ZEMANOVINKY

9. led, 2019

Prezident republiky Miloš Zeman se setkal ve středu dne 9. ledna 2019 na Pražském hradě s J. Em. Dominikem kardinálem Dukou, arcibiskupem pražským a primasem českým při společném tříkrálovém obědě.

Autor: Jiří Ovčáček, Praha, ČR, 9.1.2019

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/aktualni-tiskove-zpravy/prezident-republiky-se-setkal-s-j.-em.-dominikem-kardinalem-dukou-14491


 

 

26. pro, 2018

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana...

Prezident republiky Miloš Zeman pronese tradiční vánoční poselství občanům České republiky ve středu dne 26. prosince 2018 ve 13.00 hodin.

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana bude odvysíláno na televizních stanicích NOVA, ČT 1, ČT 24 a Barrandov, ve videoservisu ČTK a k poslechu bude na Českém rozhlase - Radiožurnálu.  
 
Přenos zde:
 
 
 
 
 
 
 
Zdroj:
 
 
27. lis, 2018
Projev prezidenta republiky v Knesetu...
 

Vážený pane prezidente, vážený pane premiére, vážený pane předsedo parlamentu, vážení zástupci opozice, šalom.

Pan premiér Netanjahu prohlásil, že je Česká republika nejlepším přítelem Izraele v Evropě. Zajímalo by mě, proč pouze v Evropě. Prosím, věřte mi, že ve své vlastní zemi patřím k největším přátelům Izraele.

Svou řeč bych rád koncipoval jako poselství solidarity vůči Izraeli a židovskému národu. Proč?  Dovolte mi, abych Vám dal tři příklady z dějin. V roce 1936 proběhla v Evianu konference o exilu židovských uprchlíků z nacistického Německa. Až na Dominikánskou republiku je ostatní země odmítly přijmout.  Druhý příklad. V roce 1973 během jomkipurské války byl Izrael pod totálním bojkotem evropských států s výjimkou Portugalska. Poslední, třetí příklad je z nedávné doby, kdy před Evropským parlamentem mluvila palestinská teroristka, která spoluorganizovala útok na civilní letadlo.  Tvrdím, že je to ostuda Evropského parlamentu a ostuda také pro všechny Evropany.

Někdy je nevyhnutelné být nezdvořilým a vyhnout se politické korektnosti. Proto také nemluvím o světovém terorismu, nýbrž o islámském terorismu. My Evropané, a teď nemluvím o Americe, mluvím o Evropské unii, někdy příliš váháme. Někdy jsme zbabělci. Není toto tvrzení nezdvořilé? Ano je. Ale obávám se, že je upřímné. Proto je vždy nutné projevovat solidaritu s Izraelem, protože pokud zradíme Izrael, zradíme sami sebe.

Proto jsem zde a proto si dovolím opakovat výrok Cipi Livni „Ani jehudi“.  Před několika málo měsíci jsme otevřeli český honorární konzulát, a to kde? V Jeruzalémě, pod vedením pana Proppera, který má český původ. Zítra otevřu Český dům, kde? V Jeruzalémě. Bude se jednat o instituci sdružující CzechInvest, CzechTrade, CzechToursim, Česká centra a další.

Vážení přátelé, bohužel nejsem diktátorem, ale slibuji Vám, že udělám vše, co je v mých silách, aby došlo k uskutečnění také třetího kroku. Po honorárním konzulátu a Českém domě můžete hádat, co bude třetím krokem.

Vážené dámy a pánové, během občanské války ve Španělsku byla pronesena následující smutná leč moudrá věta, je lepší zemřít ve stoje, než žít na kolenou. Vážení přátelé, přeji Vám, abyste mohli žít ve stoje.

Děkuji.

Autor: Miloš Zeman, prezident České republiky, Kneset, 26. listopadu 2018, TGM, Praha, 27.11.2018

Zdroj:
 
 
26. lis, 2018

Miloš Zeman, president České republiky, jedné z nejvstřícnějších zemí vůči Izraeli v Evropě, dorazil v neděli na čtyřdenní státní návštěvu. Během své návštěvy bude přítomen otevření kanceláře v Jeruzalémě, která by měla být předzvěstí přesunu velvyslanectví České republiky do Jeruzaléma...

Zeman otevře Český dům v Jeruzalémě za přítomnosti premiéra Benjamina Netanyahu. Premiér Netanyahu byl přítomen otevření amerického, guatemalského a paraguayského velvyslanectví v květnu Jeruzalémě. Paraguayské velvyslanectví se později opět stáhlo do Tel Avivu.

Český dům bude centrem české kultury, investic, obchodu a turismu. Miloš Zeman, již v září dal vědět, že je to první krok k přesunu velvyslanectví České republiky do Jeruzaléma, jak to má být podle mezinárodního práva.

Miloš Zeman, stoupenec Izraele, řekl na dubnovém galavečeru u příležitosti 70. výročí vzniku státu Izraele, že ustanovení honorárního konzula následované otevřením Českého domu v Jeruzalémě, budou první dva z tří kroků v procesu, který by měl, jak doufá, vyústit v otevření velvyslanectví v Jeruzalémě.

„Bude zde, jak doufám, třífázový přesun českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma,“ pronesl.

Premiér Andrej Babiš, který má v otázce přesunu velvyslanectví poslední slovo, se dal slyšet, že neporuší pozici Evropské unie v tomto ohledu. EU dlouhodobě vystupuje proti rozhodnutí USA uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele a přesunout tam velvyslanectví.

Východoevropské a středoevropské země, ale dávají znát, že uvažují o přesunech velvyslanectví do Jeruzaléma. Jak pracovník Jerusalem Post Benjamin Weinthal psal minulý týden, Angela Merkelová v dubnu volala rumunskému presidentu Iohannisovi a urgovala ho, aby nepřesouval velvyslanectví do Jeruzaléma. Weinthal psal, že se věří, že Merkelová volala i dalším evropským politikům ve snaze zablokovat země EU v otázce přesunu velvyslanectví.

Česká republika a Rumunsko byly dvě z pěti zemí Evropské unie, které se zdrželi v otázce rezoluce OSN kritizující USA za přesun velvyslanectví. Dalšími bylo Polsko, Maďarsko a Lotyšsko.

Kromě inaugurace Českého domu bude Miloš Zeman v pondělí i prvním presidentem České republiky, který vystoupí v parlamentu Knessetu. Jeho návštěva začala položením věnců na hrob Theodora Herzla, setkáním s presidentem Reuvenem Rivlinem a mluvčí Knessetu Julii Edelsteinovou.

Autor: Jerusalem Post, Izrael, Herakleios Stalker, Praha, ČR, 26.11.2018

Zdroj:

https://www.jpost.com/Israel-News/Czech-president-arrives-in-Israel-to-inaugurate-embassy-precursor-in-Jerusalem-572750?utm_source=newsletter&utm_campaign=19-2-2018&utm_content=czech-president-arrives-in-israel-to-inaugurate-embassy-precursor-in-jerusalem-572750


 

 

20. lis, 2018

Vážený pane premiére, vážený pane ministře obrany, vojáci a vojačky Armády České republiky,

na minulých velitelských shromážděních jsme se zabývali výstavbou naší armády, a to jak z personálních, tak materiálních hledisek. Dnes bych chtěl mluvit o něčem jiném. Chtěl bych mluvit o nasazení naší armády v zahraničních misích, a to především v Afghánistánu.

Není nic důležitějšího než lidský život, a pokud připouštíme oběti tohoto života, musíme se vždy ptát, proč. Po některých ztrátách, které jsme v Afghánistánu utrpěli, se objevily pochybnosti o smyslu této akce. Tyto pochybnosti nedávno vyjádřil například i bývalý ministr zahraničí. Je tedy třeba klidně a věcně argumentovat bez jakékoli hysterie a říci důvody, pro které Armáda České republiky má ne jenom v Afghánistánu zůstat, ale jako prezident a jako vrchní velitel ozbrojených sil budu podporovat i její případné navýšení, protože se domnívám, že jedině tímto způsobem, a nikoli ústupem z boje, dokážeme bojovat proti islámskému terorismu, tedy proti islámskému hnutí Tálibán.

Pokusme se nejdříve vyvrátit některé mýty, které se kolem této operace vyskytují. První mýtus tvrdí, že tato akce nemá podporu Rady bezpečnosti OSN. Není-li to záměrná lež, pak je to minimálně neznalost, protože operaci Resolute Support podpořila jednomyslná rezoluce Rady bezpečnosti OSN z prosince 2014.

Druhý mýtus zní, že do Afghánistánu máme přinést demokracii. Chci vám říci, že není hloupější argument, protože demokracie se neexportuje na bodácích. V Afghánistánu jsme proto, abychom bojovali proti islámskému terorismu.

Třetí mýtus spočívá v tom, že hnutí Tálibán, ale i Al-Káida a Islámský stát, které se všechny tři koncentrují na území Afghánistánu, jsou mírumilovná uskupení. Kdyby tomu tak bylo, pak by do roku 2001, kdy byl Tálibán ponecháván v Afghánistánu na pokoji, nedošlo k největšímu teroristickému útoku, ať už to byla newyorská dvojčata, ale nezapomeňme i na teroristické útoky v západoevropských zemích.

Mýtus číslo čtyři, Tálibán je chudý. Chci vám sdělit, že Afghánistán, a tedy Tálibán, jsou velice bohaté z toho prostého důvodu, že Afghánistán je největším producentem opia na světě. A příjem z drog je natolik enormní, že umožňuje i logisticky náročné operace, jako jsme ostatně viděli právě v souvislosti s newyorskými dvojčaty.

Uvědomme si, prosím, že zde máme co do činění s náboženskou nenávistí, ať se nám to líbí nebo ne. A uvědomme si také, že modus operandi teroristických skupin je založen na vraždění co největšího počtu civilistů, aby byl vyvolán strach a zbabělost a útěk z boje.

Skončil bych snad ještě tím, co vám bude znít nepříjemně, ale co je pravda. Kdybychom podlehli iluzi, že afghánská armáda je bojeschopná, a usilovali o něco, co bych nazval vietnamizací afghánské operace, tak se dopustíme hrubé chyby. Afghánská armáda bojeschopná není, a i když cvičíme speciální jednotky afghánské armády, bude to ještě dlouhý proces. Důkazem je to, že Tálibán už dobyl několik významných afghánských měst, z nichž se afghánská armáda mnohdy bez boje stáhla, a teprve alianční jednotky podnikly protiofenzívu a tato města opět dobyly.

Jinými slovy zanechme iluzí, že když odejdeme z Afghánistánu, někdo nás nahradí. Jsme odsouzeni k tomu, zůstat tam v zájmu naší civilizace, chcete-li euro-americké civilizace. Civilizace, která není založena na náboženské nenávisti. Civilizace, která se nesnaží vraždit nevěřící a civilní obyvatelstvo. A proto jsme v Afghánistánu. Jsme tam v zájmu našeho národa, protože i naši zemi může kdykoli postihnout teroristický útok, a minimalizace tohoto rizika znamená posilování naší přítomnosti v Afghánistánu společně s třiceti osmi dalšími našimi spojenci. A tento národní zájem, prevence teroristického útoku, je nejsilnější argument, proč je naší povinností v zájmu života našich občanů v Afghánistánu zůstat a proč ústup z Afghánistánu by naopak byl ne jenom zbabělostí, ne jenom popřením našeho národního zájmu, ale také zbytečnou, zmarněnou obětí našich vojáků.

Dovolte mi, abych skončil svoje vystoupení jednou stručnou větou britského admirála, který před bitvou u Trafalgaru signalizoval svým lodím jednu velice prostou a jednoduchou větu, očekávám, že všichni muži splní svoji povinnost.

Děkuji.

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, Ministerstvo obrany ČR, 20. listopadu 2018

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-velitelskem-shromazdeni-nacelnika-generalniho-stabu-acr-2-14418