RAKOUSKO

10. lis, 2019
Víkend rozhodnutí...
 
Jednání skončila v pátek večer
 
V pátek vyjednával celý den tým Lidovců v čele se Sebastianem Kurzem a tým Zelených v čele s předsedou Wernerem Koglerem. Informace z jednání jsou, že "jednání jdou velmi dobře", a "pro obě strany, jsou zajímavá"... nebo "pracujeme na tom, aby vzešla vláda, která vydrží celých 5 let"...
 
Kurz & Kogler žádají o trpělivost
 
Průzkumné rozhovory mezi Lidovci ÖVP a Zelenými, jsou u konce. Rozhodnutí o tom, zda zahájit koaliční jednání, však nepřišlo ani po deseti hodinách rozhovorů v tento pátek. Obě strany požádaly o trochu více trpělivosti. „Budeme to schopni udělat,“ řekl šéf strany Zelených Werner Kogler novinářům, kteří celý den čekali před zimním palácem ve vídeňské Himmelpfortgasse. Podobně mluvil šéf Lidovců ÖVP Sebastian Kurz, který hovořil o „intenzivních“ a „velmi dobrých“ vyjednávacích kolech se Zelenými. V této průzkumné fázi jsme vedli mnoho diskusí. Po dnešním závěru si uděláme čas, abychom se rozhodli, s kým zahájíme mezivládní jednání, a oznámíme to nejpozději do pondělí, řekl Kurz.
 
Obsazení rezortů zatím jasně neřešeno
 
Jasné je, že Zelení by měli ministerstvo pro životní prostředí. Ozývají se i hlasy, že by měli mít i ministerstvo financí, což ale nebude zjevně průchozí u Lidovců. Obranu, vnitro asi také nedají Lidovci Zeleným. Dnes v neděli 10.11.2019 se schází výkonná rada Zelených, kde budou možnou koalici řešit. Kurz u Lidovců, má volné ruce, většina Lidovců jej podporuje.
 
Ne, všichni Lidovci však mluví o koalici se Zelenými
 
Dolnorakouská zemská hejtmanka Johanna Mikl-Leitner (ÖVP) nechtěla vyloučit koalici se Svobodnými FPÖ. „Vždycky jde o alternativy,“ řekla v sobotu na Ö1.
 
Pokud by koalice Lidovců & Zelených vznikla, bylo by to historické prolomení možných koalic v Rakousku. Zatím šlo většinou o koalice Lidovci ÖVP, SocDem SPÖ, Svobodní FPÖ. Tato koalice by však byla značně nesourodá. Oznámení o tom, zda se bude jednat dál a vznikne koalice Lidovců & Zelených se očekává začátkem příštího týdne...
 
Neděle 10.11.2019 odpoledne:

Zelení pro vládu s Lidovci v Rakousku

Federální rada Zelených, dnes jednomyslně odhlasovala, aby se Zelení stali součástí koalice s Lidovci ÖVP...

„Naše ruka k ÖVP je natažená.“ řekl šéf Zelených Werner Kogler

Zelení jsou připraveni na konkrétní koaliční jednání s ÖVP.

 
Autor: TGM, Praha, ČR, 10.11.2019
 
Zdroj:
 
 
 
7. lis, 2019
Změny v azylu v Rakousku odmítají jen Svobodní za FPÖ...
 
Současná úřednická vláda řeší problém s migranty
 
Ministr vnitra Wolfgang Peschorn se setkal se zástupci parlamentních klubů, kde s nimi řešil jak zacházet s migranty, kteří se přihlásili do učňovského programu. Takových je na 800. Hrozí u nich, že podle zákona, který zavedla bývalá vláda Lidovců & Svobodných, budou deportováni. Poslanci za socdem SPÖ, Liberálové z NEOS, Zelení, se dohodli na řešení, které jim umožní zůstat, i když jim bude odepřeno povolení k pobytu. Proti tomu je pouze FPÖ.
 
Konkrétně poslanci chtějí předložit nový návrh zákona. Podle liberálů z NEOS bylo dohodnuto, že žadatelé o azyl mohou zůstat v Rakousku až do učňovské přípravy, i když jim bude odepřeno povolení k pobytu. O tomto nařízení se rozhodne v prosinci. To potvrzují i poslanci za socdem SPÖ. Zároveň se poslanci obávají, že mezitím budou deportováni další učni. Peschorn také popřel směšování azylu a migrace s tím, že to není to samé.
 
Rozhodne názor Lidovců ÖVP
 
Pro nyní oznámené změny azylového zákona je rozhodující postoj Lidovců ÖVP. Vznikl politický tlak několika Lidoveckých zemských hejtmanů, kteří tvrdí, že na to doplatí ekonomika kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovníků a jsou pro dokončení výuky. Jasný názor však zatím Lidovci nesdělili.
 
Například NEOS navrhl tzv. Model 3 + 2. V souladu s tím mají žadatelé o azyl příležitost dokončit své vzdělání. Poté by měli zůstat v Rakousku další dva roky. Poté by mohli požádat o červeno-bílo-červenou kartu (pracovní povolení), aby mohli pokračovat v běžné práci v Rakousku.
 
„Změna práva na azyl“
 
Pouze FPÖ zůstala na svém kategorickém Ne! podle nového nařízení: „Varuji před částečným zrušením azylového zákona“. Zdůraznil šéf klubu FPÖ Herbert Kickl, bývalý ministr vnitra, který zastával jasnou pozici proti ilegální migraci a udělování azylu.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 7.11.2019
 
22. říj, 2019
Sebastian Kurz vyjednává o nové rakouské vládě...
 
Kurz se schází se všemi, kteří po předčasných volbách usedli do Národní rady (parlament). Kromě Svobodných (FPÖ), kteří jasně řekli, že do další vlády s Kurzem nepůjdou, se již sešel se socialisty SPÖ, liberály z NEOS a Zelenými. S těmi to pro Kurze vypadá nadějně, minimálně tak, že by podporovali jeho menšinovou vládu. 
 
Výsledky voleb:
 
Lidovci (ÖVP) - 38,4 % (+6,88 %) - mandáty 71 (+9)
SocDem (SPÖ) - 21,5 % (-5,32 %) - mandáty 41 (-11)
Svobodní (FPÖ) -17,25 % (-8,72 %) - mandáty 30 (-21)
Zelení (Grünen) - 12,35 % (+8,55 %) - mandáty 26 (+26)
Liberálové (NEOS) - 7,36 % (+2,06 %) - mandáty 15 (+5)
 
Rakouští Lidovci & Zelení by měli dohromady 97 mandátů ve 183 členném parlamentu, tedy většinu proti 86 zbývajícím. Skloubit však křesťanské & neomarxistické hodnoty není jednoduché. Ovšem od českých lidovců, by se to ti rakouští mohli naučit. Nicméně i podpora menšinové vlády Lidovců, se Kurzovi může hodit.
 
Pikantní na celé situaci, ale je, že jako jeden z hlavních vyjednávačů je vůdce strany Zelených ve Vídni Birgit Hebeinová. A Hebeinová není jen místostarostkou Vídně, ale také tajemnicí sdružení „Svobodná rakouská mládež - hnutí za socialismus“ (FÖJ-BfS). Je to tradiční sdružení komunistické mládežnické organizace založené v roce 1945 , která byla založena i v NDR a ideologicky orientována na model FDJ.
 
Dá se tedy s nadsázkou říct, že další vláda kancléře Kurze, by byla složená z jeho Lidovců a buď přímou podporou Zelených v koalici, nebo podporou jeho menšinové vlády a to i díky členům komunistické organizace. 
 
Politici Svobodných za FPÖ, už se ptají, jak tedy bude vypadat Kurzova pravicová politika, kterou deklaruje, s politiky typu Hebeinová ?
 

V každém případě jsou již političtí pozorovatelé politické scény zvědaví, jak spolu s Birgit Hebeinovou bude vypadat středopravá politika slibovaná voličům přímo Sebastianem Kurzem z ÖVP. Odůvodněné obavy ohledně budoucí politické orientace Rakouska mají také generální tajemník FPÖ Christian Hafenecker:

Co tedy udělá Kurz se dozvíme v následujících týdnech, nicméně pokud se opře o Zelené, kteří jsou zároveň členy komunistické organizace, může to v budoucnu Kurzovi u jeho Lidoveckých voličů a straníků docela uškodit...mimochodem Komunisté KPÖ získali ve volbách jen 0,69 %...
 
Autor: unzensuriert.at, Rakousko, TGM, Praha, ČR, 22.10.2019
 
Zdroj:
 
 
 
30. zář, 2019

Kurzova strategie vychází. Lidovci ovládli absolutně politickou scénu v Rakousku...

V předčasných parlamentních volbách v Rakousku zvítězila lidová strana (ÖVP) bývalého kancléře Sebastiana Kurze. Do oficiálních výsledků ovšem není započítán ještě téměř milion hlasů, hlavně z korespondenčního hlasování, to však už zjevně výsledky až tak zásadně neovlivní. Rakouský prezident Van der Bellen už prohlásil, že Sebastiana Kurze, pověří příští týden sestavením vlády.
 
Výsledky voleb:
 
Lidovci (ÖVP) - 38,4 % (+6,88 %) - mandáty 71 (+9)
SocDem (SPÖ) - 21,5 % (-5,32 %) - mandáty 41 (-11)
Svobodní (FPÖ) -17,25 % (-8,72 %) - mandáty 30 (-21)
Zelení (Grünen) - 12,35 % (+8,55 %) - mandáty 26 (+26)
Liberálové (NEOS) - 7,36 % (+2,06 %) - mandáty 15 (+5)
-------------------------------------------------------------------
Neomarxisté (JETZT - List Pilz) - 1,87 % (-5,54 %)
Ostatní - 1,27 % (-0,92 %)
 
Vítězové voleb jsou dva. Rakouští Lidovci a Zelení. Komentátoři a novináři už je vyzývají, aby spolu vytvořili koalici. Měli by dohromady 97 mandátů ve 183 členném parlamentu. Skloubit však křesťanské & neomarxistické hodnoty není jednoduché. Ovšem od českých lidovců, by se to ti rakouští mohli naučit.
 
Jde i o peníze. Zelení získají za hlasy skoro 10 milionů Euro. Lidovci 21 milionů Euro, SocDem 14 milionů Euro, Svobodní 11 milionů Euro (přišli o 5 milionů), Liberálové NEOS získají 7 milionů Euro.
 
Krize začala u Svobodných. Bývalí předseda HC Strache už vedení obvinil ze špatné strategie. Jeho žena Phillipa Strache, kandidovala za Svobodné ve Vídni. Tam skončili až na 4. místě. Mandát poslance, sice získala, ale odmítla ho. HC Strache přemýšlí o kandidatuře na Vídeňskou radnici jako starosta příští rok, nebo o odchodu mimo politiku do soukromého sektoru. Svobodní podle slov šéfa Hofera půjdou do opozice.
 
Krize je i u socialistů SPÖ, Předsedkyně Rendi-Wagner je přivedla k nejhoršímu výsledku v tzv. II. republice. Výzvy k její rezignaci začaly nabývat na intenzitě.
 
Slaví také proeurounijní liberálové z NEOS. Získali o 5 mandátů navíc. Vypadli neomarxisté z List Pilz, ale nahradili je navrátivší se Zelení.
 
Volební účast byla 60,61 %. A přišlo hodně nových mladých prvovoličů ve věku 16 let.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 30.9.2019
 
Zdroj:
 
 
 

 
 
28. zář, 2019

Rakousko den před předčasnými parlamentními volbami do Národní rady 2019...

Poslední průzkumy: 
 
Lidovci (ÖVP) - 35 %
SocDem (SPÖ) - 22 %
Svobodní (FPÖ) - 21 %
Zelení (Grüne) - 11 %
Liberálové (NEOS) - 8 %
List Petera Pilze (JETZT) - 2 %
 
Lidovci, Kurz počítá s variantou menšinové jednobarevné vlády s podporou Ad hoc, nevylučuje ani návrat ke koalici Lidovci & Svobodní.
 
SocDem vede promigrační socialistka neomarxistka Pamela Rendi-Wagnerová, i když její nedváné vyjádření, že řízek, vepřové maso a vůbec maso patří na talíř Rakušanů, jí udělalo nepřátele i ve vlastní straně...
 
Svobodní se zformovali nově pod Norbertem Hoferem, který byl ministrem dopravy ve vládě  Lidovců & Svobodných. Byl také druhým v prezidentských volbách. Nevylučuje návrat k tyrkysově - modré (Lidovci - Svobodní) koalici...
 
Zelení v roce v říjnu 2017 z Národní rady po volbách vypadli. Dostali tehdy jen 3,8 % hlasů. V Greta-klima hysterii, je to ovšem zjevně katapultuje zpět...
 
Liberálové (NEOS) jsou proeurounijní liberálové, něco jako naše TOP09, posilují z někdejších 5,3 % na 8 %...
 
List Pilz evidentně končí. Má jen 2 %. V roce 2017 nahradil Zelené, protože byl neoliberálnější, neomarxističtější a prostě vůbec šílenější...Teď, ale Zelení chytili Grétin dech...
 
V Národní radě je na 183 poslanců. Rakousko má 4 % kvórum, ke vstupu do parlamentu. V roce 2017 byla 80 % účast voličů...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 28.9.2019
 
Zdroj: