30. bře, 2018

V4NEWS: POLSKO: Patrioti brání Polsko!

Nejen polští patrioti brání svou zem, ale i americké rakety Patriot, které jsou určené jako protiraketová obrana při případném útoku agresorů proti Polsku...

Po mnoha letech vyjednávání uzavřelo Polsko 28. března dohodu se Spojenými státy americkými o posílení své obranyschopnosti pomocí protiraketových baterií Patriot. Polsko nakoupí dva systémy Patriot po třech bateriích a mělo by je obdržet kolem roku 2022. Celý kontrakt vyjde na 295 miliónů dolarů (asi 6 miliard Kč). Může se zdát, že jde jen o malé posílení obranyschopnosti Polska, ale ve skutečnosti je to klíčové z mnoha důvodů.

Raketové systémy protiraketové obrany Patriot jsou vysoce účinné a efektivní, jak se o tom ostatně přesvědčil například i Izrael. Zároveň je to jasný signál Rusku, že Polsko bude bránit svou svrchovanost a suverenitu proti případným snahám Rusů o oslabení Polska a nakonec je to i potvrzení pokračující spolupráce mezi Polskem a Trumperikou. A začtvrté, Poláci tím vysílají, nejen Rusku, ale i celému světu signál, že chtějí být silným národním státem, a proto potřebují mít i efektivní a moderní armádu.

Česká republika by se měla od Poláků učit!

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 30.3.2018