LICHTENŠTEJNSKO
V malém knížectví Lichtenštejnském se právě konala schůzka tzv. neformální "Rýnské 5", která je obdobou naší V4...
Skupina zemí, kde se mluví německy, je složená z Německa, Rakouska, Švýcarska, Lichtenštejnska a Lucemburska. Právě proběhlá schůzka se týkala bezpečnosti. Zúčastnil se jí ministr vnitra Rakouska, šéf policie ze Švýcarska a zástupce ministra vnitra Německa. Lucembursko zastoupili v jednání Lichtenštejnští politici a úředníci. Schůzka proběhla v hlavním městě knížectví Vaduzu.
Na programu byla různá témata, hlavně však šlo o bezpečnost
„Pravidelná konstruktivní výměna s kolegy z německy mluvících zemí, s ohledem na přetrvávající problémy v oblasti migrace a bezpečnosti našich zemí bylo nesmírně cenné" řekla ministryně vnitra Lichtenštejnska Dominique Hasler. Kromě toho byla podrobně diskutována témata náboženského extremismu, terorismu a počítačové kriminality.
Kromě toho byl projednán současný stav a výzvy nadcházejících projektů v Schengenském prostoru. Hlavní důraz byl kladen na vstupní a výstupní systém a na návrh systému celoevropského cestovního informačního a autorizačního systému. Lichtenštejnská ministryně vnitra Dominique Hasler, následně představila projekt LieLa (metoda pro jazykovou a sociální orientaci žadatelů o azyl, pro německy mluvící země). Kurzy "LieLa" jsou v současné době nabízeny spolupracovníky ve všech německy mluvících zemích, a tato metoda vyvinutá v Lichtenštejnsku, tak aktivně přispívá žadatelům o azyl s německými jazykovými dovednostmi. Jasně tak definuje toho, kdo má schopnosti k tomu, aby mu byl azyl v německy mluvící zemi udělen a toho, kdo tyto schopnosti zcela postrádá. Tím se samozřejmě značně eliminuje výše udělení azylu, což je pro malé státy jako je Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Lucembursko zásadní. Německo o tento model zatím velký zájem neprojevilo, Rakousko už jej testuje.
BREXIT
Konečným bodem diskuse byl BREXIT a jeho význam pro spolupráci v oblasti bezpečnosti a spolupráce mezi státy Schengenu a Spojeným královstvím.
Návštěva předsedy vlády Lichtenštejnska Adriana Haslera
Konečným bodem programu byla krátká návštěva předsedy vlády Adriana Haslera. Návštěva Lichtenštejnska byla zakončena degustací vín a tradičních jídel v rámci oslav 300. výročí knížectví.
Autor: TGM, Praha, ČR, 24.2.2019
Zdroj:
https://www.radio.li/news/artikel/vaduz-hochrangiges-treffen-in-liechtenstein/
Lichtenštejni nebyli Němci, neměli německé občanství, za války byli neutrální a neuznali mnichovskou dohodu ani Protektorát Čechy a Morava...
Odešli i z Rakouska hned poté, co jej ke III. říši připojil Hitler jako tzv. Východní Marku. Knížectví Lichtenštejské udělovalo azyl za války uprchlíkům z nacisty obsazených zemí. Pomáhalo finančně protinacistickému odboji...
Schwarzenbergové...Tchán současného Karla Schwarzenberga se osobně podílel jako rakouský nacista, člen ilegální NSDAP v Rakousku a velitel SA jednotek, na vraždě Rakouského kancléře Engelberta Dollfusse. Rakouská i Německá větev (a nejen ony) rodu z vesela kolaborovala s nacisty a i když se dnes historici snaží seč mohou, skutečnost, že i česká větev nemá čisté svědomí je nabíledni...
Schwarzenbergům byl majetek po revoluci vrácen...Lichtenštejnům nikoliv...Přes to Lichtenštejni platí ze svého opravy památek jako je zámek v Lednici a další památky na Jižní Moravě, nebo další památky v Krnově, který jim také patřil a to ze svého...Schwarzenbergovi na to stát přispíval dotacemi...
Nehledejte spravedlnost...Lichtenštejni prostě nejsou šířitelé MultiKulti světa...taková je realita...
Lichtenštejni mají plné právo na svůj majetek. A je nešťastné, že se o něj musí soudit...
Autor: TGM, Praha, ČR, 9.12.2018
Zdroj:
Neformálně obnovený "Rýnský spolek", jehož členy jsou Německo, Rakousko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Lucembursko. Země střední Evropy, kde se mluví německy, pokračuje ve svém programu. Tentokrát se schází vědci, s podporou vlád, aby tak kooperovali a řešili možnosti vědy v průmyslu.
Státy střední Evropy, které mají jako hlavní jazyk německý, se začali scházet před dvěma lety v Lichtenštejnsku, od té doby se schází pravidelně. Jako hlavní téma mají spolupráci, která má udržet rozvoj germánských zemí, jejich průmysl, vědu, kulturu, sport, školství, bezpečnost atd. Jde v podstatě o takovou "germánskou V5". Spolupráce vědců je pro rozvoj nových technologií a jejich udržení zásadní. Náskok těchto zemí, oproti ostatním zemím Evropy se tak bude i nadále zvyšovat. Ekonomika těchto států je na vzestupu a tak mohou investovat do budoucnosti. Například v Lichtenštejnsku za posledních 10 let zaznamenali prudký nárůst robotizace firem. Projekt Průmysl 4.0 a digitální ekonomika, a jejich realizace v praxi tomu jen napomáhá.
Autor: TGM, Praha, ČR, 15.11.2017
zdroj:
http://www.regierung.li/de/mitteilungen/166063/?typ=news
Nové komentáře