ROZHOVORY

15. lis, 2019

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...

Dobrý čtvrteční večer, vážení diváci televize Barrandov. Jako každý čtvrtek následuje Týden s panem prezidentem. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Pěkný dobrý den.

Pane prezidente, v zákulisí minule jste se mě ptal, kolikrát jsme to vysílali. A já jsem to spočítal. Víte, kolikáté je to vysílání dnes Týdne s prezidentem? Sto sedmé.

To to utíká.

Už jsme spolu seděli sto sedmkrát. Pane prezidente, já jsem začal vysílání s Vámi, protože jsem si Vás vážil. Vašich názorů jsem si vážil a myslel jsem si, že svoje místo na televizních obrazovkách mají. Myslíte si, že to splnilo svůj účel, to vysílání? Jak ho hodnotíte?

Podívejte se, v podstatě téměř každý komentátor a téměř každý politik s napětím sleduje naše diskuse na televizi Barrandov, a pak se k nim buď vyjadřuje, nebo nevyjadřuje. To je nejlepší kritérium úspěšnosti takového pořadu.

Takže pro Vás, když se na to zpětně podíváte, na sto sedm opakování, to bylo úspěšné?

Já si myslím, že to bylo velmi užitečné, a doufám, že ještě bude.

Já taky doufám. A víte, teď čistě osobně z mé strany, víte, že jsem nečekal, kolik zášti a nenávisti vlastně jenom kvůli té úctě k Vám si schytám?

Ale, podívejte se, pane Soukupe, to, že v České republice máme závistivé nuly, zvláště mezi novináři, neúspěšnými politiky a taky lidmi na sociálních sítích, kteří sami v životě nic nedokázali, a tak exhibují, jako jiní exhibují v parku, kde rozhalí kabát, tak tihle lidé exhibují na sociálních sítích. Ty závistivé nuly podle mého názoru je zapotřebí ignorovat. Já si vzpomínám na krásný výrok Pavla Dostála, který mně říkal, Miloši, s domovnicí se nediskutuje.

Já vím, já to také trochu bilancuji, protože v té kulturní veřejnosti, co bychom si povídali, která Vám příliš nakloněna není, jsem získal spoustu nepřátel, a když provozujete televizi, tak to není úplně příjemné. A i v jiných oblastech jsem možná získal spoustu nepřátel na život a na smrt, a mě to trochu překvapilo. Já jsem rád, že jsme ty pořady dělali, ale přesto ty důsledky musím říct, že jsou pro mě někdy nepříjemné.

Podívejte se, co je to kulturní veřejnost? Je jakýsi principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský kulturní veřejnost, když doufá, že na Hrad vletí těžkooděnci a udělají tam pořádek? To je blázen. Blázen a ne demokrat, ale na druhé straně je to něco podobného jako v Americe, tam je taky někdo pro Trumpa a někdo proti Trumpovi.
 
Pokračování textu zde:
 
 
8. lis, 2019

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, jako každý čtvrtek vás vítám u Týdne s prezidentem, který natáčíme na Pražském hradě. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Dobrý den.

Stejně jako každý čtvrtek tak i dnes začnu aktualitami. Víte co, mě zaujala taková novinová zpráva, že policie letos zachytila, myslím, čtyři tisíce tři sta migrantů nebo osob nelegálně se zdržujících se na našem území, což je více zhruba o sedm set lidí nebo šest set padesát lidí než v loňském roce. Je to, že policie lépe pracuje, anebo se sem opravdu hrnou nelegální, jak to říci, migranti, ale tím se nechci nikoho dotknout.

Původně, když pominula ta první migrační vlna, která směřovala hlavně do Německa, tak se očekávalo, že ze subsaharské Afriky přijde vlna druhá, což se do jisté míry děje, ale ne příliš, protože my nejsme hlavní migrační trasa, takže uvažuje se o Španělsku, uvažuje se o Itálii a tak dále a tak dále. Tak doufejme, že nebudeme takovou trasou, a pokud ano, pak je zapotřebí, aby naše armáda a naše policie konaly svoji povinnost.

