ŠVÝCARSKO

6. dub, 2020
Před dvaceti lety v dubnu na jaře 2000, rezignovala na post předsedkyně socdem SP Švýcarska, Ursula Koch...
 
Byla tři roky první předsedkyní sociální demokracie v její historii. Od té doby zmizela z politického i veřejného života. Dvacet let ji v podstatě nikdo neviděl a nikdo neví kde žije. Nedaří se ji vypátrat ani novinářům, ani socdem SP. Novináře v oblibě neměla a slavná je její věta:
 
„Nesnáším tyranii médií“ & „Nečtu noviny“
 
Nicméně byla oblíbená u voličů. Než se dostala do švýcarské Národní rady, byla na radnici v Curychu, kde pronesla slavný projev: 
 
"Město už stojí"...
 
Ten se zabýval tím, že nedoporučoval další urbanistické řešení a architektonické stavby, které by měnili historický ráz města. Byla v podstatě konzervativní političkou, ale nalevo, byla i podobná Margaret Thatcherové. Progresivistické křídlo strany, které v tu dobu nabývalo na síle, ji však neustále napadalo, pro její rezervované postoje vůči věcem které jsou dnes hlavní agendou neoliberálů a neomarxistů, tzn. gender, lgbtq, ilegální migrace atd, klima atd...
 
Dnes by se takováto konzervativní levicová politička hodila a to nejen Švýcarům...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 6.4.2020
 
Zdroj:
 
 
 
 
 
 
 
 
2. led, 2020
Spor mezi protestantskou pastorkou Christine Dietrichovou a Antifou ve Švýcarsku dosáhl nové úrovně. Na Štědrý den přerušila Antifa její mši, ve vesnickém kostele Kleinhüningenu / Basileji...
 
Mše teprve začala, varhaník zahrával úvodní skladbu, když vstalo několik maskovaných lidí. „Ještě předtím jsem si těchto lidí nevšimla,“ říká pastorka Christine Dietrichová, která tuto bohoslužbu vedla. Zdá se, že mladí lidé seděli v kostele jen jako obyčejní věřící a krátce nato se přestrojili.
 
"Vstali a rozložili své transparenty" říká Dietrichová. Někteří věřící si původně mysleli, že jejich představení bylo součástí programu. „Naše poselství je: mír namísto agitace církve,“ zvolala aktivista. Dietrich bude kázat o světle a míru. „Ale tento mír je pokrytecký!“ Pastorka po celá léta provozovala extrémně pravicový web a nikdy se od něj nedistancovala. "Vyzýváme ji, aby se dnes postavila proti islamofobii a rasismu."
 
Konkrétně pastorku obviňují z toho, že přispívala jako autorka na webové stránce „PI-News.net“. Za to ji Antifa obviňuje z islamofobie a rasismu.
 
Státní zastupitelství v Basileji zahájilo řízení pro podezření z narušení svobody vyznání a kultury v souladu s článkem 261 Švýcarského trestního zákoníku. V projednávaném případě jde o úřední delikt, a proto státní zastupitelství zahájilo vyšetřování z vlastního podnětu. Úřad se rozhodl udělat tento krok po zhlédnutí videa zveřejněného v médiích.
 
Autor: PI-News.net, Švýcarsko - Německo, TGM, Praha, ČR, 2.1.2020
 
Zdroj:
 
 
21. říj, 2019

Včera byly parlamentní volby do Národní rady i Státní rady (rada kantonů) ve Švýcarsku...

Do Národní rady je vyhráli SVP (Lidovci), kteří jsou antimigrační, nicméně ztratili 11 křesel a mají 54 křesel. Za vítěze se můžou počítat Zelení, kteří získali o 17 křesel víc, než minule a mají 28 křesel + další Zelení/GLP (ještě více doleva) získali 16 křesel, dohromady tedy mají 44 křesel.

Systém vlády je ve Švýcarsku takový, že na něm v podstatě participuje každá ze stran z Národní rady, která má více jak 20 poslanců. Nicméně vládu dál zjevně povedou vítězní SVP Lidovci. Nicméně posílením Zelených bude Švýcarsko tlačeno směrem k EU. Ve Státní radě kantonů by nemělo být tak Zeleno...Národní rada má 200 poslanců. Volební účast jen 46 %...

SVP - Lidovci - 25, 8 % 54 poslanců (-11)
SP - Socialisté - 16,6 % 38 poslanců (-5)
FDP - Liberálové - 15,3 % 29 poslanců (-4)
Zelení - 13 % 28 poslanců (+17)
CVP - Křesťansko - demokratická & Lidová strana 11,4 % 25 poslanců (-3)
GLP - Zelení liberálové 7,9 % 16 poslanců (+9)
BDP - Občanská pravice 2,4 % 3 poslanci (-4)
EVP - Evangelická strana 2,2 % 3 poslanci (+1)
Lega - Regionální Ticiano 0,8 % 1 poslanec (-1)
PdA - Komunisté & Labour 0,6 % 1 poslanec (0)
Ostatní - 3,8 % 2 poslanci (+2)

Autor: TGM, Praha, ČR, 21.10.2019

Zdroj:

https://www.srf.ch/news

https://www.nzz.ch


 

11. čvn, 2019
Švýcarsko díky trvalému tlaku Švýcarské lidové strany (SVP), nepodepsalo dohodu s EU...
 
Federální rada vlády Švýcarska, odmítla podepsat smlouvu s EU. Švýcarský kabinet po konzultacích s obchodními spolky, odbory či místními úřady konstatoval, že je potřeba upřesnit ustanovení, která se týkají mezd, ochrany pracovníků, státních dotací a občanských práv.
 

Smlouva mezi Švýcarskem a EU má poskytnout rámec pro jednotlivé dvoustranné dohody o volném pohybu osob, letecké dopravě či obchodu se zemědělskými produkty. Švýcarsko ale poukazuje na nepřijatelné nové povinnosti vyplývající ze zapojení do unijního vnitřního trhu.

Například unijní směrnice mají být v budoucnu téměř automaticky přejímány, občané EU mají mít větší nárok na švýcarské sociální dávky a Švýcarsko musí omezit dosud povolenou ochranu své vysoké mzdové úrovně. Nejsilnější strana ve švýcarském parlamentu,  Švýcarská lidová strana (SVP), smlouvu označila za „koloniální“. A jako nejsilnější vládní strana rozhodla ji nepodepsat. Nejvíce ji vádí přístup EU k ilegální migraci. Švýcarsko už tři roky kontroluje opět svoje hranice, i když má dohodu o Schengenu.

Autor: TGM, ČTK, Praha, ČR, 11.6.2019

Zdroj: 
 
 
21. úno, 2019
Šéf Švýcarské armády Philippe Rebord, chce implementovat směrnice EU o právech držení zbraní ve švýcarské armádě. Proti tomu se zvedl odpor ve švýcarské asociaci důstojníků, která otevřeně vyzývá k demokratickému protestu proti šéfovi armády a doporučuje volit v referendu proti této myšlence.
 

Všichni občané by měli hlasovat pro "ne", říká Švýcarská asociace důstojníků. Asociace odkazuje na nátlak svého šéfa armády, který chce implementovat pokyny EU pro zbraně. Ospravedlňuje to tím, že uvádí, že Švýcarsko je jako člen Schengenského prostoru povinno přizpůsobit vlastní zákon o zbraních právu EU. Také by to znamenalo, že poloautomatické zbraně, jako jsou útočné pušky 90 a 57, budou zakázány pro jednotlivce.

 

Kluby za držení zbraní a asociace důstojníků v tiskových zprávách uvedly, že doporučují všem občanům aby 19. května, hlasovali proti nápadu na zpřísnění legislativy držení zbraní podle požadavků EU. Většina federální rady a poslanci jsou pro změnu zákona. Pouze hlavní vládní Švýcarská lidová strana (SVP) je proti a odmítá zpřísnění.

 

Ředitel armády Rebord tvrdí, že omezení právních předpisů pro zbraně, by mělo být zaměřeno pouze proti zneužívání zbraní.

 

Autor: www.blick.ch, Švýcarsko, TGM, Praha, ČR, 21.2.2019

 

Zdroj: