MOLDAVSKO

28. úno, 2019

Před pár dny proběhly parlamentní volby v Moldávii. První volby od masivního finančního skandálu z roku 2015, který otřásl moldavskou politickou scénou...

Tehdy zmizela 1 miliarda dolarů, v té době, více než desetina hrubého domácího produktu země. To vedlo k obrovským protestům proti zkorumpovaným vládám. Poslední moldavská vláda se držela u moci díky přeběhlíkům. A ne jednomu, nebo dvěma, jak to známe z našeho prostředí, ale hned 14 moldavských komunistických poslanců přeběhlo k liberálně orientované Demokratické straně Moldavska vedené oligarchou a filantropem Vladimírem Plahotniucem. Právě toto přeběhnutí 14 poslanců zabr&a acute;ni lo vzniku vlády vedené Socialistickou stranou moldavské republiky, která už v roce 2014 vyhrála parlamentní volby.

A nyní je opět vyhrála, i s větším ziskem, ale opět se může stát, že nebude vládnout. PSRM slavila velké vítězství už v roce 2016, kdy byl její kandidát, konzervativní socialista Igor Dodon, zvolen presidentem a porazil liberální kandidátku Maiu Sandu. Igor Dodon je velice aktivní a suverénní president, který kromě jiného uvažuje o přesunu moldavského velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, je zastáncem federalizace Moldávie a změny Moldávie z parlamentní na presidentskou republiku. Přesto se liberálům podařilo stáhnout výrazný náskok moldavských socialistů, kteří v některých průzkumech měli, až 50%. Nakonec, vedení Zinaidou Greceaniiou, získali „jen“ 31,15%. Přesto posílili o 10% a 9/10 poslanců na 34/35 poslanců. Druhé místo získali Demokraté Vladimíra Plahotniuce, kteří posílili z 19 na 30 poslanců. Třetí místo obsadila koalice eurohujeristická koalice ACUM s 27 poslanci. Poslední se do parlamentu dostalo Republikánské sociopolitické hnutí rovnosti, nacionalistická, konzervativní a proruská formace. Ta získala 7 poslanců. 3 poslance získali nezávislí kandidáti.

Pokud jde o poražené, ti jsou jednoznačně dva. Zdrcující porážku a pravděpodobně trvalý odchod z politické scény utrpěli dva subjekty. Strana komunistů moldavské republiky, kdysi dosahující 40-45% výsledků, nyní skončila 3,7% a tím hluboko pod hranicí volitelnosti. Hůř dopadla už jen Liberální strana Moldavska, která propadla z 10% na 1,25%.

Podle představitelů Socialistické strany byly volby narušované a korumpované a v rámci přepočtů už jim skutečně byl navýšen počet poslanců z 34 na 35.

Přestože liberální strany získaly většinu, dohromady 57 poslanců, tak tyto strany jsou rozhádané. Není, ale ani jisté, zda nějaká bude ochotna zformovat koalici se Socialistickou stranou. Pokud do 45 dní od voleb nevznikne vládnoucí koalice, dojde k předčasným parlamentním volbám. Už nyní president Dodon deklaroval, že může dojít v červnu k předčasným volbám.

Důvod, proč píšeme, takto důležitý článek je, že v moldavských parlamentních volbách se rozhodovalo a rozhoduje o budoucnosti Moldávie. Zda se stane baštou neoliberalismu, eurohujerismu a upadajícího Západu, či zda si udrží národní suverenitu, své tradice a konzervativismus.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 28.2.2019

Zdroj:

https://www.moldpres.md/en/news/2019/02/26/19001632


 

 

3. led, 2018

Je neskutečné, kam až dokáže drzost soudcokracie napříč různými státy dojít. Nepřetržité útoky na postavení demokraticky zvolených presidentů a obhájců národních zájmů, společně s podlézáním a ustupováním sluníčkařům, lidskoprávníkům a jiným demagogům, to zažívá, nejen Amerika, ale nyní i Moldavsko.

Moldavský ústavní soud nyní napadl svrchovanost a suverenitu Moldavska tím, že pozastavil platnost práv a postavení moldavského presidenta Igora Dodona. President Dodon byl zvolen na podzim 2016 v přímé volbě presidentem Moldavska a získal 52% hlasů. Je zástupcem konzervativně levicové a starosocialistické Strany socialistů republiky Moldavska (PSRM) a usiluje o ochranu Moldavska před zotročením IV. říší a Bruselem.

Presidentův boj za zájmy moldavského lidu ho dostal do střetu se současnou nelegitimní vládou Moldavska, která je postavena na přeběhlících, a jestli si myslíte, že jde o jednoho, nebo dva přeběhlíky, tak se mýlíte. Hned 19 přeběhlíků, kteří přešli z Komunistické strany Moldavska do liberálně-demokratické a proevropské Demokratické strany Moldavska. Nakonec se počet jejich poslanců dostal, až na 41 a většina z nich je zvolená za jiné strany, tedy jde o totální podvod na moldavské voliče, proti kterému proběhli protesty a tudíž je svatou povinností presidenta Dodona udělat vše proto, aby tato vláda skončila, a o to se pokouší i nyní, když blokoval jmenování 7 prozápadních ministrů moldavské vlády.

Ten hnusný podvod na voliče už nyní zajistil PSRM 50% předvolební preference a
parlamentní volby budou v listopadu, nicméně i do listopadu může liberální a demokratická vláda těžce škodit moldavskému lidu, zvláště když jí podporuje soudcokracie Ústavního soudu, který nyní pozastavil platnost pravomocí presidenta Dodona.

President Dodon prohlásil, že soud opět dokázal, že je politickým nástrojem a nikoliv
ústavním tělesem a navzdory těmto událostem a agresivní politice, kterou Moldavsko vede proti Rusku, president Dodon jasně řekl, že vytrvá v tomto posvátném boji za práva moldavského lidu a ochranu Moldavska před Evropskou unií a jejími nástroji uvnitř Moldavska.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 3.1.2018