ROZHOVORY

29. čvn, 2019
Česká republika se ocitla na hraně ústavní krize. Tato slova prohlásil ve čtvrtek večer předseda ČSSD Jan Hamáček, když opět nepřesvědčil prezidenta Miloše Zemana k odvolání ministra kultury Antonína Staňka. Proč nechce nátlaku ČSSD vyhovět, se prezidenta Zemana ještě před schůzkou s Hamáčkem ptali v Bystřici nad Pernštejnem i redaktoři MF DNES.
 
Bude někdy Michal Šmarda (vyžadovaný kandidát ČSSD - pozn. redakce)ministrem kultury?
 
Mám o tom velmi silné pochybnosti.
 
Z jakého důvodu?
 
Mohu ty důvody říct od méně důležitého k důležitějším. Méně důležitý je, že pan Staněk je vysokoškolský docent, zatímco pan Šmarda má maturitu. Důležitější důvod je, že jako primátor Olomouce se pan Staněk samozřejmě zabýval kulturou, protože Olomouc je kulturní město. Zatímco pan Šmarda se s kulturou nikdy neseznámil.
 
Nu, teď přijde třetí, možná nejdůležitější důvod. Pan Hamáček pana Staňka podporoval až do doby, než pan Staněk vyhodil pana Fajta (bývalého šéfa Národní galerie Praha - pozn. red)za to, že si pan Fajt sám se sebou podepsal smlouvu na jeden milion korun. To je taková běžná praxe, kdo by o tom pochyboval? V tomto okamžiku pan Hamáček změnil názor a snažil se pana Staňka zbavit. No, já si je pozvu někdy v létě do Lán, pokusím se je smířit. Jestli se mi to podaří, nebo nepodaří, to je otázka.
 
Michal Šmarda v rozhovoru pro Právo řekl, že vlastně ministrem moc být nechce, že byl „ochoten to přijmout, pokud se na tom ústavní činitelé domluví“, ale jelikož to už trvá měsíc a půl, tak ho to moc nebaví. Sdělil něco podobného i vám při vaší úterní schůzce?
 
Víceméně ano. Pan Šmarda ať si vybere. Buď chce být ministrem, nebo pomoci ČSSD jako volební manažer. Kladl jsem důraz na to, aby byl tím volebním manažerem, jak byl původně určen, protože pro sociální demokracii jsou krajské volby klíčové, ale zatím to nevypadá příliš dobře. Takže když pan Šmarda splní svoji historickou roli a trošku tu sociální demokracii pozvedne při přípravě na krajské volby, bude to daleko víc, než kdyby dělal ministra kultury.
 
Mimochodem, teď mi říkal Jirka Ovčáček, že vyšel průzkum agentury SANEP, podle kterého je nejpopulárnější ministr za ČSSD – hádejte kdo? Antonín Staněk. Druhý za ČSSD je Mirek Toman. No, přesně ti, kteří lezou krkem těm… Jak se jmenuje ten pitomeček? No, ono je tam těch pitomců víc. Myslím toho z Prahy… Dolínek (poslanec ČSSD Petr Dolínek – pozn. red.)
 
Nepřipadá vám, že z Jana Hamáčka děláte trochu onuci? On je předseda ČSSD, vybral si kandidáta na ministra, premiér Babiš to odsouhlasil, dle ústavy by tedy měl být Šmarda jmenován. Ale Vy říkáte Hamáčkovi, ať si z něj udělá volebního manažera. To si s ním trochu leštíte boty, že?
 
A kdo je tady prezident, pane redaktore? Prezident je ten, kdo jmenuje a odvolává ministry. Ústava nestanoví žádnou lhůtu, kdy má prezident reagovat na návrh výměny dvou ministrů. A jak říkal Václav Havel: Prezident není automat na podpisy.
 
Nevznikla celá situace jen kvůli vaší údajné dohodě s Antonínem Staňkem, o které MF DNES psala už v lednu? Že když vám Staněk přinese hlavu Jiřího Fajta, pomůžete ho udržet ve vládě... Není to její naplňování?
 
Žádná taková dohoda neexistovala. Tečka.
 
Že ministrem nikdy nebude, jste měl říct Šmardovi už v úterý. Hamáček následně nechal sepsat ministry za ČSSD rezignační dopisy a šel s nimi za Babišem s tím, že na vás premiér buď podá kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, nebo z vlády odejdou. Chvíli bylo ve hře i to, že by sociální demokraté hlasovali pro nedůvěru vládě. Co jste tomu říkal?
 
Nu, už jednou jsem vyjádřil názor, že kdyby sociální demokracie opustila vládu, tak by to znamenalo personální rekonstrukci vlády. Nic více, nic méně. Z důvodů, které vy oba znáte, se dá očekávat, že by podpora vládě v tomto případě byla ze strany SPD. A je-li tomu tak, pak by sociální demokracie spáchala kolektivní sebevraždu. Protože by se už nikdy do vlády nedostala.
 
V koaliční smlouvě mezi ANO a ČSSD přece pro takový případ stojí, že podají-li všichni sociálnědemokratičtí ministři demisi, tak ji do týdne podává i ministerský předseda Babiš a tím jeho vláda končí.
 
Ano. Aniž bych byl příliš vtíravý, tak bych vás rád upozornil na slovo všichni.
 
Rezignační dopis prý podepsal i ministr zemědělství Miroslav Toman, který bývá pokládán za vašeho muže. Znamená to tedy, že by z kabinetu neodešel opět Antonín Staněk?
 
Tak celou dobu mluvíme o panu Staňkovi. No, tak co má být, že?
 
Při hlasování o nedůvěře vládě nakonec Hamáček couvl, byť byli poslanci ČSSD bojovně naladěni. Celé to působilo až směšně. Hlavním výstupem z hlasování pak nebylo, že svými kauzami zatížený premiér Babiš ustál hlasování o nedůvěře, ale že ČSSD opět nevěděla, co chce. Jak jste to vnímal vy?
 
Když je někdo ve vládě, nemůže hlasovat sám proti sobě. To je politická abeceda. No a pokud jde o to, zda sociální demokraté chtějí odejít z vlády… Já sám jsem doporučoval jejich koalici s hnutím ANO. Myslím si, že by je mohla zachránit. Ale pokud se budou chovat tak bláznivě, jako se až dosud chovají, tak je nezachrání už vůbec nic. Směšné to je, hysterické také. Ale víte, já to beru s určitou dávkou soucitu. Proč? Protože sociální demokracie je frustrována debaklem v evropských volbách a ještě se z tohoto debaklu nevzpamatovala. Chová se hystericky, teď vyhrožuje odchodem z vlády kvůli jednomu ministrovi.
 
Ale nezapomeňte, že ještě nedávno vyhrožovala odchodem z vlády kvůli nějakému panu Semínovi, jehož jméno je mi naprosto neznámé a jehož funkce měla být člen Rady ČTK, což je naprosto bezvýznamná instituce. Respektive ČTK není bezvýznamná instituce, ale ta rada ano. Takže je to hysterie. Protože normální strana tímto nevyhrožuje. Proč by to dělala? Velmi bych přál sociální demokracii, aby své vibrující nervy uklidnili, aby neviděli nepřátele ve svém okolí, ale ve svých neschopných funkcionářích. A těch má víc než dost
 
Pokládáte Hamáčka za neschopného funkcionáře?
 
Ne. Ale patří mezi ně mnoho jiných. Dolínci a další.
 
Každopádně teď sociální demokraté šermují různými ultimáty vůči vám i Andreji Babišovi. Od vás chtějí znát, kdy se stane Šmarda ministrem, od premiéra požadují ujištění o podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu na vás v případě, že byste to odmítl. Ostatně kvůli tomu za vámi jel ve čtvrtek narychlo Jan Hamáček. Co tomu říkáte?
 
Pana Hamáčka pozvu – ale to už jsem udělal telefonicky, a dokonce jsme se na tom dohodli před tím, než za mnou jel na Vysočinu – na 12. července do Lán spolu s panem Staňkem, abych se je pokusil usmířit. To je poslední, co jsem ochoten pro sociální demokracii udělat.
 
Místopředseda ČSSD Ondřej Veselý rovnou řekl, že v takovém případě budou od Babiše požadovat podání kompetenční žaloby na vás, také Hamáček o tom mluví jako o možnosti, kterou chce s premiérem probírat. Andrej Babiš zatím takovou možnost odmítá. Nicméně co by pro vás znamenalo, kdyby to nakonec udělal?
 
No, tak rozhodně by to výrazně zhoršilo naše až dosud korektní vztahy.
 
Sám jste zmínil, že by měl Babiš po případném odchodu ČSSD z koalice možnost opřít se kromě komunistů také o SPD Tomia Okamury. Nicméně už když to Babiš zkusil v minulosti, vzedmula se proti tomu vlna odporu z jeho vlastního hnutí včetně asi 24 poslanců. Nyní jsme navíc v situaci, kdy se proti němu demonstruje, šéf ANO je z toho neklidný. A lze si klidně představit, že kdyby uzavřel pakt s komunisty a SPD, mohlo by proti němu protestovat v předvečer 30. výročí 17. listopadu na Letné na milion lidí…
 
Ale no tak. Milion lidí?
 
Politici: Je řada jiných řešení
 
Jednoznačné ano říkají prezidentské myšlence na předčasné volby politici ODS. Část dalších je považuje jen za opravdu krajní řešení a zbylí si myslí, že k nim vůbec není důvod. „Hnutí SPD navrhuje funkční alternativu – vládu odborníků sestavenou vítězem voleb, která by prosazovala dohodnuté programové priority SPD,“ uvedl třeba předseda hnutí Tomio Okamura.
 
Nové volby? Žádný problém
 
MF DNES po slovech prezidenta o předčasných volbách zjišťovala mezi politiky napříč Sněmovnou, jaký na ně mají názor a zda by vůbec byli pro rozpuštění dolní komory. Šéf ODS Petr Fiala prohlásil, že jeho strana se toho vůbec nebojí. „Předčasné volby jsou standardním ústavním řešením stávající politické situace. Pokud hnutí ANO předloží návrh na rozpuštění Sněmovny, tak jej podpoříme,“ doplnil to rázně šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
 
Pro předčasné volby by bylo i hnutí STAN. „Pokud slabost premiéra a ohýbání ústavy ze strany prezidenta budou ohrožovat ústavnost, tak bychom byli pro rozpuštění Sněmovny,“ uvedl šéf jejich poslanců Jan Farský. Předseda STAN Vít Rakušan k tomu však skepticky poznamenal: „Rozpuštění Sněmovny je možná lepší než vleklá krize. Ale prezident by spíš dal přednost rekonstrukci vlády a nahrazení sociální demokracie SPD.“
 
Zástupci dalších stran své vyjádření mírnili. „Prezident má i jiné možnosti – třeba netrvat sveřepě na Andreji Babišovi, trestně stíhaném politikovi enormního střetu zájmů, coby premiérovi. Předčasné volby by měly být až tou poslední variantou,“ řekla třeba místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. A téměř s povzdechem k tomu dodala: „Ale u prezidenta, který se za pomoci právě Babiše chová, jako kdybychom měli prezidentský systém, nelze odhadnout, jak se zachová.“
 
Podle šéfa lidovců Marka Výborného by se všichni včetně prezidenta měli pohybovat v rámci ústavy. „Proto nelze předčasné volby vyloučit, ale určitě to není dnes na pořadu dne,“ uvedl Výborný.
 
Krajní řešení pro komunisty
 
Také KSČM vidí předčasné volby jako krajní řešení. „Jsme ochotni o tom jednat, pokud ostatní předcházející řešení nepovedou k výsledku,“ sdělil předseda Vojtěch Filip.
 
Vládní ČSSD výroky hlavy státu vnímá spíš jako součást prezidentské taktiky než jako věc, která by byla na stole. „Úkolem politiků je jednat, ne chtít od voličů, aby rozdali nové karty, když se nedaří najít řešení,“ vysvětlil šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Současná krize má přitom podle něj řešení jednoduché. „Stačí, když premiér bude trvat na tom, aby prezident jednal podle ústavy a ústavních zvyklostí,“ doplnil to Chvojka. Bez odpovědi nechali dotazy zástupci ANO a Pirátů.
 
Autor: MF Dnes, Praha, ČR, 29.6.2019
 
28. čvn, 2019

ROZHOVOR S PREZIDENTEM pro Parlamentní listy.cz 

Sociální demokracie je hysterická a dokud se nezačne chovat rozumně, nejsem ochoten diskutovat. ParlamentnímListům.cz to řekl prezident Miloš Zeman před začátkem své dovolené na Vysočině. Miroslava Pocheho, který usiloval o křeslo ministra zahraničí, prezident doslova označil za pitomce. Zeman vyslovil i originální přání směrem k TOP 09...

Pane prezidente, byl jste teď tři dny na návštěvě Kraje Vysočina, absolvoval jste několik setkání s lidmi na náměstí. Jakou atmosféru jste mezi lidmi cítil ve světle nedělní velké demonstrace na Letné? Prožívali to lidé, nebo naopak míní, že je to jen pražská záležitost?

Končil jsem v Bystřici nad Pernštejnem svou třídenní anabázi Vysočinou, a když jsem se ptal starosty, který je tady páté funkční období, tak mně říkal, že tady žádná demonstrace nebyla. To znamená, že někde byly desítky, někde stovky lidí a Bystřice se vyznačovala tím, že tady nebyla demonstrace žádná. To je odpověď na vaši otázku. Je to téměř výlučně pražská záležitost. 

Spolek Milion chvilek, který protesty organizuje, od počátku odmítá jakékoli spojení s politikou. Teď se však ukázalo, což zveřejnil váš mluvčí, že členka úzkého vedení spolku dříve pracovala pro TOP 09, pro STAN a také působila v nadaci OSF. Co na to říkáte?

Doplnil bych i to, že když se vede diskuse o zákonu o státním zastupitelství, tak tito lidé doporučovali, aby byl přijat zákon vypracovaný TOP 09. Já jsem přesvědčen, že tito lidé jsou spjati s TOP 09. Nu a přeji TOP 09 v nejbližších parlamentních volbách 4,9 procenta.

Hlasování o nedůvěře. V průběhu dne byla několikrát velkou neznámou ČSSD. Mnozí prý tlačili předsedu Hamáčka k tomu, aby strana vládu potopila během hlasování nebo aby jejich ministři rezignovali. Jak v tomto směru sociální demokracie zapůsobila na veřejnost?

Myslím si, že sociální demokracie je stále ještě v šoku z evropských voleb a chová se hystericky. Měla by se této hysterie zbavit a chovat se racionálně. Potom jsem ochoten diskutovat. Nejsem ochoten diskutovat s těmi, kdo vyhrožují nějakými žalobami.

Zaregistroval jsem zákulisní informace, že za tlaky na pád vlády může stát Miroslav Poche…

Ano, vůbec bych to nevylučoval.

Mimochodem, Poche nedávno v médiích vystoupil s tím, že když jste ho loni přijímal, přinesl vám luxusní italské víno a vy jste ho naléval nějakým levným patokem. Jaké to setkání tehdy bylo?

Je to pitomec, protože v Lánech máme pouze a jedině kvalitní vína.

Kromě toho Poche také mluvil o tom, že mu bylo jasné, že ministrem zahraničí nebude, začal hrát hru o jmenování Petříčka a přelstil vás…

Aha. No tak já si především myslím, že pokud se ministři sociální demokracie opravdu rozhodnou podat demisi, tak i kauza pana Petříčka tím bude vyřešena.

Pokud by nakonec ČSSD z nějakých důvodů vládu opustila, jste stále proti předčasným volbám?

Samozřejmě, že ano. Předpokládám, že hnutí Svoboda a přímá demokracie je ochotno vládu podpořit, dokonce se nedomáhá na rozdíl od sociální demokracie žádných ministerských křesel. Sociální demokraté by spáchali politickou sebevraždu, kdyby z vlády odešli, protože by se do vlády už nikdy zpátky nedostali.

Sledoval jste aspoň částečně jednání Poslanecké sněmovny o nedůvěře vládě, které trvalo 17 hodin? Nebylo takové protahování zbytečné? 

Nesledoval jsem to, ale jsem starý kozák, v politice jsem 30 let a mohu konstatovat, že takových jednání už bylo několik. Většina z nich byla naprosto zbytečná, a kdyby se poslanci místo toho zabývali projednáváním rozumných zákonů, prospěli by republice. Takto prospěli jenom svému exhibicionismu. Platí ta krásná věta, byť z počátku 90. let: mámo, dívej se, zítra budu v televizi.

David Rath byl pravomocně odsouzen na 7 let do vězení a musí zaplatit 10 milionů korun. Jaký je Váš komentář?

Nevidím důvod, proč bych se vyjadřoval k výši rozsudku. Můj názor je, že základní vada českého soudnictví, včetně Ústavního soudu, je pomalost. Jestli to chcete přičítat lenosti nebo nepracovitosti soudců, to už je druhá věc. Kritizuji, že kauza Rath trvala sedm let, protože to je ostuda české justice. Nekritizuji a nevyjadřuji se k rozsudku, který byl vynesen.

Závěrem. Jsou před námi letní prázdniny, čas dovolených. Co byste do tohoto období občanům popřál?

Tady bychom se měli spojit s panem hejtmanem (rozhovoru byl přítomen hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek z ČSSD, pozn. red.) a měli bychom občanům popřát oba. Takže, já začnu. Přál bych jim něco velmi tradičního. Přál bych jim zdraví, radost ze života, radost z práce a umění odpočívat. 

Jiří Běhounek: Připojuji se k přání pana prezidenta a dětem přeji krásné prázdniny a hlavně, ať se neupečeme, protože teploty jsou někdy extrémní.

Autor: www.parlamentnilisty.cz, Praha, ČR, 28.6.2019

Zdroj:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Zeman-Miroslav-Poche-je-pitomec-Milion-chvilek-TOP-09-A-te-preji-4-9-procenta-SPD-muze-podporit-vladu-587151


 

 

28. čvn, 2019

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...

Prezident Miloš Zeman:
 
„Pokud vím, tak všichni tito šlechticové německého původu kolaborovali s nacisty.“ Ke kauze vracení majetku šlechtickému rodu Walderode.
 
„Naši sluníčkáři začali předstírat, že nic takového neexistuje a poté začali obviňovat ostatní. Nyní si můžeme potvrdit, že muslimští migranti nejsou přínosem, ale naopak.“ Zeman celou kauzu spojenou s kritikou těch, kdo o případu informovali, označil za pokrytectví nejhlubšího zrna. O znásilněné češce ilegálním muslimským migrantem.
 
„Víte, kolik by se udělalo práce, kdyby se parlament odhodlal i ostatní zákony projednávat do 4 do rána?“ o hlasování ve sněmovně o nedůvěře vládě.
 
„Prezident Havel říkal, že prezident není automat na podpisy. Nezapomeňte, že se za Staňka postavili Eva Kantůrková, kardinál Duka a ze sociální demokracie Zimola či Foldyna.“ o výměně ministra Kultury ČR.
 
„Z lidského hlediska musíme pochopit tu frustraci z prohraných Evropských voleb, buďme lidští.“ o ČSSD.
 
„Uražený neúspěšný kandidát na prezidenta a neúspěšný kandidát na ministra zahraničí“, chodí na protivládní demonstrace. O Pochem a Dienstbierovi.
 
Elektromobily budou jezdit na elektřinu, kterou z 47% vyrobí uhelné elektrárny.Z ekonomického hlediska se třeba Dukovany zaplatili více než 2x.“ O ekoterorismu.
 
Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 28.6.2019

Zdroj:
22. čvn, 2019

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás u pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem, který tentokrát předtáčíme ve středu, protože ve čtvrtek je na státní návštěvě České republiky slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Dobrý večer i Vám, pane prezidente. 

Dobrý večer. 

No, natáčíme to ve středu odpoledne, ale dobrý večer.

No právě.

Dobrý večer. Pane prezidente, o návštěvě slovenské prezidentky Zuzany Čaputové jsme už hovořili, je ještě něco, co byste chtěl dodat?
 

Ne, ale zeptejte se mě, až ta návštěva proběhne. 

No, ono je to trošku složité, protože ve čtvrtek večer, kdy vysíláme náš pořad, bude po návštěvě. Tak se tedy zeptám příští týden. 

No dobře, ale ještě jedna věc u prezidentů se stala. Ve středu má narozeniny, sedmdesáté osmé narozeniny, Václav Klaus. Co mu popřejete?
 

Především zdraví, protože v tomto věku nás obou už je zdraví to nejdůležitější. 

Kdybyste měl vybrat z té dlouhé politické kariéry Václava Klause, ať už to bylo ve funkci předsedy vlády, ministra financí, předsedy Poslanecké sněmovny nebo prezidenta České republiky, to je jedno, jednu dobrou a jednu špatnou věc, jaká by to byla? 


Víte, že jsem nesouhlasil s jeho amnestií, pokud jde o funkci prezidenta, ale jinak si myslím, že tu funkci těch deset let vykonával dobře. To zaprvé. 

Jsem rád, že také byly doby, kdy jsme se dokázali dohodnout. V takzvané opoziční smlouvě, kterou jsme oba dva podepsali, jsme zakotvili právo vítězných politických stran na to, aby uzavřely dohodu a spolupráci. 

Ta opoziční smlouva, když jste to nakousl, byla vysmívaná, ale s pohledu dneška, z mého pohledu to bylo dobré řešení, protože vláda se soustředila na problémy lidí, na problémy těch, pro které má vládnout, kteří ji zvolili, tedy Parlament zvolili a nikoliv na neustálé půtky a problémy, které si sama vytvoří, a pak je řeší. Nemáte ten pocit? 

Vy jste řekl, že ta smlouva byla vysmívaná, ale já bych se zeptal, kým byla vysmívaná? 

Mainstreamovými médii. 

To taky a politickými trpaslíky, kteří neuspěli ve volbách. 

Ano. 

A záviděli, žárlili, možná i nenáviděli. 

Pokračování textu zde:
 
14. čvn, 2019

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov. Vítám vás u premiérového dílu pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem, tentokrát z Pražského hradu. Dobrý večer i Vám, pane prezidente. 

Dobrý večer, v čem je ten díl premiérový? 

Protože minule jsme vzhledem k Vaší zahraniční cestě vysílali střihový pořad, takže to bylo opakování, a dnes je tedy po minulém týdnu premiérový. Takto jsem to myslel.

Ach tak, já myslel, že je to nějaký zaokrouhlený výsledek. 

Ne, ne, ne. 

Dobře. 

Pane prezidente, jako vždycky na začátek naší debaty bych se chtěl věnovat pár aktualitám, které přinesl politický vývoj v České republice. A tou jednou z těch jaksi nejviditelnějších a uvidíme, jestli nejvýznamnějších, to teprve přinese budoucnost, je založení politického hnutí Trikolóra Václavem Klausem mladším. Zaregistroval jste to? A co tomu říkáte? 

Zaregistroval, protože v Monitoru k tomu bylo tolik užvaněných komentářů, že se to nedalo přehlédnout. Nicméně pokud rodina Klausů bude pokračovat ve své tradici, což bych jí doporučoval, tak to nebude hnutí, ale strana. 

