ROZHOVORY

20. dub, 2018
Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov
 
Prezident ČR Miloš Zeman:
 
„Velké části populace je to úplně jedno“ o tom, že sestavování vlády trvá už půl roku.
 
„Mám k ústavním právníkům velkou nechuť, velká část z nich jsou žvanilové.“ o tom, že by prezidentovi měl být odebrán prezidentovi druhý pokus jmenování premiéra ČR.
 
„Chraň bůh, abych tady doporučoval senátní strategii. Pane Soukupe, pokud tyto kandidáti mají co říct, tak už to řekli v prezidentské volbě.“ o tom, že část kandidátů, kteří kandidovali na post prezidenta, teď kandiduje do senátu.
 
„Éru Castrů hodnotím krajně negativně.“ o konci vlády rodu Castrů na Kubě...
 
„Vláda už byla na spadnutí, kdyby ČSSD nepřerušila jednání.“ o sestavování vlády.
 
„To by musely volby dopadnout jinak. Když 30 : 11, tak je to nesporný nesmysl.“ o možnosti, že by vládu sestavoval Petr Fiala a ODS. 
 
 To je omyl od „tupých novinářů.“ o možnosti tolerovat vládu stranami SPD & KSČM, s tím, že by vláda byla v rukou extremistů.
 
 „Samozřejmě že ne.“ o tom zda útok na Sýrii armádou USA, Francie, Velké Británie byl legální.
 
Autor: prezident ČR Miloš Zeman, TGM, Praha, ČR, 20.4.2018
 
Zdroj:
 
 
 
16. dub, 2018

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana pro Pressklub na Frekvenci 1. 

Prezident ČR Miloš Zeman:
 
„První pokus Andreje Babiše zněl: uděláme koalici 103 – to znamená ANO a ODS. No a kdyby s tím za mnou přišel, tak já pokrčím rameny a byla by koalice 103. Druhý pokus byl ANO v koalici s ČSSD a podporou komunistů. A když i toto jednání zatím ztroskotalo, tak už tu zůstalo jediné řešení, menšinová vláda hnutí ANO tolerovaná SPD a KSČM. Ale i proti tomuto jednání se postavila část, zdůrazňuji část, poslanců hnutí ANO.“ 
 

„Nejdříve to méně důležité, to jest stanovisko Andreje Babiše, a pak to důležitější, tedy stanovisko moje. Kdybyste se díval na tiskovou konferenci Andreje Babiše po odchodu z Lán, tak pan premiér poněkud modifikoval své včerejší stanovisko. On řekl nejprve, že se chtěl solidarizovat se spojenci. Já jsem mu na to řekl, že je hezké být solidární, ale že čeští politici jsou politici České republiky, a nikoli jiné země. A teď k tomu důležitějšímu, což je můj názor. Zastávám názor, že jakýkoli útok může být proveden jen s mandátem OSN. Jediná výjimka, kterou uznávám, je, když se bojuje proti islámským teroristům, což není případ Sýrie.“ 

„Západ neuvěřitelně rozvrtal Střední východ. Začněme vstupem do Iráku s tvrzením, že tam jsou zbraně hromadného ničení. Žádné se nenašly.“

„Místo toho, abychom se z tohoto nesmyslu poučili, tak jsme udělali druhý nesmysl a ten se jmenoval Libye... A díky tomuto skvělému zásahu nejenže dnes není v Libyi regulérní vláda, ale ještě přes Libyi směřují tisíce a tisíce ilegálních migrantů do Evropy. Inteligent udělá jednu chybu a pak ji neopakuje. Člověk, který se vyznačuje průměrnou inteligencí, spíše debilitou, udělá tu chybu dvakrát, nu a člověk, který ji opakuje potřetí, tak to už nebudu komentovat.“

 „Andrej Babiš říkal, že se chtěl solidarizovat se svými dvěma ministry, kteří málem pořádali tiskové konference o tom, jak milují útoky na Sýrii. Tak já bych těmto ministrům prostřednictvím vašeho rádia vzkázal: jste stále ještě ministry České republiky, a nikoli Spojených států amerických.“

„Já bych doporučoval všem čtenářům papírových médií, aby je odhlásili a aby se ponořili do internetových médií.“ 

„Oni o ně sami požádali, já se nikam necpu.“ o tom, že začne opět s návštěvou krajů ČR.

13. dub, 2018

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov

Prezident ČR Miloš Zeman:
 
„Co znamená nesourodá. Různorodost vedení má výhodu, že je vždy zpětná vazba, evidentně to bude živější, a to je dobře.“ o novém vedení ČSSD
 
„Podivuhodné bylo to, že na druhou část sjezdu nepřijelo téměř sto delegátů. Za mě se lidé rvali o to, aby mohli být delegáty sjezdu. Teď je tu viditelný nezájem. Je zde vidět podivné rozpoložení ČSSD a že sjezd byl neusnášeníschopný.“ o sjezdu ČSSD
 
„Každý politik má svaté právo na odchod a já to respektuji. To, že o vydání Nikulina neinformoval mě ani Babiše, bylo nekolegiální. Nemáme se vzájemně překvapovat, ale informovat se.“ o Pelikánovi za ANO.
 
 „Extremismus je používán jako nálepka v předvolebním boji. Udivuje mě to, když volby skončily, hnutí SPD získalo svůj díl voličů. Jsou snad tito voliči nebezpeční extremisté?“ „Mít krajní názory ještě není nic špatného.“ o SPD.
 
„Babiš na tiskové konferenci řekl, o čem jsme hovořili. Přece teď nebudu popírat něco, co jsem řekl. Doporučení, které jsem mu dal, bylo jednoduché, protože možností moc není. Řekl mi, že můj postoj je zásadní, a já to s potěšením přijal.“ o doporučení jednat o vládě s SPD a KSČM.
 
„Uvědomte si, že 85 procent trestních stíhaní proti komunálním politikům skončilo u soudu osvobozením. Jinými slovy, uvědomte si, že trestně stíhaný ještě není vinen. Počkejte, až Čapí hnízdo dojde tam, kam má dojít, a bude vynesen rozsudek.“ vzkaz pro demonstranty proti Babišovi.
 
Autor: prezident ČR Miloš Zeman, TGM, Praha, ČR, 13.4.2018
 
Zdroj:
 
 
 
8. dub, 2018

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana pro Parlamentnilisty.cz

Reakce premiéra a ministra zahraničí v podobě vyhození tří ruských diplomatů z Prahy byla podle prezidenta unáhlená. „Opět jsme byli papežštější než papež,“ řekl Miloš Zeman v interview pro ParlamentníListy.cz. Vyjádřil se také k vydání údajného hackera Nikulina do USA, k slovenskému „majdanu“ a k českým demonstracím. V nadsázce Zeman uvedl, že se na zbytky protestujících přijde podívat.

Pane prezidente, začněme Slovenskem, kde jste byl na oficální návštěvě. Během setkání s Andrejem Kiskou jste hovořili také o jejich domácí politické situaci, která je po vraždě novináře a jeho partnerky velmi vyostřená. Jak se na to celé díváte?
 

Předeslal bych, že nevidím absolutně žádný důvod, proč bych se měl vměšovat do slovenských vnitřních záležitostí. Stejně tak, jako se prezident Kiska nevměšuje do vnitřních záležitostí České republiky. Čili lze říci, že oba prezidenti naprosto věcně informovali svoji protistranu o svém pohledu na vývoj slovenské a české politické scény a tato informace byla vzata na vědomí.

Spouštěcím momentem ke změnám ve vládě, volání po přečasných volbách a realizované výměně premiéra byly masivní demonstrace. Je to správné? Fico vyhrál volby a teď ho de facto pohřbilo pár desítek tisíc demonstrantů…

Ale on si může sám za to, že ho pohřbilo několik desítek tisíc demonstrantů. Byl jsem ve velmi podobné situaci například v roce 1999, kdy na Václavském náměstí bylo nejméně 50 tisíc demonstranů a já jsem tuto demonstraci ignoroval. To bylo všechno. Nu a za rok, když se demonstranti chtěli opět sejít, přišlo jich tam dvě stě. Ne dvě stě tisíc. Dvě stě. Tím to skončilo.

Sám jste nedávno v rozhovoru pro MFD citoval výrok Edvarda Beneše „nepřipustím, aby o osudu republiky rozhodovala ulice“. V případě Slovenska nyní o osudu republiky rozhodla ulice. Nicméně vy jste měl v roce 1999 trochu jinou situaci, stabilní vládu pojištěnou opoziční smlouvou, zatímco na Slovensku koaliční partneři Smeru hrozili odvoláváním ministrů.

Za prvé, „Děkujeme, odejděte“ byla demonstrace jak proti mně, tak proti Václavu Klausovi. A za druhé, někdy se říká, že stupňování slova nepřítel je: nepřítel, úhlavní nepřítel a koaliční partner. Na slovenském příkladě se to znovu ukázalo.

Mimochodem Robert Fico ještě v době, kdy premiérem byl, mluvil o tom, že na slovenském scénáři vidí rukopis George Sorose, který po světě financuje revoluce a mění vlády. Je to v případě Slovenska možné?

Je to možné. Upřímně řečeno, jsem přesvědčen o tom, že na Albertově svého času proběhl pokus o barevnou revoluci, respektive o pražský majdan, na který jsem reagoval tím, že rok poté proběhl Albertov ve zcela obrácené režii. Přitom si vůbec nejsem jist, jestli to organizoval George Soros, Anna Šabatová nebo kdokoli jiný.

Objevily se spekulace, že Sorosův rukopis nesly také demostrance v naší zemi, které byly proti Vám, proti Babišovi atd. Co na to říkáte?

Poslední demonstrace na Václaváku, která bojovala za Českou televizi, měla čtyři tisíce účastníků, takže to postupně klesá. Příští demonstrace bude mít čtyři sta účastníků a já se na ně přijdu podívat (směje se).

Případ otravy dvojitého agenta Skripala a jeho dcery se vyvíjí poněkud překvapivě. Oba se uzdravují, Skripalovu dceru brzy pustí z nemocnice. Do toho Němci žádali důkazy. Není to celé divné?

Nezapomeňte, že se tvrdí, že Británie začala z oficiálních webů stahovat insinuace na téma, že to udělali Rusové.

Nebyla ve světle toho reakce české vlády nebo premiéra a ministra zahraničí ve smyslu vypovězení ruských diplomatů unáhlená?

Samozřejmě, že ano. Opět jsme byli papežštější než papež.

Podívejme se ještě na kauzu Nikulin a jeho vydání do Spojených států. Údajně se pokusil o útěk, což působí zvláštně při vědomí, jak střežený musel být. Jak na tu zprávu nahlížíte?

Představte si, že přijedete do Středoafrické republiky, kde jste v životě nebyl. Zleva džungle, zprava džungle a před vámi krokodýli atd. A pokusíte se o útěk. Máte tři možnosti. Vyrazit do džungle, do džungle nebo ke krokodýlům. Který blázen by tohle proboha udělal?

Senátní výbor pro zahraniční věci a bezpečnost se ozval a zkritizoval vás, že jste jednal nepřiměřeně a začalo se mluvit o možnosti žaloby za velezradu. Vaše reakce?

Senátorům do toho především vůbec nic není, neboť podle zákona má prezident právo úkolovat Bezpečnostní informační službu. Pokud senátoři nejsou znalí zákona, nechť se se zákonem seznámí. To, že nejsou znalí zákona, je naprosto diskvalifikuje.

Závěrečné téma, krach jednání o vládě. Můžete připojit komentář k poměrně nečekanému zvratu?

Považuji za slušné, že své stanovisko k aktuálnímu politickému dění sdělím nejdříve panu premiérovi. Setkáme se velmi brzy, v úterý v šest hodin večer v Lánech.

Rozumím. Zcela obecně, dojde-li nakonec k nějaké dohodě o vytvoření vlády, můžete vyloučit, že se budete ohrazovat vůči některým návrhům na ministry v případě, že by nenaplňovali odborná kritéria?

Nemohu to vyloučit. Mimochodem, odjel jsem ze Slovenska s vědomím, že i Andrej Kiska se v jednom případě ohradil proti Pellegriniho návrhu na ministra vnitra a Pellegrini mu vyhověl.

Autor: Prezident ČR, Miloš Zeman, PL.cz, TGM, Praha, ČR, 8.4.2018

Zdroj:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ubyvate-Prijdu-se-na-vas-podivat-vysmal-se-Milos-Zeman-demonstrantum-z-Vaclavaku-A-trousil-perly-k-vykopnuti-Rusu-za-Skripala-k-Nikulinovi-a-k-senatorum-kteri-ho-zvou-na-vyslech-531134

https://www.hrad.cz/


 

 

 

6. dub, 2018

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov

Prezident ČR Miloš Zeman:
 
„Jednání o vládě pokračují.“ (natočeno před oznámením ČSSD o krachu vyjednávání o vládě s ANO)
 
„Vláda s důvěrou je vždy lepší než vláda bez důvěry.“
 
 „Já nejsem právník. To, že si myslím, že rozhodl špatně, je druhá věc.“  O kauze Nikulin.
 
„Tak by to bylo na jeho dobrovolnou nebo méně dobrovolnou rezignaci.“ Pokud se ukáže, že Nikulin byl ministrem spravedlnosti Pelikánem vydán neoprávněně.
 
„Pokládám to za přihlouplý názor komentátorů. Patrně si tito lidé neuvědomují, že kooperace premiéra a prezidenta je vždy v zájmu té které země.“ o potřebě nebo nepotřebě premiéra Babiše.
 
Autor: prezident ČR Miloš Zeman, TGM, Praha, ČR, 6.4.2018
 
Zdroj: