4. říj, 2019

ZEMAN NEWS: Model V4 + je budoucnost

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás jako každý čtvrtek touto dobou u Týdne s prezidentem. Tentokrát předtáčíme Týden s prezidentem v úterý, protože pana prezidenta ve středu čeká jednání V4, prezidentů Visegrádské čtyřky, to je ten důvod. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Dobrý den.

Když jsme u toho důvodu, co od toho jednání očekáváte, V4?

V4 je takový elitní klub, kterému se podařilo dosáhnout toho, že se zrušily kvóty na ilegální migranty. Myslím si, že teď se budeme zabývat postavením V4 v Evropské unii. Budeme se zabývat odhady budoucího vývoje Evropské unie včetně brexitu. Třetí téma, na které jsme pozvali prezidenty Slovinska a Srbska, je západní Balkán, kde, myslím, všichni prezidenti máme zájem na tom, aby Evropská unie se o západní Balkán rozšířila.

Když jsme u toho, jaké teda je postavení V4? Já jenom upozorňuji, jsou komentáře, že nová šéfová Evropské komise má naopak upozadit V4 a že to rozdělování těch ministerstev, tedy těch direktoriátů v Evropské komisi, je dáno tímto. Andrej Babiš zase říká, že naopak, že jsme velmi respektováni a náš význam stoupá. A existuje vůbec my, jako Visegrádská čtyřka, nebo jsme prostě solitérní země?

Podívejte se, aby byla Visegrádská čtyřka upozaďována, tak se musí nechat upozadit, a to neexistuje. Já vím, že existují tendence vytrhnout některou zemi, třeba nás nebo Slovensko, ale já si naopak myslím, že je dobré, když se ta Visegrádská čtyřka bude rozšiřovat. To je ten model Visegrád plus, kdy se občas zvou i prezidenti jiných zemí, jako teď jsem Vám řekl, Srbska a Slovinska. Jinými slovy, věřím, že budeme úspěšní v boji s takovými nesmysly, jako je například klimatická změna.

No, pane prezidente, Vy jste to řekl, dříve nás tak nějak spojovalo to téma migrace, dovolte mi takovou možná odvážnější úvahu. Mně přijde, aspoň tedy tak soudím podle výsledků rakouských voleb o tomto víkendu, že trochu slábne v západní Evropě. To téma slábne. Viděli jsme ohromující úspěch lidovců a ohromující úspěch Zelených v Rakousku. Nebude náhodou to téma migrace pomalu nahrazováno jiným velkým tématem, třeba tou klimatickou změnou?

Přesně tak, podívejte se, není samozřejmě možné vyloučit, že pokud bude nový přísun migrantů, tak se to téma objeví znovu, ale když k tomu nedojde, tak tady budou asi tak dvě skupiny voličů. Ti mladí a méně zkušení se budou oddávat klimatickému náboženství a budou tedy v našem případě asi volit Piráty, ti starší a zkušenější budou hájit konzervativní hodnoty, to znamená hodnotu manželství, hodnotu sociálního smíru a sociálního státu a tak dál a tak dál. To bude asi základní dělicí čára v těch příštích volbách.