14. led, 2019

SRBSKO: Kustendorf 2019 - den první

První den na Kustendorfu začal na nový pravoslavný rok...

Ohňostroje v Bělehradě při noční cestě autem směr srbské hory do Kusturicovy filmové vesnice oznamovaly nový pravoslavný rok podle gregoriánského kalendáře. Bylo to takové de juve nebo posun v čase zpět do oslav toho "našeho" nového roku. Po cestě z Prahy (je to zhruba 1000 km) celkem vyhládne a oblíbený non-stop kiosek ve vesnici Lazaravec je příjemnou zastávkou. Pljeskavici tam mají skvělou a je prostě poznat, že tahle země ještě není zničena Euro normami na jídlo a pití a že jídlo je kvalitní z místních zdrojů. Byrokratická omezení jsou minimální, takže živnostník se může plně soustředit na to, co nabízí hostům, a ne na papírování. V kiosku je pohoda a místní Srbové, jakmile zjistí, že jsme Češi, jsou o to vřelejší a v pohodě. 
 
Pokračujeme dál do srbských hor, kde hory protíná hranice Srbska a Bosny & Hercegoviny. Během dvou hodin jsme v horském lázeňském městečku Užice. Zbývá nám ještě hodina. Když přijíždíme na Kustendorf kolem půl čtvrté ráno, ten stále ještě zvesela slaví pravoslavný nový rok. Tanec, hudba zpěv a velká pohoda. Chvíli se zdržíme a pak se pokračujeme ubytovat, musíme jet ještě kousek do Bosny do městečka Višegrád, kde je na řece Drině slavný most z románu Ivo Andriče, který za tento román dostal Nobelovu cenu za literaturu. Je zde i poloostrov, na kterém stojí tzv. Andričgrad. Kamenné městečko, které zde vybudoval srbský patriot Emir Nemanja Kusturica. Zde kolem páté hodiny ráno padáme únavou a spíme po dlouhé cestě. 
 
V 10 hodin jdeme do již známé restaurace na snídani a následně se přesouváme do srbské části hor do vesničky Kustendorf. Zde je zatím festivalové ponovoroční ospalé dopoledne. Nicméně program se již chystá, promítání soutěžních filmů, workshopy, besedy o promítaných filmech a večer nás čeká koncert balkánské kapely. No a samozřejmě nesmějí chybět Číňani s telefony Huawei, je jich tu jak v Praze...
 
Autor: TGM, Mečavnik, Srbsko, 14.1.2019
 
Zdroj: