SRBSKO

6. led, 2020
Když Bakir Izetbegovič (syn Alija Izetbegoviče) mluví o morálce...
 
Emir Nemanja Kusturica:
 
- Izetbegovic, když mluví o morálce, tak zapomíná, že jeho lidé vykradli byt mých rodičů. Zapomíná, že v našem domě v Sarajevu dali bombu a dům vypálili,  tvrdí, že můj otec, který byl partyzánem, byl ve Četnik, aby ospravedlnil rabování, našli v bytě 3000 dolarů, které jsem rodičům během války v Jugoslávii, poslal z Ameriky. Zabavili můj byt, zbořili dva naše domy ve Visoku.
 
- Vůdce SDA (Strana demokratické akce) Bakir Izetbegovic, kritizoval také nositele Nobelovy ceny Petera Handkeho. Ten podporoval Srbsko během války v Jugoslávii a na Kosovu a je můj přítel. V SDA mimo jiné usoudili, že Handke „zradil lidstvo, pravdu a spravedlnost a tradici evropského humanismu“ a patří mezi nejhlasitější moje obránce, a že i já jsem „spáchal podobnou zradu všech lidských a morálních zásad."
 
Rakouský spisovatel Peter Handke obdržel v úterý 10. prosince Nobelovu cenu za literaturu 2019. Kusturica uvedl, že se zúčastnil předání Nobelovy ceny Handkemu ve Stockholmu na Handkeho pozvání, a připomněl, že přátelství vzniklo v roce 1995, když obdržel Zlatou palmu v Cannes za film "Underground", na jeho ocenění  si stěžovali francouzští intelektuálové, vedeni Bernardem. Henry Levi, aniž by ten film viděli.
 
- A nakonec, jsem prý já nemorální, protože chodím na setkání s přáteli, bez ohledu na jejich politické přesvědčení.
 
Autor: Emir Nemanja Kusturica, Srbsko, Bělehrad, TGM, Praha, ČR, 6.1.2020
 
Zdroj:

https://informer.rs/vesti/politika/478277/bakire-kad-pricas-moralu-zaboravljas-tvoji-ljudi-opljackali-kucu-mojih-roditelja-kusturica-rasturio-izetbegovica-zbog-kritikovanja-handkea?


 

 

 

25. lis, 2019
Srbský bard, režisér, producent, muzikant, herec, scénárista, spisovatel, Kusturica právě oslavil 65 let...
 
Přinášíme pár jeho tezí a citátů z jeho textů, besed a přednášek, které se týkají minulosti, přítomnosti i budoucnosti...
 
Dokonalost obrazu nás oddělila od cesty k Nejsvětější trojici 

„Čas, ve kterém žijeme, je zcela pohanský a na většině naší planety je otevřený a zcela bez zábran, je to v rozporu se skrytou lidskou potřebou intimity. Vše je na prodej a vše je zarámováno dokonalostí HD obrazu, který nás oddělil od cesty k Nejsvětější Trojici“...

"Postupem času se stále více domnívám, že Bůh může být hledán v kultuře, vše je skryto v chemii, kterou člověk uvolňuje v okamžiku, kdy se setká s hrou, vznešeným filmem a sportovní událostí." 

Spisovatel Peter Handke & Srbové

"Pravda, že Peter Handke získal Nobelovu cenu, potvrzuje nejlepším způsobem, že bychom nikdy neměli uznávat nezávislost Kosova. Nobelův výbor poskytl důkazy o jeho (Handkeho) nevině: to znamená, že byl mezi vinnými pouze proto, že přemýšlel jinak a odlišně se vyjádřil ke stejnému tématu, které bylo tehdy v roce 1999 ideologizováno. Máme dlouhou cestu k obraně naší neviny, kterou musíme my (Srbové) dokázat. My (Srbové) jsme v Handkem našli našeho archeologa."

Vyhlazení paměti

"My (Srbové) jsme spolu s Rusy zůstali součástí křesťanské kultury, kterou nezatěžovala odstředivá moc západních států "Atlantismu." A pokud to bylo možné, zůstali jsme tím, kým jsme." Jak dlouho tak můžeme takový být? Závisí to na tom, zda Kosovo uznáme (srbské úřady) nebo ne, zda můžeme zachránit Republiku Srbskou v Bosně. “

„Oni (atlantisté) stále nedokázali připravit nás (Rusy & Srby) o naše vlastnosti, a co je nejdůležitější, neopustili jsme myšlenku, že naše církev a víra, kultura jsou magnetické síly přežití a naše budoucnost, ta víra ve věčnost duše je bránou ke svobodě.“

"Doufáme, že ruský vůdce Vladimir Putin nikdy nedovolí, aby Kosovo bylo přijato do OSN. To nelze dovolit, i když přicházejí signály z Bělehradu do Moskvy, že byla nalezena nějaká dvoustranná dohoda. Prakticky nekontrolujeme většinu Kosova a de facto je to v jejich rukou, a de jure je nemůžeme neuznat ani po sto letech, protože ukradli naše historické a duchovní dědictví.“

Autor: TGM, Praha, ČR, 25.11.2019

Zdroj:
 
 

https://iskra.co/andricgrad/predavanje-emira-kusturice-peter-handke-apostol-istine


31. říj, 2019

Premiérka Srbska Ana Brnabič podepsala v Moskvě dohodu o volném obchodu mezi Srbskem a Euroasijskou hospodářskou unií a jejími členskými státy - Ruskem, Kazachstánem, Běloruskem, Arménií a Kyrgyzstánem...

Výhody obchodní dohody s EAEU:

Podepsáním dohody si Srbsko otevřelo přístup na trh 183 milionů lidí.

Díky dohodě o volném obchodu bude Srbsko schopno vyvážet téměř 100 %, produktů bez zaplacení cel.

Mimo jiné můžeme vyvézt:

2 000 tun cigaret, 400 tun kravského sýra, neomezený vývoz ovčích a kozích sýrů a ovocné brandy, 90 000 litrů vína.

Podle podepsané dohody zůstává povinnost vývozu automobilů ze Srbska.

Jednou z podmínek pro podepsání dohody o volném obchodu s EAEU bylo podepsání rostlinolékařské dohody upravující vývoz zboží rostlinného původu do EAEU.

V loňském roce činil obchod s těmito pěti členskými státy Eurasijské unie 3,4 miliard dolarů.

Ze Srbska bylo vyvezeno zboží v hodnotě 1,1 miliardy USD a zboží v hodnotě 2,3 miliardy USD.

Premiérka Ana Brnabič novinářům po podpisu sdělila, že dohoda mezi Srbskem a Euroasijskou hospodářskou unií je doplňkem evropské bělehradské cesty.

" Vrámci dohody o stabilizaci a přidružení máme právo na dohody o volném obchodu s mezinárodními organizacemi a jednotlivými zeměmi až do vstupu do EU. Pak musíme ukončit dohody se všemi třetími zeměmi a dalšími organizacemi, do té doby na to máme právo a je v zájmu Srbska mít co nejvíce takových dohod.

Prezident Aleksandar Vucic již dříve prohlásil, že dohoda je důležitá pro Srbsko a jeho hospodářství a že posiluje důvěru mezi oběma zeměmi.

Euroasijská hospodářská unie byla založena 1. ledna 2015 na základě myšlenky ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Hrubý domácí produkt v EEU je 1,9 bilionu dolarů, neboli 3,2 procenta světového HDP, zatímco nezaměstnanost 5,4 procenta.

Pokud jde o politické vztahy, má každý členský stát na rozdíl od Evropské unie vlastní zahraniční politiku, což je někdy v rozporu - především ve vztahu k Bruselu a Pekingu.

Autor: Iskra.co, Srbija.gov.rs, Bělehrad, Srbsko, TGM, Praha, ČR, 31.10.2019

Zdroj:

https://www.srbija.gov.rs/vest/421680/sporazum-sa-eaeu-od-velikog-znacaja-za-srbiju.php

https://www.srbija.gov.rs/vest/421611/brnabic-potpisala-sporazum-o-slobodnoj-trgovini-sa-eaeu.php

https://iskra.co/srbija/trziste-od-183-miliona-ljudi-potpisan-sporazum-o-slobodnoj-trgovini-izmedju-srbije-i-evroazijske-ekonomske-unije/


 

 

 

20. říj, 2019
"Skvělá věc pro literaturu. Handke je muž, jehož politický boj, je pokračováním jeho literatury."

Byl na straně Srbska a srbského lidu, když to pro nás bylo těžké v extrémně těžkých chvílích v našem novém věku. 

Na počátku 21. století byla Handkeho díla odstraněna ze slavného francouzského divadla, na počátku 21. století, a to za jeho politické názory, což je velká ostuda pro francouzskou kulturu a kompletní evropskou kulturní veřejnost.

Švédská královská akademie udělila letos Nobelovu cenu za literaturu, a za jí patří díky, impozantnímu dílu, které zkoumá okolí a povahy lidské existence.

Handke je známý svou podporou Srbsku a srbům a postoj, že vinu za válku by neměla být jen na srbské straně. Kvůli těmto názorům byl "vyobcován", ze světové intelektuální komunity.

NA PROTEST PROTI BOMBARDOVÁNÍ REPUBLIKY Jugoslávie vrátil cenu a 50.000 euro v Německu.

Přišel podpořit Srby do Srbska a Kosova a tam veřejně a řekl ostrá slova proti Kosovu, říká, že stát se nedá stavět na nenávisti.

Peter Handke je jedním z nejznámějších spisovatelů německé mluvící oblasti. Napsal knihy, které zahrnují román, drama, básně, filmové scénáře.
 
Autor: Emir Nemanja Kusturica, Kustendorf, Srbsko, 20.10.2019
25. zář, 2019

"Uznání Kosova, by nebylo jen nevyléčitelnou ranou pro ty, kteří si vybrali milosrdenství nebe nad pozemskou říší, ale legalizací loupeže, která se odehrála v ošuntělé firmě pro lidská práva a tzv. péče o civilisty"...

Kosovo je největší intimní a společenský motiv
 
"Stále ještě nejsme poraženi. Je úžasné, že jsme s Rusy, posledním zbytkem křesťanské kultury, která nebyla zlákána světem atlantických vazeb. Dnes záleží na tom, zda uznáváme Kosovo. A budeme udržovat a rozvíjet Republiku Srbskou v Bosně. Ještě nás zcela nezbavili našich vlastností, a co je nejdůležitější, neztratili jsme myšlenku, že naše církev a víra a naše kultura jsou magnetickými silami pro přežití a naše budoucnost, a víra ve věčnost, je dveřmi svobody. Za stoleté vlády osmanských Turků, jak píše Ivo Andrič, se vytvořil duchovní život a tím i gramotnost v klášterech srbské pravoslavné církve a také nerozbitné pouto s kosovskou smlouvou, ale také s časem budoucnosti. Proto je pro nás pravda o Kosovu důležitá. Je to největší intimní a společenský motiv, bez kterého v tomto prostoru bude místo stop, skrze které lze dosáhnout pravdy, existovat spousta zbytečných informací, nepořádek, v němž se nemůže těšit zbožnost. Tak proč jsem se rozhodl dělat film ? Protože přes pohyblivé obrazy, propojené s rytmem srdce jsem vyšel na veřejnost a věřil, že existuje věčný duch."
 
Nebeské království je, „křesťanský nápad, ve který někteří věří a jiní nevěří“.
"Je to prostor, který je zahlcen nejrůznějšími ošklivostmi a zdá se, že slouží k tomu, aby se dotkl hlavně normální rodiny. Realita není obyčejnou verzí rodiny, je to otevřená popularizace transgenderového života, která se šíří jako nákaza přes internet, a patnáctileté děti již chtějí změnu svého pohlaví. Neví, co dělají. Pro mě, to je jako ztracený tanec dívek, které nebyly krásky a nebyly vybrány k tanci. Takže nyní ti, kteří očekávají, že zažijí klíčový okamžik na DJ party místo toho, aby řekli, tak jako kdysi „nyní si vybírají dívky, neboli je dámská volenka“, říkají nekonkrétně „Milí obecenstvo, tento tanec vybírá něco, co není ani dívka, ani chlapec.“
 
Smysl pro realitu

"V dnešním světě, je „lež přijímána jako pravda“. Jak jinak si vysvětlit, že v Polsku nebyl nikdo zastoupený za Rusko a Srbsko, při příležitosti 80. výročí začátku druhé světové války (a tudíž to už není otázka oslav vítězství nad fašismem). Nebo ponížení připravené organizátory oslav konce první světové války, když prezident Srbska Aleksandar Vučić stál stranou a Thaci za Kosovo, byl významným hostem. Vytváří smysl pro dnešní realitu myšlenku přepisování historie? Nebo ještě lépe, jak řekl jeden historik, Chorvatsko nakonec ukradlo Nikola Teslu a dokonce i antifašistické hnutí. "
 
Vyhlazení paměti
 
"Stále však musíme platit účty, protože náš život se odehrává v historii, v žádném případě ve vakuu, i když v 90. letech jsme tvrdili, že žijeme v období post-historie, zejména zdůrazňujeme, že toto území je irelevantní. USA pak bombardovaly Jugoslávii nikoli kvůli ochraně ohrožených lidských práv a zločinů, ale kvůli přesunu vojenské síly na východ. V takovém duchu "Drang nach Osten", který Němci provedli ve dvou světových válkách a tak odborně jej tehdy označili, nyní atlantická síla ukázala svaly nejen nám, ale také Evropě, na jejímž základě došlo k následně dramatu. Nové území bylo dobyto."
 

Nový typ homo sapiens je všemu zcela otevřená bytost

Zabíjí čas sledováním reality show a porno filmů, rád lže, ale nepřijímá iluze, nerad pracuje a chce být bohatý, sní, že mu Bůh pošle nejlepší přítelkyni přes Facebook, je  připraven na nejen na mučení nadnárodním kapitálem, ale také na transsexuální exhibicionismus. Pokud bude takto pokračovat, možná brzy bude usilovat o legalizaci incestu, který již někteří ve Spojených státech zavedli! Důsledky ztělesněných myšlenek opilého neomarxisty nejsou jen racionální závěry, ale také to, co se o třicet let později v našich mělčinách stane životní realitou, neomarxismus a liberalismus spojí transnacionální kapitál, obrátí kapitál a člověk bude ztracený případ. Od doby Descartese a Waltera přes Hegela a Kanta, Karla Marxe, Západ vytvořil to nejlepší a také to nejhorší a to, co k nám přišlo, bylo často to nejhorší. Západní církev po dlouhou dobu od počátku křesťanství sjednotila Bibli, meč a zájem o proces de-křesťanství vymyslel člověka, který byl uveden do procesu, kde materiální zisky a pohodlí nahradily potřebu lidskosti a oběti.

Dostojevský & Dan Braun

Ti, kteří se pokoušejí změnit vše, co lidé v historii udělali, když islámský stát napadne a zničí Palmyru, nejsou znepokojeni, když se novináři po bombovém útoku na Irák zeptají amerického generála, proč nechránili mezopotámské kulturní památky, on odpověděl, že to nejsou americké priority. Tak co jsou ty priority? Potlačení minulosti a křesťanské kultury a zavedení nejnovějšího řádu otroctví a podrobení planety. To vyžaduje, aby byl Michelangelo méně důležitý než Andy Warhol, Dostojevský než Dan Brown, a všechno, co nás inspirovalo v Hollywoodu do sedmdesátých let. Většina hollywoodských hitů jsou remake a videohry.

Autor: Novosti.rs, Republika Srbská (B&H), TGM, Praha, ČR, 25.9.2019
 
Zdroj: