12. úno, 2018

RUSKO NEWS: Putinovi konkurenti

Již v březnu proběhnou v Rusku presidentské volby, ve kterých vyhraje Vladimír Vladimirovič Putin. Nicméně přesto se hodí podívat se na jednotlivé kandidáty a představit si je. Aspoň pro zajímavost.

Putina samotného představovat nebudeme, napsal se o něm a jeho dvacetileté vládě celkem obsažný článek, spíše se podívejme na jeho skutečné i domnělé nepřátele v nadcházejícím presidentském klání. Samozřejmě zde nevypíšeme všechny kandidáty, jen ty „nejdůležitější“.

Pavel Grudinin - kandidát Komunistů Ruské Federace

Jedním z mála překvapení v těchto volbách se stala osoba Pavla Grudinina. Ten je novým kandidátem na presidenta Ruska za Komunistickou stranu Ruské federace a alianci Národních vlasteneckých sil Ruska. Grudinin vyhrál primárky sjednocené ruské levicové a komunistické kandidátky „Levé fronty“, kdy získal 58,4% hlasů proti Juriji Boldyrevovi. Od roku 1996, s jedinou výjimkou roku 2004, byl kandidátem komunistů Gennadij Zjuganov, pravoslavný komunista a dlouholetý oponent Jelcina i Putina.

Grudinin má podporu Zjuganova, který nejspíše dospěl k závěru, že už nemůže KSRF příliš pomoci v první linii a tak se stal volebním manažerem Grudinina. Pavel Grudinin je ruský podnikatel narozený roku 1960 do rodiny s židovskými předky. Třikrát byl poslancem moskevské oblastní dumy. Grudinin patří mezi menší z ruských oligarchů. Roku 2015 vydělal přes 750 miliónů rublů a vlastní majetek v hodnotě miliard rublů, navíc býval členem Putinova Jednotného Ruska.

To vše vzbudilo odpor u části komunistů a levice. Grudininův předvolební program je směsí levicových (opuštění Světové obchodní organizace, zavedení progresivní daně, minimální mzda 30,000 rublů) a pravicových (zrušení DPH, přepravní daně a dalších přímých daní) prvků. Předvolební průzkumy přisuzují Grudininovi asi 6,5% hlasů.

Maxim Surajkin - kandidát Komunistů Ruska

A u komunistů, ještě zůstaneme. Tentokrát u hnutí, které si říká „Komunisté Ruska“, a které vzniklo jako protestní reakce na politiku Komunistické strany Ruské federace a tvrzení, že KSRF už není marxistickou stranu. Komunisté Ruska jsou radikální neostalinistická frakce, která do voleb jmenovala, relativně mladého, sotva čtyřicetiletého vůdce svého hnutí Maxima Surajkina. Surajkin odsoudil Grudinina jako oligarchu a kapitalistu. Jeho hnutí získalo v regionálních volbách téměř 2 milióny hlasů, což je ovšem dost málo. V průzkumech není zatím uveden.

Vladimír Volfovič Žirinovský - Liberální Nacionalista

Vladimír Volfovič Žirinovský, s výjimkou jediného klání je od roku 1991 pravidelným kandidátem Liberálně demokratické strany Ruské federace. Jde o radikální nacionalistickou formaci usilující o obnovení moci a autority Ruska na úkor jeho sousedů. Žirinovský a jeho strana jsou nicméně spíše „loajální opozicí“ Vladimíra Putina. Ve svém programu má všeobecnou amnestii, povolení trestu smrti, odsouzení perestrojky, rozdání pasů všem rodilým Rusům za hranicemi, minimální plat 20 tisíc rublů, omezení migrace, zákaz geneticky modifikovaných organismů, nebo přejmenování funkce presidenta Ruska na nejvyšší vládce Ruska. Když bude mít kliku, dostane 5%.

Boris Titov - pro Eurounijní strana Růstu

Boris Titov, představitel cuckservativní a pro eurounijní Strany růstu. 87% Rusů netuší, že nějaký Boris Titov existuje. Jeho strana podporuje tržní reformy, privatizace a pozápadnění Ruska. Průzkumy mu přisuzují podporu 0,1%.

Sergej Baburin - Ruská všelidová unie

Sergej Baburin a jeho Ruská všelidová unie jsou další nacionalistickou formací, která byla založena nacionalistickým křídlem Komunistické strany Sovětského svazu. Jde o monarchisty a panslavisty, kteří dříve podporovali Zjuganova. Ani Baburin není zatím v průzkumech a pravděpodobně nezíská o moc víc, než Boris Titov.

Grigorij Javlinský - strana Jablko

Grigorij Javlinský, další z ruských politických veteránů, který v politice figuruje už od roku 1991. Javlinský a jeho strana Jablko jsou političtí eunuši, centristé bez pořádných názorů, ale za to solidní řiťolezci Evropské unie a dalších západních států. Javlinský se naposledy účastnil voleb v roce 2000, kdy získal ušmudlaných 6% hlasů a jeho strana v roce 2007 přišla o poslední poslance v ruské Dumě. Javlinský by mohl získat 0,5%.

Ksenia Sobčaková

A nyní se dostáváme k poslednímu kandidátovi, respektive kandidátce, kterou není nikdo jiný, než Ksenia Sobčaková. 36letá moderátorka, herečka a novinářka, dcera Putinova mentora Anatolije Sobčaka, zastánkyně privatizací, feministka, kritička okupace Krymu, milionářka a ruská Paris Hilton v jednom. To je Ksenia Sobčaková, jejíž kandidatura je výsměchem pro ruskou opozici, protože má za úkol jen rozdrobit její síly. Veřejně kritizuje poměry v Rusku, ale neútočí proti Putinovi, který zachránil jejího otce před vězením. Nakonec získala podporu od Občanské iniciativy a Strany lidové svobody. V čele SLS stojí Michajil Kasjanov, někdejší Putinův premiér a dnes opoziční předák. Tato partaj chce liberalizovat Rusko a nyní podporuje zbohatlici Sobčakovou. Sobčakové předvolební průzkumy přisuzují něco málo přes 1% hlasů.

Na závěr jen zmíním, že preference brzy-znovuzvoleného V.V.Putina se pohybují mezi 65-75%.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 12.2.2018