1. kvě, 2018

STŘEDNÍ EVROPA: RAKOUSKO: Reformy vlády Lidovců & Svobodných

Reformy v oblasti - minimálního pojištění, zdravotních pojišťoven a ve státní správě
 
Rakouský kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) a vícekancléř HC Strache ((FPÖ) oznámili v jednom rozhovoru pro tisk: Rakouská vláda zrealizuje do léta tři velké reformní projekty.
 
1. Celostátní minimální pojištění
 
K minimálnímu pojištění, jehož náklady vzrostly především díky migraci na sumu převyšující miliardu € ročně, má být v prvním červnovém týdnu vydán zákonný text, jež bude podroben posudkům odborníků. Obzvláště Strache kritizuje fakt, že migrantské rodiny dostávají na podpoře větší sumy než mnohý rakouský pensista.
 
2. Správa má být účinnější
 
Ministr spravedlnosti Josef Moser bude v příštích dnech prezentovat správní reformu. V centru stojí návrh odborného posudku na urychlení správního řízení. Zákony mají přejít do léta v platnost s cílem zkrácení jednací doby – „úředníci musí vstoupit do digitální éry“. (Strache)
 
3. Úspora správních výloh a zrušení priviligií
 
Už v prostředku května má být realizován model, týkající se sloučení zdravotních pojišťoven. Strache ujistil, že nebudou zavírány žádné nemocnice. O to více bude pracováno podle Salzburgském modelu (Pozn.: překladatele: jedná se o zajištění pracovní činnosti pro lékaře, jež trpí následky tzv. psychotronického syndromu…vyléčená závislost na drogách, medikamentech…)
 
Podpora vlády díky výsledkům voleb
 
Celkově je Strache s prací vlády spokojen, spolupráce ve vládě je excelentní a zemské volby v Kärnten, Salzburgu, Tirolsku a Dolním Rakousku ukázaly, že straně FPÖ nadále přibývají voličské hlasy. 
 
Autor: FPÖ, Vídeň, Rakousko, překlad Zajíc, TGM, Praha, ČR, 1.5.2018