NĚMECKO

16. lis, 2017
Hledání kompromisu mezi CDU/CSU, liberály z FDP a Zelenými (Bündnis 90/Die Grünen) se zadrhává. Koalice Jamajka zjevně do vánoc nebude. Hlavním problémem jsou dvě strany. Bavorská CSU (Křesťansko-Sociální Unie) a Zelení jsou ve velkých rozporech. Kompromis je téměř nemožný. Merkelové možná nezbude nic jiného, než začít jednat se sociálními demokraty SPD, tam je však také problém a tím je osoba Martina Schulze. Předčasných voleb se bojí všichni kromě AfD, těm jediným preference rostou. 
 
Bavorská CSU (Křesťansko-sociální Unie) vs. Zelení úchylní islámofilní pedofilové
 
CSU je v Bavorsku tradiční stranou. Je to strana vícegenerační. Bavoři ji volí z generace na generací po léta, jenže teď mají alternativu a tou je Alternative für Deutschland (AfD). A to je hlavní problém CSU. Jak asi vysvětlí svým voličům, že je pro ně dobré to, co mají za svoji agendu Zelení? Namátkou je to islamizace země a přímá podpora islámu. Podpora všemožných sexuálních úchylek a módních trendů v sexualitě. Již v 70 letech tvrdili němečtí Zelení, že pedofilie je přirozená věc. Podpora všech možných pohlaví, od těch normálních až po ty úchylné, které vznikají jak houby po jaderném dešti. Zelení prostě útočí na podstatu naší civilizace. Bavoři jsou v podstatě jako Češi, jen mluví Německy a víme, jak dopadli Zelení u nás, u posledních voleb. V Německu zrovna také neudělali velký výsledek (8,9%, získali tak 67 poslanců), ale do Bundestagu se nakonec dostali. Tohle se voličům CSU těžko vysvětluje, a koalice se Zelenými by mohla CSU velice poškodit.
 
Generální tajemník CSU Andreas Scheuer o velkých rozdílech se Zelenými a možném neúspěchu vyjednávání o koalici Jamajka
 
Pro bavorský BR.de se vyjádřil tajemník CSU Scheuer. Ten popsal v čem všem je kompromis těžký, možná i nereálný. Upozornil na to, že vyjednávání mohou ztroskotat. Problémem je třeba kauza klimatu. Zelení chtějí opět zvyšovat daňovou zátěž pro majitele automobilů, prý kvůli ochraně klimatu. To CSU odmítá! Zelení podle něj odmítají uznat realitu a dávají přednost své ideologii, což je problémem i u ilegální imigrace. Původní dohoda o stanoveném stropu přijímaní maximálně 200 tisíc uprchlíků ročně se Zeleným nelíbí, nechtějí žádný strop. Kompromis je tak zatím velmi velmi slabý. Zelení jsou dohodě CDU/CSU & FDP na míle vzdálení. Dohoda nefunguje ani u rozvoje vědy a energetiky, protože další rušení jaderných elektráren je prostě nereálné, nebyla by pak zajištěna pro Německo energetická potřeba. 
 
Co říká o situaci poslanec Bundestagu a předseda bavorské sekce AfD Petr Bystroň?
 
"Jamajka se nedohodne, budou hrozit předčasné volby, SPD řekne, že musí splnit vůli voličů a půjdou do vlády. Předčasných voleb se bojí všichni kromě nás, jen nám preference stoupají". 
 
Velká koalice CDU/CSU & SPD
 
Je tedy docela reálné, že v Německu bude opět vládnou velká koalice. Je zde ovšem problém a tím je předseda SPD Martin Schulz, který jasně řekl, že do koalice s Merkelovou nepůjde. Není ale nereálné, že by se v zájmu "stability státu" sociální demokraté svého předsedy zbavili. Potom už nebude problém s Merkelovou vládnout. Možnost, že by se CDU zbavilo Angely Merkelové a kancléřem by byl někdo jiný, je zatím nereálná. Nicméně co není, může být. V politice i životě totiž platí: Nikdy neříkej nikdy. Jeden adept se objevil i v předvolební kampani. V létě se ze svého "exilu" v USA,  vrátil politik za CSU Karl-Theodor zu Guttenberg, aby stranu podpořil. Ten před lety odešel, když na něj prasklo, že jeho diplomová práce byla okopírovaná. Již tehdy se o něm říkalo, že je korunním princem na post kancléře. Otázka je, zda by Němci chtěli, aby je vedl podvodník. Zatím jim ale nevadí, že je vede blázen...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 16.11.2017
 
14. lis, 2017

Charismatická, vzdělaná, rozhodná, zábavná a pěkná, to je Frauke Petry. Pochází z východoněmeckých Drážďan a žila také v Dolní Lužici. Má 5 dětí a je podruhé vdaná. Dva roky byla předsedkyní Alternative für Deutschland. Přivedla ji do 7 zemských sněmů a také do spolkového Bundestagu. Hned po volbách ale stranu opustila a následně si založila vlastní stranu s názvem Blaue Wende (Modrý obrat). O víkendu měla strana ustavující sněm.

Frauke Petry jako předsedkyně AfD
 
Zvítězila na sněmu AfD v červenci roku 2015, kde porazila liberální křídlo zakladatele Bernda Luckeho. Ten stranu založil jako čistě ekonomickou a profesorskou a hlavním tématem byla kritika měny €. Ten následně se svými stoupenci stranu opustil a založil si vlastní stranu s názvem Alfa a ponechal si mandát europoslance. AfD se pod vedením Frauke Petry otevřela a stala se z ní tzv. volkspartei, neboli strana pro běžný lid. Jako hlavní téma si vybrala kritiku ilegální imigrace a zákaz Islámu v Německu. Díky tomu začaly její preference stoupat a dostala se do dalších zemských sněmů. Vrcholem pak byly letošní volby do Bundestagu.
 
AfD se tak stala třetí nejsilnější stranou v Německu, což je historický úspěch. Získala 94 poslanců. Jenže pod pokličkou už byly dlouhodobé spory mezi Frauke Petry a vedením. Do voleb už byli i stranou zvolení volební lídři Alice Weidel & Alexander Gauland. Výsledek 12,6% byl pro stranu velkou vzpruhou, protože ostrakizace médií a extremistickou levicí podporovanou i parlamentními stranami sociálními demokraty SPD, ale i Merkelovou CDU/CSU byla velká a zbabělá.
 
25. září 2017 na tiskovce AfD, den po volbách oznámila Frauke Petry, že nebude členkou nového poslaneckého klubu AfD. Petry byla v Sasku zvolena tzv. Direktmandat, přímým mandátem, protože dostala ve svém volebním obvodu nejvíce hlasů od voličů. 29. září oznámila Petry vystoupení ze strany AfD. S ní odešel i její manžel Marcus Pretzell (europoslanec) a několik dalších poslanců v zemských sněmech za AfD. Poslanecký klub AfD v Bundestagu následně opustil i poslanec Mario Mieruch. Poslanecký klub AfD má teď 92 členů. Petry a Mieruch se stali nezařazenými poslanci a následně vstoupili do nově založené Blaue Wende.
 
Die Blaue Partei - Blaue Wende - Frei und Konservativ
 
O víkendu 11.11.2017 se konal v německém Rodgau bei Frankfurt ustavující sněm nové strany s názvem Blaue Wende - Frei und Konservativ. Na něm Frauke Petry jako lídr nové strany pronesla projev, ve kterém určila směr. Jde podle ní o konzervativní stranu z hlediska německých tradic, liberální ekonomiku a občanské svobody. Jasně se vymezila vůči antisemitismu.
 
Je proti superstátu EU a navrhuje konfederaci suverenních spolupracujících států Evropy. Je proti dvojímu občanství imigrantů a také proti islámu, který podle ní není slučitelný s životem svobodného evropana a Němce. Chce bez vyjímky deportovat ilegální imigranty, kteří nedostanou azyl a okamžité deportace imigrantů, pokud spáchají trestný čin. Chce znovu vyzbrojit Bundeswehr a chránit vnitřní hranice Německa.
 
Základem německé kultury je křesťansko-židovská tradice a hlavním spojencem na blízkém východě je Izrael. Veřejnoprávní média mají být občany podporovány příspěvkem dobrovolným. Odmítá genderismus a jiné formy "sexuality" jako politiku a ničení tradičních rodinných hodnot. Chce podporovat porodnost u původních Němců. Financování náboženských komunit a politických neziskovek ze zahraničí má být zakázáno. Ke straně přidala i tzv. "Občanské fórum", tedy příznivce, kteří se mohou vyjadřovat k otázkám, které strana chce realisticky řešit. 
 
Chce se soustředit na další volby do zemských sněmů, nejdříve v jejím Sasku v roce 2019 a ve spolkových volbách do Bundestagu v roce 2021. Politicky se tak ukotvuje mezi stranou kancléřky Angely Merkel CDU/CSU a její bývalou stranou AfD. Jak velká bude po straně poptávka se teprve uvidí. Nicméně Petry je velmi populární hlavně v bývalé DDR.
 
Zatím se do strany hlásí hodně nových lidí, ale také přechází řada členů z AfD, hlavně v jejím působišti v Sasku. Pokud by měla jednou vytlačit a nahradit CDU, pak je to jen dobře. CSU už v Bavorsku šlape na paty bavorská sekce AfD, pod vedením poslance Bundestagu a jejím předsedou Petrem Bystroněm.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 14.11.2017
 
zdroj: