SRBSKO

18. led, 2020

13. Kustendorf ve znamení bílé "svobodné" kočky...

Tak jsem po roce opět v Kusturicově Kustendorfu. Filmový & hudební festival, který režisér už 13 let pořádá, se stal příjemným setkáním filmařů, kteří řeší filmy a pokud mají nějaká politická vyjádření, to není v tom stylu, jako když u nás komedianti a filmaři moralizují a přejí si, aby zemřel prezident Zeman.

Kusturica je jedním z nich, rád provokuje, ale umí to vysvětlit a vyargumentovat. Tak například festival zahájil v tričku, které požaduje svobodu pro Juliana Assange.

Assange, který je ve vězení Belmarsh od května 2019, a nedávno řekl příteli, že jeho zdraví se pomalu zhoršuje.

„Pomalu tady umírám,“ řekl Assange.

Jak víme, takto zemřel ve vazbě i Jugoslávský prezident Slobodan Miloševič, kterému u soudu v Haagu nic neprokázali...

Autor: TGM, Kustendorf, Mokra Gora, Srbsko, 18. 1. 2020
 
 
 
6. led, 2020
Když Bakir Izetbegovič (syn Alija Izetbegoviče) mluví o morálce...
 
Emir Nemanja Kusturica:
 
- Izetbegovic, když mluví o morálce, tak zapomíná, že jeho lidé vykradli byt mých rodičů. Zapomíná, že v našem domě v Sarajevu dali bombu a dům vypálili,  tvrdí, že můj otec, který byl partyzánem, byl ve Četnik, aby ospravedlnil rabování, našli v bytě 3000 dolarů, které jsem rodičům během války v Jugoslávii, poslal z Ameriky. Zabavili můj byt, zbořili dva naše domy ve Visoku.
 
- Vůdce SDA (Strana demokratické akce) Bakir Izetbegovic, kritizoval také nositele Nobelovy ceny Petera Handkeho. Ten podporoval Srbsko během války v Jugoslávii a na Kosovu a je můj přítel. V SDA mimo jiné usoudili, že Handke „zradil lidstvo, pravdu a spravedlnost a tradici evropského humanismu“ a patří mezi nejhlasitější moje obránce, a že i já jsem „spáchal podobnou zradu všech lidských a morálních zásad."
 
Rakouský spisovatel Peter Handke obdržel v úterý 10. prosince Nobelovu cenu za literaturu 2019. Kusturica uvedl, že se zúčastnil předání Nobelovy ceny Handkemu ve Stockholmu na Handkeho pozvání, a připomněl, že přátelství vzniklo v roce 1995, když obdržel Zlatou palmu v Cannes za film "Underground", na jeho ocenění  si stěžovali francouzští intelektuálové, vedeni Bernardem. Henry Levi, aniž by ten film viděli.
 
- A nakonec, jsem prý já nemorální, protože chodím na setkání s přáteli, bez ohledu na jejich politické přesvědčení.
 
Autor: Emir Nemanja Kusturica, Srbsko, Bělehrad, TGM, Praha, ČR, 6.1.2020
 
Zdroj:

https://informer.rs/vesti/politika/478277/bakire-kad-pricas-moralu-zaboravljas-tvoji-ljudi-opljackali-kucu-mojih-roditelja-kusturica-rasturio-izetbegovica-zbog-kritikovanja-handkea?


 

 

 

25. lis, 2019
Srbský bard, režisér, producent, muzikant, herec, scénárista, spisovatel, Kusturica právě oslavil 65 let...
 
Přinášíme pár jeho tezí a citátů z jeho textů, besed a přednášek, které se týkají minulosti, přítomnosti i budoucnosti...
 
Dokonalost obrazu nás oddělila od cesty k Nejsvětější trojici 

„Čas, ve kterém žijeme, je zcela pohanský a na většině naší planety je otevřený a zcela bez zábran, je to v rozporu se skrytou lidskou potřebou intimity. Vše je na prodej a vše je zarámováno dokonalostí HD obrazu, který nás oddělil od cesty k Nejsvětější Trojici“...

"Postupem času se stále více domnívám, že Bůh může být hledán v kultuře, vše je skryto v chemii, kterou člověk uvolňuje v okamžiku, kdy se setká s hrou, vznešeným filmem a sportovní událostí." 

Spisovatel Peter Handke & Srbové

"Pravda, že Peter Handke získal Nobelovu cenu, potvrzuje nejlepším způsobem, že bychom nikdy neměli uznávat nezávislost Kosova. Nobelův výbor poskytl důkazy o jeho (Handkeho) nevině: to znamená, že byl mezi vinnými pouze proto, že přemýšlel jinak a odlišně se vyjádřil ke stejnému tématu, které bylo tehdy v roce 1999 ideologizováno. Máme dlouhou cestu k obraně naší neviny, kterou musíme my (Srbové) dokázat. My (Srbové) jsme v Handkem našli našeho archeologa."

Vyhlazení paměti

"My (Srbové) jsme spolu s Rusy zůstali součástí křesťanské kultury, kterou nezatěžovala odstředivá moc západních států "Atlantismu." A pokud to bylo možné, zůstali jsme tím, kým jsme." Jak dlouho tak můžeme takový být? Závisí to na tom, zda Kosovo uznáme (srbské úřady) nebo ne, zda můžeme zachránit Republiku Srbskou v Bosně. “

„Oni (atlantisté) stále nedokázali připravit nás (Rusy & Srby) o naše vlastnosti, a co je nejdůležitější, neopustili jsme myšlenku, že naše církev a víra, kultura jsou magnetické síly přežití a naše budoucnost, ta víra ve věčnost duše je bránou ke svobodě.“

"Doufáme, že ruský vůdce Vladimir Putin nikdy nedovolí, aby Kosovo bylo přijato do OSN. To nelze dovolit, i když přicházejí signály z Bělehradu do Moskvy, že byla nalezena nějaká dvoustranná dohoda. Prakticky nekontrolujeme většinu Kosova a de facto je to v jejich rukou, a de jure je nemůžeme neuznat ani po sto letech, protože ukradli naše historické a duchovní dědictví.“

Autor: TGM, Praha, ČR, 25.11.2019

Zdroj:
 
 

https://iskra.co/andricgrad/predavanje-emira-kusturice-peter-handke-apostol-istine


31. říj, 2019

Premiérka Srbska Ana Brnabič podepsala v Moskvě dohodu o volném obchodu mezi Srbskem a Euroasijskou hospodářskou unií a jejími členskými státy - Ruskem, Kazachstánem, Běloruskem, Arménií a Kyrgyzstánem...

Výhody obchodní dohody s EAEU:

Podepsáním dohody si Srbsko otevřelo přístup na trh 183 milionů lidí.

Díky dohodě o volném obchodu bude Srbsko schopno vyvážet téměř 100 %, produktů bez zaplacení cel.

Mimo jiné můžeme vyvézt:

2 000 tun cigaret, 400 tun kravského sýra, neomezený vývoz ovčích a kozích sýrů a ovocné brandy, 90 000 litrů vína.

Podle podepsané dohody zůstává povinnost vývozu automobilů ze Srbska.

Jednou z podmínek pro podepsání dohody o volném obchodu s EAEU bylo podepsání rostlinolékařské dohody upravující vývoz zboží rostlinného původu do EAEU.

V loňském roce činil obchod s těmito pěti členskými státy Eurasijské unie 3,4 miliard dolarů.

Ze Srbska bylo vyvezeno zboží v hodnotě 1,1 miliardy USD a zboží v hodnotě 2,3 miliardy USD.

Premiérka Ana Brnabič novinářům po podpisu sdělila, že dohoda mezi Srbskem a Euroasijskou hospodářskou unií je doplňkem evropské bělehradské cesty.

" Vrámci dohody o stabilizaci a přidružení máme právo na dohody o volném obchodu s mezinárodními organizacemi a jednotlivými zeměmi až do vstupu do EU. Pak musíme ukončit dohody se všemi třetími zeměmi a dalšími organizacemi, do té doby na to máme právo a je v zájmu Srbska mít co nejvíce takových dohod.

Prezident Aleksandar Vucic již dříve prohlásil, že dohoda je důležitá pro Srbsko a jeho hospodářství a že posiluje důvěru mezi oběma zeměmi.

Euroasijská hospodářská unie byla založena 1. ledna 2015 na základě myšlenky ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Hrubý domácí produkt v EEU je 1,9 bilionu dolarů, neboli 3,2 procenta světového HDP, zatímco nezaměstnanost 5,4 procenta.

Pokud jde o politické vztahy, má každý členský stát na rozdíl od Evropské unie vlastní zahraniční politiku, což je někdy v rozporu - především ve vztahu k Bruselu a Pekingu.

Autor: Iskra.co, Srbija.gov.rs, Bělehrad, Srbsko, TGM, Praha, ČR, 31.10.2019

Zdroj:

https://www.srbija.gov.rs/vest/421680/sporazum-sa-eaeu-od-velikog-znacaja-za-srbiju.php

https://www.srbija.gov.rs/vest/421611/brnabic-potpisala-sporazum-o-slobodnoj-trgovini-sa-eaeu.php

https://iskra.co/srbija/trziste-od-183-miliona-ljudi-potpisan-sporazum-o-slobodnoj-trgovini-izmedju-srbije-i-evroazijske-ekonomske-unije/


 

 

 

20. říj, 2019
"Skvělá věc pro literaturu. Handke je muž, jehož politický boj, je pokračováním jeho literatury."

Byl na straně Srbska a srbského lidu, když to pro nás bylo těžké v extrémně těžkých chvílích v našem novém věku. 

Na počátku 21. století byla Handkeho díla odstraněna ze slavného francouzského divadla, na počátku 21. století, a to za jeho politické názory, což je velká ostuda pro francouzskou kulturu a kompletní evropskou kulturní veřejnost.

Švédská královská akademie udělila letos Nobelovu cenu za literaturu, a za jí patří díky, impozantnímu dílu, které zkoumá okolí a povahy lidské existence.

Handke je známý svou podporou Srbsku a srbům a postoj, že vinu za válku by neměla být jen na srbské straně. Kvůli těmto názorům byl "vyobcován", ze světové intelektuální komunity.

NA PROTEST PROTI BOMBARDOVÁNÍ REPUBLIKY Jugoslávie vrátil cenu a 50.000 euro v Německu.

Přišel podpořit Srby do Srbska a Kosova a tam veřejně a řekl ostrá slova proti Kosovu, říká, že stát se nedá stavět na nenávisti.

Peter Handke je jedním z nejznámějších spisovatelů německé mluvící oblasti. Napsal knihy, které zahrnují román, drama, básně, filmové scénáře.
 
Autor: Emir Nemanja Kusturica, Kustendorf, Srbsko, 20.10.2019