SRBSKO

22. lis, 2020
Srbský režisér Emir Kusturica píše svůj první román pod pracovním názvem „Trest bez zločinu“...
 
Tato nová kniha je teprve v rukopisu, je podle Kusturici jeho nejprovokativnější a nejnáročnější a její vydání se očekává v prvních měsících příštího roku. Blic.rs, po dohodě s bělehradským vydavatelem „Vukotić Media“ vydal několik prvních stránek této práce.
 
Příběh pojednává o 25letém režisérovi Kostovi Kalemovi, který natáčí reklamy v New Yorku, ale nepřestal doufat, že jednoho dne bude režírovat film „Zločin a trest“ na motivy románu Fjodora Michajloviče Dostojevského.
 
Kusturica dosud vydal tři knihy „Smrt je neověřená fáma“ ( v Česku pod názvem: "Kde jsem v tom příběhu já?"/, „Sto bolestí“ / vydalo Večernji novosti / a deník „Na co to potřebuji“, vydalo „Vukotić Media“. Kniha vyšla před třemi lety a byla souborem polemických textů, komentářů a básní. U nás vyšloa ještě kniha povídek: Cizinec v manželství.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 22.11.2020
 
Zdroj:
 
https://iskra.co/kultura/kusturica-pise-roman-kazna-bez-zlocina/
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
 
7. říj, 2020
Je důležité být svůj, ta cena za to je vysoká a nemá žádný politický rozměr, ale historický...
 
Moje osobní myšlenka a politika musí být odděleny. Jistě co se týká Kosova, jde pro nás o největší loupež za bílého dne ve 20.století. Ale protože máme mnoho dalších motivů, víme že Kosovo bylo naším civilizačním bodem a tím i zůstane...
 
Srbsko začalo reagovat na sebe samo, na počátku 20. století, po povstání jsme přijali trikolóru a poté vytvořili - první srbskou revoluci.
 
„O dvě stě let později jsme jediní, kteří nesou trikolóru a zůstávají věrni oslavě francouzské revoluce - svoboda, rovnost, bratrství. První zemí na Balkáně je Srbsko a Chorvaté tuto zemi neobdivovali marně, neměli vlastní, byli jsme pro ně vzorem. Proto bychom neměli zapomenout na naši historii, nepoužívat ji proti někomu, ale musíme ji znát.“
 
„1876. když bylo Srbsko osvobozeno, přišlo k nám 1 000 Rusů a pomohlo nám. Spojenectví Západu se v první světové válce ukázalo jako obtížné, když jsme potřebovali půjčku, Britové nás vydírali tím, že Makedonii chtěli dát Bulharům, poté si Clemenceau uvědomil, že je třeba porušit
Soluňskou frontu. „Rusové vždy byli našimi spojenci, což neznamená, že vždy byli našimi přáteli.“
Nikdy jsem nebyl proti Západu, jako takovému, snažím se všechno, co jsem se tam naučil, i co jsem se naučil doma, aplikovat na Mokre Goře v Kustendorfu...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 7.10.2020
 
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
31. srp, 2020
Prezidenti Srbska Alexander Vučič a Republiky Srbské v Bosně & Hercegovině Milorad Dodik, vyzvali sbrského režiséra Emira Nemanja Kusturicu, aby natočil film, podle slavného románu Most na Drině...
 
Autorem je Ivo Andrič, který je nositelem Nobelovy ceny za literaturu...

V románu „Most na Drině“ je naše minulost, přítomnost a obávám se budoucnosti. Je to náš Starý zákon - řekl Kusturica, když před deseti lety oznámil možné natáčení tohoto velkofilmu.

V té době se zrodila myšlenka na vybudování Andrićgradu, původně koncipovaná jako pozadí pro budoucí film, ale mezitím se stala jakýmsi propagačním městečkem našeho jediného vítěze Nobelovy ceny a jednoho z nejdůležitějších kulturních center - řekl Kusturica.

Je snazší postavit jiný most, než natočit film založený na Andricově románu, ale problém bude vyřešen zahrnutím všech důsledků, které události v románu předvídají i pro dnešek, do filmové práce - řekl Kusturica.

Film bude financovat Srbsko & Republika Srbská. Očekává se v podstatě monumentální dílo, protože román Most na Drině popisuje vývoj balkánu, za několik staletí...Má tak prakticky jít o vrcholné dílo režiséra Kusturici...

P.S. Andričgrad je pěkné kulturní centrum, kde jsme vždycky ubytovaní, když jedeme za Emirem...ten film určitě nebude "liberálně demokratický"...ale magicky realistický...

Autor: Iskra.co, TGM, Praha, ČR, 31.8.2020

Zdroj:

https://iskra.co/kultura/remek-delo-na-filmskom-platnu-kusta-snima-na-drini-cupriju/


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!


 

 

20. srp, 2020

Srbský patriot & režisér, se vyjádřil k oznámení odlesňování v Košutnjaku...

(Košutnjak je čtvrť v Bělehradě, známá především díky rozlehlému lesu stejného názvu. Nachází se v jihozápadní části města, mezi Banovým Brdem a Topčiderem na břehu Topčiderské řeky.)

Nevím, jestli se někdo objeví a půjde proti tomuto divokému kapitalismu, který přinesl, jen oplzlé ničení měst, zda se objeví nějaká síla, která se stane přehradou s černými penězi, nebo chceme spálit a porazit všechny lesy a nakonec asfaltovat všechna pole a ornou půdu tak, aby nezůstal ani centimetr půdy ani kousek lesa, a pak všichni, budeme zabetonováni za živa?!

Zkusili to dvakrát u nás v Mokra Gora. Myslým, že pro skutečný život by stálo za to obhájit naše lesy, potoky a vzduch před nenasytnou potřebou zisku...

Autor: Emir Nemanja Kusturica, Mokra Gora, Srbsko, 19.8.2020

Zdroj:

https://iskra.co/srbija/emir-kusturica-o-seci-suma-u-kosutnjaku-vrijedi-poginuti-braneci-sumu-potok-i-livadu/


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!


 

 

27. čvn, 2020
Kusturica o dnešku...

„Slíbili nám, že budou chráněny všechny kulturní rozdíly, a nakonec se ukázalo, že budou chráněny pouze sexuální rozdíly, takže v poslední době, co se týče přehlídek, byla v centru pozornosti hlavně„ přehlídka hrdosti “.
 
Režisér Emir Kusturica v Moskvě prohlásil, že přehlídka vítězství, která se konala na Rudém náměstí, je místem skutečné hrdosti a že přehlídka nejsilnějších a nejsilnějších zbraní je způsobem, který je myšlenkou, která, jak říká, souvisí s naším přežitím.
 
"Globalizace v dlouhém období od Římské říše kupředu směřovala vždy k ambicióznímu přístupu k (ne)ochraně malých národů, takže myšlenka první a druhé světové války, stejně jako mnoho dalších válek, přímo souvisí s tímto procesem," řekl Kusturica RTRS.
 
Zmínil, že jedním z důsledků globalizace je revize dějin, protože globální dojem existence malých národů není příznivý.
 
Proto mám v sobě místo, kde je myšlenka našeho přežití potvrzena, a to je "Přehlídka velkého vítězství, “uvedl.
 
Toto vítězství, jak řekl, bylo vyhráno sovětskou armádou společně s partyzánskými a dalšími partyzánskými představiteli malých národů a my jsme mezi tím malým národem, na rozdíl od mnoha malých národů, které byly právě svázány s poraženou stranou.
 
Kusturica zdůraznil, že se dnes odehrává paradox, takže sovětští představitelé, tj. Ruští dědici, se neobjevují na velkých oslavách konce druhé světové války, ale jsou identifikováni jako poražení - oběti i kati.
 
Kusturica navštívil i chrám pravoslavné církve spojený s muzem "velké vlastenecké války"...
 
"Nemůžu uvěřit, že tento komplex byl postaven za 1,5 roku. Vzhled hlavní církve a ozbrojených sil Ruska je symbiózou pravoslavného pocitu a hranic vaší vlasti. Bez tohoto pocitu, bez této filozofie by Rusko nebylo zemí, která hraničí s Bohem." Hlavním chrámem ozbrojených sil Ruska je síla, talent a víra, “řekl Kusturica.
 
P.S. Naši libtardi, už to odstřelují na Forum 24, zjevně jim vadí, že Kusturica je pravoslavný křesťan...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 27.6.2020
 
Zdroj:
 
 
 
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!