ZEMANOVINKY

17. kvě, 2019

Po italském ministru vnitra a vicepremiérovi Matteu Salvinim, rakouském vicekancléři HC Strachem, navštívil Viktora Orbána i náš prezident Miloš Zeman a byla to velká jízda...

14.5.2019 - úterý

Zeman zavítal do Budapešti, jen den poté, co maďarský premiér navštívil amerického prezidenta D.J.Trumpa v Bílém domě. Jako první proběhlo setkání se zástupci podnikatelů. Maďarsko je pro nás 10 země z hlediska obchodu a pro Maďary jsme 6 země. 

15.5.2019 - středa

Zeman na tiskovce s prezidentem Maďarska Áderem připomněl společného českého, polského a uherského krále Ludvíka Jagellonského, který padl v bitvě u Moháče v boji s Turky. Vzpomněl Osmanskou říši, která se tlačila do Evropy s tím, že byla nakonec poražena u Vídně. Srovnal s atakem Osmanů dnešní migrační vlnu a poděkoval Maďarsku za to, že brání hranice Evropy !

Následně se prezident Zeman setkal soukromě přímo s premiérem Viktorem Orbánem. Věnoval mu fotografii z Prahy, kdy se viděli poprvé osobně, starou 21 let. 

Zeman Orbána opět pochválil za to, že postavil plot na hranici Maďarska a Srbska a zabránil tak invazi Islámu do střední Evropy. A také to, že se vztahy ve V4 rozvíjí a stále prohlubují. Poté navštívil šéfa parlamentu László Kövéra.

Posledním bodem středečního programu v Budapešti bylo setkání s generálním ředitelem sekretariátu Dunajské komise Petarem Margićem, kde spolu hovořili o projektu 3Moří a kanálu Odra-Dunaj-Labe.

16.5.2019 - čtvrtek

Návštívil jadernou elektrárnu Paks. A poobědval s velvyslancem ČR. Následovala tisková konference, kde si Zeman klasicky nebral servítky a pěkně se opřel jak do ČT, tak dalších českých mainstream novinářů a politických neziskovek. Večer pak odletěl zpět do ČR.

Zdroj:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/ZIVE-Tiskova-konference-prezidenta-Zemana-v-Madarsku-581715

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zeman-promluvil-pro-tisk-v-Madarsku-Na-uvod-se-vysmal-CT-Pak-vynesl-vazna-stanoviska-k-Ondrackovi-Stankovi-i-Huawei-581718

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 17.5.2019

 

27. dub, 2019

Projev prezidenta republiky při summitu o Nové hedvábné stezce...

Vážený pane prezidente, vážení kolegové,

dovolte mi začít připomínkou knihy Karla Poppera „Otevřená společnost a její nepřátelé“. Tato kniha není pouze o osobních nepřátelích, ale o nepřátelích otevřené společnosti obecně. A v tom je rozdíl. Každý má své přátele a oponenty, stejně jako každá myšlenka má své podporovatele a kritiky.

Plně podporuji základní koncept iniciativy „Jeden pás, jedna cesta“. Chápu ji jako fascinující infrastrukturní projekt. Pravda je ovšem taková, že v souvislosti s tímto projektem disponujeme pouze výčtem příležitostí. Analýza rizik zatím chybí.

Dovolte mi proto, prosím, abych se chvilku na možná rizika zaměřil. Jedním z rizik je začínající obchodní válka mezi USA a Evropskou unií. Z té jsme nešťastní a není v našem zájmu, ale už se stala faktem. Druhým rizikem je začínající obchodní válka mezi USA a Čínou. Další riziko představuje Brexit. A tak dále.

Všechno toto jsou nepřátelé udržitelného ekonomického rozvoje a samozřejmě také nepřátelé úspěšnosti programu Nové hedvábné stezky.

A ještě poslední bod: jedna z největších technologických firem světa, firma Huawei, byla označena jako bezpečnostní riziko, a to bez jakýchkoli seriózních důkazů. Považuji to za obyčejnou obchodní soutěž, která je ovšem nekalá. To řeknu i prezidentu firmy Huawei, kterému vyjádřím osobní podporu.

Dámy a pánové, venku každý z nás najdeme řadu nepřátel. Nikoli nutně nepřátel osobních, ale těch, kteří kritizují naše myšlenky a chyby. Mé upřímné přání je proto následující: Ačkoli jsme každý z nás pouhou lidskou bytostí, a jak víme, chybovat je lidské, idea projektu Nové hedvábné stezky je natolik významná pro celé lidstvo, že bych vám přál, abyste těch důležitých chyb dělali co nejméně.

Děkuji za pozornost.

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, Peking, 27. dubna 2019

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-summitu-o-nove-hedvabne-stezce-14748


 

 

3. dub, 2019
Rozšíření spolupráce ve střední Evropě ve formátu V4+ navrhuje prezident Zeman v Rakousku...
 
Český prezident se snažil Rakouského prezidenta přesvědčit o významu posílení spolupráce visegrádské čtyřky s Rakouskem a také o stavbě kanálu Dunaj-Labe-Odra. „To se mi podařilo částečně, pan prezident zachoval neutralitu,“ dodal s úsměvem Zeman. 
 
Další téma nynější návštěvy má být spolupráce v oblasti dopravní infrastruktury. Pro Českou republiku je důležité především dokončení dálničního spojení Brno-Vídeň (D52) a Praha-České Budějovice-Linec prostřednictvím právě rozestavěné dálnice D3. Zeman hodlá s rakouskými představiteli (Politici, podnikatelé) hovořit také o projektu vodního koridoru mezi Dunajem, Odrou a Labem, jehož je dlouhodobým propagátorem. Ten chce propagovat i v rámci iniciativy Mezimoří / Trojmoří.
 
Oba dva prezidenti se shodli, že spolupráce ve střední Evropě v rámci formátu V4 i tzv. Slavkovského formátu (Česko/Slovensko, Rakousko) je prospěšná a měla by se více prohlubovat...
 
3.4.2019 - Setkání s prezidentem Rakouska
 
 
 
 
 
2.4.2019 - Projev prezidenta republiky při setkání s krajany ve Vídni:
 

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-setkani-s-krajany-ve-vidni-14686

2.-3.-4.4.2019 - Program prezidenta Zemana v Rakousku 
 
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 3.4.2019
9. led, 2019

Prezident republiky Miloš Zeman se setkal ve středu dne 9. ledna 2019 na Pražském hradě s J. Em. Dominikem kardinálem Dukou, arcibiskupem pražským a primasem českým při společném tříkrálovém obědě.

Autor: Jiří Ovčáček, Praha, ČR, 9.1.2019

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/aktualni-tiskove-zpravy/prezident-republiky-se-setkal-s-j.-em.-dominikem-kardinalem-dukou-14491


 

 

26. pro, 2018

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana...

Prezident republiky Miloš Zeman pronese tradiční vánoční poselství občanům České republiky ve středu dne 26. prosince 2018 ve 13.00 hodin.

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana bude odvysíláno na televizních stanicích NOVA, ČT 1, ČT 24 a Barrandov, ve videoservisu ČTK a k poslechu bude na Českém rozhlase - Radiožurnálu.  
 
Přenos zde:
 
 
 
 
 
 
 
Zdroj: