MEZIMOŘÍ - TROJMOŘÍ

25. dub, 2019
Po nedávné návštěvě Chorvatské prezidentky v ČR a návštěvě prezidenta Zemana v Rakousku, k nám zavítal předseda Národní rady Slovinska. Prostor střední Evropy, tak rozvíjí postupně spolupráci na bázi Trojmoří...
 

Premiér České republiky Andrej Babiš jednal s předsedou Národní rady Slovinské republiky Alojzem Kovšcou. Mezi hlavními tématy jednání byla regionální spolupráce, migrace či clearingový dluh po bývalé Jugoslávii.

Premiér Babiš zmínil zájem ČR o užší spolupráci se Slovinskem v regionálních sdruženích – kromě Visegradské skupiny zejména v rámci Slavkovského formátu. ČR uvítá, pokud se Slovinsko stane jednou z prvních partnerských zemí tohoto uskupení, které sdružuje Rakousko, Slovensko a Českou republiku. 

Oba politici dále hovořili o podpoře návratu migrantů do zemí původu a ochraně vnějších hranic EU. Pokud jde o reformu společného evropského azylového systému, ČR odmítá provizorní řešení, jakými jsou např. dočasná vyloďovací opatření ve Středomoří.

Hospodářská spolupráce mezi ČR a Slovinskem je mimořádně dobrá. Z hlediska obchodní výměny je Slovinsko druhým největším partnerem ČR v jihovýchodní Evropě. Obrat vzájemného obchodu loni vzrostl na 1,5 miliardy eur, na straně českého vývozu byl podporován především popularitou českých automobilů na slovinském trhu. V roce 2018 meziročně vzrostl český vývoz do Slovinska o 12 % a dovoz o 15 %.

Začátkem června se právě ve Slovinské Lublani uskuteční summit iniciativy Trojmoří. Na summit za Česko zavítá prezident Zeman.

Autor: TGM, Praha, ČR, 25.4.2019

Zdroj:

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/premier-babis-jednal-s-predsedou-narodni-rady-slovinske-republiky-alojzem-kovscou-173158/


 

 

13. dub, 2019
Návštěva Chorvatské prezidentky Grabar Kitarović, se nesla v duchu přátelském. Jednalo se i o iniciativě Trojmoří...
 
Prezident Miloš Zeman:
 
Vážená paní prezidentko, dámy a pánové, jsem velmi rád, že se s paní prezidentkou opět setkáváme, a budu se samozřejmě těšit i na další setkávání se. Slíbil jsem svoji účast na konferenci Iniciativy tří moří a myslím si, že po té, co už se podařilo prosadit myšlenku kanálu Dunaj -Odra - Labe, bude moje účast užitečná.
 
Samozřejmě, že podobně jako předchozí návštěva Rakouska i tato má upevnit středoevropskou spolupráci. Jsem rád, že jsme se shodli na tom, že formát Visegrád Plus může být v mnoha konkrétních jednáních v rámci Evropské unie nosný. 
 
Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová:
 
"Je krásné být v Praze v těchto dnech. Praha je jedním z mých nejoblíbenějších měst. Já vás zvu do Chorvatska v nejbližší době. Uvidíme se ve Slovinsku na summitu Iniciativy Tří Moří. Mě těší, že tato iniciativa dosáhla těch rozměrů, jak jsem si já původně představovala. Střední Evropa se zeměmi z obou stran tehdejší "železné opony".
 
Chorvatsko a Česko mají plno společných zájmů a tato iniciativa je spojená s iniciativou tří řek, o kterých jsme dnes hovořili, je to navázáno na přístav ve Vukovaru, který je na Dunaji. Naše vztahy jsou výborné.
 
Chorvatská menšina v České republice je menší než česká v Chorvatsku, ale velmi důležitá. Česká menšina má i svého představitele v chorvatském parlamentu, kterým je pan Bílek. Spojují nás společné dějiny. České a Chorvatské království sdíleli stejné osudy v rámci monarchie. Další věcí, která nás spojuje je Jadranské moře, je to i vaše moře. Milion českých turistů každoročně se u nás velmi dobře orientují. Naše jazyky jsou si velmi podobné."
 
Zeman již dříve slíbil účast na červnovém summitu takzvaného Trojmoří ve Slovinsku. Mluvit na něm bude o stavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe. Opět by se tam měl setkat s Kitarovičovou, která by jej také ráda brzy pozvala do Chorvatska. 
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 13.4.2019
 
Zdroj:
 
 
6. dub, 2019

Zeman & V4 + Rakousko aneb Mezimoří - 3moří...

