SRBSKO

31. říj, 2019

Premiérka Srbska Ana Brnabič podepsala v Moskvě dohodu o volném obchodu mezi Srbskem a Euroasijskou hospodářskou unií a jejími členskými státy - Ruskem, Kazachstánem, Běloruskem, Arménií a Kyrgyzstánem...

Výhody obchodní dohody s EAEU:

Podepsáním dohody si Srbsko otevřelo přístup na trh 183 milionů lidí.

Díky dohodě o volném obchodu bude Srbsko schopno vyvážet téměř 100 %, produktů bez zaplacení cel.

Mimo jiné můžeme vyvézt:

2 000 tun cigaret, 400 tun kravského sýra, neomezený vývoz ovčích a kozích sýrů a ovocné brandy, 90 000 litrů vína.

Podle podepsané dohody zůstává povinnost vývozu automobilů ze Srbska.

Jednou z podmínek pro podepsání dohody o volném obchodu s EAEU bylo podepsání rostlinolékařské dohody upravující vývoz zboží rostlinného původu do EAEU.

V loňském roce činil obchod s těmito pěti členskými státy Eurasijské unie 3,4 miliard dolarů.

Ze Srbska bylo vyvezeno zboží v hodnotě 1,1 miliardy USD a zboží v hodnotě 2,3 miliardy USD.

Premiérka Ana Brnabič novinářům po podpisu sdělila, že dohoda mezi Srbskem a Euroasijskou hospodářskou unií je doplňkem evropské bělehradské cesty.

" Vrámci dohody o stabilizaci a přidružení máme právo na dohody o volném obchodu s mezinárodními organizacemi a jednotlivými zeměmi až do vstupu do EU. Pak musíme ukončit dohody se všemi třetími zeměmi a dalšími organizacemi, do té doby na to máme právo a je v zájmu Srbska mít co nejvíce takových dohod.

Prezident Aleksandar Vucic již dříve prohlásil, že dohoda je důležitá pro Srbsko a jeho hospodářství a že posiluje důvěru mezi oběma zeměmi.

Euroasijská hospodářská unie byla založena 1. ledna 2015 na základě myšlenky ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Hrubý domácí produkt v EEU je 1,9 bilionu dolarů, neboli 3,2 procenta světového HDP, zatímco nezaměstnanost 5,4 procenta.

Pokud jde o politické vztahy, má každý členský stát na rozdíl od Evropské unie vlastní zahraniční politiku, což je někdy v rozporu - především ve vztahu k Bruselu a Pekingu.

Autor: Iskra.co, Srbija.gov.rs, Bělehrad, Srbsko, TGM, Praha, ČR, 31.10.2019

Zdroj:

https://www.srbija.gov.rs/vest/421680/sporazum-sa-eaeu-od-velikog-znacaja-za-srbiju.php

https://www.srbija.gov.rs/vest/421611/brnabic-potpisala-sporazum-o-slobodnoj-trgovini-sa-eaeu.php

https://iskra.co/srbija/trziste-od-183-miliona-ljudi-potpisan-sporazum-o-slobodnoj-trgovini-izmedju-srbije-i-evroazijske-ekonomske-unije/


 

 

 

20. říj, 2019
"Skvělá věc pro literaturu. Handke je muž, jehož politický boj, je pokračováním jeho literatury."

Byl na straně Srbska a srbského lidu, když to pro nás bylo těžké v extrémně těžkých chvílích v našem novém věku. 

Na počátku 21. století byla Handkeho díla odstraněna ze slavného francouzského divadla, na počátku 21. století, a to za jeho politické názory, což je velká ostuda pro francouzskou kulturu a kompletní evropskou kulturní veřejnost.

Švédská královská akademie udělila letos Nobelovu cenu za literaturu, a za jí patří díky, impozantnímu dílu, které zkoumá okolí a povahy lidské existence.

Handke je známý svou podporou Srbsku a srbům a postoj, že vinu za válku by neměla být jen na srbské straně. Kvůli těmto názorům byl "vyobcován", ze světové intelektuální komunity.

NA PROTEST PROTI BOMBARDOVÁNÍ REPUBLIKY Jugoslávie vrátil cenu a 50.000 euro v Německu.

Přišel podpořit Srby do Srbska a Kosova a tam veřejně a řekl ostrá slova proti Kosovu, říká, že stát se nedá stavět na nenávisti.

Peter Handke je jedním z nejznámějších spisovatelů německé mluvící oblasti. Napsal knihy, které zahrnují román, drama, básně, filmové scénáře.
 
Autor: Emir Nemanja Kusturica, Kustendorf, Srbsko, 20.10.2019
25. zář, 2019

"Uznání Kosova, by nebylo jen nevyléčitelnou ranou pro ty, kteří si vybrali milosrdenství nebe nad pozemskou říší, ale legalizací loupeže, která se odehrála v ošuntělé firmě pro lidská práva a tzv. péče o civilisty"...

Kosovo je největší intimní a společenský motiv
 
"Stále ještě nejsme poraženi. Je úžasné, že jsme s Rusy, posledním zbytkem křesťanské kultury, která nebyla zlákána světem atlantických vazeb. Dnes záleží na tom, zda uznáváme Kosovo. A budeme udržovat a rozvíjet Republiku Srbskou v Bosně. Ještě nás zcela nezbavili našich vlastností, a co je nejdůležitější, neztratili jsme myšlenku, že naše církev a víra a naše kultura jsou magnetickými silami pro přežití a naše budoucnost, a víra ve věčnost, je dveřmi svobody. Za stoleté vlády osmanských Turků, jak píše Ivo Andrič, se vytvořil duchovní život a tím i gramotnost v klášterech srbské pravoslavné církve a také nerozbitné pouto s kosovskou smlouvou, ale také s časem budoucnosti. Proto je pro nás pravda o Kosovu důležitá. Je to největší intimní a společenský motiv, bez kterého v tomto prostoru bude místo stop, skrze které lze dosáhnout pravdy, existovat spousta zbytečných informací, nepořádek, v němž se nemůže těšit zbožnost. Tak proč jsem se rozhodl dělat film ? Protože přes pohyblivé obrazy, propojené s rytmem srdce jsem vyšel na veřejnost a věřil, že existuje věčný duch."
 
Nebeské království je, „křesťanský nápad, ve který někteří věří a jiní nevěří“.
"Je to prostor, který je zahlcen nejrůznějšími ošklivostmi a zdá se, že slouží k tomu, aby se dotkl hlavně normální rodiny. Realita není obyčejnou verzí rodiny, je to otevřená popularizace transgenderového života, která se šíří jako nákaza přes internet, a patnáctileté děti již chtějí změnu svého pohlaví. Neví, co dělají. Pro mě, to je jako ztracený tanec dívek, které nebyly krásky a nebyly vybrány k tanci. Takže nyní ti, kteří očekávají, že zažijí klíčový okamžik na DJ party místo toho, aby řekli, tak jako kdysi „nyní si vybírají dívky, neboli je dámská volenka“, říkají nekonkrétně „Milí obecenstvo, tento tanec vybírá něco, co není ani dívka, ani chlapec.“
 
Smysl pro realitu

"V dnešním světě, je „lež přijímána jako pravda“. Jak jinak si vysvětlit, že v Polsku nebyl nikdo zastoupený za Rusko a Srbsko, při příležitosti 80. výročí začátku druhé světové války (a tudíž to už není otázka oslav vítězství nad fašismem). Nebo ponížení připravené organizátory oslav konce první světové války, když prezident Srbska Aleksandar Vučić stál stranou a Thaci za Kosovo, byl významným hostem. Vytváří smysl pro dnešní realitu myšlenku přepisování historie? Nebo ještě lépe, jak řekl jeden historik, Chorvatsko nakonec ukradlo Nikola Teslu a dokonce i antifašistické hnutí. "
 
Vyhlazení paměti
 
"Stále však musíme platit účty, protože náš život se odehrává v historii, v žádném případě ve vakuu, i když v 90. letech jsme tvrdili, že žijeme v období post-historie, zejména zdůrazňujeme, že toto území je irelevantní. USA pak bombardovaly Jugoslávii nikoli kvůli ochraně ohrožených lidských práv a zločinů, ale kvůli přesunu vojenské síly na východ. V takovém duchu "Drang nach Osten", který Němci provedli ve dvou světových válkách a tak odborně jej tehdy označili, nyní atlantická síla ukázala svaly nejen nám, ale také Evropě, na jejímž základě došlo k následně dramatu. Nové území bylo dobyto."
 

Nový typ homo sapiens je všemu zcela otevřená bytost

Zabíjí čas sledováním reality show a porno filmů, rád lže, ale nepřijímá iluze, nerad pracuje a chce být bohatý, sní, že mu Bůh pošle nejlepší přítelkyni přes Facebook, je  připraven na nejen na mučení nadnárodním kapitálem, ale také na transsexuální exhibicionismus. Pokud bude takto pokračovat, možná brzy bude usilovat o legalizaci incestu, který již někteří ve Spojených státech zavedli! Důsledky ztělesněných myšlenek opilého neomarxisty nejsou jen racionální závěry, ale také to, co se o třicet let později v našich mělčinách stane životní realitou, neomarxismus a liberalismus spojí transnacionální kapitál, obrátí kapitál a člověk bude ztracený případ. Od doby Descartese a Waltera přes Hegela a Kanta, Karla Marxe, Západ vytvořil to nejlepší a také to nejhorší a to, co k nám přišlo, bylo často to nejhorší. Západní církev po dlouhou dobu od počátku křesťanství sjednotila Bibli, meč a zájem o proces de-křesťanství vymyslel člověka, který byl uveden do procesu, kde materiální zisky a pohodlí nahradily potřebu lidskosti a oběti.

Dostojevský & Dan Braun

Ti, kteří se pokoušejí změnit vše, co lidé v historii udělali, když islámský stát napadne a zničí Palmyru, nejsou znepokojeni, když se novináři po bombovém útoku na Irák zeptají amerického generála, proč nechránili mezopotámské kulturní památky, on odpověděl, že to nejsou americké priority. Tak co jsou ty priority? Potlačení minulosti a křesťanské kultury a zavedení nejnovějšího řádu otroctví a podrobení planety. To vyžaduje, aby byl Michelangelo méně důležitý než Andy Warhol, Dostojevský než Dan Brown, a všechno, co nás inspirovalo v Hollywoodu do sedmdesátých let. Většina hollywoodských hitů jsou remake a videohry.

Autor: Novosti.rs, Republika Srbská (B&H), TGM, Praha, ČR, 25.9.2019
 
Zdroj:
 

 
14. zář, 2019

Prezident Miloš Zeman při své cestě do Srbska oznámil, že ocení v říjnu na Pražském hradě známého režiséra Emira Kusturicu státním vyznamenáním Medailí Za zásluhy...

Kusturica, který studoval v Praze, a proslavil se například filmy Dům k pověšení, Arizona Dream, Underground nebo Černá kočka, bílý kocour, je přitom sžíravý kritik Západu, kterému připisuje i vznik balkánských válek v 90. letech při rozpadu Jugoslávie. V roce 2011 poskytl srbský režisér velký rozhovor Reflexu, byla to skutečně „jízda“ a své protivníky rozhodně nešetřil.

Ve vašem filmu Dům k pověšení, jenž je z roku 1988, jeden z herců říká: „Co by má duše dělala bez křídel? Moje duše chce lítat.“ Jak je na tom vaše duše? Lítá? Nebo se plazí někde u země?

Pořád lítá. Furt mám křídla. Chtěl jsem tím vyjádřit myšlenku, že si mohu dovolit něco, co jiní lidi nemají. Nikdy a nic nedává takovou radost, jako když kreativní člověk něco udělá. Ve filmu, v architektuře, v muzice. Já u toho, co dělám, projdu katarzí, vnitřním očištěním. Cítím se jako řecký bůh Dionýsos, který šířil pohodu a zajímavé myšlenky, ale své protivníky nešetřil.

Své protivníky skutečně nešetříte. Jak se však to vnitřní očištění projevuje navenek?

U každého jinak. Podívejte se například na muzikanty. Třeba africké. Jakou radost mají z muziky, až se z toho někdy vožerou.

To my děláme přece taky.

Jenže my to děláme formalizovaně. Máme pomyslný oltář, před nímž něco obětujeme nebo si před ním na něco hrajeme, ale je to pořád totéž. U nich to vyvěrá z vnitřních pocitů.

Dnešní svět je ovšem svázaný mnoha formálními pravidly, mocí peněz, ale i rodinou či podmínkami v práci. Pokud pravidla přesně dodržujete, vnitřní svoboda je najednou velmi omezena. Přesto jste pořád úplně svobodný?

Máte pravdu, lidi jsou pod strašným tlakem. Já se z toho dostávám tím způsobem, že udělám ve filmu to, co chci. Pomocí toho také mizí napětí mezi materiálním a duchovním. Narodil jsem se v bývalé Jugoslávii, to je oblast, jež má z jedné strany velký západní materialisticky založený svět, který produkuje války, ale tváří se, že je velmi humánní. Vzpomínám si na slova Bohumila Hrabala z Příliš hlučné samoty: „Nebesa nejsou vůbec humánní a člověk, kterému to myslí, tak také humánní není, ne že by nechtěl, ale že to odporuje správnému myšlení.“

Tím naznačujete, že Západ není vnitřně svobodný?

Říkám to, že ti, co produkují války, jsou dnes strašně humánní. A to je tragédie.

Moment! Vy jste z Východu, ale uspěl jste i na Západě. Jak je to tedy možné? Není to proti logice toho, co tvrdíte?

Protože se chovám, jako bych byl ve starém Římě! V něm to bylo jako v dnešním New Yorku. Slyšíte mnoho jazyků a názorů. Ve starém Římě bylo slyšet, co říká Balkán, co říká Středomoří, co říká Sýrie. Velký svět respektoval různé hlasy. Já jsem ale trochu netypický příklad. Dospěl jsem intelektuálně a mentálně při studiích v Praze, kvůli tomu jsem dnes tam, kde jsem. Mým měřítkem je přitom helénistické Řecko, tedy střetávání kultur, vzájemné ovlivňování. Jenže když se dnes vrátíte do Sarajeva, kde jsem se narodil a kde jsem kdysi žil, už tyto myšlenky nemají vůbec žádnou cenu.

Už vůbec žádnou? Hovořili jsme na začátku o duši z vašeho filmu Dům k pověšení. Jenže v balkánských válkách v 90. letech nahradily lidské duše kulky a granáty. Co se stalo s dušemi Srbů, Chorvatů či Bosňáků?

Války na Balkáně jsou od středověku v produkci někoho ze Západu či Východu. Nevznikaly původně u nás.

Myslíte si, že je někdo cizí uměle vyvolával?

Válka je důsledkem ekonomických zájmů. Podívejte se na boje mezi Chorvaty a Srby za poslední staletí a vidíte, že Východ se nešíří na Západ, ale Západ na Východ. Tam najdete odpověď. A rozšířilo se to kdysi až do mého rodného Sarajeva a pak i do Kosova. Vy nevidíte na příkladě Kosova srovnání s vašimi Sudety? Západní země se dohodly, že to tak bude, a ta území se odtrhla. Jak kdysi v Československu, tak nedávno v Kosovu. A Kosovo dnes vede mafie.

Tvrdíte, že balkánské války vznikly i vinou Západu. To skutečně nevidíte, že je vyvolali někteří místní politici a radikálové?

Jasně že vidím a uznávám to. Válku koprodukovali i srbští, muslimští a chorvatští extrémní nacionalisté. Tím byl společný život různých národů v Bosně naprosto zničen.

A mohlo by se to někdy vrátit tam, kde to bylo před válkami z 90. let?

Nikdy! V Sarajevu je už jen několik srbských duší. Nikdy se to už nevrátí. Nejvíce nesnáším to dnešní lhaní, že Sarajevo je multietnickým městem. Jsem přitom poslední, kdo by nechtěl národnostně smíšené Sarajevo. Měl jsem to rád, byl jsem tam jako ryba ve vodě. Ale upozorňuji, že největší etnické čistění při posledních balkánských válkách se odehrálo v Krajině v Chorvatsku. Tam žilo skoro půl miliónu Srbů, ale vrátily se jich tam jen desítky tisíc.

V Československu jsme většinou vnímali všechny jako Jugoslávce, nerozlišovali jsme moc, zda je někdo Srb, Chorvat, či Slovinec. Nebyla to vlastně chyba světa, že to nerozlišoval a pak se divil, co se to tam děje za hrůzy?

Balkán je plný paradoxů. Například já si myslím, že bývalý jugoslávský prezident Josip Broz Tito řídil zemi v určitou dobu kvalitně. Dokázal dobře balancovat mezi Východem a Západem. Protože když se podíváte na mapu, tak neuralgickým bodem Evropy je řeka Drina, která tvoří hranici mezi Bosnou a Srbskem. Právě tam se ve skutečnosti potkává Západ a Východ. Z toho vznikaly ty války, ne proto, že by byli Srbové či muslimští Bosňáci špatní.

Jedna moje spolužačka z univerzity v květnu 1980, kdy zemřel Tito, jenž byl polodiktátorem, upřímně nad jeho smrtí brečela. Jak jste reagoval vy?

Byl jsem na fotbale. Hrálo Sarajevo s Osijekem. Fotbal to nebyl nic moc, ale když oznámili smrt Tita, někteří hráči padli na kolena. Můj otec však nenáviděl Tita a já jsem tehdy prezidenta vnímal jako dopravní značku, již moc neregistrujete, i když o ní samozřejmě víte.

Komu vlastně fandíte ve fotbale?

Partizanu Bělehrad. Nemám rád konkurenční Crvenou zvezdu.

Natočil jste totiž i dokumentární film o Diegu Maradonovi, legendárním, ale velmi kontroverzním argentinském fotbalistovi. Co vás k tomu vedlo? Láska k fotbalu?

Ne. Peníze.

Povídáme si o tvůrčí svobodě, duši a vy najednou vypálíte slovo peníze.

Byl to nápad španělského producenta. Pak jsem si vzpomněl na některé Maradonovy úžasné góly, ale i na ten, jejž dal na mistrovství světa v roce 1986 rukou Anglii, jak se mu říká „Boží ruka“. Řekl jsem si, že ten film by mohl být taková silná emocionální sebeidentifikace, proto jsem to udělal.

Maradona ale podporoval diktátory, Huga Cháveze z Venezuely či Fidela Castra z Kuby. To vám nevadí?

I já jsem podporoval Fidela Castra!

Vám skutečně nevadí, že Castro zavíral do vězení lidi pro jejich názory? To je přece zcela proti tomu, co tvrdíte ve svých filmech.

Prosím vás, Američané zabili v Iráku milión lidí. Kdybychom neměli lidi jako Fidel Castro a Chávez, svět by byl nudný.

Vždyť přece dobře víte, že podobní diktátoři omezují svobodu.

Oni to dělají proto, aby někteří jejich lidé mohli vůbec žít a jíst. Vezměte si, jak vypadají některá americká města, kolik je tam chudáků.

I tak si myslím, že film Maradona je propaganda.

A co je americká televize CNN? To není propaganda? Média jsou propaganda. Když tento náš rozhovor dobře seškrtáte, tak ze mě uděláte chytrého člověka či naprostého blbce. Nacionalistu nebo imperialistu. Upozorňuji, že jsem antiimperialista.

Nebudu škrtat, to by byla škoda, mám to rád autentické.

Ještě to dokončím. Jsem svobodný člověk, který nemá žádné politické zázemí. Opakuji, jsem antiimperialista, protože to, co se někdy dnes děje ve světě, se v ničem neliší od toho, co se dělalo za dob největší slávy imperialismu. Jen se to jinak pojmenovává.

Podle toho, co říkáte, vlastně popíráte všechny moderní marketingové poučky. Jste nespoutaný, jdete proti většinovým názorům, jste bohémský, ale producenti vám přesto dávali na filmy peníze. Jak je to možné?

Nevím. Prodává mě moje jméno. A to je myslím pořád dobré. Ale nikdo nevíme, dokdy to tak bude. Proto dělám i jiné věci. Když jsem byl mladší, dostal jsem se na nějaký filmový festival, protože ty akce nesly třeba mytologii Federica Felliniho. Dnes už existuje pouze mytologie Hollywoodu. A ten chce konzumní svět.

Právě proto se vaše filmy odborníkům i lidem líbí, že jdete proti konzumu. Není to vlastně vypočítavost?

Vůbec ne. Já to neumím dělat jinak.

Pražskou FAMU jste ukončil v roce 1978. To u nás byla tuhá normalizace, cenzura, nesvoboda, vnitřně svobodné umělce, jak o nich hovoříte, například z české skupiny Plastic People of the Universe, věznili. Jak jste dospěl k vnitřní svobodě v nesvobodném světě?

Přijel jsem v roce 1974 ze Sarajeva do Československa. Pražská scénografie byla úplně jiná. Podíval jsem se na některé baráky a myslel si, že každý z nich je snad parlament. To, co bylo typické pro Evropu, v Sarajevu téměř chybělo. Cítil jsem před tím určitou zakomplexovanou, ale o to jsem dostal větší vůli něco udělat. Bral jsem Prahu jako základ kulturně historický, ne politický. Pro cizince to navíc zde bylo za komunismu samozřejmě lehčí. Mohl jsem kdykoli odjet. Cítil jsem však u toho, že čeští intelektuálové, kteří šířili jiné myšlenky, to neměli tady tehdy lehké. Přesto to všechno, co jsem zažil kdysi v Praze, jsem v současnosti zamířil vlevo, ne vpravo.

A za studií v Praze jste byl více politicky vpravo?

Jakoby. Byl jsem hlavně proti Sovětům. Přesto dnes nerozumím tomu, že mi někdo vyčítá, že jsem proti NATO. Jsem proti těm, co produkují války.

Nebyl jste navíc sám, kdo studoval v komunistické Praze a pak ve své tvorbě dospěl k velké umělecké svobodě, kterou jste šli proti totalitě. Byli to v různých letech i další režiséři z Jugoslávie – Goran Marković, Lordan Zafranović, Goran Paskaljević, Rajko Grlić. Proč taková koncentrace Jugoslávců právě na škole v Praze?

Protože bylo známé, že nejlepší filmová škola na Východě byla ta pražská. Podívejte se, co dokázali v těžkých časech nesvobody vaši filmaři, jako Ivan Passer, František Vláčil, Otakar Vávra, Miloš Forman, Jiří Menzel. To je mnohem lepší, než co se dělá dneska. Někdy to platí v případě Západu a Východu pořád. Kdybych porovnal švýcarský a srbský film, tak Srbsko je mnohem lepší. Bohužel i naši dnešní mladí tvůrci jsou stupidní, protože si myslí, že mají imitovat Hollywood. Je naprostou stupiditou si myslet, že na ně západní trh čeká. Trh Velkého bratra v Hollywoodu naopak nechce, abychom byli kreativní. Ten trh pouze chce, abychom přijeli do Hollywoodu a byli konzumenti. Český, polský či srbský film je dnes zablokovaný, protože mladší režiséři nemají myšlenkovou jistotu, nevědí, jakým směrem se ubírat. U nás i u vás je spousta silných příběhů, ale proč je nedělají? Myslí si, že udělají díru do světového filmového trhu jinak. Je to stupidní.

Když jsme hovořili o vašich studiích v Praze, tak je známo, že Češi a Jugoslávci měli k sobě v minulosti hodně blízko. Před druhou světovou válkou byly dokonce Československo a Jugoslávie strategickými a vojenskými spojenci. Největší demonstrace na celém světě v srpnu 1968 proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy byla v Bělehradě. Bylo na ní sto tisíc lidí. Už ten vztah vymizel? Srbové totiž těžce nesli, že premiér Miloš Zeman a prezident Václav Havel podpořili v roce 1999 bombardování Bělehradu a dalších srbských měst, jež prováděla letadla NATO.

To bombardování bylo strašné. Nechápu, že intelektuál jako Václav Havel něco takového podpořil. Přitom když u vás vládli komunisté s Rusáky, tak Havlovy hry se pravidelně hrály v cizině jen v Bělehradě. Pan Klaus byl v tomto případě vždy více na straně, která byla racionálnější.

Myslel jsem to tak, zda si Srbové pořád nemyslí, že je Češi opustili a zradili?

Ne. Většina Srbů ani neví, kdo je Havel. Jestliže ale někdo podporuje podobné bombardování, tak opět připomenu Hrabalova slova: „Člověk, který myslí, nemůže být humánní.“ Pan Havel si na humanistu jen hrál. Ale vždy, když přijedu do Prahy, cítím, že je něco mezi námi strašně podobného. Třeba Miloš Forman. Miloš je srbské jméno.

Emir je ale původem arabské, tedy vlastně muslimské jméno, že?

Ano. Můj otec se jmenoval Murat, to je turecké jméno, ale byl to Srb, to je paradox, jakých bylo v Jugoslávii mnoho.

Nesete dnes také jméno Nemanja, protože jste přijal pravoslavnou srbskou ortodoxní víru v klášteře Savina v roce 2005. Proč?

Byl jsem ateista. Rodiče byli ateisté. Když ale zmizela Jugoslávie, chtěl jsem artikulovat něco, co patří k srbské tradici.

To už vám však bylo 50 let. Hledal jste Boha?

Bůh je v kultuře. A těm, co se snaží dokázat, že Bůh neexistuje, těm nevěřím.

Někteří vám vyčítají, že to je pouze vaše další velká póza. Je?

Oni netuší, co člověk cítí a dělá. Nepotřebuji další pózu. Už mám dost jiných.

Autor: REFLEX.cz, Praha, ČR, 2011 (14.9.2019)

Zdroj:

https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/97440/valky-na-balkane-vyvolal-zapad-rekl-reflexu-reziser-kusturica-kteremu-da-zeman-vyznamenani.html


 

 

4. zář, 2019

Zapadlá víska v srbských horách ožila díky známému režisérovi Emiru Kusturicovi...

Z těžko přístupné oblasti Mokra Gora, ležící až na samé hranici s Bosnou, se teď pomalu stává turistická oblast. Uměle postavená vesnice Drvengrad je jedinečným spojením tradice, luxusu a místní svébytné kultury. Navíc funguje jako galerie pod širým nebem...

Pro obdivovatele známého režiséra je tu další příjemná stránka: všichni turisté jsou tu s ním denně v bezprostředním kontaktu. Režisér má plány stejně pozměnit i nedaleký Višegrad. Drvengrad leží asi dvě stě kilometrů od Bělehradu. Autem to trvá čtyři hodiny. Bohužel, jediná příjezdová cesta sem vede po klikatých a nebezpečných silnicích. I proto sem režisér nejváženější hosty sváží vlastním vrtulníkem. Heliport má přímo na zahradě svého domu a občas helikoptéru i sám pilotuje.

Během náročné cesty projedete mimo jiné Užici - šedivé město se slavnou historií. V září 1941, na samém začátku své hvězdné kariéry, ho obsadil partyzánský velitel a budoucí legendární prezident Josip Broz Tito. Zatímco zbytek Jugoslávie okupovala třetí říše, v tomto odlehlém koutu srbských hor si odbojáři zřídili svůj miniaturní státeček. V takzvané Užické republice fungovaly školy, pošty, železnice a hrála se improvizovaná fotbalová liga. Hitlerovým generálům trvalo čtyři měsíce, než dokázali partyzánský stát pokořit. A i když o tom Kusturica nemluví, zdá se, jako by se snažil o pár kilometrů dál vybudovat obdobu Titova svébytného panství.

Památníky na slavné doby odboje ale nejsou to jediné, co po sobě maršál Tito v Užici zanechal. Bohužel je to i mor typicky jugoslávské panelákové výstavby. Zdejší „panelstory“ je sice trochu pestřejší a barevnější než poušť československých sídlišť, je ale neméně všudypřítomná a bezohledně útočí na historická jádra srbských měst.

Cestou ale, zdá se, nevidíme jen stopy velikého Josipa Broze, ale potkáváme i bdělé srbské policisty. „Jeli jste moc rychle,“ říká mi zachmuřeně ramenatý černovlasý obr v uniformě. „Ale… my jsme novináři… spěcháme,“ soukáme ze sebe výmluvy chatrnou srbštinou. „A kam tak spěcháte?“ „Za Emirem Kusturicou do Drvengradu,“ odpovídáme. „Když za Emirem, tak teda jeďte,“ taje muž zákona náhle. Vida, tohle jméno ve zdejším kraji působí jako propustka.

Ztracené Sarajevo

Bez újmy na obsahu peněženek se tak dostáváme do oblasti ukryté uprostřed největšího srbského přírodního parku Tara. Ve zdejších horách žijí vlci a medvědi, z jejich vrcholků je už vidět do Bosny. Je čas připravit se na první setkání s Drvengradem.

Význam tohoto jména je jednoduchý a výstižný - Dřevěné město. Zas tak jednoduché ale v tomhle bláznivém koutě světa není vůbec nic. Když se ptáte na cestu, mohou vás místní poslat také na Mečavnik, tedy Bouřlivý kopec. Tak se tomuto místu říkalo už dávno před příchodem Emira Kusturici, nikoli kvůli režisérově bouřlivé povaze, ale kvůli častým vánicím. A slyšet můžete i slovní hříčku Kustendorf - Kusturicova vesnice. Když se ptáte majitele vesnice na oficiální název, odpověď je stručná, všechny tři.„Během války jsem ztratil své rodné Sarajevo. A tak jsem si postavil vlastní svět,“ vysvětluje režisér se směsí pýchy a smutku. V jeho kdysi milovaném Sarajevu, které inspirovalo jeho první filmy, ho totiž teď většina lidí nemůže vystát. I někdejší dobří přátelé, včetně bývalého dvorního scenáristy Abdulaha Sidrana, Kusturicovi vyčítají, že se v době hrůz bosenské války za své krajany nepostavil, odešel do Srbska a navíc konvertoval z islámu na pravoslaví. Za důkaz zrady považují i to, že při pravoslavném křtu přijal nové jméno Nemanja. Sám Kusturica ovšem tvrdí, že nikdy žádné náboženství nevyznával a na stará kolena v sobě objevil křesťana. Pravda je, že pravoslavné vyznání prostupuje i celým jeho sídlem. Po vesnici jsou rozesety ikony a srdcem Drvengradu je kopie pravoslavného kostelíka ze 17. století.

Neformální festival

První kontakt s Drvengradem však zdaleka nevoní jen kadidlem, ale také pořádnou balkánskou dechovkou, kumštýřskou svobodomyslností, rakijí, uměním, starosvětským klidem, high-tech technologií a bůhvíčím ještě. Už průchod autentickou vesnickou branou vás uvrhne do hlubokého, ale nikoli nepříjemného duševního zmatku. Za vraty na vás vykoukne socha německého vojáka s rozbitou přilbou, o kus dál postávají dřevěné sochy obřích havranů, pod kterými se protahuje jedna z mnoha místních koček. Celý komplex Drvengradu se skládá z několika set domů a domečků. Ne ledajakých. Kusturica sjezdil celé široké okolí a hledal stará rozpadlá stavení. Skupoval je, svážel do vesnice a náročně restauroval tak, aby se líbila turistům i odborníkům. Za svou vesnici ostatně získal v roce 2005 i prestižní Evropskou cenu za architekturu.

V horách si zařídil svůj vlastní svět s vlastními pravidly. Pojal ho jako umělecké dílo a kulturní centrum v jednom. Pořádá tady hned několik uměleckých festivalů ročně. Nejznámější je ale bezpochyby filmový Kustendorf, kam si Kusturica zve své slavné kolegy, ale zároveň taky dává velkorysý prostor mladým filmařům.

Kdo si oblíbil snobskou atmosféru Cannes nebo Benátek, ten si v Drvengradu na své nepřijde. Heslem dne je tady uvolněnost. Svérázný režisér je mezi návštěvníky stále ve stejném oblečení doplněném velkými gumovými holínkami. V jídelně si diváci nabírají ze švédských stolů a hodují společně s pozvanými hvězdami. Do krajiny, kde lišky dávají dobrou noc, přiletěl před lety vrtulníkem i hollywoodský herec Johnny Depp. Kusturica mu na jeho počest před svým domem odhalil dřevěnou sochu, ze které se stala turistická atrakce.

Režisér by rád na festivalu založil i speciální českou filmovou sekci. V Česku studoval FAMU v ročníku, který vedl Otakar Vávra, a dodnes komunikuje obstojnou češtinou.

Biorevolution ou muerte!

Sedíme v jedné z několika drvengradských hospod. Ze všech stěn i z krbové římsy na nás hledí pravoslavné ikony a fotografie Che Guevary, Fidela Castra a mexického revolucionáře Pancha Villy - Kusturicových velkých oblíbenců. Che Guevarův portrét zdobí i etiketu borůvkového džusu značky Biorevolution, který Kusturica ve vesnici sám vyrábí. Je to jedna z Kusturicových zbraní proti globalizaci, které vyhlásil osobní válku. V Drvengradu nekoupíte žádnou z celosvětově rozšířených limonád v čele s kokakolou. „Ať mi někdo řekne recept na kolu a já ji tady budu vyrábět. Servírujeme tady jen to, co si sami vyrobíme a co známe,“ vysvětluje nám režisér. Jídlo se už teď vaří hlavně z místních surovin, Kusturica ale míří ještě dál. „V budoucnu bych chtěl, aby byla vesnice zcela soběstačná v jídle a abychom si sami vyprodukovali to, co sníme,“ představuje své plány.

Režisér zachránil Srbům část národního dědictví a od srbského státu dostal na oplátku darem část pozemků. Zároveň se stal správcem místního národního parku. Pár minut jízdy od Drvengradu postavil režisér sjezdovku a láká do své vesnice lyžaře. Jinak je okolní krajina liduprázdná a panenská. Řadí se mezi nejzachovalejší lesní komplexy v Evropě a park Tara je zapsaný na Seznamu památek UNESCO. Romantickou scenerii jen sem tam doplňuje tradiční dřevěný domeček.

Drvengrad II

Je čas vydat se do míst, se kterými má Kusturica ještě velkorysejší plány. Na bosenské hranice je to autem z Drvengradu jen dvacet minut. Zároveň s pasovou kontrolou ale vjíždíme do jiného světa. Jmenuje se Višegrad a nemá nic společného s maďarským městem, ve kterém podepsali smlouvu o spolupráci prezidenti středoevropských zemí. Tenhle Višegrad proslul dvakrát: jako kulisa románu nejslavnějšího bosenského spisovatele Iva Andriče Most přes Drinu a také jako dějiště jednoho z nejstrašnějších masakrů nedávné války.

Višegrad se skládá ze dvou částí - z nevelkého, špinavého a nevzhledného městečka a nádherného mostu, jehož oblouky z bělostného kamene se odrážejí v sytě smaragdovém proudu řeky Driny. Díváme se na něj od šálku kávy nevkusného bistra, které překypuje rozbitými neony. Kontrast mezi krásou a ošklivostí přivedený k dokonalosti.

Slavný most na Drině vyrostl v 16. století. Postavit ho nechal Mehmed Paša Sokolovič - srbský chlapec násilím odvezený k sultánovu vojsku, který se díky své inteligenci a úsilí propracoval až na pozici jednoho z nejvýznamnějších vezírů osmanské říše. Most v zapadlém balkánském městečku se v Sokolovičových představách měl stát spojnicí mezi křesťanským západem a muslimským východem. Projektem stavby nepověřil nikoho jiného než proslulého architekta Mimara Sinana (jeho rukopis dodnes nese velká část historického jádra Istanbulu).

Po tři staletí byl most centrem společenského života Višegradu. V roce 1992 se dávná Sokolovičova vize pojítka mezi muslimy a křesťany definitivně změnila v noční můru. Právě sem teď také míří další Kusturicovy plány. Chce postupovat stejnou metodou jako v Drvengradu, jen rozměry celé akce mají být větší a místo dřeva se má stavět z kamene. Kamennému mostu má vyrůst důstojný protipól v obnoveném historickém centru městečka.

Že by se tedy depresivní poválečné hnízdo mělo stát dalším turistickým a kulturním centrem? Dnes se to při procházce po mostě přes Drinu zdá nemožné. Jenže v začátcích projektu Drvengrad Emiru Kusturicovi také nikdo nevěřil. Nám už je ale jasné, že tenhle režisér dokáže vykouzlit realitu z fantazie nejen na filmovém plátně.

Autor: Veronika Švihelová-Jonášová, Praha, ČR, 4.9.2019

Snímky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii:

https://www.reflex.cz/galerie/lide-a-zeme/109487/srbska-vesnicka-drvengrad-aneb-na-navsteve-u-emira-kusturici?foto=0

Zdroj:

https://www.reflex.cz/clanek/lide-a-zeme/97161/srbska-vesnicka-drvengrad-aneb-na-navsteve-u-emira-kusturici.html

https://www.facebook.com/kustendorffestival/