ZEMANOVINKY

11. čvc, 2019

Vážený pane velvyslanče, vážený pane premiére, dámy a pánové,

Vy sám jste řekl, že tady nejsem poprvé, protože se tady vždy setkávám s velmi zajímavými lidmi. Myslím si, že není dobré, abychom česko-francouzské přátelství demonstrovali pouze slovy, ale i činy. A ptejme se tedy, kdo z nás, a měl by to být každý ze zde přítomných, v okruhu své působnosti konkrétními činy k rozvoji úspěšných francouzsko-českých vztahů přispěl.

Nechci rozdávat knížecí rady, a proto začnu sám u sebe s pytlíčkem mouky Karla Havlíčka Borovského. Svého času mi vláda navrhla a já jsem s potěšením jmenoval Michela Fleischmanna velvyslancem České republiky ve Francii. Přesně takhle, pane premiére, má vypadat spolupráce mezi vládou a prezidentem. Michel Fleischmann, který, jak jsem slyšel, je tady, a těším se, že si s ním opět popovídám, není politický trafikant. Je to člověk, který je v dobrém slova smyslu frankofilní. A nedávno obdržel od prezidenta Macrona Řád čestné legie.

Zažíváme ovšem občas i velvyslance, kteří neovládají jazyk země, kam přicházejí, neznají tamní reálie a nemají tam vybudované žádné kontakty. Michel Fleischmann je určitě přesným opakem tohoto typu, chcete-li kariérních, nebo chcete-li politických velvyslanců. To je také důvodem, proč nejsem příliš nakloněn, aby se straničtí funkcionáři stávali tu ministry, tu velvyslanci, tu něčím jiným, což spojuje jenom to, že ničemu z toho nerozumí.

A proto čím více odborníků milujících obě země bude budovat přátelství a spolupráci mezi oběma národy, tím lépe. A na to bych teď chtěl připít.

Vive la France! Ať žije Česká republika!

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, Velvyslanectví Francouzské republiky v ČR, 11.7. 2019

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-recepci-u-prilezitosti-statniho-svatku-francouzske-republiky-14927


 

 

20. čvn, 2019

Projev prezidenta republiky při setkání českého prezidenta a slovenské prezidentky se zástupci médií...

Vážená paní prezidentko, dámy a pánové,

dovolte mi, abych paní prezidentce nejdříve poblahopřál k zítřejším narozeninám. Možná, že je to tak důležitá informace, že si zasloužila býti první, že. 

Pokud jde o průběh našeho jednání jak mezi čtyřma očima, tak v širokých delegacích, musím především ocenit velmi, velmi přátelskou atmosféru. 

Chci paní prezidentce poděkovat za její podporu mé utkvělé myšlenky vybudování Českého domu v Bratislavě a věřím, že nám společně se do konce tohoto roku podaří tento cíl dosáhnout. A pak jsme se dohodli, že ho společně otevřeme. Pozveme i pana prezidenta Kisku, takže budeme svatá trojice.

Jinak jsme probírali široký okruh témat, protože v mé delegaci byla řada ministrů, a nenarazili jsme na jedinou konfliktní otázku, která by nás rozdělovala. Ale přesto to nebylo nudné, protože přátelská atmosféra je vždycky inspirativní a vždycky může přivést k zajímavým závěrům.

Ještě jednou, paní prezidentko, blahopřeji k zítřku, a ne jenom k zítřku.

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 20.6.2019

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-setkani-ceskeho-prezidenta-a-slovenske-prezidentky-se-zastupci-medii-14888

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/pripitek-prezidenta-republiky-pri-obede-s-prezidentkou-slovenske-republiky-14889


 

13. čvn, 2019

Vážený pane profesore Zajaci, dámy a pánové,

Je mi velkou ctí, že Vám dnes mohu předat cenu sv. Vojtěcha. Požádal mě o to můj dobrý přítel kardinál Dominik Duka, kterému, jak známo, nelze nic odmítnout, že. Ale učinil jsem tak s velkou radostí, protože Váš život ztělesňuje to nejlepší, co v našich národech existuje. Odvahu, víru a vytrvalost.

Byl jste odvážný v době, kdy odvaha nebyla levná, a o to je to cennější. A vzpomeňte si na klasickou otázku, kde jsi byl, když hřmělo? Vy na tuto otázku umíte odpovědět. Bojoval jste ne jenom proti totalitnímu režimu, ale bojoval jste i proti autoritativnímu režimu, takže Váš boj se vlastně setkal se dvěma oponenty a v obou případech vyšel vítězně.

Toto vše, pane profesore Zajaci, říkám i proto, protože se blíží třicáté výročí naší listopadové revoluce. A tuto revoluci si jistě budou přisvojovat i lidi, kteří s ní nemají absolutně nic společného, ba co více, kteří tehdy stáli na opačné straně barikády. I dnes zažíváme situaci, kdy například signatářce Charty 77 je bráněno v jejím uplatnění lidmi, kteří nezřídka kolaborovali s komunistickým režimem. Taková míra pokrytectví je až neúnosná, ale bohužel se s ní setkáváme, a právě proto proti ní musíme bojovat.

Pane profesore Zajaci, jak praví Bible, Váš život byl naplněn měrou vrchovatou a našlapanou. Dovolte mi proto, abych Vám předal cenu sv. Vojtěcha.

Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 13.6.2019

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-predani-ceny-sv.-vojtecha-14868


 

29. kvě, 2019

V Míčovně Pražského hradu jsem dnes zahájil výstavu „1989: Pád železné opony“. Na vernisáž zavítal také slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák...

Ve svém projevu jsem uvedl:

Vážený a milý pane ministře, dámy a pánové,

vidím, že jsem si nepodal ruku s Romanem Liptákem jako jedním z kurátorů této výstavy, takže bych to alespoň na dálku rád napravil.

Moje projevy bývají velmi provokativní a připravte se na to, že provokativní bude i tento projev. Hrozně rád vzpomínám na listopadové události v naší zemi. A myslím si, že odměna všech těch, kdo se na nich podíleli, je dána zážitkem, který tehdy měli. Zážitkem, který se už nebude opakovat, pokud se do naší země nevrátí totalita, a ona se nevrátí.

Nicméně, v čem spočívá moje milá provokace pro všechny z vás. Teď si budou čechrat peříčka na třicáté výročí listopadové revoluce různé skupiny lidí. Dobrá, nechť tam jsou se vší úctou ti, kdo tam opravdu byli. A pak je skupina lidí, která jenom přihlížela, možná, že právě ona bude nejhorlivější, aby sdělovala, že ona vlastně tu listopadovou revoluci organizovala, připravovala a provedla. Mějme s ní soucit, protože odvaha je někdy velmi vzácné zboží, a ne každému je dána. A já si vzpomínám, jak jsme se báli, jak to dopadne. To tenkrát vůbec nebylo jisté, že totalitní režim na nás nepošle tanky, dokonce ministr Václavík plánoval forsáž nad Letenskou plání. Víte, co je to forsáž? To je nízko letící letadlo, stihačka. No a to by, kdyby to bylo, znamenalo ušlapání desítek, možná stovek lidí.

A pořád čekáte, v čem ten prezident řekne tu provokaci. Už se to blíží. Protože pak je třetí skupina lidí, a to jsou ti, kdo stáli proti nám. Nic proti tomu, mají svaté právo na svůj názor. Ale právě tato skupina bude na třicáté výročí listopadové revoluce vystupovat, jako její největší obhájci. Pilný antichartista z časopisu Reflex napíše článek, že naši voliči špatně volí, a odsoudí tím demokratické a svobodné volby. Student, který v lednu 1989 na titulní stránce Rudého práva odsoudil Palachův týden, sytým hlasem ocení účast studentů v listopadové revoluci. Muž, který v záři 1989 vstoupil do Komunistické strany Československa, neméně sytým hlasem bude hájit svobodu našich médií, jichž je čelným představitelem. No a zezadu to vše bude chránit, dříve z Bruselu, nyní naštěstí už jenom z Prahy, agent Plavec. A aby toho nebylo málo, Vy to, pane ministře, možná na Slovensku nemáte, ale u nás existuje taková zvláštní perverzní skupinka, jmenuje se Kaputin, a ta se vyznačuje tím, že když někdo položí někam květiny, ona je sebere a hodí do odpadkového koše.

Vzpomněl jsem si na Cyrana de Bergerac, při poslání tě bodnu juž. Nuže jaké je moje poslání. Vzdejme úctu lidem, kteří opravdu dělali listopadovou revoluci, mějme soucit s lidmi, kteří neměli odvahu se tehdy připojit a mějme hluboké pohrdání vůči lidem, kteří si přisvojují výsledky listopadové revoluce, i když ve své době dělali všechno, aby tato revoluce neuspěla.

Děkuji vám za vaši milou pozornost.

Autor: Miloš Zeman, prezident ČR, Praha, ČR, 29.5.2019

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-zahajeni-vystavy-1989-pad-zelezne-opony-14832


 

 

23. kvě, 2019

Dnes dopoledne jsem se zúčastnil sněmu Hospodářské komory ČR. Přečtěte si projev, který jsem zde pronesl:

Vážený pane prezidente Hospodářské komory, milý Vladimíre,

rád bych Ti ještě jednou blahopřál k Tvému dnešnímu svátku. Dámy a pánové, byl jsem požádán o stručné vystoupení na vašem sněmu, aniž by bylo specifikováno, co je to stručnost, ale dovolte mi, abych se do této svěrací kazajky dostal.

Chtěl bych vyjádřit své sympatie Hospodářské komoře ze tří hlavních důvodů. Ty první dva už zde byly v podstatě zmíněny. Vážím si toho, že se Vladimír Dlouhý ujal organizace podnikatelských misí, které doprovázejí prezidenta republiky, ale vážím si také toho, že na příkladu stavebního zákona už Hospodářská komora přestala být jenom komentátorem práce druhých a začlenila se do práce na tomto zákonu se svými odborníky.

A teď řeknu něco, za co budu trestně stíhán, a možná, pane předsedo Fialo, Váš řezník z Jesenice se mě rozhodne likvidovat, a já to přesto řeknu. Žijeme v podivném světě, Hospodářská komora a podnikatelé obecně jsou jakousi kotvou na rozbouřeném moři, chcete-li zdrojem zdravého rozumu. Že je svět zešílevší, o tom se můžeme přesvědčit na mnoha a mnoha příkladech, řeknu jenom tři. Jakási šestnáctiletá hysterka chrání lidstvo před klimatickou změnou, místo aby chodila do školy. Na francouzských veřejných školách je dotazník, kde místo otec a matka se uvádí rodič číslo jedna a rodič číslo dvě. A aby toho nebylo málo, tak nedávno v americkém státě Washington byl přijat zákon, podle něhož pozůstalí, budou-li si to přát, mohou svého mrtvého zakompostovat a až se rozloží, bude hnojivem, čímž dojde k žádoucímu spojení s přírodou.

Řeknete mi, že takové blázniviny u nás neexistují. Ale ano, existují. Každý rok ze státního rozpočtu i odjinud vyplácíme zhruba padesát miliard korun na dotace solární energie. Vzpomeňte si, že tehdy solární baroni dostávali až patnáctiprocentní cenu, patnáctinásobnou, opravuji se, patnáctinásobnou výkupní cenu proti ceně tržní. V tom případě je samozřejmě deformováno konkurenční prostředí a tyto zisky musí někdo zaplatit. Platí je spotřebitelé, platí je podnikatelé, platíme je my všichni. A to je šílenství, které existuje dosud.

Zadruhé, ministr životního prostředí, budiž mu čest a sláva, se rozhodl, že nechá vysázet deset milionů stromů. Chtěl bych jenom připomenout, že jenom na Šumavě zahynulo deset milionů stromů. Proč? Protože jsme zde měli bývalého ministra životního prostředí, který veřejně prohlásil, že je přítelem kůrovce.

Mohl bych pokračovat dál a dál včetně absurdní demonstrace proti ministryni spravedlnosti, která je ve funkci čtrnáct dní, ale mám takový pocit, že těch příkladů už bylo uvedeno dost, a proto bych svoje opravdu stručné vystoupení skončil jednou prosbou nám všem.

Proti pachatelům dobra, ať nám ostatním zůstane zdravý rozum.

Autor: Prezident ČR Miloš Zeman, Praha, ČR, 23.5.2019

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-snemu-hospodarske-komory-cr-14810