Je evidentní, že nenávist pravdolásky, která na twitteru mluvčího Ovčáčka jede džihád proti Zemanovým krokům v Rakousku, jen potvrzuje to, že jde správným směrem.

Rozšíření a prohloubení spolupráce s Rakouskem, je jen přirozeným návratem do normálu. Střední Evropa je tzv. "Stark und Sexy" (silná a sexy) a má budoucnost, jako prostor zemí, které spolu kooperují...Zeman tohle velmi dobře chápe...

Návrat Grande Patria (velké středoEvropské vlasti) je vize reálné budoucnosti a nenadělají s tím nic ani progresivisté v horních Uhrách...

Projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe, představí prezident Zeman i na chystaném summitu Trojmoří, ve Slovinské Lublani začátkem června...

Prezident Miloš Zeman: 

Ve Vídni jsem se setkal se spolkovým ministrem pro dopravu, inovace a technologie Norbertem Hoferem.

Téma jednání jednoznačné, projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe. Jde o velký sen Karla IV., Františka Josefa I., Tomáše a Jana Baťových a také můj.

Politik by měl podporovat velké investiční projekty, které přesahují jedno volební období!

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2778455-rakousky-ministr-dopravy-hofer-slibil-zemanovi-ze-se-bude-zabyvat-projektem-dunaj-odra

Projev prezidenta republiky při hospodářském fóru v Hospodářské komoře Rakouské republiky:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-hospodarskem-foru-14688#from-list

https://www.facebook.com/prezidentcr/

Autor: TGM, Praha, ČR, 6.4.2019


 

19. bře, 2019

V pořadí již IV. summit Iniciativy Trojmoří, se bude konat začátkem června ve Slovinsku v Lublani. Zavítá na něj i český prezident Miloš Zeman...

První summit se konal v Chorvatsku v roce 2016, následovalo Polsko 2017, kde byl hostem i americký prezident Donald J.Trump (ten Iniciativu Trojmoří podporuje) a loni byl summit v rumunské Bukurešti. 
 
Trojmoří sdružuje 12 států, které leží mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem. Jejím hlavním cílem je především zlepšení dopravního propojení. Jeden z projektů počítá s výstavbou severo-jižní dálnice mezi Litvou a Řeckem, druhý s plynovodem, který by propojil terminály v Polsku a Chorvatsku. 
 
Zeman seznámí ve Slovinsku přítomné s projektem plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Prezident je jeho dlouholetým zastáncem.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 19.3.2019
 
Zdroj:
 
 
16. bře, 2019
Začínáme novou rubriku článků, komentářů, glos, videí o projektu nazvaném Mezimoří - Trojmoří...
 
Středoevropský prostor, je po staletí v zájmu okolních velmocí. Čechy, Morava, Slezsko, mají zkušenosti s Německými sousedy, stejně tak jako Poláci a i zkušenost neblahou s bolševickým Sovětským svazem. Poláci zápasí o svoji existenci mezi Německem a Ruskem opakovaně. Jen jasné spojenectví střední Evropy, dokáže udržet nezávislost středoevropských zemích na okolních velmocích. 
 
Někdejší Rakousko-Uhersko toto splňovalo jen částečně, ale jako obrana před německou rozpínavostí fungovalo, stejně tak i před Napoleonskou Francií. První republika Československá se spoléhala na Západní spojence, kteří ji ve chvíli nejtěžší zradili a předhodili ji nacistickému Německu. Následně pak Stalinovi a jeho bolševickému Sovětskému svazu. 
 
Když zemi vládl polský rod Jagellonců, který spojoval střední Evropu od Baltu po Jadran, byl zde skoro 100 let klid. Pak byl tento model také dobrou obranou proti útočícím Turkům, kterým se střední Evropa bránila...
 
Projekt Mezimoří - Trojmoří, tak oživuje myšlenku toho, aby se střední Evropa spojila hospodářsky a bezpečnostně. Není nutné žádné společné vlády, měny, nebo zákonů. Každý stát, ať si vládne a hospodaří dle své potřeby. Je však nutná společná obrana, před čím dál více islamizovanou Západní Evropou a do budoucna možným nestabilním Ruskem. Protože Putin je sice víceméně rozumný státník světového kalibru, nicméně není jasné, kdo povede Rusko po něm. Lepší je tak nečekat a být připraven. 
 
Toto spojenectví má smysl a je konceptem pro život nás středoevropanů, pro léta budoucí a toto naše století...
 
Zde je několik textů a video, kde jsme se již projektem Mezimoří - Trojmoří zabývali:
 
 

http://www.novaburzoazie.com/436525304/5182366/posting/

 
 
 
 
 
 
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 16.3.2019