SRBSKO

5. čvc, 2019
Jsme na pokraji velmi hmatatelné změny času, mezi starými časy a novou technologickou érou...
 
Emir Nemanja Kusturica:
 
"Myslím, že budoucnost je vidět v současné době, protože máte v tom dva symboly... jednoho druhu upadající, velké civilizace spálením střechy Notre Dame v Paříži a zároveň máte něco, co je společensky důležité. Je třeba, aby to bylo přijata jako problém, který za sedm dní vyřešíte tím, že získáte miliardu eur, a zároveň máte, ale ještě dvě miliardy lidí, kteří nemají přístup k pitné vodě a lidé, kteří tam umírají a mají hlad."
 
"Když jsem vyrůstal na kovbojských filmech, mohli jsme vždy snadno oddělit a porovnat život, dobro a zlo. Dnes většina případů v životě není slučitelná s něčím, čemu rozumíme, je fikce, ve které nám dokonalost digitálního videa a dokonalost digitálního fotoaparátu dává jinou cestu, kterou dnes máme z minulosti. Tato dokonalost nám dává šanci, že nebudeme směřovat k Nejsvětější Trojici, ale jen k jiné formě propagandy."
 
"Immanuel Kant, který definoval morálku jako něco metafyzického, že jsme si rovni, ne jen konkrétně, ale díváme se na to, jak se morálka vrací k problémům, fotbalu a inženýrství. Nejlepší vozy stále pocházejí z Německa, z této země přicházejí nejprestižnější fotbalisté. Proč? Protože si myslím, že je to důvod, proč je dnes Brexit, protože Němci se stávají opět velmi nebezpečnými, a nedokážu si představit, že by anglická královna mohla dál poslouchat, co má Anglie dělat podle názorů Evropské unie, potažmo Německa. Myslím, že když mluvíme o dnešní Evropě, mluvíme většinou o Německu, protože to je je středem moci těch, kteří sestavili "BMW a otázku morálky". A myslím, že se jedná o dvě věci, které jdou dohromady, jsou jen ... Aspoň pokud jsou ve svém vlastním systému výroby a sociální organizace. Nyní máte Evropu, která se vyvinuta jako Sovětský svaz. Existují komisaři, existují komisariáty, existují lidé, kteří nejsou voleni, s výjimkou Parlamentu, který právě provozuje tento hospodářský subjekt. Navíc neexistuje žádná evropská kultura! Žádný systém na světě nepřežil bez kultury. Evropská kultura, my nevíme, co to je, kromě toho, co říkali v New Yorku před 20 lety, vědci a intelektuálové. Pokud sedíte v BMW, je to jako byste mohli řídit i kosmickou loď. Máte světla, která jsou neuvěřitelná, máte monitory, máte celý tento svět, který jsem vám říkal, ve kterém jdeme k sobě, směrem k našemu egu, které bylo v historii velmi produktivní."
 
"Kosovský mýtus zůstává naživu a spojuje nás s nejdůležitějším pojmem v životě každého z nás, s pojmem svobody - je to pro nás jedinečný pozemek na světě."
 
"A nejenže jsme viděli svobodu jinak než všichni ostatní v našem prostředí, vyhráli ve válce se spojenci v obou světových válkách, prohráli naše bitvy v míru, aniž bychom ztratili svobodu a touhu osvobodit naši státnost. Svoboda přežívala v klášterech po bitvě o Kosovo, naši předkové ji udržovali ve snech a písních, a ona byla chráněna a očištěna božskou ochranou víry v jeho nedotčený a čistý život.“
 
 
30. bře, 2019

TAXI 6...

Měl jsem rád Bessonovi komedie Taxi (série 4 filmů), které navazovali na skvělé komediální filmy o francouzských policistech a četnících. Bohužel 5 díl už mě nezajímá, protože Luc Besson vyměnil hlavní herce, nahradil je klukama muslimskýma a snaží se nám dokázat, jak je to multikulti vlastně sranda a bájo zábava...

Nicméně mezitím v Srbsku natočili hraný Film & TV seriál "Balkánská hranice" (Srbsko-Ruská koprodukce), který se odehrává v době bombardování Jugoslávie v roce 1999, a jednu z rolí Taxikáře hraje Emir Nemanja Kusturica.

Taxikáři byli při tom bombardování hodně důležití, protože ne všechno zvládala záchranka a tak převáželi zraněné lidi, nebo je rychle odváželi z míst, kde se bombardovalo. Předpokládám, že ten film & TV seriál naše ČT nekoupí, protože v něm není NATO za báječný kluky, ale za to, co tenkrát prostě byli, válečnými zločinci...

Kusturica: Potřebujeme dalších takových 500 filmů 
 
Emir Kusturica hovoří o roli v „Balkánské hranici“ a zdůrazňuje, že je důležité, aby si každý pamatoval agresi NATO vůči Jugoslávii v roce 1999. Kusturica říká, že je třeba natáčet 500 takových filmů, jako je "Balkánská hranice", aby Srbové nikdy nezapomněli na hrůzu, kterou zažili při bombardování roku 1999 ! Slavný režisér, který v tomto seriálu hraje roli taxikáře, apeluje na všechny filmaře, aby se v budoucnu více zabývali problematikou agrese NATO na Srbsko.
 
Srbové & Rusové jsou bratři
 
Kusta říká, že každý Srb musí znát historii svého lidu, ale také všechny nepřátele, kteří se ho pokusili zničit.
 
Rusku na počest
 
Role v "Balkánské hranici" je můj způsob, jak vzdát hold Rusku, které mám moc rád, říká Emir Kusturica.
 
- Je velmi důležité, aby si současná generace vzpomněla na tragédii, ke které došlo, ale to je těžké dosáhnout. Aby bylo možné vzpomenout, je nutné udělat 500 takových "humanitárně bombardovacích" filmů! Takové věci by měly být provedeny v Hollywoodu, ale problémem je, že západní elity, které tyto filmy financují, to nikdy nedovolí. V naší zemi je bohužel skoro všechno zapomenuto, protože mladí lidé nemají žádné historické povědomí - řekl Kusturica ruským médiím.
 
Kusta zdůraznil, že je potěšen, že svou rolí taxikáře přispěl k tomuto válečnému dramatu režiséra Andreje Volgina.
 
Během rozhovoru s ruskými novináři hovořil o válkách v bývalé Jugoslávii (SFRY) a vzpomněl si, jak to všechno ovlivnilo jeho rodinu.
 
- Během těch nepříjemných chvil byly zničeny domy mých příbuzných v Sarajevu. Můj otec zemřel na infarkt. Když jsem viděl, co se děje s mojí zemí, začal jsem pracovat na "The Underground", který byl oceněn na festivalu v Cannes. Po občanské válce na území Jugoslávie zůstaly jen trosky naší nádherné středověké srbské civilizace - vysvětlil Kusturica.
 
Podporuje mladší kolegy
 
Slavný režisér na pozvání herce a producenta Miloše Bikoviće přijal roli ve filmu.
- Emir ukázal, že pro spolupráci s mladými filmaři je otevřený. Jsem mu velmi vděčný, protože přišel, aby se setkal při práci se svými mladými kolegy, a na druhé straně podpořil mezinárodní spolupráci, řekl Bikovic pro naše noviny.
 
20 let od počátku agrese NATO proti Jugoslávii
 
"Balkánská hranice" měla tento měsíc světovou premiéru v Moskvě a po prvním promítání v Srbsku byl film uveden do pravidelného repertoáru srbských kin.
 
Autor: informer.rsmondo.rs, Srbsko, TGM, Praha, ČR, 30.3.2019
 
Zdroj:
 
Trailer:
 
 
 
 
 
 
 

18. led, 2019

Filmař, muzikant a srbský patriot Emir Nemanja Kusturica se sešel v Bělehradě s prezidentem Ruské federace Vladimírem Vladimirovičem Putinem, který tam je na státní návštěvě...

Stručně řečeno se při přátelském rozhovoru, Putin a Kusturica dohodly na posílení a institucionalizaci kulturních vazeb mezi Ruskem a Srbskem, a v tomto ohledu prezident Ruska slíbil podporu s cílem zlepšit podmínky, za kterých se koná festival klasické ruské hudby BOLSHOI a divadelní festival v Mečavnik / Drvengrad, kde se setkávají studenti ze Srbska a Ruska i z celého světa.

Kusturica a Putin se v krátkém přátelském rozhovoru domluvili také na brzkém setkání v Moskvě.

Kusturica řekl, že ruský prezident Putin a jeho návštěva v Srbsku je velmi důležitým faktorem a že posílení vzájemného přátelství Srbska a Ruska je pro budoucnost velice důležitá. Prezident Putin mu také řekl, že prezident Republiky Srbské v Bosně & Hercegovině Milorad Dodik odpovídá duchu a práci, slovanského přátelství Srbů & Rusů. Dodikovi dělá poradce právě Kusturica.

Putin přiletěl na státní návštěvu Srbska včera, setkal se s prezidentem Vučičem i celou vládou. V Bělehradských ulicích jej vítalo na 150 tisíc lidí...

Autor: RTRS, Srna, Bělehrad, Srbsko, TGM, Praha, ČR, 18.1.2019

Zdroj:

https://iskra.co/republika-srpska/kusturica-putin-mi-rekao-da-mu-dodik-odgovara-duhom-i-djelom/?fbclid=IwAR3v7ycGPUVDjGF5Q-HyZqlU0-d35Tokwhf7Klywz-CRhZk51n3xlaJqpYs


 

 

16. led, 2019
Tanec, hudba & film jsou kořením života...
 
Noční festivalová párty se nesla v duchu Jugonostalgie & Oldies. Zajímavé je, že na tuto dnes již v pravdě historickou hudbu, tančí dnešní mladí srbové a vůbec balkánci s velkou radostí, i když jde o hudbu jejich dědečků, babiček, otců a matek, tancovali celou noční hospodou a zpívali jako o život...
 
Dopoledne nás ještě film nedávno zesnulého režiséra Bernarda Bertolucciho přenesl do roku 1900. Ale vše již směřuje k večernímu předávání cen mladým filmařům. Ti již tradičně získají ocenění ve tvaru husího vejce. Celý festival je koncipován jako možnost přehlídky filmů mladých autorů do 35 let z celého světa. Je dost tristní, že české filmy zde neuvidíte. Naše filmové školy se vydaly cestou tupé sluníčkové propagandy a to se tady nenosí. Zde jde pořád ještě o film. Je to o to smutnější, že šéf celého festivalu Emir Nemanja Kusturica, se filmařinu naučil právě u nás v ExČeskoslovensku na pražské FAMU. Když se dnes na FAMU podíváte, zjistíte, že dnes již povětšinou popírá vše, co se na ní Kusturica naučil a jde už jen o politiku neomarxistů, kteří prostě tvoří už jen eurohujerskou a proislámskou propagandu pro ČT atd...
 
Nicméně tady vysoko v srbských horách, je svět stále ještě normální, tady je to pro bruselské a berlínské politické politruky nedostupné a tak je to správně...Svoboda je hlavním znakem festivalu a to již po 12!
 
Autor: TGM, Mečavnik-Kustendorf, Andričgrad, Srbsko, Bosna & Hercegovina 16.1.2019
 
Zdroj:
 
 
 
15. led, 2019

Kouření v restauraci je dnes již znakem svobodné země...

Ač jsem nekuřákem, oceňuji jednu věc a tou je možnost kouření v restauraci. Zde v Srbsku je to stále možné a hlavně normální. Nejen, že na filmovém festivale to patří k bontonu, ale svědčí to také o úrovni svobody.

Den druhý probíhá stejně líně jako ten první. Dopoledne u skvělé rybí polévky (zjevně by neprošla přes normy EU, to je tím, že je to opravdová ryba a opravdová zelenina). Festivalová porota následně přijela s ředitelem festivalu Emirem Nemanjou Kusturicou do kamenného městečka Andričgrad na exkurzi. (V Bosně v městečku Višegrád, kde je na řece Drině slavný most z románu Ivo Andriče, který za tento román dostal Nobelovu cenu za literaturu. Je zde i poloostrov, na kterém stojí tzv. Andričgrad. Kamenné městečko, které zde vybudoval srbský patriot Emir Nemanja Kusturica.)

Následuje promítání dokumentárního filmu od režiséra Wima Wenderse (Nebe nad Berlínem) o současném papeži Františkovi (trochu propaganda, ale konfrotující papeže s Františkem s Assisi, jehož jméno papež přijal), další besedy a workshopy. Všude se dá kouřit v kavárně, restauraci, i na besedách s filmaři. Porota je složená z filmařů z Francie, USA, Srbska. Srbsko je zatím stále svobodnou zemí...

Autor: TGM, Mečavnik-Kustendorf, Andričgrad, Srbsko, Bosna & Hercegovina 15.1.2019
 
Zdroj: