SRBSKO

31. srp, 2020
Prezidenti Srbska Alexander Vučič a Republiky Srbské v Bosně & Hercegovině Milorad Dodik, vyzvali sbrského režiséra Emira Nemanja Kusturicu, aby natočil film, podle slavného románu Most na Drině...
 
Autorem je Ivo Andrič, který je nositelem Nobelovy ceny za literaturu...

V románu „Most na Drině“ je naše minulost, přítomnost a obávám se budoucnosti. Je to náš Starý zákon - řekl Kusturica, když před deseti lety oznámil možné natáčení tohoto velkofilmu.

V té době se zrodila myšlenka na vybudování Andrićgradu, původně koncipovaná jako pozadí pro budoucí film, ale mezitím se stala jakýmsi propagačním městečkem našeho jediného vítěze Nobelovy ceny a jednoho z nejdůležitějších kulturních center - řekl Kusturica.

Je snazší postavit jiný most, než natočit film založený na Andricově románu, ale problém bude vyřešen zahrnutím všech důsledků, které události v románu předvídají i pro dnešek, do filmové práce - řekl Kusturica.

Film bude financovat Srbsko & Republika Srbská. Očekává se v podstatě monumentální dílo, protože román Most na Drině popisuje vývoj balkánu, za několik staletí...Má tak prakticky jít o vrcholné dílo režiséra Kusturici...

P.S. Andričgrad je pěkné kulturní centrum, kde jsme vždycky ubytovaní, když jedeme za Emirem...ten film určitě nebude "liberálně demokratický"...ale magicky realistický...

Autor: Iskra.co, TGM, Praha, ČR, 31.8.2020

Zdroj:

https://iskra.co/kultura/remek-delo-na-filmskom-platnu-kusta-snima-na-drini-cupriju/


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!


 

 

20. srp, 2020

Srbský patriot & režisér, se vyjádřil k oznámení odlesňování v Košutnjaku...

(Košutnjak je čtvrť v Bělehradě, známá především díky rozlehlému lesu stejného názvu. Nachází se v jihozápadní části města, mezi Banovým Brdem a Topčiderem na břehu Topčiderské řeky.)

Nevím, jestli se někdo objeví a půjde proti tomuto divokému kapitalismu, který přinesl, jen oplzlé ničení měst, zda se objeví nějaká síla, která se stane přehradou s černými penězi, nebo chceme spálit a porazit všechny lesy a nakonec asfaltovat všechna pole a ornou půdu tak, aby nezůstal ani centimetr půdy ani kousek lesa, a pak všichni, budeme zabetonováni za živa?!

Zkusili to dvakrát u nás v Mokra Gora. Myslým, že pro skutečný život by stálo za to obhájit naše lesy, potoky a vzduch před nenasytnou potřebou zisku...

Autor: Emir Nemanja Kusturica, Mokra Gora, Srbsko, 19.8.2020

Zdroj:

https://iskra.co/srbija/emir-kusturica-o-seci-suma-u-kosutnjaku-vrijedi-poginuti-braneci-sumu-potok-i-livadu/


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!


 

 

27. čvn, 2020
Kusturica o dnešku...

„Slíbili nám, že budou chráněny všechny kulturní rozdíly, a nakonec se ukázalo, že budou chráněny pouze sexuální rozdíly, takže v poslední době, co se týče přehlídek, byla v centru pozornosti hlavně„ přehlídka hrdosti “.
 
Režisér Emir Kusturica v Moskvě prohlásil, že přehlídka vítězství, která se konala na Rudém náměstí, je místem skutečné hrdosti a že přehlídka nejsilnějších a nejsilnějších zbraní je způsobem, který je myšlenkou, která, jak říká, souvisí s naším přežitím.
 
"Globalizace v dlouhém období od Římské říše kupředu směřovala vždy k ambicióznímu přístupu k (ne)ochraně malých národů, takže myšlenka první a druhé světové války, stejně jako mnoho dalších válek, přímo souvisí s tímto procesem," řekl Kusturica RTRS.
 
Zmínil, že jedním z důsledků globalizace je revize dějin, protože globální dojem existence malých národů není příznivý.
 
Proto mám v sobě místo, kde je myšlenka našeho přežití potvrzena, a to je "Přehlídka velkého vítězství, “uvedl.
 
Toto vítězství, jak řekl, bylo vyhráno sovětskou armádou společně s partyzánskými a dalšími partyzánskými představiteli malých národů a my jsme mezi tím malým národem, na rozdíl od mnoha malých národů, které byly právě svázány s poraženou stranou.
 
Kusturica zdůraznil, že se dnes odehrává paradox, takže sovětští představitelé, tj. Ruští dědici, se neobjevují na velkých oslavách konce druhé světové války, ale jsou identifikováni jako poražení - oběti i kati.
 
Kusturica navštívil i chrám pravoslavné církve spojený s muzem "velké vlastenecké války"...
 
"Nemůžu uvěřit, že tento komplex byl postaven za 1,5 roku. Vzhled hlavní církve a ozbrojených sil Ruska je symbiózou pravoslavného pocitu a hranic vaší vlasti. Bez tohoto pocitu, bez této filozofie by Rusko nebylo zemí, která hraničí s Bohem." Hlavním chrámem ozbrojených sil Ruska je síla, talent a víra, “řekl Kusturica.
 
P.S. Naši libtardi, už to odstřelují na Forum 24, zjevně jim vadí, že Kusturica je pravoslavný křesťan...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 27.6.2020
 
Zdroj:
 
 
 
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
 
 
22. čvn, 2020
Včera se konaly parlamentní volby v Srbsku...

Podle předběžných výsledků, to zatím vypadá, že v srbském národním shromáždění, budou dvě hlavní strany, ostatní jsou na chvostu vstupu do parlamentu...Pro celorepublikové strany je nutné přejít 3%. Pro menšinové národnostní strany žádná vstupní klauzule neplatí.

Zatím to vypadá na drtivé vítězství strany prezidenta Alexandra Vučiče...zjevně mu pomohlo odmítnutí uznání Kosova, jako podmínka vstupu do EU a smlouva o spolupráci s EuroAsijským svazem a jasným odmítnutím vstupu země do NATO...z 250 členů parlamentu, má Vučič zatím 189...jednobarvená většinová vláda...

Neutrální Srbsko, se zjevně stává realitou...mmch, mě to řekl už před 5 lety Emir Nemanja Kusturica, že nejlepší pro Srbsko, je neutralita...

1) Alexander Vučič & jeho Srbská pokroková strana 63 %

2) Socialistická strana - 10,9 %

3) Vítězství Srbska - 4 %

4) Monarchisté (za obnovu království) 2,7 %

Ehm, Zelení - 0,3%

Účast 47,3 %

Autor: TGM, Praha, ČR, 22.6.2020
 
Zdroj:
 
 
10. kvě, 2020

Ruský speciální vojenský tým, který provádí dezinfekce v Srbsku proti koronaviru, dorazil do městečka Drvengrad...

Konvoj 24 ruských vojenských lékařů v pěti speciálních vozidlech, přijelo z hraničního přechodu Rača, kde čekali na povolení ke vstupu do Bosny & Hercegoviny, odjel na horu Mečavnik, kde je městečko Drvengrad/Kustendorf, které vybudoval Emir Nemanja Kusturica. Do Bosny & Hercegoviny nedostala speciální vojenská jednotka povolení ke vstupu.

Proti bylo vedení Bosny v Sarajevu i když původně jednotku pozvalo. Část vedení z řad bosenských muslimů (Sefik Dzaferovic - předseda, který podporuje islamizaci Bosny), svůj souhlas nakonec údajně odvolala. Srbská část Bosny, Republika Srbská byla pro (předseda Sněmovny národů parlamentu Bosny & Hercegoviny a prezident HDZ Bosny & Hercegoviny, Dragan Covič), jenže povolení musí být z hlediska federace Bosny & Hercegoviny v radě federace celkové, což se nakonec nepovedlo.

Emir Nemanja Kusturica řekl, že" Rusové splnili úkol, který jim byl přidělen, k velké spokojenosti a že jim děkuje."

Autor: TGM, Praha, ČR, 10.5.2020

Zdroj: