SRBSKO

14. led, 2019

První den na Kustendorfu začal na nový pravoslavný rok...

Ohňostroje v Bělehradě při noční cestě autem směr srbské hory do Kusturicovy filmové vesnice oznamovaly nový pravoslavný rok podle gregoriánského kalendáře. Bylo to takové de juve nebo posun v čase zpět do oslav toho "našeho" nového roku. Po cestě z Prahy (je to zhruba 1000 km) celkem vyhládne a oblíbený non-stop kiosek ve vesnici Lazaravec je příjemnou zastávkou. Pljeskavici tam mají skvělou a je prostě poznat, že tahle země ještě není zničena Euro normami na jídlo a pití a že jídlo je kvalitní z místních zdrojů. Byrokratická omezení jsou minimální, takže živnostník se může plně soustředit na to, co nabízí hostům, a ne na papírování. V kiosku je pohoda a místní Srbové, jakmile zjistí, že jsme Češi, jsou o to vřelejší a v pohodě. 
 
Pokračujeme dál do srbských hor, kde hory protíná hranice Srbska a Bosny & Hercegoviny. Během dvou hodin jsme v horském lázeňském městečku Užice. Zbývá nám ještě hodina. Když přijíždíme na Kustendorf kolem půl čtvrté ráno, ten stále ještě zvesela slaví pravoslavný nový rok. Tanec, hudba zpěv a velká pohoda. Chvíli se zdržíme a pak se pokračujeme ubytovat, musíme jet ještě kousek do Bosny do městečka Višegrád, kde je na řece Drině slavný most z románu Ivo Andriče, který za tento román dostal Nobelovu cenu za literaturu. Je zde i poloostrov, na kterém stojí tzv. Andričgrad. Kamenné městečko, které zde vybudoval srbský patriot Emir Nemanja Kusturica. Zde kolem páté hodiny ráno padáme únavou a spíme po dlouhé cestě. 
 
V 10 hodin jdeme do již známé restaurace na snídani a následně se přesouváme do srbské části hor do vesničky Kustendorf. Zde je zatím festivalové ponovoroční ospalé dopoledne. Nicméně program se již chystá, promítání soutěžních filmů, workshopy, besedy o promítaných filmech a večer nás čeká koncert balkánské kapely. No a samozřejmě nesmějí chybět Číňani s telefony Huawei, je jich tu jak v Praze...
 
Autor: TGM, Mečavnik, Srbsko, 14.1.2019
 
Zdroj:
 
 
16. pro, 2018

Kosovská armáda – další selhání balkánského míru v režii liberální demokracie...

Jakoby jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova nebyl dostatečný výsměch všem obětem kosovsko-albánských válečných zločinů devadesátých let, nyní se k tomu připojuje i vznik armády „Kosova“. Armáda, která je výsměchem tisíců srbských obětí. Armáda, která je porušením samotných mírových dohod a rezolucí OSN. Armáda, jejíž vznik ukazuje dvojí metr západního společenství a bezzubost OSN.

Vznik „kosovské armády“ je nejen porušením rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244, která určuje, že mírové síly KFOR a zhruba 1,000 srbských vojáků, mohou být jedinými ozbrojenými složkami na Kosovu, ale hlavně jde o legitimizaci a posílení narkoteroristické Kosovské osvobozenecké armády. Teroristická organizace, s jejímiž vůdci se pusinkovala i pravdoláskou tolik opěvovaná Madeleine Albrightová, zapříčinila smrt více než tří tisíc Srbů, ale i Albánců, kteří se odmítli přidat k jejím teroristickým aktivitám. Tisíce kusů lidských orgánů vyřezaných ze srbských vlastenců bylo prodáno přes Kosovskou osvobozeneck ou armádu bohatým klientům na západě. Dnes západ žalostně selhává, když ústy USA, Velké Británie a Německa legitimizuje vznik kosovské armády.

Srbský premiér Alexandr Vučić, ve vzácném záchvěvu vlastenectví, prohlásil, že je povinností KFOR rozpustit novou kosovskou armádu, pokud nemá dojít k porušení rezoluce OSN. Pokud však nyní Západ dokazuje, že je zde dvojí metr a rezoluce OSN nemají žádnou hodnotu, je na místě, aby Srbsko osvobodilo provincii Kosovo z rukou albánských vzbouřenců, kteří jí drží a pustoší už téměř dvacet let.

Generální tajemník Jens Stoltenberg, vzdor názorům svých amerických mecenášů, prohlásil, že lituje rozhodnutí Kosovského shromáždění na vznik kosovské armády navzdory výtkám NATO a při současné napjaté balkánské situaci. Podobnou kritiku vyjádřila i Federica Mogherini.

Vyzýváme vládu České republiky a Parlament České republiky, aby přijali usnesení odsuzující vznik tzv. kosovské armády, jejíž působení legitimizuje činnost neblaze proslulé Kosovské osvobozenecké armády.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 16.12.2018


 

4. lis, 2018
"Mladí lidé dnes žijí bez ideologie, nebo vzývají falešnou levici a největším bojovníkem za tuto falešnou levici (neomarxismus), je jedním z nejbohatších Američanů (Soros), je to paradoxní. Jedná se o mechanismus, který přemohl náš dnešní svět."  Emir Nemanja Kusturica
 
Autor: Emir Nemanja Kusturica, Mokra Gora, Srbsko, TGM, Praha, ČR, 4.11.2018
13. říj, 2018

Tento týden vyšla nová kniha slavného srbského a světově uznávaného filmového režiséra Emira Nemanji Kusturici, pod názvem Co bych měl dělat ? Jedná se o deníky a texty, které pokrývají období od turbulentních devadesátých let až po současnost a od pera člověka, který je již osvědčeným spisovatelem...

Jak vydavatel na svém webu uvádí:

"V této knize je všechno: emoce, osudy, drama, osobnost, myšlenky, postoje, polemika ... Každý den.

Talentovanému, inteligentnímu, vzpurnému, tvůrčímu Emiru Nemanji Kusturicovi není žádné téma příliš vzdálené ani neznámé. Každého si je vědom. Každá z nich pochází z plnokrevných příhod. Každému je stejně oddaný. S vášní. S láskou. A když píše o sarajevských občanech a jejich trampotách; a když se v Praze potýká s názory někdejších spolužáků na FAMU a raději se věnuje pražskému kulturnímu "Undergroundu"; a když je polemický s francouzskými filosofi; a se srbskými producenty komerčními; a pravoslavnými a srbskými pravoslavnými křesťany...

Kusturica je upřímný. Jemný a divoký. Sentimentální a neobvyklý.

Žijící v písmu, přesvědčivý ve vyvolávání atmosféry, sugestivní pro myšlenku, zuřivý při jednání s útočníky. Viskózní a vtipný.

Kusturica nabízí sbírku témat, nápadů a postojů.

Veškerou svoji intezitu životní začlenil do těchto hrubých, šťavnatých a hořkých textů ze svého deníku. Po více než dvě desetiletí zde praskli jeho myšlenky a pravdy. A všechno je opět živé jako včera.

Unikátní Emir Kusturica! 

Knihu lze objednat prostřednictvím webových stránek Vukotić Media a brzy bude k dispozici ve všech hlavních knihkupectvích. Kniha vyšla v srbštině.

Autor: Iskra.co, Srbsko, 13.10.2018
 
Zdroj:

http://iskra.co/kultura/sta-mi-ovo-treba-iz-stampe-izasla-nova-knjiga-emira-kusturice/


 

24. srp, 2018

Píšu román, který vyjde v Číně, a pak v Evropě, a na základě té knihy natočím film...

Film jako moderní příběh, který bere v úvahu všechny významné motivy a individualitu v tomto novém století a nějakým způsobem morální přezkoumání doby, v Číně, kdy začala prosperovat se svou ekonomikou a její populační nárůst. Ta situace, kterou se snažím vytvořit, zavádí morální dilema, které bylo nalezeno v literatuře, nebo v muži, který vypadá jako lord Myškin v "Idiotovi" a Raskolnikov, který zabil lichvářku a přemýšlel, jestli má pravdu.

Všechny tyto otázky byly dnes již vyřčeny, ale najednou se staly velmi významné, protože morálka je kategorie, která se dnes světu skoro vyhýbá. Svoboda a její vnímání již nejsou předmětem výzkumu, protože všechny tyto teorie se utápí v praxi, co víme o naší minulosti, nebo z toho, co očekáváme v budoucnu. Bez takových věcí a jevů nebo konceptů, jako je morálka a svoboda, je velmi obtížné hovořit o tom, co nás zítra čeká...

Autor: Emir Nemanja Kusturica, Mečavnik, Srbsko, 24.8.2018