15. dub, 2019

FINSKO: První SocDem o 1 mandát před Praví Finové !

Právě skončily volby v této severské zemi. Jedné ze Skandinávských zemí, která je ještě méně zasažena multikulturalismem a ultralevicovou nadvládou...
 
Šlo o volby, které doprovázela předcházející vládní krize týkající se kontroverzní zdravotní reformy, jmenování nového vůdce Strany pravých Finů, a taky událostmi z města Oulu, kde skupina uprchlíků a azylantů znásilňovala nezletilé dívky. Všechny tyto události, které měnili finskou politickou situaci, se podepsali na výsledku voleb, kdy se Strana pravých Finů umístila na druhém místě, jen o jediné křeslo za sociálními demokraty. Volební účast byla 72 %.
 
Proevropští liberálně levicoví socani získali 40 křesel, a výrazně posílili oproti předchozím volbám, kdy měli jen 34 křesel. 
 
Strana pravých Finů posílila na 39 křesel. Praví Finové jsou na počet mandátů druzí za sociální demokracií (v roce 2014 obsadili Praví Finové také druhou pozici, teď jsou ovšem velmi těsně za prvním). Nicméně po sečtení 100 %, je od Sociálních demokratů dělí jen 0,2%, což je mandátů 40 / 39 !

Lídr Praví Finové Halla-aho, Jussi získal zatím nejvíce preferenčních hlasů: 30 527 ! Druhá lídryně SocDem má zatím 24 404 hlasů a třetí lídr Konzervativců má 20 231 !

Levicově liberální Národní koalice podporující multikulturalismus a podobné věci, získala 38 křesel. Dosud vládnoucí konzervativní Centristická strana se drasticky propadla, udržela si sice 31 křesel, ale při ztrátě 18 poslanců. Za nimi výrazně posílila levicová Zelená liga, která získala 20 křesel, o pět víc než při minulých volbách. Posílila i krajní levice v podobě Levicové aliance, která získala 16 křesel, a tím o čtyři více. Na svém, 10 poslanci, zůstali zástupci švédské menšiny ve Finsku a pět poslanců si podrželi i křesťanští demokraté. Jednoho poslance získalo liberální „Hnutí teď“. 
 
Dá se říci, že tyto volby, ke kterým došlo jen dva měsíce před evropskými volbami, jsou tím nejlepším indikátorem budoucích výsledků ve Finsku, tím nejlepším předvolebním průzkumem. Je tedy pravděpodobné, že posílí Strana pravých Finů, která se v posledních eurovolbách umístila, až na třetím místě za Národní koalicí a Centristy. 
 
Nicméně, situace ve Finsku samotném už tak jednoznačná není. Socialistický vůdce Rinne se dal slyšet, že koalice se Stranou pravých Finů je úplně mimo. Je možné, že po dvaceti letech bude v čele Finska levicový premiér. Na druhou stranu, prostor pro manévrování bude obtížný. 
 
Pro finskou národní pravici je určitě dobře, že je sjednocena pod jednou stranou a jednou silou, ale liberálové a socani mají širší pole působnosti, a i když roztříštěnou, tak větší voličskou základnu, což je děsivé, když vezmeme v potaz kriminalitu a tragické situace, ke kterým dochází v souvislosti s imigrací a multikulturalismem. Situace ve Finsku bude nejspíše složitější na sestavování vlády, než například v Izraeli. 
 
GRATULACE PRAVÍ FINOVÉ / Onneksi olkoon PS !
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 15.4.2019
 
Zdroj: