RAKOUSKO

17. dub, 2018

Ministr vnitra Herbert Kickl (FPÖ) počítá v otázce kontroly rakouských hranic s pozitivní odpovědí Evropské komise. Takto se politik vyjádřil v pondělí v Eisenstadt na tiskové konferenci. Dále řekl, že: „Nevidí žádný rozpor k evropským pravidlům, právě naopak, vidí zde užití evropského primárního práva“...

Ministr se dále odvolal na svůj dopis, jenž byl zaslán na patřičná EU-místa, kde už předem avizoval, že Rakousko využije své právo na ochranu svých hranic. „Rakousko se v minulosti vzdalo tohoto práva, když bylo ujištěno, že bude zavedena tomu odpovídající ochrana vnějších hranic EU. Ale od tohoto faktu je Evropská unie vzdálena na světelné roky. Další podmínkou na vzdání se kontroly svých hranic byla podmínka úpravy azylového systému v rámci EU. Také v této otázce je ještě spoustu nedořešeného“.

Z těchto uvedených důvodů je Kickl velice optimistický, že EU Rakousku samozřejmě od 11. 5. 2018 poskytne možnost kontroly svých hranic. Ministr upozornil dále na to, že Rakousko od 1. června přebírá předsednictví EU. „Z toho vyplyne nutnost, aby Rakousko v druhé polovině roku 2018 mělo z bezpečnostních důvodů možnost zmiňované hraniční kontroly. To jsme jednoduše našemu lidu dlužni“.

Autor: Der Standart, překlad Zajíc, tgm, Praha, ČR, 17.4.2018

Zdroj:

https://derstandard.at/2000077594411/Kickl-beharrt-auf-Verlaengerung-der-Grenzkontrollen?ref=rec


 

 

 

23. bře, 2018

Rakouská svobodná vláda Svobodných & Lidovců se rozhodla přikročit k důležitému opatření, které má lidem opět vrátit jejich práva a postavení, o které je předchozí socialistická vláda připravila, především to je právo na to kouřit v hospodách, kde se kouřilo odedávna, až do doby, než zamindrákovaní a prokádrovaní politruci z neziskovek, rudozelených partají a podobných skupinek, prosadili frontální útok na práva podnikatelů, obchodníků, ale i práva zaměstnanců, kteří si chtějí po práci odpočinout a sebrali jim svobodu kouření v hospodách a restauracích.

Minulý rok jsme tuto sviňárnu zažili z rukou socanské vlády i u nás v ČR a asi bude trvat dlouho, než se podaří zvrátit zákaz kouření, ovšem Rakousko nám může být skvělým příkladem, že žádné neomarxistické opatření není skálopevné, a že záchrana svobody a lidských práv je stále možná. Podle nové úpravy mohou o tom, zda se bude v hospodských prostorách kouřit, nebo ne, opět rozhodovat majitele podniků. Aplaudujeme tomuto vítězství zdravého rozumu!

Odpůrci kouření jsou ve svém počínání pravděpodobně následovníky tureckého sultána Murada, který nařizoval popravy kuřáků, nebo nacistického režimu, který po celou dobu své existence vedl tvrdou protikuřáckou kampaň. Islám a nacismus rádi berou lidem svobody a práva, stejně jako ti vyhlášení ochránci veřejného zdraví. V roce 2011 je následoval i represivní režim ve Venezuele. V Polsku bylo kouření zakázáno liberální zkorumpovanou vládou Donalda Tuska. K takovýmto skvostům se řadí.

My sami říkáme, že je právem a svobodným rozhodnutím každého jednoho podnikatele rozhodnout si o tom, zda umožní, nebo neumožní kouření ve svém lokále. Zastáváme názor, že by měli existovat oddělené místnosti pro nekuřáky, ale nemělo by to být nijak vynucováno. A toto říkám já, který jsem nekuřák. Pokud někde, tak zde může volný trh určit, jaký je veřejný zájem podle poptávky samotných zákazníků. Jak vidíte, vláda Svobodných v Rakousku je skutečně vládou svobody!

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 23.3.2018


 

15. bře, 2018
Rakouská vláda prezentovala základní body pro rakouské předsednictví v EU
 
Bezpečnost pro občany, zvýšená ochrana vnější hranice EU a boj proti ilegální migraci
 
 „Evropa, jež chrání“ – pod tímto mottem bude probíhat třetí rakouské EU-předsednictví v druhé polovině roku 2018. Vzájemný program prezentoval premiér Sebastian Kurz (ÖVP) společně s ministryní zahraničí Karin Kneisslovou (FPÖ) a kancléřským ministrem Gernotem Blümelem (ÖVP). Společné setkání představitelů EU států pod rakouským předsednictvím se bude konat 20. září v Salzburku. 
 
Kurz brzdí očekávání
Rakouské předsednictví se bude muset zabývat i „dvěma velkými výzvami“, jež EU agendu určují. Jak nastínil Kurz: finálním jednáním Brexitu a finančním rozpočtem pro období 2021 – 2027. Zde tlumil Kurz hned očekávání. „nebudou udělána žádná konečná rozhodnutí, finanční jednání budou překlopena do roku 2019.“ Vždy, když se jedná o víceletý budžet, který převyšuje 1000 miliard euro, jsou mocné hádky a řešení se hledá dlouho. 
 
Pod základní bod – bezpečnost bude spadat i otázka blahobytu. Toho chce premiér dosáhnout větší konkurenceschopností a rozšířením digitálního vnitřního trhu. Bezpečnost znamená také stabilitu v okolních státech EU. Ministryně zahraničí Kneisslová se chce intenzivněji zajímat o země jižní Evropy. Srbsko, Černá Hora, Makedonie, jakož i Albánie jsou kandidáti na vstup do EU. Kneisslové jde i o Ukrajinu a o vztahy EU s Ruskem. V polovině roku rozhodnou ministři zahraničí států EU, zda sankce EU vůči Rusku budou prodlouženy nebo zrušeny. „ To závisí na realizaci Minské dohody“, řekla Kneisslová deníku Kurier. Existuje ale určitý prostor pro vylepšení vztahů s Ruskem. 
 
Výdaje s předsednictvím vyčíslil premiér na 43 milióny eur. „Úsporné předsednictví“. Je to suma, jež byla vydána na předsednictví i v roce 2006. Kancléřský ministr Blümel zodpovídá za kulturní program. V září má být uskutečněn velký filharmonický koncert v Bruselu. 
 
Autor: Kurier.at, překlad Zajíc, TGM, Praha, ČR, 15.3.2018
 
Zdroj:
 
 
4. bře, 2018

Dle slov maďarského ministra zahraničních věcí a obchodu Pétera Szijjárta, došlo zejména díky nástupu nacionalistické a konzervativní koalice v Rakousku, k obnovení a výraznému zlepšení vztahů mezi národními státy Maďarskem a Rakouskem.

Ministr to řekl při setkání se svou rakouskou kolegyní, svobodnou nacionalistkou Karin Kneisslovou. Při setkání byla zmíněna dlouhověká spolupráce a propojenost rakouských a uherských zemí, stejně jako důležitost hospodářských vztahů. Rakouské společnosti v současné době představují čtvrtinu investic v Maďarsku a zaměstnávají 75 tisíc maďarských pracujících. Obchod mezi oběma zeměmi dosahuje výše 10 miliard eur (cca. 250 miliard Kč).

Ministři se shodli, že hlavním řešením migrantské krize musí být posílení ostrahy hranic a ochrana Evropy. Stejně tak bylo oceněno překonání určitých šarvátek a střetů, ke kterým docházelo v minulosti, zejména díky cuckservativním vůdcům lidovců (ÖVP) jako byl Reinhold Mitterlehner a eurosocialistům jako je Christian Kern (SPÖ). Tato etapa byla překonána, Německo tak přišlo o svůj rakouský satelit a je na čase pokračovat v rozvoji a posilování bilaterálních rakousko-maďarských vztahů, které jsou v nejlepším zájmu zbytku Visegrádu, včetně České republiky. Ministr Szijjártó zopakoval během setkání svou kritiku OSN a jejího otřesného přístupu k migrantské krizi, který je přesně v linii záměrů islámských dobyvatelů a ničitelů evropských národních států.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 4.3.2018


 

3. bře, 2018

Finance po Brexitu. Státy chtějí nasadit Evropské unii dietu. Rakousko a ostatní netto-platiči nechtějí ani kvůli Brexitu platit víc do EU. Brusel má místo toho šetřit...

„To nemůže být, aby se EU zmenšila a rozpočet byl vyšší“, zdůraznil kancléřský ministr Gernot Blümel (ÖVP) ve Vídni při setkání s EU-komisařem Güntherem Oettingerem. Rakousko, Švédsko, Finsko, Dánsko a Holandsko nejsou ochotny hradit finanční díru - částku 12 – 14 miliard €, jež vznikne díky vystoupení Velké Británie z EU.

„Když se jedná o peníze, je vždy rozepře“, míní Oettinger, jež se ve Vídni setkal s rakouským premiérem Kurzem. „EU bude v květnu předkládat finanční rozpočet na období do 2027. To musí být všem jasné, že výdaje na ochranu vnější hranice budou stát více, než bylo doposud plánováno. V podstatě je EU připravena šetřit. Budeme muset umírněně ale přesto ve všech programech rozpočtu krátit“.

Rakousko hraje v otázce nového rozpočtu podstatnou roli. Do období finančního vyjednávání spadá jeho předsednictví EU. Rozpočet musí být přijat jednomyslně. Aktuální rozpočet pro léta 2014 – 2020 leží na částce vyšší než 1 bilión Euro.

Autor: t-online.de, překlad Zajíc, TGM, Praha, ČR, 3.3.2018

Zdroj:

http://www.t-online.de/nachrichten/ausland/eu/id_83217332/nach-dem-brexit-staaten-wollen-die-eu-auf-diaet-setzen.html