ROZHOVORY

20. zář, 2019

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítejte u pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem, který dnes, ve čtvrtek natáčíme s panem prezidentem už na Pražském hradě, nikoliv tedy v Lánech jako předchozí dva díly. Dobrý den i Vám, pane prezidente. Já jsem tím uvedl to, že tak nějak končí prázdninový nebo poloprázdninový režim a začíná tedy standartní pracovní vypětí. Jak to snášíte po dovolené?

Normálně, já jsem na to zvyklý s některými přestávkami po třicet let a tenhle trénink je k nezaplacení.

Já se přiznám, že to vždy tak dva tři týdny se s tím špatně vyrovnávám, a pak už je to dobré, no.
Tak pojďme rovnou k otázkám, které zajímají snad diváky a zajímají tedy mě. Karel Gott. Karel Gott oznámil těžkou nemoc, samozřejmě mu budeme všichni přát uzdravení, ale k tomu moje otázka nesměřuje. Vy jste slíbil, řekl, snad v reakci na oznámení té těžké nemoci, že snad uvažujete o udělení vyššího státního vyznamenání Karlu Gottovi, ale až příští rok. Proč?


Proč. To je velmi jednoduché, pokud vím, tak Karel Gott odmítá veškeré návštěvy a nechci ho tedy vyrušovat tím, že by musel do Vladislavského sálu přebírat vyznamenání.
Jinak k těm vyznamenáním. Já, když jsem nastoupil jako prezident, tak jsem uděloval vždy první třídu, protože jsem nepovažoval za možné, abych sám rozhodoval, kdo si zaslouží první, druhou, nebo dokonce třetí třídu. Teď občas napravuji, nechci říci chyby, ale rozhodnutí svých předchůdců, takže například generál Emil Boček dostal předtím Bílého lva, ale třetí třídy, a sám se tomu divil. Tak teď dostane první třídu.

Když jsme u toho, naznačíte možná obor, který zase překvapí? Každý, já vím, tak já bych z Vás měl teď nějak páčit jména, ale předpokládám, že vůbec neuspěji.

Tak.

Tak se zeptám jinak. Každý rok Vaše rozhodnutí o udělení státních vyznamenání 28. října vyvolá debaty, diskuze, že ten si to nezasloužil a onen by si to zasloužil víc a tak. Očekáváte, předpokládám, že ten seznam už je hotový?

Ano, je.

Očekáváte zase podobné diskuze, nebo to bude v poklidu?

Já si myslím, že budou podobné diskuze. Nezapomeňte, že řada z nich jsou diskuze závistivých, kteří by rádi to vyznamenání dostali, ale když se podíváte na jejich celoživotní práci, tak zjistíte, že je tam téměř nula, že jsou to jenom komentátoři, kteří sepisují články, ale sami nic vlastního nevyplodili.

A už to vědí ti vyznamenaní?

Samozřejmě.

Takže jsem zase nic nedostal. Dobře.

Pojďme k dalšímu tématu a to je téma, které je tedy tématem tohoto týdne. Andrej Babiš a Čapí hnízdo. Státní zastupitelství v Praze rozhodlo, pravomocně rozhodlo o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a jeho rodiny. Ta věc byla komentována mnohokrát a já bych se chtěl vrátit k té tezi, kterou říkal Andrej Babiš, že je to účelovka a tak dále, to bylo zesměšňováno mnohokrát. Ale já jsem tady říkal, že zahájení trestního stíhání u mnoha politiků bylo koncem jejich politické kariéry. Já nechci už jmenovat, kdo všechno to byl, ale není možné se vrátit k tomu, že po čtyřech letech se zjistí, že trestný čin se nestal, že to možná tak také bylo?

Tak že to byl pokus, aby Andrej Babiš odešel z funkce, dokonce jsem někde četl, že televizní redaktor Jiří Hynek už oznámil, že Babiš rezignoval.

Ano.

Ale tady vidíte úroveň televizních redaktorů. Nicméně, já respektuji rozhodnutí, jak pana Erazíma, tak před tím pana Šarocha. Myslím si, že když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice, to znamená rovněž zastavení trestního stíhání. A i když bych váhal o abolici před tím rozhodnutím obou státních zástupců, protože bych to pokládal za poněkud svévolné, pak, pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl.
 
Pokračování textu zde:
 
 
13. zář, 2019
Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...
 

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás u pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem, který předtáčíme vzhledem k návštěvě pana prezidenta v Srbsku. Tak já doufám, že mezi natáčením, které se koná v pondělí odpoledne, a čtvrtečním vysíláním se nic zásadního nestane. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Pěkný dobrý den.

Pane prezidente, jak jsem říkal, teď velmi riskujeme. Já doufám, že v těch dvou dnech se tedy nic zásadního nestane, aby diváci nebyli ochuzeni o Vaše komentáře. Pokud se stane, tak to napravíme hned ten další týden.

Určitě ano.

Pane prezidente, já mám na začátek, no na začátek, jedete do Srbska. Co tam?

To má dvě roviny, pane Soukupe, rovinu ekonomickou a rovinu politickou. Byl jsem nesmírně potěšen, že na tu podnikatelskou misi se přihlásil vysoký počet asi padesáti podnikatelů, takže letadlo je zcela vyprodáno, další už se nepřijímají. Mohl bych dlouho mluvit o konkrétních českých investicích v Srbsku, které rostou, a myslím si, že je to dobře.

Politická rovina, jako obvykle, je průšvih. A víte, proč je průšvih? Protože Srbsko má konflikty s Kosovem a já nezastávám názor, že by Kosovo bylo demokratický stát. Nyní se mohu odvolat na rozhodnutí Haagského tribunálu, které označilo kosovského premiéra za válečného zločince. Kosovský premiér na to konto rezignoval. Ale já mám takovou obavu, že tam není jenom jeden válečný zločinec.

Říká se to, říká se to. To odtržení Kosova od Srbska je dodnes mezinárodně velmi kontroverzní. My Kosovo uznáváme, Slovensko třeba Kosovo neuznává. Takhle už je to celá léta. Myslíte si, že to heslo, Kosovo je Srbsko, dojde k naplnění, nebo je tak zvaně fait accompli, jak jste říkal v případě Krymu? Je to prostě hotová věc, ať se to někomu líbí nebo ne, už to tak zůstane. Srbsko samostatné, Kosovo samostatné.

Kosovo je Srbsko, to měl být nápis na plakátu pod dronem fotbalových fanoušků. Nevím, jestli ten dron vzlétl, asi ne, když ho odhalili.

Ne, zabavili ho.

Zabavili, že. Nicméně byl to dobrý úmysl, a já proti tomu nic nemám. Mimochodem ministr Metnar, ministr obrany, který je také součástí mé delegace, nedávno prohlásil, že uznání Kosova byla diplomatická chyba. A má naprostou pravdu. To tenkrát tehdejší vládě vnutil Karel Schwarzenberg a já se domnívám, že udělal chybu. S válečnými zločinci by se mělo zacházet poněkud jinak.

A ta otázka, jestli je to tedy fait accompli, hotová věc?

Co Vy víte, pane Soukupe? Já bych si samozřejmě přál, aby to fait accompli nebylo, ale v Kosovu je ta silná muslimská menšina a byly by tam neustálé konflikty se Srby. Na druhé straně ty konflikty jsou i teď, protože Kosovo zavedlo stoprocentní cla na zboží dodávané ze Srbska. To je obchodní válka.

To je blokáda. To je pochopitelné. No mimo jiné, zpět od Kosova k Srbsku, jak jste říkal, že je tam ekonomická mise, tedy rozsáhlá ekonomická podnikatelská delegace, tak v posledních týdnech třeba český výrobce minerálních vod Mattoni tam udělal mnohamiliardovou investici a koupil největšího balkánského výrobce minerálních vod, což tedy něco znamená.

Jedou se mnou, jsou součástí podnikatelské delegace a jedna z těch minerálních vod, které se koupily, se jmenuje Knjaz Miloš, cítil jsem se polichocen.

Pokračování textu zde:
 
 
Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 13.9.2019
9. zář, 2019
Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...
 
Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás u prvního poprázdninového premiérového vysílání Týdne s prezidentem. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Dobrý den.

Pane prezidente, já jsem rád, že Vás po více než dvou měsících vidím. A moje první otázka logicky směřuje k létu. Odpočinul jste si? Jak jste strávil léto?

Strávil jsem léto převážně v lánském zámku, chodil jsem na procházky do krásného zámeckého parku. Ta dovolená byla tak trochu pracovní, ale to nevadilo. Kombinoval jsem práci a odpočinek a dobře to dopadlo.

To já jsem si všímal, tedy na internetu a v novinách, že při dovolené jste řešil situaci na Ministerstvu kultury a související politické půtky a tak, ale k tomu se ještě dostaneme. Jedna věc, při posledním vysílání jste říkal, že máte na léto připravený plán, a to je omezit kouření. Povedlo se Vám to?

Ano, z šedesáti cigaret denně jsem klesl na čtyřicet.

Tak pořád je to dost, ale je to lepší.

Tak je to v rámci mých možností.

Tak pojďme k vážnějším tématům. Určitě dnešní debata nebude prosta kontroverzních témat. To první je takové lehké, na rozjezd. Já jsem si všiml, že Jaroslav Kubera, předseda Senátu se o Vás vyjadřoval a řekl tam větu, že Vaše mstivost je nekonečná. No mě to překvapilo, protože jsem si myslel, že máte dobré vztahy. Máte dobré vztahy?

Ale snad ano, a každý někdy něco plácne. Zaprvé, Jaroslav Kubera o mně příliš mnoho neví a zadruhé, když mluvíme o té mstivosti, tak bych mohl uvést konkrétní protiargument. Jmenoval jsem Luboše Zaorálka ministrem kultury, třebaže je jedním z poslanců, kteří mě zradili v roce 2003. Tak jakápak mstivost.

Já Vás znám, Vy jste vlídný člověk, ale nezapomínáte, tak to na mě působí.
Pane prezidente, Vy jste se teď vrátil z Polska, kde jste si s ostatními státníky připomínal takové smutné výročí. Osmdesát let od začátku druhé světové války, kterou odstartovalo Německo vpádem do Polska, proto to bylo v Polsku, samozřejmě. Jak moc je důležité pro nás si tahle ta výročí připomínat a je z toho nějaké poučení i pro nás teď v roce 2019? Osmdesát let.


Svým způsobem výročí zahájení světové války je méně důležité než výročí ukončení světové války, to bych rád podtrhl, protože vítězství se slaví lépe než porážka.
 
Pokračování textu zde:
 
 
Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 9.9.2019
6. zář, 2019

Rozhovor pro Parlamentnilisty.cz...

ROZHOVOR S PREZIDENTEM Studenti ať za klima klidně protestují, ale v sobotu, když není škola. ParlamentnímListům.cz to řekl prezident Miloš Zeman. Komentoval i některé kroky ministra Petřícka nebo nedávné spory o sochu maršála Koněva v pražských Dejvicích.
 
Pane prezidente, při setkání s českými diplomaty jste varoval před příchodem krize. Řekl jste, že mejdan skončil. Je na to česká vláda připravena?
 
Ve státní rozpočtu jsou zdroje ve výši 340 miliard korun. A to jsou zdroje, které vyplývají z potenciálního zrušení všech daňových výjimek, osvobození atd. Takže chceme-li se připravit na krizi, máme tady výrazný objem prostředků, které nám mohou pomoci krizi překonat.
 
Mluvil jste o tom s ministryní financí, když u Vás nedávno tady v Lánech byla?

Ano, mluvil.

Chovala se vláda zodpovědně, když ani v dobách růstu neměla výrazně přebytkový rozpočet?

Myslím, že hospodaření státu včetně poklesu podílu státního dluhu na hrubém domácím produktu bylo vcelku uspokojivé. Nechtěl bych zase škrtit investice, trochu mně to připomíná Nicolae Ceau?esca, který měl tři miliardy dolarů státního dluhu, všechno splatil, ale nesvítilo se, netopilo se a téměř se nejedlo. Takže aby se dělala úsporná opatření na úkor investic, proti tomu jsem vždycky byl.
 
Jaká vážná hrozba příchodu ekonomická krize podle vás je?

Nijak dramatické to není. Bude to spíše stagnace než krize, to znamená nulový růst. Ovšem nulový růst znamená, že my jsme zasadili tzv. mandatorní výdaje, které musíme vyplatit i v případě nulového růstu a tam je to samozřejmě obtížnější než když ekonomika roste.
 
V projevu před diplomaty jste řekl, že máme skvělou příležitost k exportu elektřiny do Německa. Na druhou stranu ale jeden z členů vznikající uhelné komise, a zároveň člen hnutí Duha, mluvil o tom, že musíme snižovat export elektřiny až k nule, abychom mohli časem zavřít uhelné elektrárny…

Hnutí Duha odmítám komentovat, protože je pokládám za nekompetentní fanatiky.

Není tedy založení uhelné komise vládou zbytečný krok, když někteří tam budou prosazovat takové extrémy?

Ať klidně funguje, ať se vyměňují názory a argumenty, ale ať pokud možno ti fanatici nejsou ve většině.
 
Spotřeba fosilních paliv je jednou z oblastí, o nichž se diskutuje ve vztahu k ochraně klimatu. Současně je asi nejvýraznější tváří “boje za klima” studentka Greta Thunbergová. Co říkáte jejímu počínání?

Už jsem byl jednou dotázán, co si o ní myslím. Stručně jsem odpověděl, že mně připadá jako hysterka a více jsem se k tomu nevyjadřoval.

Její iniciativa “Fridays For Future” se dostala i do České republiky. Není správné, že se o slovo začíná hlásit mladá generace, která myslí na vlastní budoucnost?

Ať se mladá generace zajímá o svoji budoucnost, ale v sobotu. V sobotu, kdy se neučí, protože pak to bude poctivé a věrohodné. Pokud je to v pátek, je to pouze pokus ulejt se ze školy a nic jiného.

České aktivisty, co stávkují za klima, nedávno přijal ministr Petříček, který prý jejich požadavky bude tlumočit v OSN. Měl by ministr české vlády na tomto mezinárodním fóru za naši zemi prezentovat názory pár školáků?

Nechci kritizovat pana ministra Petříčka, ale myslím si, že by se mohl zabývat užitečnějšími úkoly.

Mimochodem, v tom projevu před diplomaty jste měl na mysli i pana ministra zahraničí v tom, že někteří jen pronášejí patetické deklarace, které nepřináší žádný efekt?

Ano, mluvil jsem o něm. O tom žvanění o lidských právech, ano.
 
Ministerstvo zahraničí se prý ke klimatické stávce přidá také, zaměstnanci budou moci debatovat o klimatu a v zahradě Černínského paláce budou chovat čmeláky. Co na to říkáte?
 
No, bude tam mít čmelín. To je takové gesto… Upřímně řečeno si myslím, že je to módní vlna a někteří psychicky labilnější jedinci této módní vlně podlehli. Kdyby studovali teorii klimatických změn, možná, že by byli ostražitější.

Blahopřál jste premiéru Babišovi k zastavení trestního stíhání. Nebylo to předčasné? Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana jde teprve o mezikrok a může se to ještě změnit.

Pavel Zeman by se k tomu vlastně neměl vůbec vyjadřovat, protože o tom vůbec nic neví. Předpokládám, že ten materiál pana Šarocha ještě nečetl. Je to 90 stránek, nebo dokonce 20 tisíc stran spisu, ze kterého pan Šaroch vycházel. Ne, ne, ne. Já jsem vyšel z informace, že Deník N, jak známo, oznámil, že pan Šaroch rozhodl o zastavení trestního stíhání.

Nemám nic proti tomu, aby se rozhodnutí pana Šarocha přezkoumalo a přál bych si dokonce, aby se těch 90 stránek zveřejnilo, aby všichni mohli posoudit, stejně jako posuzují například zdůvodnění rozsudku, důvody, které pana Šarocha k tomu rozhodnutí vedly. Nicméně, vážím si ho za jeho odvahu, protože kdyby se rozhodl naopak pro obžalobu Andreje Babiše, celá mediální smečka by mu nadšeně tleskala.

Zatímco teď si někteří novináři stěžují, že se jim nedaří žalobce Šarocha sehnat, nechce s médii mluvit a odmítá poskytovat vyjádření…

Má dobrý vkus.
 
Vášnivé debaty se poslední týdny vedou kolem sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích. Podle starosty Koláře tam socha nemá co dělat a klidně ji prý mohou hodit do sběru. Jak to vnímáte?
 
Doslechl jsem se, že na tom místě mají být vybudovány podzemní garáže. Je-li tomu tak, je to velice cynický důvod pro odstranění sochy maršála Koněva.

Myslíte tedy, že ta překvapivě ostrá prohlášení starosty Prahy 6 byla vyvolána jen snahou se sochy zbavit kvůli stavbě garáží?

Podle mého názoru TOP 09 se stala pražskou politickou stranou se základnou právě v Praze 6 a některá ostrá prohlášení kromě těch podzemních garáží jsou dána i mýtem obklíčené pevnosti.

Faktem je, že část veřejnosti z Prahy 6 za starostou stála a pár desítek lidí to přišlo vyjádřit i na nedávno demonstraci, kde pískali na opačný tábor a křičeli, že “sochu vrahouna v Dejvicích nechtějí”…

Měli by si uvědomit, že maršál Koněv kromě Prahy osvobodil také Osvětim. Já sdílím názor, že by neměl mít sochu v Maďarsku, ale teď se bavíme o tom, co udělal pro Československo a tam je jeho přínos pozitivní.

Autor: Parlamentnilisty.cz, Praha, ČR, 6.9.2019
 
Zdroj.
 
 
 
29. čvn, 2019
Česká republika se ocitla na hraně ústavní krize. Tato slova prohlásil ve čtvrtek večer předseda ČSSD Jan Hamáček, když opět nepřesvědčil prezidenta Miloše Zemana k odvolání ministra kultury Antonína Staňka. Proč nechce nátlaku ČSSD vyhovět, se prezidenta Zemana ještě před schůzkou s Hamáčkem ptali v Bystřici nad Pernštejnem i redaktoři MF DNES.
 
Bude někdy Michal Šmarda (vyžadovaný kandidát ČSSD - pozn. redakce)ministrem kultury?
 
Mám o tom velmi silné pochybnosti.
 
Z jakého důvodu?
 
Mohu ty důvody říct od méně důležitého k důležitějším. Méně důležitý je, že pan Staněk je vysokoškolský docent, zatímco pan Šmarda má maturitu. Důležitější důvod je, že jako primátor Olomouce se pan Staněk samozřejmě zabýval kulturou, protože Olomouc je kulturní město. Zatímco pan Šmarda se s kulturou nikdy neseznámil.
 
Nu, teď přijde třetí, možná nejdůležitější důvod. Pan Hamáček pana Staňka podporoval až do doby, než pan Staněk vyhodil pana Fajta (bývalého šéfa Národní galerie Praha - pozn. red)za to, že si pan Fajt sám se sebou podepsal smlouvu na jeden milion korun. To je taková běžná praxe, kdo by o tom pochyboval? V tomto okamžiku pan Hamáček změnil názor a snažil se pana Staňka zbavit. No, já si je pozvu někdy v létě do Lán, pokusím se je smířit. Jestli se mi to podaří, nebo nepodaří, to je otázka.
 
Michal Šmarda v rozhovoru pro Právo řekl, že vlastně ministrem moc být nechce, že byl „ochoten to přijmout, pokud se na tom ústavní činitelé domluví“, ale jelikož to už trvá měsíc a půl, tak ho to moc nebaví. Sdělil něco podobného i vám při vaší úterní schůzce?
 
Víceméně ano. Pan Šmarda ať si vybere. Buď chce být ministrem, nebo pomoci ČSSD jako volební manažer. Kladl jsem důraz na to, aby byl tím volebním manažerem, jak byl původně určen, protože pro sociální demokracii jsou krajské volby klíčové, ale zatím to nevypadá příliš dobře. Takže když pan Šmarda splní svoji historickou roli a trošku tu sociální demokracii pozvedne při přípravě na krajské volby, bude to daleko víc, než kdyby dělal ministra kultury.
 
Mimochodem, teď mi říkal Jirka Ovčáček, že vyšel průzkum agentury SANEP, podle kterého je nejpopulárnější ministr za ČSSD – hádejte kdo? Antonín Staněk. Druhý za ČSSD je Mirek Toman. No, přesně ti, kteří lezou krkem těm… Jak se jmenuje ten pitomeček? No, ono je tam těch pitomců víc. Myslím toho z Prahy… Dolínek (poslanec ČSSD Petr Dolínek – pozn. red.)
 
Nepřipadá vám, že z Jana Hamáčka děláte trochu onuci? On je předseda ČSSD, vybral si kandidáta na ministra, premiér Babiš to odsouhlasil, dle ústavy by tedy měl být Šmarda jmenován. Ale Vy říkáte Hamáčkovi, ať si z něj udělá volebního manažera. To si s ním trochu leštíte boty, že?
 
A kdo je tady prezident, pane redaktore? Prezident je ten, kdo jmenuje a odvolává ministry. Ústava nestanoví žádnou lhůtu, kdy má prezident reagovat na návrh výměny dvou ministrů. A jak říkal Václav Havel: Prezident není automat na podpisy.
 
Nevznikla celá situace jen kvůli vaší údajné dohodě s Antonínem Staňkem, o které MF DNES psala už v lednu? Že když vám Staněk přinese hlavu Jiřího Fajta, pomůžete ho udržet ve vládě... Není to její naplňování?
 
Žádná taková dohoda neexistovala. Tečka.
 
Že ministrem nikdy nebude, jste měl říct Šmardovi už v úterý. Hamáček následně nechal sepsat ministry za ČSSD rezignační dopisy a šel s nimi za Babišem s tím, že na vás premiér buď podá kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, nebo z vlády odejdou. Chvíli bylo ve hře i to, že by sociální demokraté hlasovali pro nedůvěru vládě. Co jste tomu říkal?
 
Nu, už jednou jsem vyjádřil názor, že kdyby sociální demokracie opustila vládu, tak by to znamenalo personální rekonstrukci vlády. Nic více, nic méně. Z důvodů, které vy oba znáte, se dá očekávat, že by podpora vládě v tomto případě byla ze strany SPD. A je-li tomu tak, pak by sociální demokracie spáchala kolektivní sebevraždu. Protože by se už nikdy do vlády nedostala.
 
V koaliční smlouvě mezi ANO a ČSSD přece pro takový případ stojí, že podají-li všichni sociálnědemokratičtí ministři demisi, tak ji do týdne podává i ministerský předseda Babiš a tím jeho vláda končí.
 
Ano. Aniž bych byl příliš vtíravý, tak bych vás rád upozornil na slovo všichni.
 
Rezignační dopis prý podepsal i ministr zemědělství Miroslav Toman, který bývá pokládán za vašeho muže. Znamená to tedy, že by z kabinetu neodešel opět Antonín Staněk?
 
Tak celou dobu mluvíme o panu Staňkovi. No, tak co má být, že?
 
Při hlasování o nedůvěře vládě nakonec Hamáček couvl, byť byli poslanci ČSSD bojovně naladěni. Celé to působilo až směšně. Hlavním výstupem z hlasování pak nebylo, že svými kauzami zatížený premiér Babiš ustál hlasování o nedůvěře, ale že ČSSD opět nevěděla, co chce. Jak jste to vnímal vy?
 
Když je někdo ve vládě, nemůže hlasovat sám proti sobě. To je politická abeceda. No a pokud jde o to, zda sociální demokraté chtějí odejít z vlády… Já sám jsem doporučoval jejich koalici s hnutím ANO. Myslím si, že by je mohla zachránit. Ale pokud se budou chovat tak bláznivě, jako se až dosud chovají, tak je nezachrání už vůbec nic. Směšné to je, hysterické také. Ale víte, já to beru s určitou dávkou soucitu. Proč? Protože sociální demokracie je frustrována debaklem v evropských volbách a ještě se z tohoto debaklu nevzpamatovala. Chová se hystericky, teď vyhrožuje odchodem z vlády kvůli jednomu ministrovi.
 
Ale nezapomeňte, že ještě nedávno vyhrožovala odchodem z vlády kvůli nějakému panu Semínovi, jehož jméno je mi naprosto neznámé a jehož funkce měla být člen Rady ČTK, což je naprosto bezvýznamná instituce. Respektive ČTK není bezvýznamná instituce, ale ta rada ano. Takže je to hysterie. Protože normální strana tímto nevyhrožuje. Proč by to dělala? Velmi bych přál sociální demokracii, aby své vibrující nervy uklidnili, aby neviděli nepřátele ve svém okolí, ale ve svých neschopných funkcionářích. A těch má víc než dost
 
Pokládáte Hamáčka za neschopného funkcionáře?
 
Ne. Ale patří mezi ně mnoho jiných. Dolínci a další.
 
Každopádně teď sociální demokraté šermují různými ultimáty vůči vám i Andreji Babišovi. Od vás chtějí znát, kdy se stane Šmarda ministrem, od premiéra požadují ujištění o podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu na vás v případě, že byste to odmítl. Ostatně kvůli tomu za vámi jel ve čtvrtek narychlo Jan Hamáček. Co tomu říkáte?
 
Pana Hamáčka pozvu – ale to už jsem udělal telefonicky, a dokonce jsme se na tom dohodli před tím, než za mnou jel na Vysočinu – na 12. července do Lán spolu s panem Staňkem, abych se je pokusil usmířit. To je poslední, co jsem ochoten pro sociální demokracii udělat.
 
Místopředseda ČSSD Ondřej Veselý rovnou řekl, že v takovém případě budou od Babiše požadovat podání kompetenční žaloby na vás, také Hamáček o tom mluví jako o možnosti, kterou chce s premiérem probírat. Andrej Babiš zatím takovou možnost odmítá. Nicméně co by pro vás znamenalo, kdyby to nakonec udělal?
 
No, tak rozhodně by to výrazně zhoršilo naše až dosud korektní vztahy.
 
Sám jste zmínil, že by měl Babiš po případném odchodu ČSSD z koalice možnost opřít se kromě komunistů také o SPD Tomia Okamury. Nicméně už když to Babiš zkusil v minulosti, vzedmula se proti tomu vlna odporu z jeho vlastního hnutí včetně asi 24 poslanců. Nyní jsme navíc v situaci, kdy se proti němu demonstruje, šéf ANO je z toho neklidný. A lze si klidně představit, že kdyby uzavřel pakt s komunisty a SPD, mohlo by proti němu protestovat v předvečer 30. výročí 17. listopadu na Letné na milion lidí…
 
Ale no tak. Milion lidí?
 
Politici: Je řada jiných řešení
 
Jednoznačné ano říkají prezidentské myšlence na předčasné volby politici ODS. Část dalších je považuje jen za opravdu krajní řešení a zbylí si myslí, že k nim vůbec není důvod. „Hnutí SPD navrhuje funkční alternativu – vládu odborníků sestavenou vítězem voleb, která by prosazovala dohodnuté programové priority SPD,“ uvedl třeba předseda hnutí Tomio Okamura.
 
Nové volby? Žádný problém
 
MF DNES po slovech prezidenta o předčasných volbách zjišťovala mezi politiky napříč Sněmovnou, jaký na ně mají názor a zda by vůbec byli pro rozpuštění dolní komory. Šéf ODS Petr Fiala prohlásil, že jeho strana se toho vůbec nebojí. „Předčasné volby jsou standardním ústavním řešením stávající politické situace. Pokud hnutí ANO předloží návrh na rozpuštění Sněmovny, tak jej podpoříme,“ doplnil to rázně šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
 
Pro předčasné volby by bylo i hnutí STAN. „Pokud slabost premiéra a ohýbání ústavy ze strany prezidenta budou ohrožovat ústavnost, tak bychom byli pro rozpuštění Sněmovny,“ uvedl šéf jejich poslanců Jan Farský. Předseda STAN Vít Rakušan k tomu však skepticky poznamenal: „Rozpuštění Sněmovny je možná lepší než vleklá krize. Ale prezident by spíš dal přednost rekonstrukci vlády a nahrazení sociální demokracie SPD.“
 
Zástupci dalších stran své vyjádření mírnili. „Prezident má i jiné možnosti – třeba netrvat sveřepě na Andreji Babišovi, trestně stíhaném politikovi enormního střetu zájmů, coby premiérovi. Předčasné volby by měly být až tou poslední variantou,“ řekla třeba místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. A téměř s povzdechem k tomu dodala: „Ale u prezidenta, který se za pomoci právě Babiše chová, jako kdybychom měli prezidentský systém, nelze odhadnout, jak se zachová.“
 
Podle šéfa lidovců Marka Výborného by se všichni včetně prezidenta měli pohybovat v rámci ústavy. „Proto nelze předčasné volby vyloučit, ale určitě to není dnes na pořadu dne,“ uvedl Výborný.
 
Krajní řešení pro komunisty
 
Také KSČM vidí předčasné volby jako krajní řešení. „Jsme ochotni o tom jednat, pokud ostatní předcházející řešení nepovedou k výsledku,“ sdělil předseda Vojtěch Filip.
 
Vládní ČSSD výroky hlavy státu vnímá spíš jako součást prezidentské taktiky než jako věc, která by byla na stole. „Úkolem politiků je jednat, ne chtít od voličů, aby rozdali nové karty, když se nedaří najít řešení,“ vysvětlil šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Současná krize má přitom podle něj řešení jednoduché. „Stačí, když premiér bude trvat na tom, aby prezident jednal podle ústavy a ústavních zvyklostí,“ doplnil to Chvojka. Bez odpovědi nechali dotazy zástupci ANO a Pirátů.
 
Autor: MF Dnes, Praha, ČR, 29.6.2019