SRBSKO

18. led, 2019

Filmař, muzikant a srbský patriot Emir Nemanja Kusturica se sešel v Bělehradě s prezidentem Ruské federace Vladimírem Vladimirovičem Putinem, který tam je na státní návštěvě...

Stručně řečeno se při přátelském rozhovoru, Putin a Kusturica dohodly na posílení a institucionalizaci kulturních vazeb mezi Ruskem a Srbskem, a v tomto ohledu prezident Ruska slíbil podporu s cílem zlepšit podmínky, za kterých se koná festival klasické ruské hudby BOLSHOI a divadelní festival v Mečavnik / Drvengrad, kde se setkávají studenti ze Srbska a Ruska i z celého světa.

Kusturica a Putin se v krátkém přátelském rozhovoru domluvili také na brzkém setkání v Moskvě.

Kusturica řekl, že ruský prezident Putin a jeho návštěva v Srbsku je velmi důležitým faktorem a že posílení vzájemného přátelství Srbska a Ruska je pro budoucnost velice důležitá. Prezident Putin mu také řekl, že prezident Republiky Srbské v Bosně & Hercegovině Milorad Dodik odpovídá duchu a práci, slovanského přátelství Srbů & Rusů. Dodikovi dělá poradce právě Kusturica.

Putin přiletěl na státní návštěvu Srbska včera, setkal se s prezidentem Vučičem i celou vládou. V Bělehradských ulicích jej vítalo na 150 tisíc lidí...

Autor: RTRS, Srna, Bělehrad, Srbsko, TGM, Praha, ČR, 18.1.2019

Zdroj:

https://iskra.co/republika-srpska/kusturica-putin-mi-rekao-da-mu-dodik-odgovara-duhom-i-djelom/?fbclid=IwAR3v7ycGPUVDjGF5Q-HyZqlU0-d35Tokwhf7Klywz-CRhZk51n3xlaJqpYs


 

 

16. led, 2019
Tanec, hudba & film jsou kořením života...
 
Noční festivalová párty se nesla v duchu Jugonostalgie & Oldies. Zajímavé je, že na tuto dnes již v pravdě historickou hudbu, tančí dnešní mladí srbové a vůbec balkánci s velkou radostí, i když jde o hudbu jejich dědečků, babiček, otců a matek, tancovali celou noční hospodou a zpívali jako o život...
 
Dopoledne nás ještě film nedávno zesnulého režiséra Bernarda Bertolucciho přenesl do roku 1900. Ale vše již směřuje k večernímu předávání cen mladým filmařům. Ti již tradičně získají ocenění ve tvaru husího vejce. Celý festival je koncipován jako možnost přehlídky filmů mladých autorů do 35 let z celého světa. Je dost tristní, že české filmy zde neuvidíte. Naše filmové školy se vydaly cestou tupé sluníčkové propagandy a to se tady nenosí. Zde jde pořád ještě o film. Je to o to smutnější, že šéf celého festivalu Emir Nemanja Kusturica, se filmařinu naučil právě u nás v ExČeskoslovensku na pražské FAMU. Když se dnes na FAMU podíváte, zjistíte, že dnes již povětšinou popírá vše, co se na ní Kusturica naučil a jde už jen o politiku neomarxistů, kteří prostě tvoří už jen eurohujerskou a proislámskou propagandu pro ČT atd...
 
Nicméně tady vysoko v srbských horách, je svět stále ještě normální, tady je to pro bruselské a berlínské politické politruky nedostupné a tak je to správně...Svoboda je hlavním znakem festivalu a to již po 12!
 
Autor: TGM, Mečavnik-Kustendorf, Andričgrad, Srbsko, Bosna & Hercegovina 16.1.2019
 
Zdroj:
 
 
 
15. led, 2019

Kouření v restauraci je dnes již znakem svobodné země...

Ač jsem nekuřákem, oceňuji jednu věc a tou je možnost kouření v restauraci. Zde v Srbsku je to stále možné a hlavně normální. Nejen, že na filmovém festivale to patří k bontonu, ale svědčí to také o úrovni svobody.

Den druhý probíhá stejně líně jako ten první. Dopoledne u skvělé rybí polévky (zjevně by neprošla přes normy EU, to je tím, že je to opravdová ryba a opravdová zelenina). Festivalová porota následně přijela s ředitelem festivalu Emirem Nemanjou Kusturicou do kamenného městečka Andričgrad na exkurzi. (V Bosně v městečku Višegrád, kde je na řece Drině slavný most z románu Ivo Andriče, který za tento román dostal Nobelovu cenu za literaturu. Je zde i poloostrov, na kterém stojí tzv. Andričgrad. Kamenné městečko, které zde vybudoval srbský patriot Emir Nemanja Kusturica.)

Následuje promítání dokumentárního filmu od režiséra Wima Wenderse (Nebe nad Berlínem) o současném papeži Františkovi (trochu propaganda, ale konfrotující papeže s Františkem s Assisi, jehož jméno papež přijal), další besedy a workshopy. Všude se dá kouřit v kavárně, restauraci, i na besedách s filmaři. Porota je složená z filmařů z Francie, USA, Srbska. Srbsko je zatím stále svobodnou zemí...

Autor: TGM, Mečavnik-Kustendorf, Andričgrad, Srbsko, Bosna & Hercegovina 15.1.2019
 
Zdroj:
 
 
14. led, 2019

První den na Kustendorfu začal na nový pravoslavný rok...

Ohňostroje v Bělehradě při noční cestě autem směr srbské hory do Kusturicovy filmové vesnice oznamovaly nový pravoslavný rok podle gregoriánského kalendáře. Bylo to takové de juve nebo posun v čase zpět do oslav toho "našeho" nového roku. Po cestě z Prahy (je to zhruba 1000 km) celkem vyhládne a oblíbený non-stop kiosek ve vesnici Lazaravec je příjemnou zastávkou. Pljeskavici tam mají skvělou a je prostě poznat, že tahle země ještě není zničena Euro normami na jídlo a pití a že jídlo je kvalitní z místních zdrojů. Byrokratická omezení jsou minimální, takže živnostník se může plně soustředit na to, co nabízí hostům, a ne na papírování. V kiosku je pohoda a místní Srbové, jakmile zjistí, že jsme Češi, jsou o to vřelejší a v pohodě. 
 
Pokračujeme dál do srbských hor, kde hory protíná hranice Srbska a Bosny & Hercegoviny. Během dvou hodin jsme v horském lázeňském městečku Užice. Zbývá nám ještě hodina. Když přijíždíme na Kustendorf kolem půl čtvrté ráno, ten stále ještě zvesela slaví pravoslavný nový rok. Tanec, hudba zpěv a velká pohoda. Chvíli se zdržíme a pak se pokračujeme ubytovat, musíme jet ještě kousek do Bosny do městečka Višegrád, kde je na řece Drině slavný most z románu Ivo Andriče, který za tento román dostal Nobelovu cenu za literaturu. Je zde i poloostrov, na kterém stojí tzv. Andričgrad. Kamenné městečko, které zde vybudoval srbský patriot Emir Nemanja Kusturica. Zde kolem páté hodiny ráno padáme únavou a spíme po dlouhé cestě. 
 
V 10 hodin jdeme do již známé restaurace na snídani a následně se přesouváme do srbské části hor do vesničky Kustendorf. Zde je zatím festivalové ponovoroční ospalé dopoledne. Nicméně program se již chystá, promítání soutěžních filmů, workshopy, besedy o promítaných filmech a večer nás čeká koncert balkánské kapely. No a samozřejmě nesmějí chybět Číňani s telefony Huawei, je jich tu jak v Praze...
 
Autor: TGM, Mečavnik, Srbsko, 14.1.2019
 
Zdroj:
 
 
16. pro, 2018

Kosovská armáda – další selhání balkánského míru v režii liberální demokracie...

Jakoby jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova nebyl dostatečný výsměch všem obětem kosovsko-albánských válečných zločinů devadesátých let, nyní se k tomu připojuje i vznik armády „Kosova“. Armáda, která je výsměchem tisíců srbských obětí. Armáda, která je porušením samotných mírových dohod a rezolucí OSN. Armáda, jejíž vznik ukazuje dvojí metr západního společenství a bezzubost OSN.

Vznik „kosovské armády“ je nejen porušením rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244, která určuje, že mírové síly KFOR a zhruba 1,000 srbských vojáků, mohou být jedinými ozbrojenými složkami na Kosovu, ale hlavně jde o legitimizaci a posílení narkoteroristické Kosovské osvobozenecké armády. Teroristická organizace, s jejímiž vůdci se pusinkovala i pravdoláskou tolik opěvovaná Madeleine Albrightová, zapříčinila smrt více než tří tisíc Srbů, ale i Albánců, kteří se odmítli přidat k jejím teroristickým aktivitám. Tisíce kusů lidských orgánů vyřezaných ze srbských vlastenců bylo prodáno přes Kosovskou osvobozeneck ou armádu bohatým klientům na západě. Dnes západ žalostně selhává, když ústy USA, Velké Británie a Německa legitimizuje vznik kosovské armády.

Srbský premiér Alexandr Vučić, ve vzácném záchvěvu vlastenectví, prohlásil, že je povinností KFOR rozpustit novou kosovskou armádu, pokud nemá dojít k porušení rezoluce OSN. Pokud však nyní Západ dokazuje, že je zde dvojí metr a rezoluce OSN nemají žádnou hodnotu, je na místě, aby Srbsko osvobodilo provincii Kosovo z rukou albánských vzbouřenců, kteří jí drží a pustoší už téměř dvacet let.

Generální tajemník Jens Stoltenberg, vzdor názorům svých amerických mecenášů, prohlásil, že lituje rozhodnutí Kosovského shromáždění na vznik kosovské armády navzdory výtkám NATO a při současné napjaté balkánské situaci. Podobnou kritiku vyjádřila i Federica Mogherini.

Vyzýváme vládu České republiky a Parlament České republiky, aby přijali usnesení odsuzující vznik tzv. kosovské armády, jejíž působení legitimizuje činnost neblaze proslulé Kosovské osvobozenecké armády.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 16.12.2018