MEZIMOŘÍ - TROJMOŘÍ

6. čvn, 2019

Panu prezidentovi se podařilo prosadit do společného prohlášení summitu Iniciativy tří moří pasáž podporující efektivní hospodaření s vodou, včetně propojování řek a vodních cest.

Článek z průběhu summitu 3Moří již chystáme...
 
Autor: Jiří Ovčáček, Lublaň, Slovinsko, TGM, Praha, ČR, 6.6.2019
 
Zdroj:
 
 
 
25. dub, 2019
Po nedávné návštěvě Chorvatské prezidentky v ČR a návštěvě prezidenta Zemana v Rakousku, k nám zavítal předseda Národní rady Slovinska. Prostor střední Evropy, tak rozvíjí postupně spolupráci na bázi Trojmoří...
 

Premiér České republiky Andrej Babiš jednal s předsedou Národní rady Slovinské republiky Alojzem Kovšcou. Mezi hlavními tématy jednání byla regionální spolupráce, migrace či clearingový dluh po bývalé Jugoslávii.

Premiér Babiš zmínil zájem ČR o užší spolupráci se Slovinskem v regionálních sdruženích – kromě Visegradské skupiny zejména v rámci Slavkovského formátu. ČR uvítá, pokud se Slovinsko stane jednou z prvních partnerských zemí tohoto uskupení, které sdružuje Rakousko, Slovensko a Českou republiku. 

Oba politici dále hovořili o podpoře návratu migrantů do zemí původu a ochraně vnějších hranic EU. Pokud jde o reformu společného evropského azylového systému, ČR odmítá provizorní řešení, jakými jsou např. dočasná vyloďovací opatření ve Středomoří.

Hospodářská spolupráce mezi ČR a Slovinskem je mimořádně dobrá. Z hlediska obchodní výměny je Slovinsko druhým největším partnerem ČR v jihovýchodní Evropě. Obrat vzájemného obchodu loni vzrostl na 1,5 miliardy eur, na straně českého vývozu byl podporován především popularitou českých automobilů na slovinském trhu. V roce 2018 meziročně vzrostl český vývoz do Slovinska o 12 % a dovoz o 15 %.

Začátkem června se právě ve Slovinské Lublani uskuteční summit iniciativy Trojmoří. Na summit za Česko zavítá prezident Zeman.

Autor: TGM, Praha, ČR, 25.4.2019

Zdroj:

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/premier-babis-jednal-s-predsedou-narodni-rady-slovinske-republiky-alojzem-kovscou-173158/


 

 

13. dub, 2019
Návštěva Chorvatské prezidentky Grabar Kitarović, se nesla v duchu přátelském. Jednalo se i o iniciativě Trojmoří...
 
Prezident Miloš Zeman:
 
Vážená paní prezidentko, dámy a pánové, jsem velmi rád, že se s paní prezidentkou opět setkáváme, a budu se samozřejmě těšit i na další setkávání se. Slíbil jsem svoji účast na konferenci Iniciativy tří moří a myslím si, že po té, co už se podařilo prosadit myšlenku kanálu Dunaj -Odra - Labe, bude moje účast užitečná.
 
Samozřejmě, že podobně jako předchozí návštěva Rakouska i tato má upevnit středoevropskou spolupráci. Jsem rád, že jsme se shodli na tom, že formát Visegrád Plus může být v mnoha konkrétních jednáních v rámci Evropské unie nosný. 
 
Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová:
 
"Je krásné být v Praze v těchto dnech. Praha je jedním z mých nejoblíbenějších měst. Já vás zvu do Chorvatska v nejbližší době. Uvidíme se ve Slovinsku na summitu Iniciativy Tří Moří. Mě těší, že tato iniciativa dosáhla těch rozměrů, jak jsem si já původně představovala. Střední Evropa se zeměmi z obou stran tehdejší "železné opony".
 
Chorvatsko a Česko mají plno společných zájmů a tato iniciativa je spojená s iniciativou tří řek, o kterých jsme dnes hovořili, je to navázáno na přístav ve Vukovaru, který je na Dunaji. Naše vztahy jsou výborné.
 
Chorvatská menšina v České republice je menší než česká v Chorvatsku, ale velmi důležitá. Česká menšina má i svého představitele v chorvatském parlamentu, kterým je pan Bílek. Spojují nás společné dějiny. České a Chorvatské království sdíleli stejné osudy v rámci monarchie. Další věcí, která nás spojuje je Jadranské moře, je to i vaše moře. Milion českých turistů každoročně se u nás velmi dobře orientují. Naše jazyky jsou si velmi podobné."
 
Zeman již dříve slíbil účast na červnovém summitu takzvaného Trojmoří ve Slovinsku. Mluvit na něm bude o stavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe. Opět by se tam měl setkat s Kitarovičovou, která by jej také ráda brzy pozvala do Chorvatska. 
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 13.4.2019
 
Zdroj:
 
 
6. dub, 2019

Zeman & V4 + Rakousko aneb Mezimoří - 3moří...

Je evidentní, že nenávist pravdolásky, která na twitteru mluvčího Ovčáčka jede džihád proti Zemanovým krokům v Rakousku, jen potvrzuje to, že jde správným směrem.

Rozšíření a prohloubení spolupráce s Rakouskem, je jen přirozeným návratem do normálu. Střední Evropa je tzv. "Stark und Sexy" (silná a sexy) a má budoucnost, jako prostor zemí, které spolu kooperují...Zeman tohle velmi dobře chápe...

Návrat Grande Patria (velké středoEvropské vlasti) je vize reálné budoucnosti a nenadělají s tím nic ani progresivisté v horních Uhrách...

Projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe, představí prezident Zeman i na chystaném summitu Trojmoří, ve Slovinské Lublani začátkem června...

Prezident Miloš Zeman: 

Ve Vídni jsem se setkal se spolkovým ministrem pro dopravu, inovace a technologie Norbertem Hoferem.

Téma jednání jednoznačné, projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe. Jde o velký sen Karla IV., Františka Josefa I., Tomáše a Jana Baťových a také můj.

Politik by měl podporovat velké investiční projekty, které přesahují jedno volební období!

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2778455-rakousky-ministr-dopravy-hofer-slibil-zemanovi-ze-se-bude-zabyvat-projektem-dunaj-odra

Projev prezidenta republiky při hospodářském fóru v Hospodářské komoře Rakouské republiky:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-hospodarskem-foru-14688#from-list

https://www.facebook.com/prezidentcr/

Autor: TGM, Praha, ČR, 6.4.2019


 

19. bře, 2019

V pořadí již IV. summit Iniciativy Trojmoří, se bude konat začátkem června ve Slovinsku v Lublani. Zavítá na něj i český prezident Miloš Zeman...

První summit se konal v Chorvatsku v roce 2016, následovalo Polsko 2017, kde byl hostem i americký prezident Donald J.Trump (ten Iniciativu Trojmoří podporuje) a loni byl summit v rumunské Bukurešti. 
 
Trojmoří sdružuje 12 států, které leží mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem. Jejím hlavním cílem je především zlepšení dopravního propojení. Jeden z projektů počítá s výstavbou severo-jižní dálnice mezi Litvou a Řeckem, druhý s plynovodem, který by propojil terminály v Polsku a Chorvatsku. 
 
Zeman seznámí ve Slovinsku přítomné s projektem plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Prezident je jeho dlouholetým zastáncem.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 19.3.2019
 
Zdroj: