ROZHOVORY

12. kvě, 2019
Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...
 
Prezident ČR Miloš Zeman:
 
Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás u pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem, který s panem prezidentem tentokrát natáčíme na Pražském hradě. Dobrý večer i Vám, pane prezidente. 
 
Dobrý večer. 
 
Pane prezidente, včera jsme slavili Den vítězství, den osvobození, konec druhé světové války. Řekněte mi, odhlédnuto od Vašich povinností, které tradičně v ten den máte, Vašich pracovních povinností, pro Vás osobně co ten den znamená? 
 
Já jsem spojen s tímto státním svátkem proto, protože jsem ještě ve Federálním shromáždění prosadil, aby to bylo osmého, a nikoli jako dříve devátého května. Argumentoval jsem historickou pravdou, to znamená tím, že kapitulace byla podepsána v Remeši a teprve vynuceně další den v Berlíně, a platí samozřejmě ta první kapitulace. Tak to je první poznámka. Druhá poznámka bude velice jasná. Kdyby nebylo tohoto vítězství, tak tady dneska nesedíme. Buď budeme v koncentračním táboře, anebo budeme vyhlazeni. 
 
Tak, Československo tehdy jaksi, odhlédnuto od role československých vojáků a československých lidí, osvobodily spojenecké armády a zejména Rudá armáda. Já řeknu pár čísel. Na území Československa zemřelo přímo sto čtyřicet tisíc sovětských vojáků, tehdy vojáků Rudé armády, a uvádí se, že v důsledku bojů na území Československa zemřelo až pět set padesát tisíc sovětských vojáků. 
 
Tak počkejte, já teď půjdu na ruskou ambasádu a většinou se uvádí ten údaj sto padesát tisíc obětí. 
 
Přímo, přímo, uvádí se v důsledku bojů, na následky zranění a podobně až pět set tisíc lidí, ale pravdivý je přímo na našem území opravdu sto čtyřicet tisíc lidí. Moje otázka zní, není v době té hyperkorektnosti, takové té době, kdy se jaksi všechno ruské nebo sovětské považuje za špatné, když to řeknu napřímo, nevůle projevit úctu sovětské armádě a Rusku tak trochu módou? 
 
Já tam právě proto jdu, abych tu úctu projevil, to zaprvé.
 
A zadruhé, víte, dříve, když Američané osvobodili Plzeň, tak se tvrdilo, že to byli sovětští vojáci převlečení do amerických uniforem, takový nesmysl. A teď je to tak trošku v obráceném gardu, teď se skoro zdá, jako kdyby celé Československo obsadila nebo osvobodila americká armáda. 
 
Pokračování textu: 
 
 
Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 12.5.2019
 
Zdroj:
 
7. kvě, 2019

Rozhovor pro RIA Novosti...

Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru zveřejněném ruskou agenturou RIA Novosti označil za "naprosté idioty" politiky, kteří jej považují za agenta ruského prezidenta Vladimira Putina. V interview také varoval před novou studenou válku a také prohlásil, že není proti účasti ruských firem v soutěži na výstavbu nových reaktorů v jaderné elektrárně Dukovany. Konflikt na východě Ukrajiny, který Kyjev vnímá jako agresi Ruska, znovu označil za "občanskou válku". 

Zeman za "naprosté idioty" označil politiky, ať v Evropě či v Česku, kteří jej opravdu považují za Putinova agenta. "Víte o tom, že jsem nejen ruský agent? Já jsem taky čínský agent. Agent Izraele. Ale v podstatě jsem jen agent České republiky. A to ti politici dobře vědí, ale v rámci politického boje to tvrdí. Pokud bych byl proamerický, jiná část politického spektra by tvrdila, že jsem agentem Spojených států. Vždy na tomto světě vás budou obviňovat, že jste něčí agent," prohlásil. Dodal, že by si přál být agentem San Marina, anebo Andorry, anebo Monaka, anebo Vatikánu a dalších malých států, ale nepovedlo se mu to.

K nadcházejícímu výročí konce druhé světové války a zpochybňování role Sovětského svazu v porážce nacismu Zeman poznamenal, že známý filozof George Santayana říkal, že ten, kdo zapomene na svou minulost, je odsouzen ji znovu prožít. "Znamená to, že pokud zapomínáme na závěry druhé světové války, možná se vracíme ke studené válce. Ale to je nesmírná chyba - nová studená válka. Nemluvě ani o riziku nové světové války," varoval.

Zopakoval také svůj názor, že Evropské unii chybí silný vůdce. "Osobně nemám nic proti Jeanovi-Claudeovi Junckerovi. Znám ho více než 20 let. Býval vynikajícím premiérem Lucemburska. Ale co dělat v EU, kde bylo 28 a teď zbývá 27 různých hlasů a není člověk, který by je byl schopen sjednotit? Na druhé straně Amerika, Rusko a Čína mají silné vůdce," řekl.

I přes svou pověst stoupence přistoupení Česka k euru si nemyslí, že by Česko přijalo euro ještě během jeho působení jako prezidenta. Nejprve je totiž podle Zemana třeba napravit "jednu chybu", kdy daňoví poplatníci přispívají těm, komu ekonomika funguje špatně, tedy konkrétně čeští občané by podle Zemana měli platit řeckým občanům. "Pokud toto změníme, nebudu proti tomu, abychom přijali euro. Ale na druhé straně jsem proti tomu, abychom pomáhali těm státům, jejichž vlády nejsou schopny dobře zvládat svou vlastní ekonomiku," dodal.

K případné účasti ruských firem na výstavbě nových bloků v Dukovanech Zeman řekl, že podmínky jsou stejné pro všechny zájemce (RIA Novosti připomněla, že mezi šesticí zájemců je i ruský Rosatom), tedy cena, technické podmínky a účast českých podniků. "Osobně nic nemám proti účasti ruských společností v této soutěži," dodal Zeman.

O výsledku prezidentských voleb na Ukrajině zažertoval, že si není zcela jist, zda nový prezident má úplnou představu, co ho čeká. "To je žert. Ale je to člověk, který se musí seznámit se situací... Mimochodem, pozval jsem jej do Česka. Pokud se mu podaří ukončit občanskou válku na Ukrajině, bude to hrdina," prohlásil Zeman na adresu Volodymyra Zelenského.

Autor: RIA Novosti, Moskva, Rusko, ČTK, Praha, ČR, 7.5.2019

Celý rozhovor zde:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-ria-novosti-14771

Zdroj:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zeman-pro-ria-novosti-jsem-jen-agent-ceske-republiky/1753130


 

3. kvě, 2019
Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...
 
Prezident ČR Miloš Zeman:
 
„Ale i protest může být radostný. Já se zasmál, že na demonstraci ohledně změn v justici byli dva bývalí premiéři Topolánek a Sobotka.Teď demonstrují za její zlepšení? Jak ušlechtilé.“ O tom, že na demonstraci proti Marii Benešové (nová ministryně spravedlnosti ČR) protestovali bývalí dva premiéři ČR, kteří měli reálnou moc s justicí něco udělat...
 
„Místopředseda Evropské komise je úředník, je jmenován a není volen a jako takový se nemá vyjadřovat k politickým problémům.“ O místopředsedovi EK, který řekl Polákům, že EU není dojná kráva...
 
„Studentům by to určitě nevadilo, že by demonstrovali v sobotu. Určitě se stejným nadšením jako v pátek.“ O studentech protestujících v pátek za životní prostředí...
 
„Nikdy neříkej nikdy. Klause staršího si vážím, i když jsme měli celou řadu sporů. Je to člověk, který něco ví a zná. Dokázal držet slovo, což je v politice téměř neobvyklé. Kdyby se Klaus starší vrátil do politiky, bylo by to oživení proti „nudařům“. A nudař je člověk působící nudně, jména si každý dosadí sám, u kterých politických projevů usíná.“ O VK seniorovi a jeho možném návratu do politiky...
 
„Všechny země postupně začínají spolupracovat s touto firmou a já si vážím prohlášení ministra Havlíčka, že není důvod Huawei vylučovat ze soutěže. Z těch pěti návštěv v Číně to byla ta nejúspěšnější návštěva.“ O nedávné návštěvě Číny.
 
„Hezké heslo, ale podívejte se i sto let zpět, kultura s politikou velice úzce souvisí. Někdy v dobrém, někdy ve špatném slova smyslu, někdy se kultura stává nástrojem politického boje." O tom, že politika a kultura mají být odděleny...
 
Autor: Prezident ČR Miloš Zeman, TGM, Praha, ČR, 3.5.2019
 
Zdroj:
 
 
 
 
 
Týden s prezidentem 25.4.2019: 
 
 

https://www.barrandov.tv/video/152639-tyden-s-prezidentem-25-4-2019


 

22. dub, 2019

Rozhovor prezidenta republiky pro čínskou CCTV...

V listopadu 2015 podepsala Čína a Česká republika memorandum o spolupráci v rámci iniciativy „Jeden pás, jedna cesta“. Od té doby jste se s prezidentem Xi setkal třikrát a hovořili jste o společných obchodních a ekonomických projektech včetně projektů „Jednoho pásu, jedné cesty“, které byly v ČR zahájeny. Jak hodnotíte tyto projekty a jejich výsledky?

Rozdělme ekonomickou spolupráci s Čínou do dvou úrovní. Tou první by byla ekonomická spolupráce jako taková, která vychází z dohody o strategickém partnerství mezi ČR a ČLR. Druhou úroveň představuje tzv. „Nová hedvábná cesta“, neboli „Jeden pás, jedna cesta“. Ta představuje fantastický infrastrukturní projekt spojující Čínu prostřednictvím Střední Asie s Evropou. Mou snahou je, aby jedno z železničních spojení v rámci této iniciativy vedlo přes Českou republiku, pravděpodobně do Německa. ČR by zkrátka z projektu Nové hedvábné cesty neměla být vyřazena. Je jasné, že tento projekt je teprve v začátcích. A právě proto se budou má jednání s prezidentem Xi a dalšími čínskými představiteli týkat českého záměru být součástí Nové hedvábné cesty.

Pokud jde o tu první úroveň, tj. bilaterální ekonomickou spolupráci, s některými projekty jsme spokojeni, s některými nikoli. Spokojeni jsme například s tím, že mezi ČR a ČLR fungují čtyři letecká spojení a páté bude brzy zahájeno. To je historicky nejvyšší intenzita leteckého spojení, a já to považuji za vynikající. ČR se může stát něčím jako leteckým hubem pro Čínu v Evropě. Co se týče spolupráce s čínským bankovním sektorem, a tím nemyslím jen Bank of China, ale také další čínské banky, mohli bychom se stát i čínským „bankovním hubem“ v Evropě. Byl jsem informován, že Bank of China plánuje poskytovat úvěry českým firmám. To také považuji za dobrý nápad. Pokud jde o čínské investice v Česku, musím říct, že ty zůstávají stále velmi, velmi nízké. A to mne pochopitelně mrzí. Nejsou mi přitom jasné konkrétní důvody. Vím, že CEFC měla v Číně problémy, za které však rozhodně nejsem zodpovědný. Setkám se s generálním ředitelem CITIC Group a opravdu velmi doufám, že investice skupiny CITIC v Česku budou úspěšnější. S úrovní investic ale spokojen nejsem a očekávám jejich zvyšování.

Asi víte, že tváří hokejového turnaje Zimních olympijských her v Pekingu v r. 2022 bude Jaromír Jágr, který mě doprovodí na nejbližší cestu do Číny. Víte také, že jsem podpořil technologickou firmu Huawei, když jsem zdůraznil, že jde především o normální obchodní soutěž a konkurenční boj a že chybí konkrétní důkazy, že by Huawei představoval bezpečnostní riziko. Naopak bych firmu Huawei rád viděl jako velkého čínského investora, na kterého stále čekáme. Absenci velkých čínských investorů zkrátka považuji za skvrnu na česko-čínské spolupráci.

Jaké ekonomické nebo kulturní přínosy tyto projekty podle Vašeho názoru měly v České republice?

Odpovím tak, že intenzivní spolupráci mezi Českem a Čínou nic nebrání. Neexistují překážky ani v kultuře, kde Češi tradičně projevují zájem o čínskou kulturu a tisícileté tradice, jimž docela rozumí, ani v ekonomice. Možná jedinou překážkou je byrokracie na obou stranách. Nesmíme být příliš horliví a nedočkaví. Prohlubování spolupráce ve sportu, kultuře, politice, školství a zejména v ekonomice, včetně Nové hedvábné cesty, musíme ovšem podporovat. 

Myslíte, že zahájené projekty v rámci Nové hedvábné cesty měly na českou ekonomiku nějaký vliv? 

Neměly. Česká ekonomika těsně souvisí především s ekonomikou v Německu, kam míří také největší část vývozu. Nezapomínejme ale na to, že dvě největší firmy v ČR, tj. Škoda Auto a PPF, mají velmi silnou spolupráci s Čínou. V České republice máme i další firmy s vynikajícími výrobky, namátkou uvedu jen Aircraft Industries, Tatra Trucks nebo traktory Zetor a mnohé další tradiční firmy, které se mohou prosadit na čínském trhu. My politici bychom proto měli být především lobbisty za české firmy. Čínští politici by zase měli podporovat firmy čínské. A společně bychom měli bojovat proti zbytečné české i čínské byrokracii.

Nedávno s Čínou podepsala memorandum o porozumění Itálie. Strategické partnerství bylo formálně uzavřeno i mezi Čínou a Evropskou unií. Jak hodnotíte úroveň ekonomické spolupráce mezi Čínou a EU a co by podle Vás měly obě strany udělat, aby se spolupráce prohloubila?  

To je velmi jasná otázka. Zmínil jste Itálii, ale není to jen ona. Evropská unie je totiž tak trochu rozdělená. Jeden příklad za všechny je postoj k firmě Huawei, kterou jsme už dnes zmínili. Německo, Itálie, Belgie, Spojené království, Maďarsko, ti všichni konstatovali, že nemají konkrétní důkazy o tom, že firma je bezpečnostním rizikem. Některé země, možná z důvodu pouhého konkurenčního boje, tvrdí, že Huawei představuje bezpečnostní hrozbu. Ve prospěch takto silného hodnocení ale podle mého názoru nemáme žádné seriózní důkazy.

Naším zájmem je, aby EU a Čína byly propojeny. Už jen proto, že USA zahájily obchodní válku hned na dvou frontách, čínské a evropské. Já dlouhodobě odmítám jakékoli obchodní nebo celní války, sankce a další formy ekonomické diskriminace. Když jsem byl vloni v Šanghaji, o protekcionismu jakožto hlavní hrozbě pro světovou ekonomiku mluvil i prezident Xi a další čínští představitelé. Spolupráci mezi EU a Čínou proto velmi podporuji. 

Prezident Xi zveřejnil iniciativu „Jeden pás, jedna cesta“ před 6 lety, v roce 2013. Co si myslíte o roli tohoto čínského plánu nyní, v situaci spíše temných vyhlídek globální ekonomiky?

Tento dotaz jsem částečně zodpověděl už před chvílí. Opakuji, že projekt Nové hedvábné cesty, čili iniciativu „Jeden pás, jedna cesta“, velmi podporuji jako velice zajímavý infrastrukturní projekt. Není to jen příležitost k vybudování nových vysokorychlostních vlaků, ale ke vzniku nových firem, snad dokonce i nových měst a podobně.

Když už se ale zmínila globální ekonomika, nesdílím názor, že globální ekonomika funguje cyklicky, ve fázích nahoru-dolů. Pokud ekonomiku dělají inteligentní politici, dlouhodobý trend je rostoucí. A pokud ji ovlivňují politici neinteligentní, pak ekonomika samozřejmě dlouhodobě padá. Nejde o nějaký ekonomický cyklus. Jsem hluboce přesvědčen, že ekonomika totiž není nic jiného než konsekvence a efekty politických rozhodnutí.

A teď konkrétněji, pokud bude blokován například volný obchod mezi Čínou a USA, zákonitě to povede k dlouhodobému poklesu globální ekonomiky. Naopak, pokud budeme rušit cla a další obchodní překážky a vytvářet jednotný neboli volný trh, globální ekonomika poroste. 

Pane prezidente, před dvěma lety jste se v Číně zúčastnil prvního fóra „Jeden pás, jedna cesta“. Nyní jste uvedl, že „Jeden pás, jedna cesta“ je jeden ze současných nejdůležitějších infrastrukturních projektů a že byste rád, aby jedna z cest vedla také přes ČR. Budete o tom mluvit nyní v Číně?  A co očekáváte od letošního fóra? 

Všichni si uvědomujeme, že iniciativa „Jeden pás, jedna cesta“ je ve svých začátcích. A doufáme, že takto dlouhodobý projekt bude postupně pokračovat. Pokud tomu tak bude, rád bych nabízel zkušenosti a schopnosti českých stavebních firem, například pro stavby železnic, v nichž máme dobrou tradici, a dalších větví českého průmyslu. Své služby nemůžeme nabídnout při budování mořského propojení, s nímž se v projektu také počítá. Jeden ze směrů uvedené iniciativy ale jde přes Střední Asii do Ruska a přes Rusko do Evropy. Mým záměrem je nabídnout Českou republiku jako jednu ze zemí, přes kterou povede spojení třeba do Německa.

Spojení v rámci projektu „Jeden pás, jedna cesta“ může přispět k výraznému, podle některých až třetinovému, snížení nákladů na přepravu zboží, a to oběma směry. To by bylo úžasné. Když jsem před časem otevíral čtvrté letecké spojení do Číny, říkali mi, že všechna letadla mezi ČR a Čínou v obou směrech jsou plná. Nyní budu otevírat pátou leteckou linku mezi našimi zeměmi. To o něčem svědčí.

Letošního summitu iniciativy „Jeden pás, jedna cesta“ se zúčastní rekordní počet hlav států. Je to podle Vás důkazem, že iniciativa byla ve světě přijata?


Vzpomínám na svou cestu do Číny na oslavy 70. výročí konce 2. světové války. Tam jsem byl jediným evropským prezidentem. S přibývající ekonomickou silou Číny samozřejmě přibývá pochvalných slov světových politiků na její adresu. Angela Merkel navštívila v posledních letech Čínu osmkrát, já pouze pětkrát. Politická symbolika je pochopitelně důležitá, ale důležitější je skutečná spolupráce mezi zejména velkými firmami, na které často ani největší světoví lídři nemají přímý vliv. Navrhuji proto, abyste příště do Číny pozvali šéfy největších evropských firem.

Mohu mít ještě otázku o Vašich osobních vztazích s prezidentem Xi? 

Prezident Xi mi nedávno poslal dopis, kde mě nazývá „starým přítelem“. Já ho na oplátku nazývám „mladým přítelem“, neboť je o 10 let mladší. 

Jak roste strom, který jste s prezidentem Xi společně zasadili v Lánech?


Roste úspěšně. Neohrožují jej žádní brouci ani jiní cizopasníci. Přál bych si, aby takto prosperovala i česko-čínská spolupráce. 

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, CCTV, 22.4.2019

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-cctv-14732


 

 

19. dub, 2019
Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...
 
Prezident ČR Miloš Zeman:
 
Mluvil jsem s prezidentem Macronem a pomoc jsem mu nabídl, jde o pomoc ze strany našich restaurátorů. Ať každý pomáhá, jak může.“ O požáru v katedrále Notre-Dame v Paříži...
 
„Pokládám to za ubohé. I když můžeme mít vůči Václavu Klausovi ml. řadu politických výhrad, nikdo ho nezpochybňuje jako vynikajícího školského odborníka. Politikaření zvítězilo nad odborností.“ O odvolání Václava Klause ml. ze školského výboru Sněmovny...
 
„Paní Benešová je bezesporu velmi dobrá odbornice,“ O nové ministryni spravedlnosti ČR...
 
„Nějaký mediální blbeček, který tohle píše a nic v životě nedokázal, jen Jágrovi závidí, to je vše.“ O tom, že se Jágr stane tváří Zimních Olympijských her v Číně v roce 2022...