MAĎARSKO

15. říj, 2019
Podobně jako v Polsku, i v Maďarsku proběhly volby...
 
Nešlo sice o tak důležité volby, jako jsou parlamentní volby, šlo o komunální volby, ale i tyto volby byly důležité pro další směřování a vývoj Maďarska, i pro ozkoušení síly a slabosti maďarského národního státu i maďarské protinárodní opozice. Ještě, ale než se podíváme na to, jaké jsou výsledky maďarských voleb, podívejme se na maďarskou opozici. 
 
Bizarní maďarská opozice
 
Zatímco ta polská se ještě může jevit být relativně konzistentním společenstvím liberální levičáků a jejich spojenců, ta maďarská je bizár. V rámci voleb se totiž proti FIDESZu a Viktoru Orbánovi spojili maďarští socialisté, zelení z Dialogu pro Maďarsko, alternativní levičáci z Politika může být jiná, centristické progresivní hnutí Momentum, Demokratická koalice zbankrotovaného socialisty Gyurcsányho a… hnutí Jobbik! Čtete správně! Kdysi nacionalistické a národovecké hnutí se změnilo v zoufalou podržtažku maďarské liberální levice, a ta sama, ve svém zoufalství z předchozích porážek, přijala spojenectví s Jobbikem. Tato taktika v okresních městech vcelku slavila úspěch. Opozice udržela své pozice, a některá větší města i získala. Dokonce dobyla Budapešť. V budapešťském zastupitelstvu získala 18 členů, zatímco FIDESZ se propadl na 13 členů. Ve volbách starosty Budapešti, navzdory všem předpokladům předvolebních průzkumů a očekáváním, jasně zvítězil opoziční kandidát Gergely Karácsony, který získal 50,8% hlasů. V tomto případě skutečně taktika sjednocené opozice zafungovala, zvláště, když se objevil pornoskandál s prostitutkami, kterého opozice náhodně šikovně využila.
 
Fidesz získal většinu
 
Na druhou stranu, navzdory veškerým těmto snahám, opozice ve všech okresech prohrála a zisk FIDESZu se pohyboval v rozmezí od 51,6% do 65%. Z 381 okresních rad, koalice FIDESZ-KDNP získala 245, Demokratická koalice 36, socialisté 18, Jobbik 40, hnutí Momentum 29, odštěpená radikální frakce Jobbiku „Hnutí naše vlast“ 8 a nezávislý 4. Stejně jako Praha nejsou Čechy a Brno není Morava, tak Budapešť není Maďarsko, a zbytek země dal jasně najevo, že chce směřovat k národní suverenitě, jednotě a obraně svých hranic a svého území proti vnitřním i vnějším nepřátelům. Je to další triumf maďarského národa a Viktora Orbána! 
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 15.10.2019
22. zář, 2019
Premiér Maďarska byl na návštěvě Říma na akci strany Bratři Itálie...
 
Z projevu Viktora Orbána na setkání strany Bratři Itálie v Římě:
 
„V Itálii se vláda oddělila od lidu“.
 
„Vidím, že se levice vrací, že se všude dostává k moci, přivádí migranty a zvedá daně. Stále ty samé chyby, z minulosti se vůbec nepoučili“.
 
„Jestliže se země Apeninského poloostrova „konečně zaváže chránit své hranice, pomůžeme jí v tom, stejně jako ve vracení migrantů, kteří jsou již v Itálii, zpět domů“.
 
„Budapešť nemůže Itálii pomoci, když ta na své území pouští migranty odevšad“.
 
„Řada západoevropských politiků si podle maďarského premiéra myslí, že masy migrantů, kteří jsou jiní než křesťanská většina, vytvoří novou, kvalitativně vyšší smíšenou společnost. „Střední Evropa si to ale nemyslí, protože z toho nevzejde integrace: nebudou žít společně, ale odděleně“.
 
