ROZHOVORY

5. říj, 2020

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad FTV Prima Partie Terezie Tománkové... 

Dobrý den u Partie. Hezké dopoledne a díky, že se díváte. Dnes ji pro vás vysíláme ze zámku v Lánech. V první části vám nabídneme rozhovor s prezidentem České republiky panem Milošem Zemanem, ve druhé části pak čtyři zástupci stran a hnutí okomentují výsledky voleb do krajských zastupitelstev a jedné třetiny Senátu. Obě části nedělní Partie pro vás tentokrát vysíláme na Primě i CNN Prima News. Ještě jednou dobrý den. Mým prvním hostem je prezident České republiky pan Miloš Zeman. Dobrý den, pane prezidente.

Pěkný dobrý den.

Pane prezidente v deseti ze třinácti krajů zvítězilo hnutí ANO, posílili Piráti, STAN, výrazně ztratila levice, sociální demokraté a komunisté. Přinesly pro Vás volby nějaké překvapení?

Trochu ano. Já jsem včera večer telefonicky blahopřál panu předsedovi Babišovi, protože udržet si pozici vítěze z minulých krajských voleb je samozřejmě daleko obtížnější než takovou pozici získat. A jak jste sama řekla, tak hnutí ANO získalo o jeden kraj více a poněkud si polepšilo i na počet odevzdaných hlasů, takže vítězi se má blahopřát a nemá se mu závidět. Nemá se mu závidět.

Kdo je pro Vás poražený, pane prezidente?

V podstatě všichni, kdo ztratili ve srovnání s těmi minulými volbami. K mé lítosti, protože jsem ji kdysi osm let vedl, je to především sociální demokracie. Poněkud oslabila i ODS, i když tam je otázka, jak to měříte. Když měříte čisté hlasy, tak oslabila, když měříte hlasy včetně koalice, tak neoslabila. Mírně vzrostlo SPD, což je třeba vzít na vědomí, a kromě sociální demokracie ztratila další levicová strana, což jsou komunisté. Uvážíte-li, že český národ je obecně označován za spíše levicový, pak je to překvapení, které ovšem svědčí o tom, že ty levicové strany nemají zrovna v čele ty nejschopnější lídry.

Jan Hamáček už avizoval, že v čele strany zůstává. Je to správně?

Je to velmi správně, protože za ním už jsou daleko horší lidé, než je on. Mám tím na mysli jeho místopředsedy.

A Vojtěch Filip?

Já si myslím, že u Vojtěcha Filipa je to něco podobného. Neznám v komunistické straně nějakou výraznou, charismatickou osobnost, která by ji zachránila.

Čím si vysvětlujete propad levicových stran, co dělá ČSSD špatně?

Jak už jsem řekl, těch příčin je několik, ale hlavní příčina je v lidech. Vy víte, že já zastávám názor, že úspěch nebo neúspěch jakékoli politické strany je z osmdesáti procent způsoben předsedy, nebo minimálně místopředsedy těchto stran. Vezměte si, když budeme mluvit o té sociální demokracii, že z ní odešly docela výrazné osobnosti, Foldyna, Zimola, Miroslav Antl a podobně a podobně, zatímco například SPD má v čele charismatického vůdce, a ať si o něm myslíme cokoli, dokázal, že jeho výsledky jsou lepší než v minulém volebním období.

Na druhou stranu, Jiří Zimola založil vlastní hnutí, kandidoval na jihu Čech a nezískal ani dvě procenta mandátů, dvě procenta hlasů.

Máte naprostou pravdu, protože tady potřebujete synergii, tady potřebujete jednak vlastní osobnost, jednak podporu své strany. Já jsem také založil Stranu práv občanů a sebekriticky přiznávám, že se příliš neprosadila. 

Jak se díváte na to, že někteří sociální demokraté, například hejtman Netolický v Pardubickém kraji, ani pod značkou ČSSD nekandidovali, jako by se styděli za ta čtyři písmenka?

Je to tušení volební porážky. Mimochodem v tom Pardubickém kraji jeho hnutí skončilo jako druhé, zatímco v Královéhradeckém kraji, kde ovšem sociální demokracie měla naprosto neviditelného hejtmana pana Štěpána, tak tam skončili ještě hůř.

Sociální demokraté nebudou v pěti krajích ze třinácti mít zastupitele. Ztratí hodně hejtmanů, poměrně dost senátorů, pokud už můžeme předvídat.


A také peníze.
 
Pokračování textu zde:
 
 
 
Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, Partie Terezie Tománkové, 5.10.2020
 PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
28. zář, 2020
Rozhovor prezidenta republiky pro Press klub Frekvence 1...
 
Hezký dobrý podvečer. Je neděle 27. září 2020 a z Masarykovy pracovny lánského zámku vás zdraví Luboš Procházka a spolu se mnou je tady prezident České republiky Miloš Zeman. Dobrý den.

Dobrý den.

Začnu otázkou, jak Vám je. 

A víte, že dobře. Já jsem životní optimista a když se mě ta zlomená ruka hojí, tak si říkám, že budoucnost je jasná a překrásná.

My vysíláme v předvečer Vašich narozenin, tak tedy dovolte, abych Vám hned na úvod rozhovoru o několik hodin předem popřál vše nejlepší, hlavně pevné zdraví, a přijměte jako dar od Frekvence 1 tuto podzimní dekoraci, kterou vidíte na stole před sebou.

Milý pane redaktore, tak se na to hned podíváme. Vřes mám strašně rád, houby taky. A víte, co jste zapomněl? Jeřabiny. Až mi budete za rok přát znovu, tentokrát již k 77. narozeninám, dejte do toho košíčku, který je jinak velice krásný a děkuji za něj, dejte tam i kytičku jeřabin.

Dobře, beru na vědomí. Pojďme k zásadním tématům posledních hodin a dnů. Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, České televizi to včera řekl premiér Andrej Babiš. S návrhem, aby se superhrubá mzda zrušila pouze dočasně, jste přišel před několika dny Vy. ČSSD ale podle svého předsedy Jana Hamáčka nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji znovu zavedl. Sociální demokracie by podpořila zrušení superhrubé mzdy provázané zavedením 15% daně z příjmu s tím, že by se daňová sazba po dvou letech zvýšila. Řekl Vám tohle Jan Hamáček v týdnu?

Sice neřekl, ale obávám se, že Jan Hamáček nepochopil, o čem v tom společném návrhu premiéra Babiše a mě jde. To je totiž přesně to, co navrhuje i on. Nemluvme teď vůbec o termínu superhrubá mzda, to je jenom způsob, jak vypočítat základ daně z příjmu. To, co je rozhodující, je daňový výnos. A jak jistě víte, daňový výnos je součin základu daně a daňové sazby. My navrhujeme, aby to teď kleslo na těch 15% z dnešních 19% a za dva roky, stejně tak, jak to navrhuje pan předseda Hamáček, se to zase vrátilo. Zapomeňte na termín superhrubá mzda. To je novinářské klišé, které do této úvahy vůbec nepatří.

Nicméně dopadne to podle Vás dobře? Bude nějaká shoda ve vládě?


Pokud vím, tak vláda už to navrhla. 

Pokračování textu zde:
 
 
Autor: Hrad.cz, Praha, ČR, 28.9.2020
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
12. kvě, 2020

Rozhovor prezidenta republiky pro ČTK... 

11. května 2020

Dneska začala platit další vlna uvolnění vládních opatření. Myslíte si, že ta rychlost uvolňování je odpovídající, nebo byste byl naopak pro to, aby se uvolňovalo rychleji nebo pomaleji?

Tak zaprvé, já nejsem epidemiolog a nerad se odborníkům pletu do řemesla. Pouze vyžaduji, aby politici naslouchali odborníkům, a to se v tomto případě děje. Mezi těmi jednotlivými etapami uvolňování je vždycky přestávka. A ta přestávka má umožnit, abychom posoudili, jestli se ta situace náhodou nezhoršuje, což díky Bohu zatím není. Takže ano, odpověď na Vaši otázku je, jsem spokojen s tempem uvolňování.

Údajně dneska má vláda diskutovat o tom, jestli ony roušky ještě budeme nosit venku. Jaký je Váš názor, myslíte si, že už by bylo načase to odložit, anebo bychom měli spíš ještě vyčkat?  

Víte, zaprvé, ty roušky jsou jedním z faktorů, který vedl k tomu, že jsme ve srovnání s jinými zeměmi tu epidemii přestáli relativně dobře. Ale dodal bych, že roušky jsou i určitý psychologický faktor. Že roušky nás sjednocují jeden s druhým, a to je také důležité. 

Takže byste spíše ještě ponechal?

Ne. Jestliže se vláda rozhodne roušky sundat, bude mít moji plnou podporu. Já jsem při různých veřejných příležitostech, jako je například tato, oddaně roušky nosil, ale musím se přiznat, že si je potom taky rád sundám. 

Když se ptám na vládní opatření. Je něco, co postrádáte, co si myslíte, že by vláda měla přijmout, ať už ohledně omezení, nebo naopak třeba i v ekonomické situaci? 

Tak víte, že jsem měl pochybnosti, pokud jde o předčasné uvolňování cest do zahraničí, myslím tím samozřejmě turistické, nikoliv pracovní cesty, a to ze dvou důvodů. Jednak že v zahraničí se může český turista nakazit a pak tu nákazu přenese zpátky k nám. A zadruhé, že je potřeba podporovat i domácí cestovní ruch, ale to je snad jediná věc, kde jsem byl trochu opatrnější. Jinak si vážím opatření, které vláda udělala, a myslím si, že jí máme poděkovat a stejně tak poděkovat i těm občanům, kteří ta opatření respektovali. 

Pokračování textu:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-ctk-15401

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, ČTK, (11. května 2020), Praha, ČR, 12.5.2020


 

6. kvě, 2020

Rozhovor prezidenta republiky pro Český rozhlas Radiožurnál...

Dnes (5.5.2020) si připomínáme jedno z klíčových výročí historie České republiky, 5. května 1945 začalo povstání proti nacistickým okupantům. Velmi důležitou roli v něm měl Český rozhlas, nejenom legendárním hlášením přesného času - je sechs hodin, hlasatel Zdeněk Mančal tak vynechal povinný německý jazyk a pro posluchače to byl vlastně signál, že se něco děje. I o tom budeme mluvit v dnešním rozhovoru s prezidentem republiky Milošem Zeman. Dobrý den pane prezidente.

Dobrý den.

Jestli to dobře počítám, v květnu 1945 Vám bylo tři čtvrtě roku, to znamená, že Vy jste se o 2. světové válce a jejím konci také dozvídal ve škole, z literatury, z archivů. Je nějaké místo, které byste chtěl zaplnit informačně, které Vám ještě chybí? Je něco, čemu z toho období nerozumíte?

Já myslím, že jsem se o Pražském povstání dověděl poměrně dost, ale tady bych chtěl mluvit spíše o tom, jak aktéři Pražského povstání dopadli. Tak byl to především profesor Albert Pražák, předseda České národní rady, byl to Josef Smrkovský, ale byl to také voják Nechanický, který byl dokonce komunisty popraven. To souvisí s tím, o čem jsem mluvil při udělování státních vyznamenání, kdy jsem říkal, že lidé, kteří se zasloužili o republiku, většinou skončili špatně. Uváděl jsem jako příklad generála Ečera, který nás zastupoval v Norimberském tribunálu, takže platí, jak říkal klasik, revoluce požírá své vlastní děti.

V tom případě, o kterém mluvím, to bylo vlastně leckdy do slova a do písmene, protože jak jste sám říkal, řada hrdinů z roku 1945 zůstala ve vězení. Já bych ještě přidal jméno generála Karla Kutlvašra, který byl 5. května jmenován velitelem povstaleckých jednotek v Praze. 16. května 1949 byl státním soudem v Praze odsouzen za velezradu k trestu odnětí svobody na doživotí, degradován na vojína v záloze. Vy jste mu v roce 2017, pane prezidente, in memoriam, udělil Řád Bílého lva, vojenské skupiny, I. třídy za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu. Kolikrát jste si říkal, jak je to vlastně možné, z hrdiny vězněm, pak dobře v šedesátých letech amnestován, ale s důchodem 230 korun pracoval třeba jako noční vrátný v Nuselském pivovaru. Jak jste o tom přemýšlel? Jak se tohle může vlastně stát?

Stát se to může poměrně jednoduše. V zemi, kde vládnou šedivé podprůměrné neosobnosti, vyvolává každá osobnost komplex méněcennosti, pane redaktore. Je to závist, která se přelévá do nenávisti a pokud ty neosobnosti mají v ruce moc, tak dělají všechno pro to, aby tito lidé, tito hrdinové byli buď likvidováni fyzicky, nebo alespoň profesně.

Pokračování zde:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-cesky-rozhlas-radiozurnal-15391

Autor: ČRo, Miloš Zeman, Praha, ČR, 6.5.2020

Zdroj:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/dvacet-minut-radiozurnalu-rozhovor-s-prezidentem-milosem-zemanem_2005051730_ada


 

19. dub, 2020

Prezident republiky Miloš Zeman vystoupí dnes v neděli dne 19. dubna 2020 od 18.00 hodin v pořadu Prezidentský Press klub na rádiu Frekvence 1. 

Rozhovor bude vysílán živě ze zámku v Lánech.  
 
Audio zde:
 
 
Autor: Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky, Praha, ČR, 19.4.2020
 
Zdroj: