SRBSKO

17. úno, 2021
Po vyznamenáních od prezidenta Ruska, Vladimíra Putina a prezidenta ČR, Miloše Zemana...
 
Získal z rukou prezidenta Srbska, Alexandra Vučiče, státní vyznamenání při státním svátku "Srbské státnosti - Sretenje" (15.2.2021), režisér Emir Nemanja Kusturica...
 
Kusturica při slavnostním ceremoniálu v paláci uvedl:
 
"Srbové jsou lidé, kteří nikdy nebyli podrobeni. Srbové jsou jedním z mála národů na světě, který nikdy nebyl dobyt, a to je jedna z největších hodnot státní pokladny, které máme", řekl Emir Kusturica a poděkoval jménem všech oceněných u příležitosti Dne srbské státnosti v paláci „Srbsko“.
 
„Je to řád vytvoření srbského státu, vytvořený povstáním, nebo jak jej nazval Milorad Ekmecic - revoluce, která od té doby přežila v podobě knížectví, monarchie nebo republiky a hlavně nikdy nebyla zcela podmaněna.
 
Vyjádřil naději, že pokud si zachováme Kosovo a Metohiju a Republiku srbskou v Bosně, srbský lid bude i nadále žít a že to, co nyní žijeme, se stane dlouhou a obtížnou epizodou v budoucím televizním seriálu, který je a bude natáčen „na území celého Srbska.“
 
Vtipně poznamenal, že nikdy nebylo snazší získat medaili a že si medaili vždy představoval na klopě válečnické uniformy a že on medaili dostal, když seděl zamčený na hoře s medvědy, vlky a některými turisty, ve vesnici Drvengrad, kde v horách žije.
 
Oslavovaný režisér také hovořil o důležitosti morálního kapitálu srbského lidu, který jsme zdědili po našich předcích, a který, jak zdůrazňuje, lze nejlépe vidět v článku 118 ústavy Sretenje z roku 1835, který uvádí, že „každý otrok, který vstoupí do srbské země, je volný.“
 
Mluvil také o nových pravidlech uložených korporátním neokapitalismem nebo neokomunismem-neomarxismem, jak říká, o 10 multimilionářích, kteří chtějí zrušit rodiny a chtějí abychom „nebyli otci a matkami, muži a ženami, bratry a vnoučaty“.
 
Poukazuje na to, že na planetární úrovni existuje myšlenka zrušit rodinné a patriarchální hodnoty a že byl propuštěn anglický univerzitní profesor, protože tyto hodnoty propagoval na svém kanálu YouTube.
 
Kusturica zdůrazňuje, že duch víry a rodiny v naší zemi stále existuje, a dodává, že zatímco v tomto covidovém státě u nás převládá téma, kdo bude novým patriarchou, kupují v Nizozemsku kostely a přeměňují je na kavárny a víkendové domy nebo i mešity.
 
Během protestů, který přetrvával v ulicích USA během voleb, a velkých akcí, které byly načasovány tak, aby Trump prohrál volby, zatímco svět sužovala geopolitická infekce, tamní voliči nejen bouchali do výkladů a rabovali. Mnoho z nich zničilo památky. Památky byly v mnoha městech zbořeny a toto demoliční hnutí má podporu slavného finančníka, který ho rozšířil do Velké Británie. Tam lidé "Brexitu" zachránili to, co se zachránit dalo, takže Churchilla, který byl davem odsouzen za rasismus, zachránilo tesařství, připoutali jeho památník ke dřevěným zátarasám, aby ho zachránili před revolučními masami.
 
Kusturica si také všiml, že mnoho památek na světě bylo zničeno během různých protestů, že mnoho památek bylo přísně střeženo před demonstranty, zatímco v Srbsku byl nedávno postaven nový památník vysoký 20 metrů.
 
Kusturica zdůrazňuje, že tímto památníkem jsme ukázali, že stále máme morální kapitál a že naše historie stojí za to...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 17.2.2021
 
Zdroj:
 
 
 
https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/drustvo/4260027/vucic-odlikovanja-dan-drzavnosti.html?
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
 
 
 
 
 
 
15. úno, 2021
Slavný srbský režisér Emir Kusturica uvedl, že dostal ruskou vakcínu proti covid-19, a poukázal na to, že většina Srbů věří nejvíce v účinnost „Sputniku“...
 
- Bělehradská elita, která udržuje úzké vztahy se Západem, věří v „Pfizer“ a „Moderna“, ale myslím si, že 80 % Srbů věří v Rusy a v účinnost „satelitní“ vakcíny. Věří, že je to nejlepší vakcína - uvedl Kusturica pro Ruskou státní agenturu pro záležitosti Společenství nezávislých států, krajany žijící v zahraničí a mezinárodní humanitární spolupráci / Rosotrudnichestvo /.
 
V rozhovoru, jehož část byla zveřejněna na telegramu agentury, vyjádřil naději, že Srbsko bude mít více dávek.
 
- Tato vakcína je pro nás teď nejdůležitější - upozornil srbský režisér.
 
Kusturica uvedl, že dostal první dávku vakcíny „Sputnik“ a druhou by měl dostat ve středu 17. února. Nechal se očkovat, protože už je sám v rizikovém věku.
 
Ruská agentura TASS připomíná, že Kusturica, který se narodil v roce 1954, se dosud jako herec, scenárista a režisér podílel na tvorbě více než 30 filmů a že během svého působení získal řadu ocenění na největších evropských filmových festivalech.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 15.2.2021
 
Zdroj:
 
https://iskra.co/srbija/kusturica-srbi-najvise-vjeruju-ruskoj-vakcini/
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
 

 

9. pro, 2020
Farmář Radoslav Kalem, nám představuje zemědělskou usedlost Emira Nemanji Kusturici, která produkuje zdravé jídlo (mléko, sýry, tvaroh atd...)...
 
Ty si můžete vychutnat během svého pobytu v Kusturicově městečku Kustendorf (Drvengrad)...Na farmě pouští kravám vážnou hudbu, většinou Mozarta...a jak sám říká: "tím zvyšuje dojivost a kvalitu mléka"...Farmou provádí ve filmu i Emir Nemanja Kusturica...
 
Video zde:
 
 
Autor: TGM, Srbsko, Drvengrad, Praha, ČR, 9.12.2020
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
22. lis, 2020
Srbský režisér Emir Kusturica píše svůj první román pod pracovním názvem „Trest bez zločinu“...
 
Tato nová kniha je teprve v rukopisu, je podle Kusturici jeho nejprovokativnější a nejnáročnější a její vydání se očekává v prvních měsících příštího roku. Blic.rs, po dohodě s bělehradským vydavatelem „Vukotić Media“ vydal několik prvních stránek této práce.
 
Příběh pojednává o 25letém režisérovi Kostovi Kalemovi, který natáčí reklamy v New Yorku, ale nepřestal doufat, že jednoho dne bude režírovat film „Zločin a trest“ na motivy románu Fjodora Michajloviče Dostojevského.
 
Kusturica dosud vydal tři knihy „Smrt je neověřená fáma“ ( v Česku pod názvem: "Kde jsem v tom příběhu já?"/, „Sto bolestí“ / vydalo Večernji novosti / a deník „Na co to potřebuji“, vydalo „Vukotić Media“. Kniha vyšla před třemi lety a byla souborem polemických textů, komentářů a básní. U nás vyšloa ještě kniha povídek: Cizinec v manželství.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 22.11.2020
 
Zdroj:
 
https://iskra.co/kultura/kusturica-pise-roman-kazna-bez-zlocina/
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
 
7. říj, 2020
Je důležité být svůj, ta cena za to je vysoká a nemá žádný politický rozměr, ale historický...
 
Moje osobní myšlenka a politika musí být odděleny. Jistě co se týká Kosova, jde pro nás o největší loupež za bílého dne ve 20.století. Ale protože máme mnoho dalších motivů, víme že Kosovo bylo naším civilizačním bodem a tím i zůstane...
 
Srbsko začalo reagovat na sebe samo, na počátku 20. století, po povstání jsme přijali trikolóru a poté vytvořili - první srbskou revoluci.
 
„O dvě stě let později jsme jediní, kteří nesou trikolóru a zůstávají věrni oslavě francouzské revoluce - svoboda, rovnost, bratrství. První zemí na Balkáně je Srbsko a Chorvaté tuto zemi neobdivovali marně, neměli vlastní, byli jsme pro ně vzorem. Proto bychom neměli zapomenout na naši historii, nepoužívat ji proti někomu, ale musíme ji znát.“
 
„1876. když bylo Srbsko osvobozeno, přišlo k nám 1 000 Rusů a pomohlo nám. Spojenectví Západu se v první světové válce ukázalo jako obtížné, když jsme potřebovali půjčku, Britové nás vydírali tím, že Makedonii chtěli dát Bulharům, poté si Clemenceau uvědomil, že je třeba porušit
Soluňskou frontu. „Rusové vždy byli našimi spojenci, což neznamená, že vždy byli našimi přáteli.“
Nikdy jsem nebyl proti Západu, jako takovému, snažím se všechno, co jsem se tam naučil, i co jsem se naučil doma, aplikovat na Mokre Goře v Kustendorfu...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 7.10.2020
 
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!