EVA HRINDOVÁ

4. čvc, 2019

Říká nakladatelka satirické knihy v rozhovoru o nové knize "Odhalujeme Putinovy lži" plné nekorektního humoru. Je na Sputniku, protože jiná média se o nekorektní literaturu nezajímají... Je fakt smutné, že si pro informace musí lidi chodit na ruské stránky...

Pojďte se vysmát bojovníkům proti fake news. V Česku vychází kniha „Odhalujeme Putinovy lži“, která úsměvným způsobem popisuje práci mainstreamových sdělovacích prostředků.

„Svět tiskové agentury Fejk ňůs se jeví absurdním, bláznivým a leckdy jen stěží uvěřitelným. Většina z vybraných přibližně 100 domácích i zahraničních zpráv, které jsou součástí této knihy, má svůj reálný základ. Autor pouze pozměnil hlavní aktéry a dovedl celou situaci ještě víc ad absurdum.

Nedílnou součástí každé zprávy je osobitý vklad reportérů tiskové agentury Fejk ňůs Jakuba Undy a Anji Al-Shaabatové. Zmiňovaní reportéři svorně bojují za lepší svět, kde nebudou provádět své ‚špinavé rejdy‘ euroskeptici, kritici migrace, tvrdošíjní zastánci klasického rodinného uspořádání a v neposlední řadě ‚agenti Putina', kteří jsou podle dvou výše zmíněných reportérů doslova všude.

Jejich urputnost a snaha čtenáře pobaví nekorektním humorem a snad je i přiměje k zamyšlení."

Tak zní anotace knihy „Odhalujeme Putinovy lži“ od Josefa Provazníka. Autor zná pozadí českých médií velmi dobře, o tom svědčí nadhled a lehkost, s jakou je kniha napsána. Ta pobaví všechny, kdo není pouhý spotřebitel zpravodajských materiálů mainstreamu, ale přemýšlí o tom, čím nás média krmí.

​Kniha se v brzkých dnech objeví ve všech velkých knihkupectvích. Některé obchody již hlásí zvýšený zájem o lehký pohled na nelehký svět fake news, který nás obklopuje.

Kniha taktéž obsahuje trefnou předmluvu, kterou napsal bývalý ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl.

Sputnik o knize „Odhalujeme Putinovy lži“ hovořil s Evou Hrindovou z Nakladatelství Naštvané matky, které už dříve vydalo monografii známého sociologa Petra Hampla Prolomení hradeb.

Co vás přimělo k tomu, abyste vydala satirickou knihu o fake news? Pouze módní termín fake news?

Vlastně to byla náhoda, na Facebooku sleduju stránku fiktivní agentury Fejk Ňůs, kterou píše Josef Provazník, vždy se u jeho fiktivních zpráv dobře bavím. V jednom komentáři žertem vznesl myšlenku, že už těch zpráv napsal tolik, že by se daly vydat knižně. No a já zrovna byla odblokovaná, tak jsem mu mohla napsat, že je to dobrý nápad a plácli jsme si.

A co ten název? Putin prodává, nebo to je také satira?

Kdo příběhy fiktivní agentury zná, ví, že název není žádný kalkul. Pouze naprosto přesně vystihuje, co je společné všem bojovníkům za politickou korektnost – snaží se najít nepřítele a prezident Putin se na to dobře hodí. Za jeho údajné rejdění se ledacos schová – politické prohry, pokusy o omezení svobody, zbrojení či dokonce snahy o vyvolání světových konfliktů. Naši malí čeští aktivisté Putinem omlouvají ledacos a stal se takovou ikonou všech možných absurdit.

Ne nadarmo je každý člověk, který nenašel zálibu v plivání na Rusko, nazýván ruským trollem nebo Putinovým agentem. Takže název knihy není třeba brát vážně a rozhodně to není vážně myšlená kniha o Putinovi. Což ale pochopí každý, kdo otevře její stránky.

Komu je kniha určena? Lidem jako je Jakub Unda?

Jakub Unda je hlavní postava knihy – reportér, který neúnavně bojuje za lepší svět, kde nebudou provádět své „špinavé rejdy“ euroskeptici, kritici migrace, tvrdošíjní zastánci klasického rodinného uspořádání a v neposlední řadě „agenti Putina“, kteří jsou podle něho doslova všude.

Takže reálné předobrazy knižního reportéra by asi knihou nebyly potěšeny. Ta si totiž dělá legraci ze všeho, co je novodobým aktivistům svaté. Z Václava Havla, Tomáše Halíka, z České televize a dokonce i z feministek! Kniha ale potěší každého, kdo se chce ve světě absurdit úlevně zasmát, a přesto si uchovat pozornost ke všemu, co ničí náš normální svobodný svět.

Kniha je inspirována reálnými událostmi a má polofiktivní hlavní hrdiny. Jaká kapitola je vaše nejoblíbenější?

Bavím se u každé. Nemám žádného favorita. Josef Provazník je nadán vzácnou mírou ironie a schopnosti do zkratky vtělit zásadní témata, která hýbou světem. Namátkou zmíním třeba jeden název: Člověk v tísni spustil kampaň „Svět patří (menši)nám“. Příslušníci majority budou odsunuti. Nebo: Strana pro afghánštější Německo v Bundestagu prosadila, že se žáci budou učit kamenovat. Takových je v knize víc jak sto…

Jak vážně nás ovlivňují fake news vyráběné snaživými reportéry?

Člověka s otevřenou hlavou a samostatným kritickým myšlením neohrožují nijak. Naopak ho utvrzují v postoji, že už to takhle nemůže jít dál. Především veřejnoprávní média jsou známé svou velkou mírou neobjektivity. Bohužel ale neobjektivnost médií ovlivňuje mnoho lidí, kteří nemají čas a prostor vše si ověřovat a z nezávislých zdrojů si vyhledávat zprávy, které ukazují reálnější pohled na světové a domácí dění. Takových je dost a jsou ztraceni ve světě hoaxů, manipulací, lží, nálepkování a zamlčování.

Alespoň podle stránek Knihkupectví Dobrovský je vaše kniha vyprodána. Knihcentrum.cz dalo knize štítek bestseller. Co říkáte na popularitu knihy?

Jak se bude kniha prodávat, teprve uvidíme – veškerá publicita a zájem byl na základě předběžného oznámení o vydání knihy. Na Knihcentru umožnili svým zákazníkům si knihu předběžně objednat, a to stejné nabídli i knihkupcům. Kniha se z tiskárny dostala k distributorovi teprve v těchto dnech.

Doufám, že skutečný zájem bude stejný, jako ten ohlášený a lidi si rádi koupí zábavnou knihu, která jim zpříjemní jejich dovolené a volné letní dny. Obálka je výrazná a poutavá, takže se v knihkupectvích nebude dát přehlédnout.

Autor: cz.sputniknews.comEva Hrindová, Olomouc, ČR, 4.7.2019

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2019070310264295-nasi-mali-cesti-aktiviste-putinem-omlouvaji-ledacos-rika-nakladatelka-satiricke-knihy/


 

2. čvc, 2019

Sedím u počítače a kvůli úmornému vedru mi nejde práce tak dobře od ruky jako jindy. Překlikávám se na Twitter a Facebook a jako rychlé obrázky se přede mnou míhají světové události. Ale už je pod mrakem, už v dáli hřmí a bouřka se blíží. Přijde zlom i na politické scéně?

Každé konání či nekonání přinese své ovoce. A tak líní a nerozhodní Slováci, kteří nafrněně odmítli zvolit svého prezidenta, přispěli k oslabení V4. Když toto uskupení bude v EU silné a pevné, ledacos bude moct ovlivnit. Náš premiér to pochopil rychle a s Orbánem a s Poláky stojí pevně na straně rozumu. Jenže Slovensko je rozklížené a nejednotné. Strana Smer má problémy a jimi nominovaný premiér si notuje s prezidentkou Čaputovou a vůbec je takový spíše sluníčkový než smerácky konzervativní. Zahlédla jsem fotku, kde stojí trochu bokem - mezi ním a zbytkem V4 stojí Merkelová. Jednoznačně se ukazuje, že Slovensko bude nejslabší článek a je to i kvůli neochotě lidí volit. Kdyby se neušklíbali nad Šefčovičem, bylo by dnes vše jinak. Nechcete-li se dostat do problémů, choďte k volbám vždy - i když se vám ruka kroutí nad menším zlem. Protože menší zlo je prostě menší zlo a potřebujeme každý kousek, kdy je oslabován i minimálně eurohujerismus a levicové zelené peklo. 

U nás se také stahují mračna - otázka je nad kým. Jednoznačně můžeme říct, že nad sociální demokracií. Ti prokaučovali všechno, co by je mohlo zachránit. Lišácký prezident Zeman využil kauzy okolo ministra Staňka a ukazuje prstem na slabou a zkorumpovanou ČSSD. Potřebujete snad větší důkaz, že jim nejde o věc, ale o přízeň mihotavých mediálních celebrit a o vlastní koryta? Ministr Staněk se vzepjal k dobrému výkonu a udělal to, co mělo být učiněno dávno. Přestal tolerovat "umělecké" móresy a ukázal těm šíbrům, že žádný strom neroste do nebe, zvláště je-li zaléván veřejnými penězi. Jestli ale bude v ČSSD bouřka? Nejspíš ne, protože tam už fakt není z čeho.

Naše strany jsou v napětí a případné předčasné volby by aspoň trochu zabouřily v jejich strukturách. Ale na rozvíření stojatých vod to bude stále málo. Mnozí spoléhají na Trikolóru, ale ta má své tempo a nenechá se ničím rozházet a dění komentuje jen velmi líně. Aby pak nebylo ale velké bouření nad volebními výsledky. Ono to je totiž tak, když chcete mít jednoduchý život, musíte dělat složité a pracné věci. A když děláte jednoduché a nenáročné věci teď, máte složitý a pracný celý život potom. I s těmi bouřkami.

To ale nakonec je jedno našim mediálním elitám, které se sjíždějí do Karlových Varů a tam ve svých sociálních bublinách, obalených silnou vrstvou veřejných peněz, ohromují celou republiku mírou své nadutosti a nevzdělanosti. Hodnotí sponzory a tváří se, že nepotřebují jejich peníze. Dopřejme jim jejich dolce vita, protože doba, kdy v jejich světě zabouří, se blíží mílovými kroky.

Stejně jako to právě teď bouří venku a na parapet mi přistála první ledová kroupa, která oznamuje příchod velké mely... 

Autor:  Eva Hrindová, Olomouc, ČR, 2.7.2019

Zdroj:
 
28. čvn, 2019

Dalajláma dal rozhovor BBC a někteří se z toho jistě osypou. Vzor a symbol všech super tolerantních sluníček se jim nějak vymyká z jejich představ. Ale kdo jen nesurfuje po povrchu dění, není překvapen...

Dalajláma je pro mnohé jen takový povrchní symbol. Jeho halasní vyznavači z řad politických aktivistů neví nic o pozadí dění v Tibetu, neví nic o buddhismu. Když jsem se někde na sociálních sítích zmínila, že mi buddhismus jako životní filosofie imponuje, setkala jsem se s odmítavými reakcemi. Jak by mohl mít "xenofob" rád buddhismus, když přece nemávám tibetskou vlajkou a nezalykám se pravdou a láskou?
 
Ale východní filosofie jsou pro lidi s otevřenou hlavou. Pro lidi, kteří se nedají ovlivnit okolím a pro lidi opravdu silné, protože se musí vzdát berliček svého ega. Buddhisté považují za akt osvícení, když se naučíte vidět věci tak, jak jsou. To je jeden ze základních principů. Pro lidi, kteří si nalhávají a zavírají oči před problémy, buddhismus fakt není. Ostatně dalajláma ukázal, že i když je oblíbeným sluníčkovým symbolem, úplně nevidoucí není. Na jednu stranu spoolupracuje s mocí a s mediálními elitami, ale všechno jim neschválí. Stejně tak buddhisté v Barmě spolu s Aun Schan Su Ťij, kteří prostě dělají věci, které jsou třeba. Bez ohledu na to, co se líbí levicovým elitám v Evropě a ve světě.
 
Není náhodou, že mi sociální sítě zablokovali video, kde nějaký buddhistický mnich vypráví o soužití s muslimy a vyzývá k obraně před touto zničující ideologií. Dokonce muslimy přirovnal k agresivním masožravým rybám... To není moc sluníčkové, leč to vychází z reality a tu si buddhisté odmítají přikrašlovat - je to proti principům jejich učení.
 
V podstatě se dá říct, že buddhismus není pro sluníčka, ale pro nás! Pro lidi s otevřenou hlavou, kteří se nebojí říkat věci tak, jak jsou...
 
