. Protože školy s rouškami a padajícími učiteli nejsou normální život, divadla či kina bez lidí taky nejsou normální život, zvenčí (ne zevnitř!) zavřené hranice též nejsou normální život. Brzy bude ještě hůř, budeme se stydět psát v seznamkách či životopisech zemi původu (protože nikdo nechce být zamořená špína) a začnou padat firmičky či firmy, které nebudou mít zákazníky, nebo zaměstnance, nebo vůli k dalšímu setrvání - ale ani nárok na podporu, protože přece "běží normální život".

Možná nejhorší škoda ale nastane na školních dětech. Ty totiž nyní na vlastní oči sledují selhání státu, který tady přece je nastolení aspoň nějakého řádu a pravidel. Vyprávějte dětem o jejich zemi/vlasti, úctě ke starším, demokratických zákonech atd., když vidí na vlastní oči nefunkčnost toho všeho.

České školní děti, které zažily Mnichov, volily u svých prvých voleb komunisty. Koho volily německé děti, které jako prckové zažily španělskou chřipku, se taknějak ví také.

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 28.9.2020


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!


 

 

26. zář, 2020

Zkusme se zamyslet, jak se situací obstávají ne země, ale civilizační okruhy, v řekněme Huntingtonovském smyslu...

1. Na jednom ze dvou nejhorších míst je Euro-Amerika, kde jsme viděli všechny představitelné projevy podcenění, non-governance, morálního rozkladu, fanfaronství, etc. Dokonce i opakované snahy zneužít Covid jako zbraň v politickém boji, a to od USA, přes Německo či Česko po Izrael. Ukázalo se, čeho si doopravdy jakože vážíme ( =byznys a pohodlí), jak je celý ekonomický systém vratký (předlužení) a že civilizačně končíme. 

2. Islámský svět: Stejně špatně, stejné projevy sobectví, minimální mezistátní solidarita. Jen možná nejsou tak otevření ve svém cynismu ("ať dědci chcípnou" fakt žádný mešitář nahlas nevysloví). Krom "západu" je isl. svět jediný, kde se pokusili použít Covid jako zbraň, a to v mezinárodní agresi (turecko-řecká hranice na jaře). To ale, zdá se, bylo příliš i na "klasické" Araby, a může to být příčina rostoucí izolace Turecka.

3. Rusko, Indie a Latinská Amerika. V těchto případech byla na začátku veliká snaha Virus zadržet (až na specifický případ Brazílie), a vždy se to zvrtlo na specifikách té které země.
Rusko - na proslulém bordelu, korupci a "oblomovovské" neschopnosti na různých místech správy. Plány a přístup měli skvělé, ale koupili to.
Indie - na kombinaci "tropické" chudoby a "evropského" politicko-hospodářského systému. Po perfektním lockdownu (který narušovaly jisté profláklé menšiny, jak také jinak) se to tam předpisově zhádalo po politických aj. liniích, zcela v "západním", nebo možná izraelském, stylu.
Latinská Amerika - tropická chudoba (slumy atd.), kastilská kontaktnost, a do toho MOŽNÁ větší susceptibilita "Indiánů" k novým nákazám. Poprvdě ale moc nevím.

4. Východní Asie a subsaharská Afrika.
Oblasti, kde to začalo, a kam to přišlo poslední. S nejvyšším (V. As.) a nejnižším (Afrika) průměrným IQ v populaci. Země přelidněné, i skoro liduprázdné (někdy obojí v tomtéž státě).
Východoasiati ukázali, že s troškou kázně, ráznými opatřeními a následnou opatrností jde virus eliminovat - a báječně na tom následně vydělat. Afričané (i když ty země se navz. liší!) naopak, že s troškou jednoduchých pravidel ho když ne vymýtit, tak izolovat do míst typu přístavů, letišť, nějakých těch zakaranténovaných ohnisek. Jejich ekonomické systémy se ukázaly mnohem resilientnější, přestože ve V. Asii jde o "dílnu světa" a v Africe často o chudičké země.
Zajímal by mě dopad hospodářského vlivu Číny v Africe - možná jen kopírovali zemi, která je momentálně "na špici", a ne evropské balamuty, jejichž ústup ze slávy vidí na vlastní oči...

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 26.9.2020


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!