Orbán se setkal s předsedkyní strany Bratři Itálie, Giorgiou Meloni, ta je poslankyní poslanecké sněmovny Itálie, její strana se letos dostala také do Europarlamentu s 6,5 % hlasů a získala 5 mandátů. Je součástí frakce Evropští konzervativci a reformisté (ECR), s českou ODS.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 22.9.2019
 
Video zde:
 
 
Foto zde:

https://www.facebook.com/orbanviktor/photos/a.10151703698051093/10157398894886093/?type=3&theater

 
Zdroj:
 
 
 
8. zář, 2019
Třetí ročník Demografického summitu se konal před pár dny v Budapešti...
 
Summit organizuje vláda Viktora Orbána. Summit má za cíl podpořit dialog o demografických změnách a aktuálních výzvách v oblasti rodinné politiky, především pak v otázkách nízké porodnosti a stárnutí populace. Na summit byl pozván i český premiér ČR Andrej Babiš. 
 
Babiš ve svém projevu upozornil na problém stárnutí společnosti a úbytku dětí. Zároveň vyzdvihl míru porodnosti v České republice, která je v rámci V4 nejvyšší. Andrej Babiš též popsal důležité změny pro zastavení demografického vývoje. Jednou z nich je pomoc v rodinách, které by chtěly mít tři a více dětí.
 
„Téma demografických změn není v současnosti natolik populární jako změny klimatu, ale důsledky nízké porodnosti a stárnutí populace mohou být pro náš dosavadní způsob života stejně závažné. Jsem proto nesmírně rád, že státy V4 si tuto časovanou bombu, která se naplno projeví až za několik desetiletí, uvědomují a chtějí ji aktivně řešit. Máme jedinečnou možnost ukázat, že Střední Evropa je prostorem, kde se dobře žije, je to bezpečný prostor a kde jsou ty nejlepší podmínky pro rodiny s dětmi. Česká republika se může v prostoru V4 pochlubit nejvyšším číslem, kterým je míra porodnosti 1,7 dítěte na ženu,“ uvedl předseda vlády. 
 
Premiér Babiš se setkal s premiérem Maďarska Viktorem Orbánem a srbským prezidentem Alexandarem Vučićem, s bulharskou vicepremiérkou Marijanou Nikolovou či bývalým australským předsedou vlády Tony Abbott a slovenským premiérem Peterem Pellegrinim.
 
Poslední zastávkou Andreje Babiše bylo setkání starostů více než 45 českých a maďarských partnerských měst a obcí. Hlavním tématem setkání byl budoucí rozvoj vzájemné spolupráce a sdílení zkušeností z úspěšných projektů, zaměřených především na mládež. Předseda vlády označil vztahy mezi Českou republikou a Maďarskem za přátelské. Maďarsko patří mezi důležité obchodní partnery České republiky. Objem vzájemného obchodu v roce 2019 dosáhl rekordních 9 miliard eur.
 
Autor: Vlada.cz, TGM, Praha, ČR, 8.9.2019
 
Zdroj:

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/premier-se-v-budapesti-zucastnil-demografickeho-summitu-a-jednal-s-viktorem-orbanem-176023/

17. čvn, 2019

V Budapešti proběhlo mimořádné zasedání Visegrádské čtyřky. Toto zasedání svolal premiér Andrej Babiš, aby se vyřešila otázka potenciálního kandidáta, který by reprezentoval zájmy V4 v rámci Evropské rady a Evropské komise...

Jednání nakonec dospělo k závěru, že Visegrád oznámí podporu vybranému kandidátovi během bruselského summitu, a bude to podpora takovému kandidátovi, který bude chtít jednat se zeměmi Visegrádu jako se zeměmi sobě rovnými, nikoliv jako s vazalskými pronárody, jak si to, někteří představitelé bruselské a berlínské aristokracie a byrokracie představují. Potenciál může být ve slovenském zástupci.