Já vůbec nechci teď tady dělat nějaké poplašné zprávy, ale to číslo je poměrně vysoké, tak se netvařme, že se nás to prostě vůbec netýká. Mimo jiné…

Ten objem potenciálních migrantů ze subsaharské Afriky se odhadoval až na deset milionů osob.

Oproti tomu čtyři tisíce dvě stě na českém území není pořád nic zásadního.

No právě.

No mimo jiné s tím souvisí, že Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na pražského imáma, myslím jeho bratra a švagrovou z podpory terorismus, což si, pokud si za dlouhou dobu vzpomínám, je první případ související s islámským terorismem nebo s islamismem. Neberu-li tedy odsouzení toho důchodce, který z nějakého svého důvodu obrany před islamismem kácel stromy na koleje a způsobil škody. Zachytil jste tu zprávu?


Víte, naše muslimská obec byla vždy deklarována jako umírněná a já bych si přál, aby tomu tak bylo, ale tohoto imáma oni přece sami volili. Znali jeho názory, a jestliže je ne jenom radikál, ale dokonce i podporovatel terorismu, pak ta umírněnost je pod otazníkem.
 
Pokračování textu zde:
 
1. lis, 2019

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás jako každý čtvrtek u Týdne s prezidentem, který tentokrát natáčíme ve čtvrtek zhruba v poledne s panem prezidentem v Lánech. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Hezký dobrý den.

Pane prezidente, nemůžu začít jinak než krátkým zhodnocením, tedy 28. října a všech těch státnických událostí a povinností, které se tam děly. Nerezignoval jste, neabdikoval jste, jak tedy novináři se těšili.

Víte, když říkám o novinářích, že jsou hlupáci, tak to teď dokázali dvojím způsobem. Zaprvé tím, že vartovali před vojenskou nemocnicí a čekali, že nemocnice oznámí, že tam zůstanu, takže byli zklamáni, když jsem vyšel a v klidu a míru odjel.

No a další tvrdili po sociálních sítích, a Vy jste možná také takovou zprávu zaregistroval, že během svého projevu budu abdikovat. Opakuji znovu to, co jsem říkal už před dvaceti lety v Poslanecké sněmovně, neznám hloupějšího člověka, než je český novinář, čest výjimkám.

Čest výjimkám, no. Vy jste taky ve svém projevu zmínil, citoval jste Karla Kryla, který řekl, že Česko je země závisti, a možná jste narážel na takovou tu nenávist a závist na sociálních sítích. Tady jste teď zmínil, že ta zpráva o Vaší abdikaci se šířila sociálními sítěmi. Co bysme si povídali, okolo novinářů jsou na těch sociálních sítích poměrně rozsáhlé komunity, které se pak předhánějí v novinkách, které vědí o tom či onom. Mohl byste to rozvést, jak jste to myslel?


Žáku, rozveďte, co básník napsal a co tím chtěl říci. Já uvedu, pane Soukupe, jeden jediný příklad. Tady je Soukupovo, trapné přeřeknutí, nikoli Soukupovo mediální impérium, ale Bakalovo mediální impérium, a například Aktuálně.cz mělo titulek Zeman při projevu seděl na židli. Uznejte, že to je opravdu základní z toho jeho projevu.

Jinak, pokud jde o to Bakalovo impérium, já bych se styděl brát peníze, které nepochybně pocházejí z vytunelování OKD, ale někteří novináři například z Hospodářských novin se zřetelně nestydí, protože pecunia non olet, peníze nesmrdí.

No tak oni nepochybně si tohle uvědomují, oni zas tak hloupí nejsou, že by si neuvědomovali, že zdroj financování je tedy takto problematický, i když neodsouzený, ale problematický.

Tak.

Omlouvají to tím, že hloupý byl ten stát, že nechal pana Bakalu vydělat, protože pan Bakala je kapitalista a chtěl vydělat, no a když viděl příležitost vydělat, tak vydělal, no.

Ale máme tady jiné kapitalisty, například Petra Kellnera, o kterém možná budete chtít mluvit. To je úspěšný kapitalista, takže nedělme, pane Soukupe, lidi na kapitalisty a nekapitalisty. To je to, co jsem říkal v tom projevu.

Ano.

Dělme lidi na úspěšné a neúspěšné, jako je pan Bakala, a nezapomeňte, že ti neúspěšní zpravidla závidí těm úspěšným. To je ta Země závisti Karla Kryla.

No, taky jsou lidé dobří a špatní. Petr Kellner je mimořádně inteligentní, slušný člověk, mimo jiné poměrně rozsáhle se zabývá charitou. O panu Bakalovi jsem neslyšel, že by se zabýval charitou, že by dělal něco, kde se nevydělává, kromě tedy těch novin, na těch se taky nevydělává.

No právě.

No, tím jsem chtěl naznačit slušní a neslušní. Ale pojďme k aktualitám, než se vrátíme ke koupi televize Nova, jak jste asi naznačil.

Médii hýbe taková zpráva, která se týká církve a opět sexuálního zneužívání církevními hodnostáři. Tentokrát kněz z Ostravska byl přichycen v Polsku při nějakých prazvláštních aktivitách sexuálních, ty nechme stranou, pokud jsou lidé dospělí a dělají věci dobrovolně, nechť si dělají, co chtějí. Tady šlo o kněze, který se domníval, že tomu chlapci je méně než patnáct roků, což je činnost trestná, a je z toho obrovská ostuda, dá se říci mezinárodní. Já se nechci teď zabývat tím knězem, ale ono se ukazuje, že ten člověk pravděpodobně byl v kontaktu se stovkami lidí tímto způsobem, a církev to vůbec nevěděla.

Podívejte se, já se Vám divím, že tohle téma vůbec zařazujete do naší diskuze, protože co Vám mám k tomu říct? Jedině to, že případů, kdy kněží zneužívají nezletilé chlapce, jsou tisíce v celém světě. Teď byl velký skandál ve Spojených státech, ale ne jenom tam. Musím to konstatovat, musí mně to být samozřejmě líto, ale co dalšího k tomu mohu říct.

Pokračování textu zde:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-porad-tv-barrandov-tyden-s-prezidentem-15132

Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 1.11.2019

Zdroj:

https://www.barrandov.tv/video/167961-tyden-s-prezidentem-31-10-2019

https://www.barrandov.tv/tyden-s-prezidentem/video


 

26. říj, 2019

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás u pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem, který natáčíme na Pražském hradě ve čtvrtek zhruba v poledne. Dobrý večer, nebo dobrý den i Vám, pane prezidente.

Dobrý den.

Pane prezidente, nemůžu začít jinak, než otázkami na Váš zdravotní stav a na Vaši hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici. Tak jak to dopadlo?

Dopadlo to dobře, i když samozřejmě moje bolavé nohy, které mám bolavé už několik let, jsou stále bolavé, ale to je asi tak všechno. Srdce v pořádku, ledviny v pořádku, plíce v pořádku, játra v pořádku a tak dál a tak dál.

Nicméně, pane Soukupe, chtěl bych říci, že jsem požádal profesora Zavorala, aby publikoval dokumentaci, ne kompletní dokumentace ve smyslu od narození do teďka, k čemu by to bylo, ale aby publikoval dokumentaci o mém zdravotním stavu, a to kompletní bez jakékoli výjimky. Myslím si, že každý člověk má samozřejmě právo, aby jeho dokumentace nebyla zveřejňována, ale v případě prezidenta republiky je naopak jeho povinností, aby občané znali zprávu o jeho zdravotním stavu, a to se stane právě dnes ve čtvrtek.

To je poměrně překvapivé, je to Vaše rozhodnutí, jako rozhodnutí každého člověka, jestli bude uveřejněna zpráva o jeho zdravotním stavu, nebo nebude. To je rozhodnutí Vaše, takže Vy jste se tak rozhodl a dal jste tedy pokyn panu profesoru Zavoralovi, aby to, aby tak udělal.

Uveřejní to nemocnice a podívejte se, pane Soukupe, já nechci nikoho urážet, ale je například jakýsi kněz jménem Tomáš Halík, který oznámil, že jsem těžce nemocný.

Ano, ano.

Zaprvé, to není lékař. Zadruhé, mě nikdy nevyšetřoval a zatřetí, lže. Takže odpovědí na tuto lež bude samozřejmě zveřejnění této dokumentace Ústřední vojenskou nemocnicí.

Já si tohoto rozhodnutí cením, tak jste se rozhodl. Je to poměrně překvapivý krok, ale já si ho cením, protože tady to byla taková už hrana. Vaše zdraví a údajné Vaše zdravotní problémy byly součástí tlaku na Vás a politického boje a součástí vyjádření nesouhlasu s Vaší politikou, a to už mi, nezlobte se na mě, přišlo přes čáru, přes čáru, zneužívat, pomlouvat a dovozovat z údajných informací, že jste těžce nemocen a nejste schopen vykonávat svůj úřad.

Je to hyenismus, koneckonců jsem se dozvěděl z dobře informovaných zdrojů, že prý se mezi novináři šířila fáma, že z té nemocnice už neodejdu.

Pokračování textu zde:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-porad-tv-barrandov-tyden-s-prezidentem-15104

Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 26.10.2019

Zdroj:

https://www.barrandov.tv/video/167732-tyden-s-prezidentem-24-10-2019

https://www.barrandov.tv/tyden-s-prezidentem/video


 

 

18. říj, 2019

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...

Dobrý večer, dobrý čtvrteční večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás u Týdne s prezidentem jako každý čtvrtek. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Hezký dobrý večer.

Pane prezidente, nemůžu začít jiným tématem, včera jste oznámil nebo Vaše kancelář oznámila, že nastupujete do nemocnice na tři nebo necelé čtyři dny, a nastupujete dnes odpoledne ve čtvrtek, natáčíme v jedenáct hodin dopoledne. A my jsme zavaleni dotazy, protože máme různé pořady, kde odpovídáme na otázky diváků, a samozřejmě všichni Vaši fanoušci vědí, že každý týden jsme tady spolu. Co byste vzkázal divákům ohledně Vašeho zdravotního stavu a samozřejmě důvodu, proč do té nemocnice nastupujete?

Tak zaprvé, divákům bych vzkázal, že za týden bude opět Barrandov. Zadruhé, ještě den předtím, to znamená ve středu, vystoupím na plénu Poslanecké sněmovny s tématem návrhu zákona o státním rozpočtu.

Jistě uznáte, že mám právo na pár dní času, a já jsem vyhověl přání svého ošetřujícího lékaře, mimochodem to je pro Vás exkluzivní informace, vždycky se lidi ptají, kdo je prezidentův ošetřující lékař, takže je to profesor Zavoral, ředitel Ústřední vojenské nemocnice. Ten mně říkal, pane prezidente, co kdybyste si ke mně šel na tři dny lehnout, my Vám uděláme tu dehydrataci, dáme Vám infuze a Vy budete jako mladík. Tak tomu se nedá odolat. Ale není to nic vážného a je to spíše záminka pro odpočinek, číst si, spát, přemýšlet a nebýt vyrušován běžnou prezidentskou agendou.

Já jsem tu otázku uvedl, co byste vzkázal divákům, nikoliv co řeknete mně.

Ale já jsem vzkázal divákům, že ve čtvrtek budou mít Barrandov.

No, protože o Vašem zdravotním stavu a o závěrech Vašich vyšetření před několika týdny jsme hovořili, a předpokládám, že se tam tedy od té doby nic zásadního nestalo. To co tedy považujete za rekondiční pobyt, tak jak bylo uveřejněno,…

Tak.