RAKOUSKO

13. říj, 2018
Sledoval jsem přímý přenos oslav rakouských Lidovců. Akce byla pojatá jako velkolepá show, gradující a směřující k osobě kancléře Sebastiana Kurze, kterého chválil každý Lidovec, který se objevil na jevišti. Naši komentátoři by ji bezpochyby přirovnali k vytváření "kultu osobnosti diktátora." Mají ale rakouští lidovci rok po vítězných volbách co slavit?
 
Odpověď je jednoduchá. Mají. Byl jsem k osobě Sebastiana Kurze dost skeptický, protože bylo jasné, že si ho elity šlechtí a pěstují jako třebas Macrona. Stal se přece nejmladším ministrem zahraničí v minulé euroislámské Rakouské vládě teprve v 27 letech. O to větší je teď moje překvapení a uznání jeho politického umění. Kurz pochopil, že pokud půjde směrem čistého eurohujerismu & islamizace země, tak jako Lidovci ÖVP ve velké koalici se SocDem SPÖ šli posledních 10 let, budou Lidovci stejně jako socdem bzry odepsaní a odepsané bude i Rakousko. A tak zatáhl za záchrannou brzdu. Změnil styl, směr a i když bylo jasné, že jde hlavně o předvolební rétoriku změnil i vztah k EU & islámu a vyplatilo se to. Lidovci vyhráli před rokem 15.10.2017 volby do Národní rady. Kurz nevyslyšel hlasy z Berlína & Bruselu, odmítl velkou koalici ÖVP & SPÖ, ale přizval do vlády ve volbách těsně třetí stranu Svobodných (FPÖ) s lídrem HC Strachem. Součet poslanců Lidovců & Svobodných zaručoval pohodlnou většinu 113 vládních proti 80 opozičním hlasům v Národní radě. A začaly se dít věci. 
 
Silové rezorty dostalo FPÖ. Ministerstvo vnitra, obrany (známá je fotka ministra obrany Mario Kunaska, který je převlečený za křižáka a říká, že teď teprve začne obrana jeho křesťanské země). Svobodní získali i ministerstvo zahraničí, kdy nová ministryně začala tzv. svatební diplomacii, kdy pozvala ruského prezidenta Putina na svoji svatbu a naši komentátoři měli v očích běs! Začalo omezování ilegální migrace, zavírání mešit, vyhošťování imámů a také samotných muslimů, kteří brali jen vysoké sociální dávky a neměli přitom právo na azyl. 
 
Sebastian Kurz & HC Strache se také obrátili směrem ke střední Evropě. Začala pravidelná spolupráce Rakouska s V4, rozvoj spolupráce na bázi Slavkovského formátu. Propojení rakouského kancléře Kurze i vicekancléře HC Strache s maďarským premiérem Orbánem je velmi silné. Obroda prostoru MittelEuropa je tedy nasnadě.
 
Ještě k samotné oslavě, sál byl přeplněný a seděla v něm minimálně z poloviny mládež, prostě lidé blízcí věku Sebastiana Kurze. To je pro Lidovce zaručení kontinuity a budoucnosti. Sebastian Kurz má za přítelkyni mladou pěknou blondýnku, která má vztah k tradicionismu (nosí ráda rakouské národní kroje na různé oslavy a párty), pracuje na ministerstvu financí a svatbu plánuje v kostele. Tím vším samozřejmě rozběsňuje rakouské feministky do rudozelena. 
 
Kurz měl projev o tom jaké chce mít Rakousko. Byl to projev vpravdě státnický. Ne se vším bych souhlasil, nicméně z 80% byl věnován hlavně Rakousku, které má patřit Rakušanům. Má se rozvíjet podpora opravdu Rakouských rodin, podporovat tradiční křesťanské hodnoty, má se rozvíjet vztah se sousedy ve střední Evropě, má se budovat vztah s velmocemi jako jsou USA, Rusko, Čína a navázat tak na tradiční rakouskou neutralitu.
 
Při srovnání současných Rakouských Lidovců a těch našich českých si jeden jen povzdechne. Nicméně i u nás jsou u Lidovců politici Kurzova stylu, i když zatím nejsou mediálně vidět. Uvidíme zda se jim podaří časem zabodovat jak ve straně tak i mimo ni. Orientace na Rakouské Lidovce, namísto na německou CDU/CSU by byla potřebná. Potřebují to jak čeští Lidovci, tak i česká politika...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 13.10.2018
 
Zdroj:
 
 
17. zář, 2018

Rakouský vicekancléř HC Strache (Svobodní), zadal ministryni zahraničí Rakouska Karin Kneissl (za Svobodné), aby nechala přezkoumat u Rady EU zákonnost rozhodnutí EP o zahájení spuštění článku 7, smlouvy o EU proti Maďarsku...

Mezitím byl Rakouský kancléř Sebastian Kurz (Lidovci) v Egyptě, kde jednal o ilegální imigraci a následně v neděli večer v Německu, kde na tiskovce vedle kancléřky Angele Merkelové řekl, že EU musí lépe hlídat svoje vnější hranice, a že Frontex musí být posílen a musí hlídat už ve středozemním moři u břehů Afriky a posílat lodě rovnou zpět...
 
Merkelová na to řekla jen: "Sdílíme priority rakouského předsednictví EU."
 
Kromě toho kancléř Kurz řekl rakouskému deníku Kleine Zeitung, že "na odsouzení Maďarska je příliš brzy, a že obvinění se musí prozkoumat, jestli mají vůbec nějaké opodstatnění"...a nakonec, na tiskovce v neděli večer s Merkelovou v Berlíně, nepadlo o Maďarsku ani slovo...
 
Je pravda, že proti Maďarsku hlasovali i europoslanci rakouských lidovců (ÖVP), kteří jsou s Maďarským Orbánovým Fidesz v jedné lidovecké frakci, nicméně, ti byli zvoleni před 4 lety a nová rakouská vláda přišla teprve před necelým rokem...Mezitím už rakouští Svobodní pozvali Orbánův Fidesz do frakce MENF...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 17.9.2018
 
Zdroj:
 
 
9. čvn, 2018
A to je teprve začátek, prohlásil vicekancléř HC Strache (Svobodní)...
 
Rakousko uzavře sedm mešit a vypoví ze země několik imámů financovaných ze zahraničí. Na tiskové konferenci to v pátek oznámil kancléř Sebastian Kurz. Opatření je podle něj součástí boje proti „paralelním společnostem” a „politickému islámu”. Kurzovi lidovci (ÖVP) od loňského roku vládnou Rakousku v koalici s protiimigrační a protiislámskou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ).
 
Takto oznamoval zprávu z Vídeňské tiskové konference šéfů Rakouské vlády mediální mainstream. Sluníčka šílí, neomarxisté běsní, Turecko nadává! V Rakousku jde tedy vše tak, jak má, vrací se k normalitě.
 
"Paralelní společnosti, politický islám a radikalizační tendence nemají v naší zemi místo," řekl kancléř Sebastian Kurz.
 
"Jsme teprve na začátku," řekl vicekancléř HC Strache. 
 
"Kancléřovo rozhodnutí povede ke svaté válce mezi křížem a půlměsícem." řekl Turecký prezident Erdogan.
 
Podle odhadů rakouského ministerstva vnitra žije v Rakousku, které má zhruba 8,7 miliónu obyvatel, přibližně 700 000 muslimů. V zemi je více než 400 muslimských modliteben a mešit. Ze sedmi mešit, které budou v Rakousku uzavřeny, jsou čtyři ve Vídni, dvě v Horních Rakousích a jedna v Korutanech.
 
Vše podle platných zákonů
 
Pokud je něco v této věci zásadní, pak je to to, že nová Rakouská vláda plní předvolební sliby (což je většinou u starých klasických stran vyjímkou) a pak také to, že vláda zatím vytvořila jen málo nových zákonů a snaží se jen vymáhat právo, na které dřívější vlády rezignovaly. Nebo ruší staré špatné zákony (viz. zákon o zákazu kouření v restauracích). Tím tak eliminuje zátěž byrokracie a právo se stává více průchozím. Držme v tomto nové Rakouské vládě palce, je to i naše naděje. Rakousko je náš soused a také nás s ním spojuje historie dobrá i zlá...věřme v  lepší budoucnost...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 9.6.2018
 
Zdroj:
 

 
 
7. čvn, 2018

První evropská návštěva ruského prezidenta Vladimíra Putina po jeho znovuzvolení vedla do střední Evropy, do Rakouska. Nová rakouská vláda se snaží navázat na model neutrality. Rakousko je sice členem EU, ale není členem NATO a tak se jeho zahraniční politika odpoutává od Berlína a Bruselu. Koneckonců má politickou neutralitu zakotvenou i ve své ústavě...

To se moc nelíbí v Bruselu a v Berlíně (i když Merkelová a Macron za Putinem do Moskvy jezdí, prý aby nebyl ve velké izolaci) a nelíbí se to ani našim eurohujerům v Praze. Nová rakouská vláda pozvala Putina přímo do Vídně! Ten se tak sešel jak s prezidentem Van der Bellenem, kancléřem Sebastianem Kurzem, vicekancléřem HC Strachem, tak i s celou rakouskou vládou.

Rakousko a Rusko slavilo zrovna 50 let od první dodávky ruského plynu na západ (1.6.1968), kdy tehdy ještě sovětský Gazprom začal posílat plyn do Rakouska. Na pořadu debaty byly první protiruské sankce EU. Jak rakouský prezident, tak i kancléř a vicekancléř řekli, že se Rakousko zasadí o to, aby byly sankce postupně zrušeny. Od 1. července 2018 bude Rakousko předsedat EU. Rakouský kancléř a vicekancléř chtějí v tomto půlroce zásadně měnit jak vztah k Rusku, tak k ilegální imigraci a spolupráci s V4. Řešit s Ruskem chtějí i Sýrii, Ukrajinu, Irán a Turecko. Rakouská vláda je proti vstupu Turecka do EU.

Rakousko se tak odpoutává od politiky Bruselu a hlavně Berlína a vrací se ke svojí tradiční politice středoevropské neutrální země. Společně s Putinovou delegací rakouští představitelé položili věnce k památníku Rudé armády, která osvobodila Vídeň, zástupci obchodních komor podepsali několik smluv, které nespadají pod současné saknce a domluvili také výměnu uměleckých předmětů a zahájení výstav v Petrohradské Ermitáži a uměleckých museích ve Vídni.

Rakouský prezident na tiskové konferenci také řekl, že: "Rusko patří do Evropy."

Autor: TGM, Praha, ČR, 7.6.2018


 

13. kvě, 2018
Rakouské vládě rostou preference. Tak jako vládám v Polsku a Maďarsku! 
 
Je zcela jasné a evidentní, že národovecko-konzervativní vlády, které vládnou v Polsku, Maďarsku a posledního půl roku i v Rakousku jsou u voličů oblíbené a jejich preference rostou. Nedávno to potvrdil i Viktor Orbán, když opět získal vítězství ve volbách a absolutní většinu v parlamentu. Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) trhá rekordy v oblíbenosti, kde dosahuje až 50%! Tato věc je zcela výjimečná, nestává se často a rozhodně ne, u vlád v západní Evropě.
 
Rakouská politická scéna a preference:
 
V Národní radě:
 
Lidovci ÖVP 31 % - vládní strana
Svobodní FPÖ 29% - vládní strana
dohromady dosahují na 60%
---------------------
SocDem SPÖ 27% - opozice
Liberálové NEOS 4% - opozice
Neomarxisté z List Pilz 6% - opozice
dohromady dosahují na 37% 
 
Mimo Národní radu:
 
Zelení Die Grünen 2%
 
Pro vstup do Národní rady jsou potřeba 4%. Tzv. Tyrkysovo-modrá vládní koalice tak posílila o 2,5%! Zelení zažívají další a další debakl, po celostátních volbách a jejich preference dál klesají. V zemských a komunálních volbách v Korutanech, Glawischnig, Salcburku propadli. Naopak překvapivě uspěli v městských a primátorských volbách v Innsbrucku. Nicméně nahradil je neomarxistický List Pilz, který je pro neomezené přijímání islámských a afrických ilegálních imigrantů, má také agendu LGBTQ a další a další zvěrstva. Liberální a proeurounijní NEOS má však problém s tím, že jeho zakladatel, podnikatel a šéf Matthias Strolz, se rozhodl odejít z politiky (oznámil to 7.5.2018) a strana tak hledá náhradu a je momentálně v defenzivě. Spekuluje se o tom, že by jej v čele liberálů nahradila europoslankyně Angelika Mlinářová, nebo Beate Meinl-Reisinger, která je poslankyní vídeňského zemského sněmu a radní  vídeňské městské rady. 
 
Novou rakouskou vládu Lidovců & Svobodných hodnotí kladně na 46% lidí. Předchozí vláda Lidovců & SocDem skončila těsně před volbami v oblibě na 14%.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 13.5.2018