V ohledu na akceschopnost, svolání summitu a jednotu se vyjádřil i Andrej
Babiš, když napsal, že Visegrád pracuje společně, navzdory tomu, že slovenský zástupce
je socialista, polský konzervativec, maďarský zastupuje Evropskou lidovou stranu a on
sám je liberál.

V rámci summitu došlo i k diskusi o roli Česka, neboť naše republika brzy převezme opět předsednictví Evropské unie, a tedy bude v našem nejvyšším zájmu prosazovat Visegrádskou čtyřku a projekt Trojmoří. Zároveň to bude zkouška ohněm pro Andreje Babiše a jeho vládu, který tak bude muset definitivně rozhodnout, kde stojí, a jaká stanoviska zaujímá.

Kromě politických otázek a společného postupu v rámci Evropské unie, se řešily i záležitosti, které pomohou s hlubší integrací V4, například rozvoj infrastruktury, jmenovitě vysokorychlostní železnice, která propojí všechny čtyři státy Visegrádu. Studii proveditelnosti zřízení železnice z Budapešti, přes Bratislavu, Brno, Ostravu, Katowice, až do Varšavy, zadává maďarská strana. V4 se zabývala i vymáháním dlužného mýtného a aktualizací různých předpisů.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 17.6.2019


 

7. kvě, 2019
Rakousko a Maďarsko se sbližují čím dál víc. Je to zásluha jak vlády Svobodných & Lidovců v Rakousku, tak Fidesz Viktora Orbána v Maďarsku. Střední Evropa se tak stává silnější, než doposud byla...
 
Předseda rakouských Svobodných HC Strache s lídrem eurokandidátky europoslancem Haraldem Vilimskym navštívili včera Budapešť, kde je hostil premiér Viktor Orbán. Ten má vynikající vztahy jak s rakouským kancléřem za lidovce Sebastianem Kurzem, tak právě Svobodnými.
 
Fidesz má nakročeno do nové eurofrakce
Evropská lidová strana pozastavila členství maďarskému Fidesz Viktora Orbána letos v březnu. Ten na oplátku včera oznámil, že nepodporuje kandidátku s lídrem evropských lidovců Manfreda Webera za CSU do EP. HC Strache tak Orbánovi nabízí vstup do frakce, kterou chystá Matteo Salvini s podporou The Movement Steva Bannona. Salvini kvůli tomu navštívil Orbána minulý čtvrtek.
 
Tisková konference HC Strache & Viktor Orbán
HC Strache řekl, že vláda Fidesz a Orbán jsou zárukou stability střední Evropy a jižní hranice EU. Orbán na oplátku označil "tyrkysově modrou koalici" Svobodných (FPÖ) & Lidovců (ÖVP) ve Vídni za vzor pro celou Evropu. To, co funguje ve Vídni, může podle něj fungovat i v Bruselu. Podle něj by se EU měla změnit tak, jak se mění Rakousko. Oba dva pak prohlásili, že budou i nadále hájit jižní hranice. Chtějí absolutně zamezit a zastavit ilegální migraci. Nechtějí, aby nezodpovědná levice dál ničili Evropu a jasně také odmítají její islamizaci. 
 
Střední Evropa - Mitteleuropa posiluje
Díky skvělým přátelským vztahům vládních činitelů Rakouska a Maďarska se tak posiluje prostor spolupráce střední Evropy, jak na bázi V4 + Rakousko, tak Iniciativy 3Moří. Rakouský kancléř byl nedávno v Bílém domě u prezidenta USA Donalda J. Trumpa. Orbána čeká návštěva u Trumpa 13. května. Polského, českého a slovenského premiéra také nedávno Trump v Bílém domě hostil. 
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 7.5.2019
 
Video z tiskové konference zde:
 

https://www.facebook.com/HCStrache/videos/663988310708077/

Videosestřih z celého dne:
 
 
Zdroj: