13. lis, 2019

RAKOUSKO: Lidovci & Zelení zahájili koaliční jednání

Obě strany už sestavily vyjednávací týmy, k tématům, která bude mít vláda v programovém prohlášení...
 
Překážky nejsou nepřekonatelné
 
To tvrdí oba dva předsedové stran. Kurz za Lidovce a Kogler za Zelené. Prý jednání jdou dobře. Otázkou bude, ale několik zásadních bodů. 
 
Lidovci mají bod, u témat migrace:
 
"Rozšířit zákaz šátků na děti do 14 let a i na učitele ve školách." 
 
Stejně tak ochranu hranic, deportace odmítnutých ilegálních migrantů, a boj s radikálním islámem. Tohle všechno bude zjevně pro Zelené velmi těžko reálné. Pro Lidovce zase bude těžké omezování průmyslu, kvůli "Klima teroru", který Zelení preferují. Rakousko je sice proti jádru, nicméně ani ono si nemůže dovolit na úkor ekonomiky omezovat firmy. 
 
Tým Lidovců ÖVP:
 
Sebastian Kurz, jako předseda strany, patří k němu jeho poradce Stefan Steiner a šéf klubu poslanců v Národní radě August Wöginger, stejně jako tři bývalí ministři Gernot Blümel, Elisabeth Köstinger a Margarete Schramböck. 
 
Tým Zelených:
 
Werner Kogler, jako šéf, vídeňská viceprezidentka Zelených Birgita Hebeina, hornorakouský státní rádce Rudi Anschober, a Leonore Gewesslera.
 
Kromě toho existuje šest dalších skupin se šesti programy, pro každou z nich byla jmenována zodpovědná jedna ze stran. Jak moc bude program obou dvou stran skloubitelný se uvidí v následujících týdnech, i když tlak na dohodu je velký, jak z prezidentského paláce Hofburgu, kde je prezidentem Van der Bellen (exZelený), tak u mainstream liberálních médií, tak Vídeňské kavárny. Otázkou je, jak moc se to bude líbit většinovému voliči Lidovců, který pochází spíše z vesnic a malých měst...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 13.11.2019
 
Zdroj: