MAĎARSKO

8. zář, 2019
Třetí ročník Demografického summitu se konal před pár dny v Budapešti...
 
Summit organizuje vláda Viktora Orbána. Summit má za cíl podpořit dialog o demografických změnách a aktuálních výzvách v oblasti rodinné politiky, především pak v otázkách nízké porodnosti a stárnutí populace. Na summit byl pozván i český premiér ČR Andrej Babiš. 
 
Babiš ve svém projevu upozornil na problém stárnutí společnosti a úbytku dětí. Zároveň vyzdvihl míru porodnosti v České republice, která je v rámci V4 nejvyšší. Andrej Babiš též popsal důležité změny pro zastavení demografického vývoje. Jednou z nich je pomoc v rodinách, které by chtěly mít tři a více dětí.
 
„Téma demografických změn není v současnosti natolik populární jako změny klimatu, ale důsledky nízké porodnosti a stárnutí populace mohou být pro náš dosavadní způsob života stejně závažné. Jsem proto nesmírně rád, že státy V4 si tuto časovanou bombu, která se naplno projeví až za několik desetiletí, uvědomují a chtějí ji aktivně řešit. Máme jedinečnou možnost ukázat, že Střední Evropa je prostorem, kde se dobře žije, je to bezpečný prostor a kde jsou ty nejlepší podmínky pro rodiny s dětmi. Česká republika se může v prostoru V4 pochlubit nejvyšším číslem, kterým je míra porodnosti 1,7 dítěte na ženu,“ uvedl předseda vlády. 
 
Premiér Babiš se setkal s premiérem Maďarska Viktorem Orbánem a srbským prezidentem Alexandarem Vučićem, s bulharskou vicepremiérkou Marijanou Nikolovou či bývalým australským předsedou vlády Tony Abbott a slovenským premiérem Peterem Pellegrinim.
 
Poslední zastávkou Andreje Babiše bylo setkání starostů více než 45 českých a maďarských partnerských měst a obcí. Hlavním tématem setkání byl budoucí rozvoj vzájemné spolupráce a sdílení zkušeností z úspěšných projektů, zaměřených především na mládež. Předseda vlády označil vztahy mezi Českou republikou a Maďarskem za přátelské. Maďarsko patří mezi důležité obchodní partnery České republiky. Objem vzájemného obchodu v roce 2019 dosáhl rekordních 9 miliard eur.
 
Autor: Vlada.cz, TGM, Praha, ČR, 8.9.2019
 
Zdroj:

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/premier-se-v-budapesti-zucastnil-demografickeho-summitu-a-jednal-s-viktorem-orbanem-176023/

17. čvn, 2019

V Budapešti proběhlo mimořádné zasedání Visegrádské čtyřky. Toto zasedání svolal premiér Andrej Babiš, aby se vyřešila otázka potenciálního kandidáta, který by reprezentoval zájmy V4 v rámci Evropské rady a Evropské komise...

Jednání nakonec dospělo k závěru, že Visegrád oznámí podporu vybranému kandidátovi během bruselského summitu, a bude to podpora takovému kandidátovi, který bude chtít jednat se zeměmi Visegrádu jako se zeměmi sobě rovnými, nikoliv jako s vazalskými pronárody, jak si to, někteří představitelé bruselské a berlínské aristokracie a byrokracie představují. Potenciál může být ve slovenském zástupci.

V ohledu na akceschopnost, svolání summitu a jednotu se vyjádřil i Andrej
Babiš, když napsal, že Visegrád pracuje společně, navzdory tomu, že slovenský zástupce
je socialista, polský konzervativec, maďarský zastupuje Evropskou lidovou stranu a on
sám je liberál.

V rámci summitu došlo i k diskusi o roli Česka, neboť naše republika brzy převezme opět předsednictví Evropské unie, a tedy bude v našem nejvyšším zájmu prosazovat Visegrádskou čtyřku a projekt Trojmoří. Zároveň to bude zkouška ohněm pro Andreje Babiše a jeho vládu, který tak bude muset definitivně rozhodnout, kde stojí, a jaká stanoviska zaujímá.

Kromě politických otázek a společného postupu v rámci Evropské unie, se řešily i záležitosti, které pomohou s hlubší integrací V4, například rozvoj infrastruktury, jmenovitě vysokorychlostní železnice, která propojí všechny čtyři státy Visegrádu. Studii proveditelnosti zřízení železnice z Budapešti, přes Bratislavu, Brno, Ostravu, Katowice, až do Varšavy, zadává maďarská strana. V4 se zabývala i vymáháním dlužného mýtného a aktualizací různých předpisů.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 17.6.2019


 

7. kvě, 2019
Rakousko a Maďarsko se sbližují čím dál víc. Je to zásluha jak vlády Svobodných & Lidovců v Rakousku, tak Fidesz Viktora Orbána v Maďarsku. Střední Evropa se tak stává silnější, než doposud byla...
 
Předseda rakouských Svobodných HC Strache s lídrem eurokandidátky europoslancem Haraldem Vilimskym navštívili včera Budapešť, kde je hostil premiér Viktor Orbán. Ten má vynikající vztahy jak s rakouským kancléřem za lidovce Sebastianem Kurzem, tak právě Svobodnými.
 
Fidesz má nakročeno do nové eurofrakce
Evropská lidová strana pozastavila členství maďarskému Fidesz Viktora Orbána letos v březnu. Ten na oplátku včera oznámil, že nepodporuje kandidátku s lídrem evropských lidovců Manfreda Webera za CSU do EP. HC Strache tak Orbánovi nabízí vstup do frakce, kterou chystá Matteo Salvini s podporou The Movement Steva Bannona. Salvini kvůli tomu navštívil Orbána minulý čtvrtek.
 
Tisková konference HC Strache & Viktor Orbán
HC Strache řekl, že vláda Fidesz a Orbán jsou zárukou stability střední Evropy a jižní hranice EU. Orbán na oplátku označil "tyrkysově modrou koalici" Svobodných (FPÖ) & Lidovců (ÖVP) ve Vídni za vzor pro celou Evropu. To, co funguje ve Vídni, může podle něj fungovat i v Bruselu. Podle něj by se EU měla změnit tak, jak se mění Rakousko. Oba dva pak prohlásili, že budou i nadále hájit jižní hranice. Chtějí absolutně zamezit a zastavit ilegální migraci. Nechtějí, aby nezodpovědná levice dál ničili Evropu a jasně také odmítají její islamizaci. 
 
Střední Evropa - Mitteleuropa posiluje
Díky skvělým přátelským vztahům vládních činitelů Rakouska a Maďarska se tak posiluje prostor spolupráce střední Evropy, jak na bázi V4 + Rakousko, tak Iniciativy 3Moří. Rakouský kancléř byl nedávno v Bílém domě u prezidenta USA Donalda J. Trumpa. Orbána čeká návštěva u Trumpa 13. května. Polského, českého a slovenského premiéra také nedávno Trump v Bílém domě hostil. 
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 7.5.2019
 
Video z tiskové konference zde:
 

https://www.facebook.com/HCStrache/videos/663988310708077/

Videosestřih z celého dne:
 
 
Zdroj:
 
2. kvě, 2019
Vicepremiér a ministr vnitra Itálie Matteo Salvini, navštívil dnes maďarského premiéra Viktora Orbána a provedli spolu inspekci hranice...
 
Jde o "předvolební akci", kdy chtějí Salvini s Orbánem ukázat, že mají voliči volit do Evropského parlamentu jejich strany. Italskou Ligu a maďarský Fidesz. V italském deníku La Stampa dnes Orbán řekl, že nejsilnější frakce EPP (Evropských lidovců), má začít spolupracovat s se salviniho frakcí, která vznikne po eurovolbách. Vedení EPP však tuto spolupráci vylučuje. 
 
"Ještě nevíme, jaké uskupení Salvini vytvoří, ale v každém případě doufáme, že bude silné. Evropská lidová strana musí s touto evropskou pravicí spolupracovat," řekl Orbán deníku.

Salvini, který je v současné italské vládě rovněž ministrem vnitra, začátkem dubna v Miláně představil Evropskou alianci pro lidi a národy, která se chce stát nejsilnější evropskou frakcí. Do této volební aliance chce vstoupit zhruba desítka stran a hnutí. Členství v koalici dosud potvrdily Svobodná strana Rakouska (FPÖ), Konzervativní lidová strana Estonska (EKRE), francouzské Národní sdružení Marine Le Penové, Alternativa pro Německo (AfD), Dánská lidová strana (DF) a Strana Finů. Salvini také spolupracuje s The Movement, což je podpůrné nadační hnutí Steva Bannona.

Autor: TGM, Praha, ČR, 2.5.2019

Fotogalerie zde: 
 

https://twitter.com/matteosalvinimi/status/1123920537569366017

 
Video zde:
 
 
Zdroj:
 
9. bře, 2019

Dobré ráno Maďarsko!

Přistěhovalecké strany zaútočily na Fidesz v Evropské lidové straně (EPP) a snažily se přeměnit celou stranu na mezinárodní organizaci pod vedením přistěhovalectví a Maďaři ji chtějí zastavit - uvedl premiér Viktor Orbán, předseda Fidesz v programu rozhlasu Dobré ráno Maďarsko!
 
"Křesťanská kultura stojí za to, nechceme se stát smíšenou zemí, nechceme migraci, chceme zachovat bezpečnost a prostřednictvím naší rodinné politiky budeme schopni zachovat biologickou budoucnost Maďarska bez migrantů."
 
"Pokud máme začít v Evropě něco nového a to může ukončit tuto rozpravu, naše místo není v lidové frakci EPP, ale mimo ni. Chtěl bych dosáhnout transformace, prostoru pro anti-imigrační síly, jako jsme my - pak zjevně začneme vyjednávat o spolupráci s polskou PiS. Polské Právo a Spravedlnost není ve frakci Evropských lidovců...
 
Autor: Hirado.hu, Maďarsko, TGM, Praha, ČR, 9.3.2019
 
Zdroj: