NÁZOR ČTENÁŘE

17. zář, 2019

Muže, jehož otec se na jejich budování jako velvyslanec jistě podílel a tak lépe než kdokoliv jiný ví, jakého úsilí a finančních prostředků v řádu desítek milionů korun stálo zachovat důstojnou památku lidem, kteří padli a skutečně nemají důvod být v té zemi oslavováni jako hrdinové?

Tomáš Garrigue Masaryk byl president Osvoboditel. Bez přispění Československých legií by měl obnovení naší národní nezávislosti s Benešem a Štefánikem mnohem obtížnější. Před sto lety vrcholily v dalekých sibiřských končinách boje našich legionářů. Byli donuceni bojovat proti bolševikům, kteří, vázaní podmínkami Leninovy brestlitevské kapitulace vůči Německu, bránili jejich evakuaci do Vladivostoku a společně s propouštěnými německými a rakouskými zajatci představovali pro naše legionáře závažnou hrozbu. Legie proto byly nuceny svést v závěru 1. sv. války a během ruské občanské války mnoho bitev. Jen na území Ruska tak máme přes čtyři tisícovky padlých československých vojáků, řádově vice než v legiích italských nebo francouzských. Jejich těla jsou pohřbena na nejrůznějších místech Povolží, na Urale a podél Transsibiřské magistrály. Někde jejich hroby a pomníčky nepřežily dekády Sovětského svazu, kdy byli českoslovenští legionáři, hanlivě Sověty přezdívaní “Běločeši”, označováni za vrahy a nepřátele. Jinde přežily a na mnoha místech jsou ve spolupráci českého ministerstva obrany, Československé obce legionářské a ruských úřadů (opravdu) hroby obnovovány a je zvelebováno jejich okolí. Děje se tak na základě mezistátní smlouvy, která obě strany zavazuje o svoje válečné hroby a památníky pečovat a chránit je. V některých ruských městech místní úřady kladou obnovování československých pomníků odpor, známým příkladem je například povolžská Samara. V takových případech česká strana argumentuje tím, že my svoje smluvní povinnosti plníme a o ruské vojenské memoriály příkladně pečujeme.

Bohužel, o tento pádný argument nás nyní připravil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, který si ve snaze se zviditelnit energicky vyšlápl na pomník sovětského maršála Ivana Koněva. Možná tím u některých voličů získá sympatie, ale cenou za to jsou škody, které tím napáchá na hrobech našich padlých v Rusku. Celá kauza, a zejména emotivní projev Ondřeje Koláře, který vyvrcholil rozhodnutím pomník odstranit, byly široce medializovány u nás i v Rusku. Nyní budeme Rusům těžko vymlouvat, že se nesnažíme přepisovat historii a odstraňovat připomínky obětí, které za naše osvobození přinesli jejich předkové.

Naši legionáři byli pro Rusko spíš okupanti než cokoliv jiného a jejich hroby rozhodně nejsou nadšeně vítány. Přesto nám dovolují jejich památku důstojně uctít způsobem dojednaným mezinárodní smlouvou. Nezpochybňujme to. Nestojí to za to.

Autor: Jana Marková, Mladá Boleslav, ČR, 17.9.2019

Zdroj:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3623873357626609&set=a.546535752027067&type=3&theater


 

 

15. zář, 2019

V posledních dnech se v Česku docela dost řeší přechylování ženských příjmení. Z mediálního pokrytí se až zdá, že jiné téma není důležité, "-ová" a "ne-ová" zastínily dokonce i kauzu Čapí Hnízdo...

Je třeba vyzvednout obětavou práci našich novinářů, kteří dnem i nocí pracují na zajištění objektivních informací. Zejména Rádio Wave, které cílí na nejmladší, a proto má v popisu práce se jakékoliv ideologické náplni vyhýbat, tento úkol plní na výbornou. V této náročné terénní reportáži (https://wave.rozhlas.cz/jazyk-hluboce-ovlivnuje-nase-mysleni-a-pohled-na-svet-rika-lingvistka-anna-8075275) vyzpovídali řadu náhodných lidí "z ulice" na téma, co si myslí o přechylování a výsledky jsou jednoznačné: Většina náhodně vybraných chodců je proti. A je nepochybně jen náhoda, že většina oněch chodců - a vlastně všichni, kdo jsou proti přechylování - je, nebo donedávna byla studenty FAMU, a aktivně se hlásí k nové levici...

Autor: Tomáš Straka, Praha, ČR, 15.9.2019

Zdroj:
7. zář, 2019

Skutečný důvod, proč Koněv musí být odstraněn ?

Zapomeňte na ideologické půtky mezi pražskou kavárnou na jedné straně a vlastenci a komunisty na straně druhé. Zapomeňte na velkohubá prohlášení Ondřeje Koláře o ruských trollech. Všechno je to jen stafáž, která má za cíl zakrýt něco mnohem horšího.

Již v roce 2006 vznikl projekt, který předpokládá stavbu podzemních garáží právě v místě pomníku maršála Koněva, na náměstí Interbrigády. Tento projekt není mrtvý. Potvrdil to sám Ondřej Kolář v rozhovoru pro Český rozhlas. Lze se tedy domnívat, že hysterie kolem pomníku maršála Koněva byla vyvolána právě kvůli tomu, aby pomník ustoupil podzemním garážím.

Výstavba podzemních garáží by zřejmě zlikvidovala i velkou část parku na náměstí Interbrigády. Praha by tak přišla o další kus zeleně.

Důkazy:

Rozhovor Ondřeje Koláře pro Český rozhlas, kde se zmínil o podzemních garážích: 

https://youtu.be/KPuy5BYaMC8 

Technický výkres chystaných podzemních garáží: 

http://vhe.cz/node/103

Ve čtvrtek 12. září v 10:00 se bude před radnicí Prahy 6 konat demonstrace za zachování pomníku maršála Koněva.

Radnice Prahy 6 se nachází na adrese Československé armády 601/23. Mezitím můžete napsat svůj názor starostovi: starosta@praha6.cz

Autor Lev Bronstein, Praha, ČR, 7.9.2019


 

23. srp, 2019
Výročí 21. srpna 1968, kdy došlo k invazi vojsk Varšavské smlouvy na území Československa, je každý rok nechutně zneužíváno k politické propagandě pražské kavárny...
 
Stupňují se útoky proti řádně zvoleným ústavním činitelům, zvláště pak proti prezidentu Zemanovi a premiéru Babišovi, kteří jsou naprosto nepochopitelně s invazí spojováni – a to i přesto, že Miloš Zeman byl pro nesouhlas s invazí vyloučen z KSČ.
 
Fanatičtí kavárníci opět poničili pomník maršála Koněva v Praze. Jejich dlouhodobým cílem je odstranění tohoto pomníku. Nedokážou unést, že je to právě Sovětský svaz, kdo má lví podíl na osvobození naší vlasti od německého zla. Blábolí nesmysly, že prý nás neosvobodili, ale jen si podmanili. Vůbec ale nehledí na to, že v té době šlo o holé přežití. Na rozdíl od nacistického Německa nikdy Sovětský svaz neměl v úmyslu provádět genocidu českého a slovenského národa. A proto byl příchod Rudé armády opravdu osvobozením.
 
Že jsme se po válce stali komunistickou zemí? Poděkujte západním spojencům z Velké Británie a USA, kteří s tím souhlasili na Jaltě! Ale to už je historie, která se vám nehodí, že…
 
No a teď k té samotné invazi. Jednalo se o invazi všech států Varšavské smlouvy, nikoliv pouze Sovětského svazu. Dle stejně zvrácené logiky, jakou pražská kavárna uplatňuje, bychom měli nenávidět i Poláky, Maďary a Bulhary. Vidíte, jak je to zvrácené?
 
Fanatismus pražské kavárny došel tak daleko, že Rusové žijící v Česku jsou verbálně a někdy i fyzicky napadáni. Sám jsem toho jednou byl svědkem, kdy opilý kavárník sprostě řval na Rusku v autobusu. Naštěstí zůstalo jen u slov.
 
Dle pražské kavárny musíme milovat muslimy, abychom nebyli rasisté. Ale zároveň musíme nenávidět Rusy. Vidíte v tom logiku? Já teda ne.
 
Nejnověji ohlásila radnice Prahy 6 na Facebooku, že poničení Koněvova pomníku je „vox populi. Hm, tak jestli je vandalismus opravdu „vox populi“, tak to hodně vypovídá o úrovni místní populace, zvláště když se procházím po ulicích Prahy, kde skoro nelze najít neposprejovaný dům. A výzvu radnice, aby si Koněva umístila ruská ambasáda na svou zahradu, nelze považovat za nic jiného než za hloupou provokaci.
 
Takže přátelé, cílem každého z nás by tedy mělo být to, aby pomník maršála Koněva zůstal na svém místě a nepoškozen. Hledáme dobrovolníka, který Koněvův pomník očistí stejně, jako byl nedávno očištěn Karlův most. Vy ostatní můžete psát na radnici Prahy 6 a postavit se za zachování Koněvova pomníku.
 
Autor: Lev Bronstein, Praha, ČR, 23.8.2019
 
Kontakty na Prahu 6 jsou zde:
 
Podatelna: podatelna@praha6.cz
Starosta Ondřej Kolář: okolar@praha6.cz
Místostarosta Jakub Stárek: jstarek@praha6.cz
Místostarosta Jan Lacina: jlacina@praha6.cz
Místostarosta Jiří Lála: jlala@praha6.cz
24. čvn, 2019

Demonstrant – status ochrany aneb zazvonit na ně nemůžeme...

Je demonstrace. Právě teď, když tenhle text píšu. Já na ní nejsem, jsem na Kotlářce, se šestnáctkou, a kdybych nebyl, tak taky nebudu.

Ale jsem v duchu se svými kolegy, kteří přes Letnou jezdí (za všechny zmíním pana Čermáka a pana Káááá) a musí se vyrovnávat s novým faktem, a to že demonstrant je ode dneška tvor chráněný.

My jste tady u nás zvyklí, že jakmile dostanete nějakou nálepku nebo jméno, začnou se k vám chovat lidi jinak, většinou se vás bojí, protože strach má v naší zemi dlouholetou a rozvinutou tradici, a moc si k vám nedovolí.

Už několik hodin dostáváme před centrální dispečink zprávu, že demonstrace probíhá a na Letné se pohybují lidé. Inu je hezky, co by nepřišli, horko taky není. Oni tam sice lidé chodí i jiné dny, ale pravda dneska je jich znatelně víc a jak je někde někoho víc, hned ztrácí zábrany jedince a chráněn davem dělá psí kusy.

Třeba jak jsem se už dozvěděl, stojí jenom tak na kolejích a bez hnutí čumí. Inu proč ne, je hezky. Většinou v podobných případech na někoho takového zavoníme. Funguje to posléze tak, že dotyčný uhne. Bohužel, dneska každý chodec není jenom tak leckdo, a proto jsem se taky dozvěděl, že na někoho takového v oblasti Letné zvonit nemám.

Nedozvěděl jsem se proč (prý pouze v nouzových případech, asi poté, co se mi začne dotyčný namotávat na podvozek), ale třeba to má co dělat s tím, aby si někdo nemyslel, že tramvaj může mít názor. Víte ono, když je kolem hodně lidí, dost se očekává, že všichni budou mít ten názor stejný, a to by tak hrálo, aby si nějaká tramvaj jela vlastní cestou, a nešla s davem.

Je velká škoda, že DP se k téhle "pluralitě" názorů nepostavila víc chlapsky a už dopředu neoznámila, že půl hodiny před začátkem demonstrace budou odklony a ty skončí hodinu po plánovaném skončení celé akce.

Někdo by mohl namítat, jak by se pak chudáci demonstranti na akci dostali, ale ze zkušenosti vím, že cesta, kterou si sami vyšlapete, a opravdu sami o ní stojíte, je mnohdy lepší, než když si vás k cíli někdo přiveze. Víc si jí vážíte.

Ostatně na Prvního máje kdysi dávno taky na Letnou tramvaje nejezdily. Jiný namítne, že to bylo kvůli průvodu, ale zase by dnešní demonstranti mohli průvod klidně k akci připojit a jen trochu pozměnit hesla z dob dřívějších a jak by bylo hned veselo. Někteří účastníci dnešní demonstrace by se vzpomínkami jistě pomohli, ačkoli budou tvrdit, že byli tenkrát v disentu, a dneska jsou tam vlastně zas.

Musím poznamenat, že tenkrát v disentu se tolik zuřivě nezapisovalo do notýsku, koho zrovna na Letné není vidět.

Teď dispečink opakoval zprávu. Původně jsem myslel, že už jsou na pořadu odpoledne odklony, ale opět jen zazněla zmínka o tom, abychom na lidi nezvonili a používali zvonek pouze v nejnutnějších případech.

Stále nevím, jaké to tedy jsou. Možná takové, aby mí kolegové nebyli popotahováni, že něco udělali špatně a nějakého demonstranta v davu (z davu s davem) nepohoršili – čímž by mohli podkopávat úsilí celého hnutí.

Asi hnutí za nezvonící tramvaje.

Autor: Pavel Hewlit, Praha, ČR, 24.6.2019

Zdroj: 

https://hewlit.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=718482