Autor:  Eva Hrindová, Olomouc, ČR, 28.6.2019
 
Zdroj:
 
 
27. čvn, 2019

No, nikdy jsem se raději ke svému spolužákovi ze střední nehlásila, ale teď můžu říct: Antonín Staněk - nemáš se za co stydět, dobrá práce!

Přečetla jsem si Tondův projev ze sněmovny a chválím. Taky si myslím, že stát má podporovat především péči o památky a historické dědictví. Živou kulturu mají podporovat v místě a v regionech, protože jen tam ví, co oslovuje lidi a má kvalitu. Všelijaké grantové komise jen podporují své kamarádíčky...

Divím se, že do hospodaření Národní galerie nebylo zasaženo už dříve. Považuji za skandál, když se někdo odvolaného ředitele zastává. Jakoby tím říkal: "My jsme nadlidé, my zákony respektovat nemusíme a peníze daňových poplatníků můžeme rozhazovat jak chceme."

O olomouckém Muzeu umění ani nemluvím - prostě se tady nadržovalo jednomu subjektu a kvůli tomu se klidně porušoval zákon - vše na úkor kvality a na úkor dobrého hospodaření. Lidi, kteří něco takového obhajují jsou buď naivní idioti, kteří naletěli argumentaci šíbrů nebo jsou to ti šíbři.:V Olomouci víme své.

Jediné, co ministru kultury vytýkám je to, že podlehl nátlaku a podal demisi a nesmyslně hájil veřejnoprávní média. Když odhlédneme od neobjektivity zpravodajství, zůstává tady tristní programová a tvůrčí úroveň, za kterou si ředitel ČT víc jak dvoumilionovou odměnu fakt nezaslouží! Ale to je věc Rady České televize a já se za ně stydím a doufám, že s tím politici něco udělají.

V projevu také naznačil, že je špatné, když se neměří všem stejným metrem a to si říkám, že by se něco ve vládě pohnulo? Nechci být přehnaně optimistická, ale konečně jsme měli ministra kultury, který věděl, co má dělat. Ministr kultury nemá být oblíbený pražskými umělci, má se starat především o památky, protože o ty se nikdo jiný nepostará!

Autor:  Eva Hrindová, Olomouc, ČR, 27.6.2019

Zdroj:

https://www.facebook.com/eva.hrindova/posts/10215396254004712


 

25. čvn, 2019

Na obrázku je nejmenovaný politik z ODS. Vyfotil si selfie z demonstrace. Politici, kteří současný stav způsobili, působí na antibabišovské demonstraci poněkud srandovně...

Chápu, že veřejnost prostě nemá ráda Andreje Babiše a tak to jdou hromadně vyjádřit na Letnou. Ale politici? Ti snad mají s premiérem vést politický boj na půdě sněmovny - mají k tomu mandáty a k dispozici všechno možné. Mohou vládu interpelovat, mají přístup k různým údajům, mají placené asistenty a dost peněz na sofistikované analýzy. Oni fakt na demošku chodit nemusí.

Pro mě je to jasný signál, že současní politici jsou naoprosto impotentní a nezaslouží si naši podporu, když se ani neumí legálně vypořádat se svým politickým soupeřem. Jejich trapné výmluvy na to, že ANO má víc peněz a k dispozici média, jsou směšné. ANO má rozpočet, v kterém pracuje se státním příspěvkem, který se přiděluje podle volebního zisku každé straně. A média? Ty už dávno nelze nazvat hlásnou troubou premiéra. Naopak - poslední rozhovor v Mladé Frontě Dnes byl dost vyhrocený a aktivistický. Redaktor do Babiše šil, jako kdyby ho zaměstnávala Česká televize, což není pochvala.

Neumí ho porazit politicky, tak chodí na demonstrace a doufají, že rozvášněný dav udělá práci za ně. Neudělá. Já být voličem strany, jejíž potentáti chodí na antibabišovské demonstrace, už jim nikdy nedám hlas. Vypadá to, že úplně nepochopili, jak funguje naše ústava a kdo by chtěl podporovat takové politiky? No a pak jsou tu i ti, kteří tam možná nebyli, ale lezou davu do zadku lichocením a podporou. Proč se nevzdají mandátů, když neumí účinně oslabit podle nich tak špatného premiéra - to je fakt do nebe volající. A ještě se tím chlubí!

Kašpaři to jsou...

Autor:  Eva Hrindová, Olomouc, ČR, 25.6.2019

Zdroj:

https://www.evahrindova.cz/politici-na-demonstraci-trapne