21. zář, 2019

V4NEWS: ČESKO: Společná obrana V4

Ve dnech 19. a 20. září proběhlo v Ostravě zasedání ministrů obrany zemí Visegrádské čtyřky (V4). Ministři ČR, Slovenska, Polska a Maďarska Lubomír Metnar, Peter Gajdoš, Mariusz Blaszczak a Tibor Benkő řešili rozvoj vzájemné spolupráce...
 

Po čtvrtečním slavnostním uvítacím ceremoniálu, při kterém za účasti ministrů a delegací zazněly hymny všech čtyř států, pokračoval program dnes dvěma bloky jednání v konferenčních prostorách Dolní oblasti Vítkovice.

V prvním bloku představil Lubomír Metnar priority českého předsednictví. ČR chce i nadále pokračovat ve vytváření bojových uskupení EU, což je největším důkazem spolupráce V4. Další prioritou je zahájit užší spolupráci ve společných nákupech.

„Ubrali jsme na přehnaných ambicích a plánech. Chceme začít něčím reálným a to je společný nákup munice. V dlouhodobém horizontu vidíme potenciál ve společném výcviku na podzvukových letounech, nákupu ručních zbraní nebo modernizaci tanků T-72. Ta je i příležitostí pro spolupráci našich podniků,“ shrnul ministr Metnar.

Dále uvedl, že v rámci dalších priorit chceme nadále pokračovat ve spolupráci ve formátu V4+, tedy jednat s ministerstvy obrany Německa, Francie a Velké Británie. Náčelníci generálních štábů také zahájili diskuse o nalezení možného společného zahraničního operačního působení vojáků V4.

Druhý blok zasedání se týkal aktuálních bezpečnostních témat v NATO a EU. Aliance neustále intenzivně pracuje na aktualizaci přístupu k výzvám jak na východě, tak na jihu. Unijní témata se zabývala především migrační krizí, kde panuje shoda na odmítání povinných kvót.

Na závěrečné tiskové konferenci Lubomír Metnar vyzdvihl vzájemnou spolupráci zemí V4. „Chci zdůraznit, že naše spolupráce funguje. V oblasti obrany máme společné zájmy a všichni si uvědomujeme, že jednotný postoj posiluje pozici našich zemí v EU a NATO. Vlajkovou lodí a konkrétním důkazem naší spolupráce jsou V4 bojová uskupení EU a společné V4 logistické velitelství NATO v Polsku,“ uvedl ministr Metnar.

Na závěr dne uctili český a polský ministr u památníku v Těrlicku polské letce, kteří zde zahynuli při letecké nehodě v roce 1932 během letu na letecký den do Prahy.

Autor: MOCR.army.cz, Jan Kouba, Ostrava, ČR, 21.9.2019

Zdroj: