ROZHOVORY

23. bře, 2019

Rozhovor pro MF DNES...

Miloš Zeman se svěřil, že nehodlá odvolat šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje kvůli údajnému ovlivňování veřejných zakázek. Mimo jiné ho k tomu vede nedůvěra k šéfovi Vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvanovi. O aktuální kauze a dalších tématech prezident mluvil v rozhovoru pro MF DNES.

Po neúspěšné kandidatuře Aleše Gerlocha na ústavního soudcev Senátu jste prohlásil, že by vám senátoři neschválili ani Ježíše Krista. Má tedy smysl, abyste senátorům vůbec nabízel dalšího kandidáta? A pokud ano, koho tam pošlete na „popravu“ tentokrát?

Nu, tak aniž bych chtěl Senát zesměšňovat, tak když dostanou kandidáty, o nichž nikdo nemůže tvrdit, že jsou se mnou v jakémkoli odborném nebo lidském spojení, bude pro ně trochu těžší tyto kandidáty odmítnout. Za druhé víte, že jsem zastáncem nepotřebnosti Senátu, a přiznám se, že hlasování o panu profesoru Gerlochovimě přetočilo do názoru o škodlivosti Senátu. Ale na druhé straně o tom budu muset přesvědčovat i další politiky. Nu, a myslím si, že když budu předkládat nejrůznější kandidáty, tak v takovém případě se třeba ti politici nechají přesvědčit.

Máte nějaké konkrétní nové jméno do Ústavního soudu?

Mám dokonce dvě jména, ale nechte mě přemýšlet, zase tak úplně rychle to nebude. Ale zase nebudu trucovat, protože jak víte, dva soudci – Jan Sváček a Miloslav Výborný – mi neprošli, ale zbytek prošel. Vážím si stanoviska ústavně – právního výboru Senátu, protože tam převážil odborný pohled. U zbytku senátorů – až na kluby ANO a ČSSD – převážil pomstychtivý neodborný pohled.

Policie a žalobci pod vedením Iva Ištvanaudělali veliký zátah v souvislosti se zakázkami v Brně a také s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Šéf ÚOHS Petr Rafajje v jejich hledáčku proto, že mohl pomáhat ovlivňovat tendr na mýto. Od té doby se objevily i další spekulace, co vše mohl Rafaj a jeho podřízení ovlivňovat, jsou tam velké zakázky. K jeho odchodu vyzývá opozice a nově i šéf KSČM Vojtěch Filip. Premiér Andrej Babiš k tomu mlčí. Odvolal byste Petra Rafaje, pokud by vám to premiér navrhl?

Velmi pravděpodobně ne. Protože bych musel mít v ruce pravomocný rozsudek a ten samozřejmě nemám. Sám jste zmínil pana Ištvana (šéf Vrchního státního zastupitelství v Olomouci – pozn. red.). Ač mlád, jistě si vzpomenete, jak jsem tehdy uvěřil panu Ištvanovi – dokonce jsem ho přijal, abych mu vyjádřil podporu a podpořil ho i v Poslanecké sněmovně – když na tiskové konferenci oznámil, jak je na stopě obrovské chobotnice, která prorůstá ekonomickými i politickými strukturami. No, a byly z toho nezdaněné kabelky Jany Nagyové. Takže moje razantní odpověď zní: Nevěřím na základě této zkušenosti panu Ištvanovi, nevěřím tomu, co tady teď rozpoutává a pokud mám reagovat, tak jedině na základě pravomocného soudního rozhodnutí.

Pokračování rozhovoru zde:

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-rozhovor-prezident-gerloch-rafaj-myto-tendr-odvolani-istvan.A190322_152114_domaci_pmk

Autor: MF DNES, Praha, ČR, 23.3.2019

Zdroj: 

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-rozhovor-prezident-gerloch-rafaj-myto-tendr-odvolani-istvan.A190322_152114_domaci_pmk


 

22. bře, 2019

Rozhovor pro Parlamentnilisty.cz...

Pane prezidente, značný rozruch způsobily Vaše výroky na adresu Turecka, které jste označil za faktického spojence Islámského státu. Objevily se názory, že by tyto názory mohly ublížit Češce, kterou Turci vězní za pomoc Kurdům. Neobáváte se toho?

Neobávám. Citoval jsem jenom přesně prohlášení dvou velmocí, Ameriky a Ruska. Citoval jsem, že dokonce Američané bombardovali kolonu cisteren, která směřovala k tureckým hranicím. Takže neřekl jsem nic nového. Pokud to někteří nevědí, tak lituji jejich neinformovanosti.

V reakci na Vaše výroky k Turecku se ostře ozval expremiér a Váš soupeř z prezidentské volby Mirek Topolánek. Ten řekl, že z Vaší diplomacie a „verbálních zvratků“ je mu na blití a následně Vás označil za hovado. Co na to říkáte?

Stejně tak jako Babiše označil za křiváka atd. Podívejte se, Mirek Topolánek je politická mrtvola, která trpí tím, že je politická mrtvola, a nechce se s tím smířit, takže občas něco vykřikne a zase zmizí na politický hřbitov. Myslím si, že jeho výsledky v prezidentských volbách by ho měly dostatečně varovat.

Takže jste přesvědčen, že Mirek Topolánek „politickou mrtvolou“ zůstane? Objevují se totiž spekulace, že by se mohl chtít vrátit do aktivní politiky.

Vzhledem k tomu, jak dopadl v prezidentských volbách, si myslím, že by se česká populace musela zbláznit. A to se nestane. Ani náhodou.

Český velvyslanec v Moskvě byl předvolán na kobereček kvůli kauze ohledně nemovitostí v Praze, které využívá ruská ambasáda v Praze. Je to něco, o co se budete zajímat, nebo to necháte na ministerstvu zahraničí, aby si to vyřešili?

Pokud ruský velvyslanec požádá o setkání, rád ho přijmu a seznámím se s názorem ruské strany. Zatím ale nevidím důvod, abych se tím zabýval z vlastní iniciativy.

Češka Tereza Hlůšková byla v Pákistánu odsouzena na téměř devět let vězení za pašování heroinu. Neměl by se český stát pokoušet ji dostat do českého vězení, vzhledem k tomu, že se jedná o českou občanku?

Určitě náš konzulát s ní bude mít pravidelný kontakt. Nevím teď, jestli máme s Pákistánem dohodu o extradici, myslím, že ani nemáme. Takže můžeme o to sice požádat, ale vzhledem k charakteru tohoto trestného činu mám silné pochybnosti, zda by tato žádost byla uspokojivě vyřešena.

Minulou sobotu proběhlo na Slovensku první kolo prezidentských voleb. Před prvním kolem jste říkal, že by mezi Vaše favority patřil buď Štefan Harabin nebo Maroš Šefčovič. Druhý jmenovaný se do druhého kola dostal. Potěšilo Vás to?

Jsem samozřejmě rád, že se alespoň jeden z těchto dvou dostal do druhého kola.

Budete se do dění v prezidentských volbách na Slovensku více zapojovat?

Pokud ano, budete jeden z prvních, kdo se o tom dozví.

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, Parlamentní listy, 22. března 2019

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-parlamentni-listy-47-14661

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Na-bliti-Mrtvolo-Topolanku-smal-se-Zeman-a-probral-Turecko-Cesku-v-Pakistanu-ci-slovenske-volby-574893

Týden s prezidentem, TV Barrandov 22.3.2019:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Senatorska-ubohost-Jejich-uroven-Zeman-se-Soukupem-si-spolu-sedli-a-uz-to-jelo-574891

https://www.barrandov.tv/tyden-s-prezidentem/video

https://www.barrandov.tv/video/149771-tyden-s-prezidentem-21-3-2019

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-porad-tv-barrandov-tyden-s-prezidentem-81-14663


 

 

 

15. bře, 2019

Rozhovor pro Parlamentnilisty.cz...

ROZHOVOR S PREZIDENTEM Bilance prvního roku druhého prezidentského mandátu, změna přístupu k novinářům či vztah k Madeleine Albrightové, brexit a další aktuální otázky. Nejen to padlo během obsáhlého rozhovoru ParlamentníchListů.cz s prezidentem republiky Milošem Zemanem na zámku v Lánech.

Pane prezidente, připomínáme si 80. výročí začátku nacistické okupace. Co byste k připomínce začátku tohoto tragického období českého národa řekl?

Tvrdím, a už jsem to i někde říkal, že je to důsledek zrady našich spojenců v Mnichově. Představa, že bychom se mohli účinně bránit po ztrátě našich opevnění, je velmi velmi naivní. Takže sestupme k vzdálenějším příčinám této situace a řekněme si, že zrada se ani Francii, ani Británii nevyplatila, protože tím, že ztratily středoevropského spojence, byly v případě Francie poražena a v případě Velké Británie téměř poražena.

Poučily se podle Vás Velká Británie a Francie do budoucna z toho, že se jim zrada Československa nevyplatila?

Myslím si, že v Evropské unii toto poučení existuje a stejně tak je vtěleno i do článku 5 Washingtonské smlouvy, to znamená jakási kolektivní sebeobrana.

Před týdnem uplynul rok od Vaší druhé inaugurace. Když se ohlédnete, nakolik se první rok druhého mandátu lišil od těch předchozích let?

Snad jenom tím, že když navštěvuji kraje, už mě nikdo nemůže podezřívat z toho, že si dělám prezidentskou kampaň, protože třetí volba podle ústavy je nemožná. Návštěvy používám kromě jiného i jako poděkování těm, kdo mě volili.

Věčným příběhem je Vaše “vroucná a nehynoucí láska” vůči novinářům. Myslíte, že se nějak změnil přístup médií k Vám a Vaší práci?

V některých případech jsem dokonce vyznamenal novináře, kterých jsem si vážil, takže to není paušální nenávist vůči profesi. Mimochodem, není to ani nenávist, je to pohrdání, což je velký rozdíl.

Myslím si, že teď už se s větším úsměvem a s větším pobavením dívám na vzteklé reakce jak novinářů, tak například i některých internetových diskutujících, protože vím, že za čtyři roky odejdu do spokojeného důchodu a tento vztek se zřejmě přenese na mého nástupce, ať už to bude kdokoli.

Uvažuji nad jednou věcí. Je zcela normální politika kritizovat a děje se to každému, nicméně ve Vašem případě se často novináři uchylují až k dosti brutálním útokům. Bylo to pochopitelné ještě před posledními volbami, když třeba chtěli přispět k Vašemu nezvolení, ale nyní už nic nezmění. Čím to je?

Řekl bych, že je to vztek z porážky a malí lidé nedokážou porážku unést.

Teď jsme si připomínali i zcela jiné výročí, 20 let našeho členství v NATO, které do Prahy přijela slavit i Madeleine Albrightová. Ta se prakticky všude, kam vkročila, setkávala s bouřlivým aplausem a téměř nábožným uctíváním. Pletu se v tomto popisu? A sdílíte takový přístup?

Setkal jsem se s ní velmi krátce a pak byla na obědě, který jsem pořádal na Pražském hradě. Z mé strany nebyl ani bouřlivý aplaus, ani nábožné uctívání.

Při debatě na Právnické fakultě jsem se Albrightové zeptal, zda při zpětném pohledu lituje bombardování Jugoslávie, které přineslo tisíce civilních obětí včetně dětí. Řekla, že to bylo nezbytné, protože Srbové prý pořád zabíjeli muslimy. Co byste k tomu řekl?

Jak známo, nedávno jsem se vyjádřil k bombardování Jugoslávie. Vím, že se tomu říkalo válka Madeleine Albrightové a řekl jsem také, že to pokládám za chybu. Naproti tomu jsem podpořil akci NATO v Afghánistánu, kde se naopak obávám ztráty odvahy a jednání s Talibánem, což by vlastně bylo něco podobného jako appeasement ve 30. letech a tedy usmiřování si Hitlera.

Záminkou k definitivnímu rozhodnutí útok spustit přitom byl naaranžovaný masakr v kosovské Račaku, kde byli padlí bojovníci UČK navlečeni do civilních šatů a sneseni na jedno místo, aby se vytvořil dojem, že Srbové postříleli nevinné civily. Lze předpokládat, že někdy dojde k objektivnímu zhodnocení této akce?

Na aktérech této operace bude, aby případně tuto záležitost otevřeli a vysvětlili. K UČK bych dodal, že jsem je vždy považoval za teroristickou organizaci. Podobně jako můj předchůdce jsem odmítl jmenovat našeho velvyslance v Kosovu, právě proto, že jsem nesouhlasil s nezávislostí Kosova.

Slovensko v sobotu čeká první kolo prezidentských voleb. Hvězdou předvolebních průzkumů je aktivistka Zuzana Čaputová. Jaký je váš odhad výsledku?

Paní Čaputovou vůbec neznám. Nesetkal jsem se ani na internetu či kdekoli jinde, třeba v monitoru, s jakýmkoli jejím vystoupením. Když někoho neznám a nemohu ho hodnotit, tak se k němu nevyjadřuji.

Zuzana Čaputová vzešla hlavně z neziskového sektoru, kdy její organizaci dle veřejných informací financoval americký miliardář Soros a americká ambasáda, což ji připomíná soupeř Harabin. Když se podíváte na kandidáty, kdo se Vám názorově zamlouvá?

Zamlouvá se mně každý, kdo se zabýval politikou, protože politika je řemeslo, které se člověk má naučit. A buď ho umí, nebo neumí. Ten, kdo se politikou nikdy nezabýval, se mně nemůže zamlouvat, pokud zastávám tento názor. 

Z těch dvou zbývajících kandidátů, Maroš Šefčovič má bezesporu zkušenosti z Evropské unie, pan Harabin zkušenosti z Nejvyššího soudu a ministerstva spravedlnosti. Pokud jde o kandidátku, která má podle průzkumů největší preference, pak já pouze konstatuji, a může to být i můj nedostatek informací, že o jejích zkušenostech nic nevím.

Vašim postojům by mohl nejvíce konvenovat Štefan Harabin, který bývá označován za “slovenského Zemana”. Nicméně nemáte v tomto případě svého favorita, jako v amerických volbách, kde jste řekl, že coby americký občan byste volil Trumpa?

Pokud bych byl slovenský občan, v odpovědi na předchozí otázku jsem jasně řekl, mezi kým a kým bych váhal.

Když jsme mluvili o Spojených státech, jejich ministerstvo zahraničí zveřejnilo tradiční výroční zprávu o stavu lidských práv ve světě, kde opět kritizuje ČR za diskriminaci Romů a dokonce zmiňuje, že zde žádný Rom není ministrem ani soudcem Nejvyššího soudu. Co tomu říkáte?

K tomu, aby se někdo stal ať už ministrem nebo soudcem Nejvyššího soudu, je zapotřebí kvalifikace a nikoli etnická příslušnost.

V pasáži o svobodě slova americká zpráva mluví o Vás a pozastavuje se nad Vašimi výroky o novinářích. Překvapuje Vás, že tohle Američany zaujalo?

Za prvé, Američanům do toho vůbec nic není. Za druhé se obávám, že jejich věcné znalosti se limitně blíží nule. A za třetí, mám takový dojem, že i někteří američtí novináři se chovají podobně jako novináři čeští. Když je kritizuje americký prezident, tak proč by český prezident nekritizoval české novináře.

Mimochodem, jak hodnotíte návštěvu premiéra Babiše v USA a obsah setkání s Donaldem Trumpem?

Velice úspěšně. Jsem tomu rád, protože jsme se shodli, když teď byl Andrej Babiš na koncertě Mireille Mathieu, že jsme si rozdělili role a každý se bude starat - v jeho případě o jednoho a v mém případě o dva prezidenty. Tedy on o amerického a já o ruského a čínského. Z hlediska dobrých vztahů České republiky s těmito zeměmi je to důležité.

Ptal jste se premiéra, co bylo předmětem jednání v centrále CIA, kam zavítal v doprovodu ministra Petříčka a šéfa BIS?

Ne. Mám hlubokou skepsi vůči americkým zpravodajským službám, která je zdůvodněna tím, že tyto služby tvrdily, že v Iráku jsou zbraně hromadného ničení a nebyly tam. Za druhé nedokázaly odhalit přípravu útoků na newyorská dvojčata na americkém území, takže rozhodně nemám důvod považovat zpravodajské služby v USA za sacrosanctum (svatostánek, svaté místo, pozn.red.). 

Nehledě na to, že pokud vím, Donald Trump nedávno vyhodil šéfa FBI a předchozímu šéfovi CIA sebral prověrku. A nová šéfka CIA má docela zajímavou a poněkud zvláštní minulost, kdy se tvrdí, že například přihlížela mučení, ale protože o tom málo vím, nechci to dál komentovat.

Jak se díváte na dění kolem brexitu? Britská sněmovna nejdřív napodruhé opět neschválila vyjednanou dohodu, pak neschválila brexit bez dohody… Jak to na Vás působí? Je reálné další referendum?

Jestli se nemýlím, 29. března uplyne deadline, kdy má Velká Británie vystoupit z Evropské unie. Takže buď Britové požádají o prodloužení tohoto termínu a pravděpodobně jim bude vyhověno, anebo nepožádají a v tom případě bez schválení Barnierovy dohody, která má mimochodem 530 stran, což je neuvěřitelné, nastoupí tvrdý brexit. 

Tyto tři varianty přicházejí v úvahu. Co se týče nového referenda, pokud by tam byl řekněme desetiletý časový odstup mezi dvěma referendy, dalo by se to pochopit, ale takhle mně to připadá jako urážka britských občanů a jejich názor by se měl respektovat.

Občas se mluví o tom, že by případné druhé referendum nemuselo být výlučně o otázce setrvání či vystoupení, ale týkalo by se vyjednané dohody. Nicméně to zní poněkud bláznivě, když text dohody má přes pět stovek stran…

No právě. Nehledě na to, že tam je jediný skutečný problém tzv. Irská pojistka. Podle mého názoru je to tak trochu pseudoproblém.

ODS vyzvala Václava Klause ml. k odchodu z jejich poslaneckého klubu, stranu prý dlouhodobě poškozuje. Co si o tom myslíte?

Vycházím z toho, že každý politik má být z hlediska své prospěšnosti hodnocen podle toho, kolik preferenčních hlasů své straně získá. Z tohoto hlediska Václav Klaus mladší v Praze, pokud vím, získal ODS nejvíce preferenčních hlasů. Takže o poškozování se těžko dá mluvit.

Klaus odejít odmítá, prý si počká na případné vyloučení. Pomůže nebo uškodí to ODS?

Jestliže vyloučíte úspěšného politika, pak to stranu oslabí, ale jestliže vyloučíte neúspěšného politika, pak to straně pomůže. Václav Klaus nepochybně není neúspěšný politik.

Na sociálních sítích jsem viděl, že nejvíce ODS za tento krok chválí levicoví liberálové a komentátoři jako Romancov a podobní. 

ODS se až dosud pod vedením Petra Fialy chovala vcelku racionálně. Neztotožňovala se s hysterií, kterou vyjadřovala po celou dobu své pětiprocentní parlamentní praxe TOP 09, a nemyslím si, že by ODS příliš pomohlo, kdyby ji chválili lidé typu pana Romancova.

Závěrečné téma. Jak vnímáte dění kolem nedávných policejních akcí ve věci výběru mýta a společnosti Kapsch, kdy se pan Faltýnek setkával s ředitelem Kapsche i šéfem antimonopolního úřadu?

Každý člověk se má poučit, a to i ze svých vlastních chyb. Především z nich. Dopustil jsem se té chyby, že když pan Ištvan z olomouckého vrchního státního zastupitelství na tiskové konferenci spolu s panem Šlachtou prohlásil, že odhalili obrovskou kauzu, chobotnici, mafii, která prorůstá do politických i ekonomických struktur, uvěřil jsem mu. Pak se ukázalo, že tam byly jenom nezdaněné kabelky Jany Nagyové. Ostuda na kvadrát.

Vzhledem k tomu, že aktuální akci opět organizuje olomoucké vrchní státní zastupitelství, k němuž po dřívější zkušenosti nemám důvěru, jsem velmi skeptický k výsledkům této monstrózní akce.

A co se týče schůzek Jaroslava Faltýnka? Nejprve setkání s šéfem firmy, která se uchází o obří zakázku, pak s šéfem úřadu, který o tom rozhoduje…

Sám se setkávám s desítkami, ne-li stovkami lidí. Většina těchto lidí sama o schůzku požádá a já nevidím důvod, proč jim to odmítnout. Mimochodem i soudci jako Pavel Rychetský nebo doktor Šámal říkali, že požádali o setkání a bylo jim vyhověno. 

Setkal jste se někdy Vy sám se zástupci společnosti Kapsch?

S panem Feixem z Kapsche jsem se potkal asi před pěti lety. Přesto nezávisle na tom považuji za naprosto normální, jestliže se veřejní činitelé vzájemně setkávají, diskutují a nikdo z nich by neměl být ohrazován jakousi skleněnou stěnou.

Autor: Parlamenilisty.cz, Miloš Zeman, Praha, 15.3.2019

Zdroj:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ja-netleskal-rekl-Zeman-k-navsteve-Albrightove-Co-PL-prozradil-o-Americanech-bude-mit-ohlas-574091

Týden s prezidentem, TV Barrandov 14.3.2019:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-porad-tv-barrandov-tyden-s-prezidentem-80-14645

https://www.barrandov.tv/tyden-s-prezidentem/video

https://www.barrandov.tv/video/149235-tyden-s-prezidentem-14-3-2019


 

 

12. bře, 2019

Schválení aliančního bombardování bývalé Jugoslávie českou vládou v roce 1999 považuje Zeman s odstupem za chybu. Akci Severoatlantické aliance, do které Česká republika několik dnů předtím vstoupila, označil za akt mocenské arogance. Zeman, který byl v té době premiérem, to řekl v rozhovoru ČTK...

NATO se rozhodlo bombardovat území srbsko-černohorské Jugoslávie kvůli událostem v Kosovu v březnu 1999. Česko, Polsko a Maďarsko do aliance vstoupilo pouze několik dní předtím 12. března.

Zeman ČTK řekl, že na tehdejší rozhodování české vlády vzpomíná velmi nerad. Poukázal na to, že Česká republika byla poslední zemí, která souhlas s bombardováním vyslovila. "A to ještě z toho důvodu, že jsme byli v NATO tři neděle a nebylo by asi úplně normální, kdybychom hned jako nováček a jako jediná země vetovali toto rozhodnutí," řekl prezident.

Připomněl, že Česko se snažilo v alianci hledat spojence, ale neúspěšně. Až později ho podpořilo Řecko. "Ale mohu vám říci, že s určitým odstupem to považuji za chybu a že se domnívám, že to byl akt určité mocenské arogance," řekl k bombardování, pro které se vžilo označení "humanitární".

Zeman zároveň poznamenal, že bombardování Afghánistánu spojenci za chybu nepovažuje. "To je něco, co je dle mého názoru naprosto správné," zdůraznil. Zeman v dnešním rozhovoru zároveň podpořil posílení mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu, boj proti Tálibánu by podle něj měl pokračovat.

Cílem alianční operace Spojená síla v Jugoslávii bylo ukončit aktivity jugoslávských ozbrojených sil v tehdejší provincii Kosovo. Nálety trvaly 78 dnů, poté se srbské jednotky z Kosova stáhly. Podle organizace Human Rights Watch si bombardování vyžádalo kolem 500 civilních obětí.

Autor: ČTK, Praha, ČR, 12.3.2019

Zdroj:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zeman-by-podporil-posileni-mise-nato-v-afghanistanu/1731610


 

 

 

9. bře, 2019
Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...
 
Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítejte u pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem. Tentokrát s panem prezidentem natáčíme na Pražském hradě. Dobrý večer i Vám, pane prezidente. 
 
Prezident ČR Miloš Zeman:
 
Dobrý večer. 

Tak, jak je zvykem, začnu těmi aktualitami, které teď hýbou veřejností nebo médii, veřejným míněním. Ta nepolitická aktualita je smutná, taková zvláštní, tragická. Došlo k napadení chovatele lvem, který ho rozsápal, a samozřejmě bulvární média i ostatní média žijou tou tragédií, protože policisté potom zastřelili toho lva i březí samici lva. Zajímavé na tom bylo to, z mého pohledu, že ten chov nebyl povolen, ten chovatel zcela evidentně neměl kvalifikační předpoklady pro to, aby takto nebezpečná zvířata choval, a současně z toho, co jsem pochopil, vlastně stát neměl dostatek možností ten chov zakázat a zvířata odebrat. 

Kdybyste si pořídil například medvěda, který je teď na Valašsku, tak byste také riskoval, že Vás ten medvěd roztrhá, není-liž pravda. Takže já si myslím, že je to zbytečné riziko a že by tato zvířata měla být pouze a jedině v zoologických zahradách. Něco jiného je papoušek nebo něco podobného, ale rozhodně ne lev, medvěd, jedovatí hadové a tak dále. 

V tom se shodujeme, samozřejmě ta tragédie má lidský rozměr, ten člověk zemřel, ale na druhou stranu ty příčiny vypadají jako několikanásobné možná selhání legislativy, selhání kontrolních orgánů. Takže Vy byste byl pro to, aby se ten chov těchto zvířat mimo kvalifikované zoologické zahrady zakázal? 

Ano, já jsem byl dokonce jednou u jednoho chovatele, to je tak deset let zpátky, a ten měl v ohradě medvěda. A ta ohrada, to byl jenom drátěný plot. Nebylo to úplně dobré, protože ten medvěd se na mě netvářil, pardon, ne medvěd, opravuji se, lev, ten lev se na mě netvářil zrovna přátelsky. Takže v každém případě nevěnujme tomu více pozornosti, než věnuje bulvár, ale shodneme se v tom, že tato zvířata patří buď do volné přírody anebo do zoologických zahrad. 
 
Pokračování zde:
 
 
Autor: Prezident ČR Miloš Zeman, TGM, Praha, ČR, 9.3.2019
 
Zdroj:
 
https://www.barrandov.tv/video/148696-tyden-s-prezidentem-7-3-2019