No, to je taková věc, vždycky ty nové projekty, ať už je to třeba hnutí ANO a další a další, tak jsou to hnutí podle zákona o politických stranách a hnutích, jsou zaregistrovány jako hnutí a nikoliv jako strana. Ono v tom obsahu, stanovách nic moc rozdílného být nemůže, ale tak nějak to líp zní asi. Znamená to, že to je nedůvěra k těm stranám? 

Pane Soukupe, pojem hnutí vznikl na počátku, Občanské hnutí viz příklad, na počátku devadesátých let. Já ho pokládám za zastaralý, přežilý a myslím si, že každý, kdo má politickou odvahu, by se měl přihlásit k tomu, že zakládá novou politickou stranu. 

Takhle jsem to myslel, protože ono to vypadá, že jako ty nové projekty se více…, říkají, my nejsme strana, my jsme jako hnutí vycházející zespoda a tak dále a tak dále. Takhle to je.
 

Tak strana snad taky vychází zespoda, alespoň dobrá strana. 

Podle těch zakladatelů to možná hůř zní. No a já jsem se díval na to, co chtějí dělat, ta Trikolóra. Bezpečnou dopravu, jednoduchost v zákonech, nižší daně, menší byrokracii, zrušení inkluze, mrhání sociálními dávkami, zakázat a tak dále. No, jsou to takové věci, programové priority, které má skoro úplně každá strana. V čem se budou odlišovat?

Osobností svého šéfa, protože já si myslím, a už jsem Vám to říkal několikrát, že rozhodující pro úspěch i neúspěch jakékoli politické strany, nikoli hnutí, je to, kdo ji vede. 

No tak Václav Klaus mladší je nepochybně charismatická osobnost, je tam několik dalších zkušených politiků v tom přípravném výboru nebo v těch zakládajících členech, tak uvidíme. Já si dovolím trochu rýpnout, on si dal Václav Klaus na Facebook fotografii s Jiřinou Bohdalovou a říkal, že bez této dámy se volby vyhrát nedají. Nežárlil jste? 

Ale no tak. Já myslím, že, když mu Jiřina Bohdalová o své vůli pomůže, bude to jenom dobře. 

Vrátíme se asi k predikcím nebo za chvilku budeme hovořit o predikcích politického vývoje a ta jednoduchá otázka, vezme hlasy ODS, domníváte se? Anebo je to nevýznamné hnutí, kterých už bylo? Tak to řekl Petr Fiala, šéf ODS, takže on to tak od sebe odhodil, že to jsou nevýznamné věci. 


A tak Václav Klaus mladší získal po Andreji Babišovi druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů, to je fakt, který nelze odestát. Právě proto si myslím, že ta Trikolóra vezme hlasy ODS, ale netroufám si predikovat v jaké míře. 

Dobře s tím jaksi poměrně turbulentním vývojem na politické scéně souvisí ty demonstrace, které se plánují. Teď se různě organizují a plánuje se tedy velká demonstrace na Letné. Ti organizátoři těch Milion chvilek pro demokracii říkají, že tam možná bude až čtvrt milionu lidí. Máme to ignorovat z pohledu ústavních činitelů? Mají to ústavní činitelé ignorovat a hodnotit pouze jako právo lidí se sejít, anebo už je to politická síla? 

Ano, já přesně toto doporučuji. Já jsem byl na demonstraci na Letné v listopadu 89, kdy tam bylo sedm set padesát tisíc lidí, a tehdy mělo smysl demonstrovat, protože se hroutila totalitní diktatura. Na druhé straně pořád nechápu, o co jde těmto demonstrantům. Pokud protestují proti výsledkům svobodných voleb, tak je to, pane Soukupe, demonstrace poražených, demonstrace těch, kdo tyto volby prohráli. Tak ať se laskavě seberou, zmátoří se, jdou k příštím volbám a snaží se, aby pro ně dopadly lépe. 

Pokračování textu zde: