ROZHOVORY

28. čvn, 2019

ROZHOVOR S PREZIDENTEM pro Parlamentní listy.cz 

Sociální demokracie je hysterická a dokud se nezačne chovat rozumně, nejsem ochoten diskutovat. ParlamentnímListům.cz to řekl prezident Miloš Zeman před začátkem své dovolené na Vysočině. Miroslava Pocheho, který usiloval o křeslo ministra zahraničí, prezident doslova označil za pitomce. Zeman vyslovil i originální přání směrem k TOP 09...

Pane prezidente, byl jste teď tři dny na návštěvě Kraje Vysočina, absolvoval jste několik setkání s lidmi na náměstí. Jakou atmosféru jste mezi lidmi cítil ve světle nedělní velké demonstrace na Letné? Prožívali to lidé, nebo naopak míní, že je to jen pražská záležitost?

Končil jsem v Bystřici nad Pernštejnem svou třídenní anabázi Vysočinou, a když jsem se ptal starosty, který je tady páté funkční období, tak mně říkal, že tady žádná demonstrace nebyla. To znamená, že někde byly desítky, někde stovky lidí a Bystřice se vyznačovala tím, že tady nebyla demonstrace žádná. To je odpověď na vaši otázku. Je to téměř výlučně pražská záležitost. 

Spolek Milion chvilek, který protesty organizuje, od počátku odmítá jakékoli spojení s politikou. Teď se však ukázalo, což zveřejnil váš mluvčí, že členka úzkého vedení spolku dříve pracovala pro TOP 09, pro STAN a také působila v nadaci OSF. Co na to říkáte?

Doplnil bych i to, že když se vede diskuse o zákonu o státním zastupitelství, tak tito lidé doporučovali, aby byl přijat zákon vypracovaný TOP 09. Já jsem přesvědčen, že tito lidé jsou spjati s TOP 09. Nu a přeji TOP 09 v nejbližších parlamentních volbách 4,9 procenta.

Hlasování o nedůvěře. V průběhu dne byla několikrát velkou neznámou ČSSD. Mnozí prý tlačili předsedu Hamáčka k tomu, aby strana vládu potopila během hlasování nebo aby jejich ministři rezignovali. Jak v tomto směru sociální demokracie zapůsobila na veřejnost?

Myslím si, že sociální demokracie je stále ještě v šoku z evropských voleb a chová se hystericky. Měla by se této hysterie zbavit a chovat se racionálně. Potom jsem ochoten diskutovat. Nejsem ochoten diskutovat s těmi, kdo vyhrožují nějakými žalobami.

Zaregistroval jsem zákulisní informace, že za tlaky na pád vlády může stát Miroslav Poche…

Ano, vůbec bych to nevylučoval.

Mimochodem, Poche nedávno v médiích vystoupil s tím, že když jste ho loni přijímal, přinesl vám luxusní italské víno a vy jste ho naléval nějakým levným patokem. Jaké to setkání tehdy bylo?

Je to pitomec, protože v Lánech máme pouze a jedině kvalitní vína.

Kromě toho Poche také mluvil o tom, že mu bylo jasné, že ministrem zahraničí nebude, začal hrát hru o jmenování Petříčka a přelstil vás…

Aha. No tak já si především myslím, že pokud se ministři sociální demokracie opravdu rozhodnou podat demisi, tak i kauza pana Petříčka tím bude vyřešena.

Pokud by nakonec ČSSD z nějakých důvodů vládu opustila, jste stále proti předčasným volbám?

Samozřejmě, že ano. Předpokládám, že hnutí Svoboda a přímá demokracie je ochotno vládu podpořit, dokonce se nedomáhá na rozdíl od sociální demokracie žádných ministerských křesel. Sociální demokraté by spáchali politickou sebevraždu, kdyby z vlády odešli, protože by se do vlády už nikdy zpátky nedostali.

Sledoval jste aspoň částečně jednání Poslanecké sněmovny o nedůvěře vládě, které trvalo 17 hodin? Nebylo takové protahování zbytečné? 

Nesledoval jsem to, ale jsem starý kozák, v politice jsem 30 let a mohu konstatovat, že takových jednání už bylo několik. Většina z nich byla naprosto zbytečná, a kdyby se poslanci místo toho zabývali projednáváním rozumných zákonů, prospěli by republice. Takto prospěli jenom svému exhibicionismu. Platí ta krásná věta, byť z počátku 90. let: mámo, dívej se, zítra budu v televizi.

David Rath byl pravomocně odsouzen na 7 let do vězení a musí zaplatit 10 milionů korun. Jaký je Váš komentář?

Nevidím důvod, proč bych se vyjadřoval k výši rozsudku. Můj názor je, že základní vada českého soudnictví, včetně Ústavního soudu, je pomalost. Jestli to chcete přičítat lenosti nebo nepracovitosti soudců, to už je druhá věc. Kritizuji, že kauza Rath trvala sedm let, protože to je ostuda české justice. Nekritizuji a nevyjadřuji se k rozsudku, který byl vynesen.

Závěrem. Jsou před námi letní prázdniny, čas dovolených. Co byste do tohoto období občanům popřál?

Tady bychom se měli spojit s panem hejtmanem (rozhovoru byl přítomen hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek z ČSSD, pozn. red.) a měli bychom občanům popřát oba. Takže, já začnu. Přál bych jim něco velmi tradičního. Přál bych jim zdraví, radost ze života, radost z práce a umění odpočívat. 

Jiří Běhounek: Připojuji se k přání pana prezidenta a dětem přeji krásné prázdniny a hlavně, ať se neupečeme, protože teploty jsou někdy extrémní.

Autor: www.parlamentnilisty.cz, Praha, ČR, 28.6.2019

Zdroj:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Zeman-Miroslav-Poche-je-pitomec-Milion-chvilek-TOP-09-A-te-preji-4-9-procenta-SPD-muze-podporit-vladu-587151


 

 

28. čvn, 2019

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...

Prezident Miloš Zeman:
 
„Pokud vím, tak všichni tito šlechticové německého původu kolaborovali s nacisty.“ Ke kauze vracení majetku šlechtickému rodu Walderode.
 
„Naši sluníčkáři začali předstírat, že nic takového neexistuje a poté začali obviňovat ostatní. Nyní si můžeme potvrdit, že muslimští migranti nejsou přínosem, ale naopak.“ Zeman celou kauzu spojenou s kritikou těch, kdo o případu informovali, označil za pokrytectví nejhlubšího zrna. O znásilněné češce ilegálním muslimským migrantem.
 
„Víte, kolik by se udělalo práce, kdyby se parlament odhodlal i ostatní zákony projednávat do 4 do rána?“ o hlasování ve sněmovně o nedůvěře vládě.
 
„Prezident Havel říkal, že prezident není automat na podpisy. Nezapomeňte, že se za Staňka postavili Eva Kantůrková, kardinál Duka a ze sociální demokracie Zimola či Foldyna.“ o výměně ministra Kultury ČR.
 
„Z lidského hlediska musíme pochopit tu frustraci z prohraných Evropských voleb, buďme lidští.“ o ČSSD.
 
„Uražený neúspěšný kandidát na prezidenta a neúspěšný kandidát na ministra zahraničí“, chodí na protivládní demonstrace. O Pochem a Dienstbierovi.
 
Elektromobily budou jezdit na elektřinu, kterou z 47% vyrobí uhelné elektrárny.Z ekonomického hlediska se třeba Dukovany zaplatili více než 2x.“ O ekoterorismu.
 
Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 28.6.2019

Zdroj:
22. čvn, 2019

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás u pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem, který tentokrát předtáčíme ve středu, protože ve čtvrtek je na státní návštěvě České republiky slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Dobrý večer i Vám, pane prezidente. 

Dobrý večer. 

No, natáčíme to ve středu odpoledne, ale dobrý večer.

No právě.

Dobrý večer. Pane prezidente, o návštěvě slovenské prezidentky Zuzany Čaputové jsme už hovořili, je ještě něco, co byste chtěl dodat?
 

Ne, ale zeptejte se mě, až ta návštěva proběhne. 

No, ono je to trošku složité, protože ve čtvrtek večer, kdy vysíláme náš pořad, bude po návštěvě. Tak se tedy zeptám příští týden. 

No dobře, ale ještě jedna věc u prezidentů se stala. Ve středu má narozeniny, sedmdesáté osmé narozeniny, Václav Klaus. Co mu popřejete?
 

Především zdraví, protože v tomto věku nás obou už je zdraví to nejdůležitější. 

Kdybyste měl vybrat z té dlouhé politické kariéry Václava Klause, ať už to bylo ve funkci předsedy vlády, ministra financí, předsedy Poslanecké sněmovny nebo prezidenta České republiky, to je jedno, jednu dobrou a jednu špatnou věc, jaká by to byla? 


Víte, že jsem nesouhlasil s jeho amnestií, pokud jde o funkci prezidenta, ale jinak si myslím, že tu funkci těch deset let vykonával dobře. To zaprvé. 

Jsem rád, že také byly doby, kdy jsme se dokázali dohodnout. V takzvané opoziční smlouvě, kterou jsme oba dva podepsali, jsme zakotvili právo vítězných politických stran na to, aby uzavřely dohodu a spolupráci. 

Ta opoziční smlouva, když jste to nakousl, byla vysmívaná, ale s pohledu dneška, z mého pohledu to bylo dobré řešení, protože vláda se soustředila na problémy lidí, na problémy těch, pro které má vládnout, kteří ji zvolili, tedy Parlament zvolili a nikoliv na neustálé půtky a problémy, které si sama vytvoří, a pak je řeší. Nemáte ten pocit? 

Vy jste řekl, že ta smlouva byla vysmívaná, ale já bych se zeptal, kým byla vysmívaná? 

Mainstreamovými médii. 

To taky a politickými trpaslíky, kteří neuspěli ve volbách. 

Ano. 

A záviděli, žárlili, možná i nenáviděli. 

Pokračování textu zde:
 
14. čvn, 2019

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov. Vítám vás u premiérového dílu pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem, tentokrát z Pražského hradu. Dobrý večer i Vám, pane prezidente. 

Dobrý večer, v čem je ten díl premiérový? 

Protože minule jsme vzhledem k Vaší zahraniční cestě vysílali střihový pořad, takže to bylo opakování, a dnes je tedy po minulém týdnu premiérový. Takto jsem to myslel.

Ach tak, já myslel, že je to nějaký zaokrouhlený výsledek. 

Ne, ne, ne. 

Dobře. 

Pane prezidente, jako vždycky na začátek naší debaty bych se chtěl věnovat pár aktualitám, které přinesl politický vývoj v České republice. A tou jednou z těch jaksi nejviditelnějších a uvidíme, jestli nejvýznamnějších, to teprve přinese budoucnost, je založení politického hnutí Trikolóra Václavem Klausem mladším. Zaregistroval jste to? A co tomu říkáte? 

Zaregistroval, protože v Monitoru k tomu bylo tolik užvaněných komentářů, že se to nedalo přehlédnout. Nicméně pokud rodina Klausů bude pokračovat ve své tradici, což bych jí doporučoval, tak to nebude hnutí, ale strana. 

No, to je taková věc, vždycky ty nové projekty, ať už je to třeba hnutí ANO a další a další, tak jsou to hnutí podle zákona o politických stranách a hnutích, jsou zaregistrovány jako hnutí a nikoliv jako strana. Ono v tom obsahu, stanovách nic moc rozdílného být nemůže, ale tak nějak to líp zní asi. Znamená to, že to je nedůvěra k těm stranám? 

Pane Soukupe, pojem hnutí vznikl na počátku, Občanské hnutí viz příklad, na počátku devadesátých let. Já ho pokládám za zastaralý, přežilý a myslím si, že každý, kdo má politickou odvahu, by se měl přihlásit k tomu, že zakládá novou politickou stranu. 

Takhle jsem to myslel, protože ono to vypadá, že jako ty nové projekty se více…, říkají, my nejsme strana, my jsme jako hnutí vycházející zespoda a tak dále a tak dále. Takhle to je.
 

Tak strana snad taky vychází zespoda, alespoň dobrá strana. 

Podle těch zakladatelů to možná hůř zní. No a já jsem se díval na to, co chtějí dělat, ta Trikolóra. Bezpečnou dopravu, jednoduchost v zákonech, nižší daně, menší byrokracii, zrušení inkluze, mrhání sociálními dávkami, zakázat a tak dále. No, jsou to takové věci, programové priority, které má skoro úplně každá strana. V čem se budou odlišovat?

Osobností svého šéfa, protože já si myslím, a už jsem Vám to říkal několikrát, že rozhodující pro úspěch i neúspěch jakékoli politické strany, nikoli hnutí, je to, kdo ji vede. 

No tak Václav Klaus mladší je nepochybně charismatická osobnost, je tam několik dalších zkušených politiků v tom přípravném výboru nebo v těch zakládajících členech, tak uvidíme. Já si dovolím trochu rýpnout, on si dal Václav Klaus na Facebook fotografii s Jiřinou Bohdalovou a říkal, že bez této dámy se volby vyhrát nedají. Nežárlil jste? 

Ale no tak. Já myslím, že, když mu Jiřina Bohdalová o své vůli pomůže, bude to jenom dobře. 

Vrátíme se asi k predikcím nebo za chvilku budeme hovořit o predikcích politického vývoje a ta jednoduchá otázka, vezme hlasy ODS, domníváte se? Anebo je to nevýznamné hnutí, kterých už bylo? Tak to řekl Petr Fiala, šéf ODS, takže on to tak od sebe odhodil, že to jsou nevýznamné věci. 


A tak Václav Klaus mladší získal po Andreji Babišovi druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů, to je fakt, který nelze odestát. Právě proto si myslím, že ta Trikolóra vezme hlasy ODS, ale netroufám si predikovat v jaké míře. 

Dobře s tím jaksi poměrně turbulentním vývojem na politické scéně souvisí ty demonstrace, které se plánují. Teď se různě organizují a plánuje se tedy velká demonstrace na Letné. Ti organizátoři těch Milion chvilek pro demokracii říkají, že tam možná bude až čtvrt milionu lidí. Máme to ignorovat z pohledu ústavních činitelů? Mají to ústavní činitelé ignorovat a hodnotit pouze jako právo lidí se sejít, anebo už je to politická síla? 

Ano, já přesně toto doporučuji. Já jsem byl na demonstraci na Letné v listopadu 89, kdy tam bylo sedm set padesát tisíc lidí, a tehdy mělo smysl demonstrovat, protože se hroutila totalitní diktatura. Na druhé straně pořád nechápu, o co jde těmto demonstrantům. Pokud protestují proti výsledkům svobodných voleb, tak je to, pane Soukupe, demonstrace poražených, demonstrace těch, kdo tyto volby prohráli. Tak ať se laskavě seberou, zmátoří se, jdou k příštím volbám a snaží se, aby pro ně dopadly lépe. 

Pokračování textu zde:
 
 
10. čvn, 2019

Nynější demonstrace proti vládě Andreje Babiše (ANO) nemají podle prezidenta Miloše Zemana smysl...

 Smysl podle něj měla demonstrace na Letné v roce 1989, která také byla jediná úspěšná. Žádná další nevedla ke změně vlády, řekl dnes prezident rozhlasové stanici Frekvence 1. Zeman také řekl, že premiéru Babišovi radil, aby demonstrace ignoroval. Jediná úspěšná demonstrace od roku 1989 byla podle Zemana právě ta v roce 1989 a všechny ostatní skončily v prázdnu.

Poslední demonstrace, které se podle organizátorů z iniciativy Milion chvilek zúčastnilo na 120.000 lidí, se uskutečnila v úterý na Václavském náměstí. Další má být v neděli 23. června v Praze na Letné. "Já jsem v roce 1989 na Letné byl. A to byla demonstrace, která měla smysl. Podle mého skromného názoru dnešní demonstrace sice smysl nemají, ale když se tam někdo chce přijet vyřádit, ať to dělá," řekl Zeman. "Já uklidňuji společnost tím, že jednám s politiky. Nebudu jednat se zběhlým studentem, který by měl dokončit svá studia a na trhu si najít nějaké zaměstnání, protože organizace protivládních demonstrací rozhodně není perspektivní profese," řekl Zeman na adresu jednoho z organizátorů demonstrací Mikuláše Mináře.

Zemanovi se také líbila sobotní Babišova slova, která pronesl v Bratislavě. Babiš tam řekl, že Česká republika není Slovensko a v České republice se nebude měnit vláda na základě demonstrací. Zeman poznamenal, že se s premiérem Babišem pravidelně setkává a jistě na toto téma dojde.

Zeman podle svých slov říkal bývalému slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, že neměl rezignovat kvůli demonstracím, které na Slovensku vypukly po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. "Koneckonců se ukázalo, že vražda toho novináře Kuciaka velmi pravděpodobně neměla politickou, ale byznysovou souvislost. No ale když se někdo nechá překvapit a reaguje poněkud hystericky, je to jeho chyba," uvedl Zeman.

Prezident řekl, že plně respektuje právo demonstrantů se vyjádřit, ale pokud si přejí demisi premiéra, je v parlamentní demokracii možná jen dvěma způsoby. Prvním jsou parlamentní volby a druhou vyslovení nedůvěry vládě ve Sněmovně. Poznamenal, že demonstrantů jsou necelá dvě procenta oprávněných voličů, s tím se volby nevyhrávají.

"Já bych ty demonstrace považoval za - do jisté míry - podpůrné shromáždění pro ty české politiky, kteří chtějí odvolat Andreje Babiše," dodal prezident. V té souvislosti zmínil i bývalého předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Pokud jde o počty účastníků, tak mu policejní prezident Jan Švejdar prý sdělil, že v krajských městech zahrnovaly protivládní demonstrace jen několik set lidí, pouze v Brně jich možná byly 2000.

Impulzem pro demonstrace, z nichž první se konala 29. dubna, se stala demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a volba jeho nástupkyně, jíž se stala poradkyně prezidenta Zemana pro justici Marie Benešová. Kněžínek úmysl odejít z vlády oznámil 18. dubna, pouhý den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Mezi obviněnými je i Babiš, který případ označuje za politickou kauzu. Podle organizátorů protestů chce Babiš dostat justici pod svou kontrolu. Benešová i Babiš popírají, že by hrozilo ovlivnění justice.

Tento týden se demonstrace na Václavském náměstí v Praze zúčastnilo podle organizátorů až 120.000 lidí. Protestovali kromě Benešové také kvůli vyplácení evropských dotací holdingu Agrofert, který dříve vlastnil Babiš. Akcie Agrofertu vložil v roce 2017 do svěřenských fondů kvůli platnosti novely o střetu zájmů. Podle návrhu auditní zprávy Evropské komise má ale Babiš stále vliv na Agrofert a jako premiér také na použité peněz Evropské unie.

Nejvyšší státní zástupce se chce podle prezidenta zkoumáním dotací zviditelnit

Prezident Zeman zastává názor, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se chce jen zviditelnit a zachránit před svým odvoláním z funkce, když chce zkoumat předběžnou auditní zprávu z Bruselu týkající se údajného střetu zájmů premiéra Babiše. Prezident to řekl v rozhovoru pro Frekvenci 1. Žalobce Zeman minulý týden řekl, že zjištění v návrhu zprávy Evropské komise, podle něhož je Babiš ve střetu zájmů, jsou závažná a mohla by zavdávat podezření na trestný čin. Kritiky se mu za to dostalo i od Babiše.

"O Pavlovi Zemanovi se říká že je to naprosto neviditelný státní zástupce. On už je tam osm let a nezanechal po sobě absolutně žádnou stopu," prohlásil Zeman. "Nu a nyní, protože kvůli jeho nicnedělání začaly opravdu diskuse o jeho odvolání, tak považoval za nutné se zviditelnit. Nu a způsob, kterým to udělal, patrně povede k tomu, že hned tak odvolaný nebude," řekl prezident.

Žalobce Zeman minulou neděli v České televizi řekl, že si Nejvyšší státní zastupitelství vypracuje vlastní analýzu navrhovaného dokumentu. Výsledky by mohlo mít do dvou či tří týdnů. Babiš v reakci prohlásil, že nejvyšší státní zástupce nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu. Babiš ČTK sdělil, že předběžný návrh je plný nepravd, které budou české úřady v příštích měsících vysvětlovat a vyjadřovat se k nim. Pavel Zeman v reakci na Babišova slova uvedl, že policie a státní zastupitelství musí konat vždy, pokud se dozvědí o podezřeních z trestného činu.

Prezident Zeman dnes v rozhlasovém rozhovoru také prohlásil, že ti, kteří si stěžují v Bruselu, jednají proti českým zájmům. "Dříve jsme si stěžovali v Moskvě. Předtím jsme si stěžovali v Berlíně, teď si stěžujeme v Bruselu. Já nechci používat zrovna termín udavačství. Ale v každém případě platí, že národ, který si svoje vnitřní věci nedokáže vyřídit sám, na své domácí půdě, není zcela svéprávný. A ti, kdo ho chtějí této svéprávnosti zbavit a stěžují si v tom Bruselu, podle mého názoru jednají proti zájmům České republiky," řekl Zeman.

Autor: Frekvence 1, ČTK, Praha, ČR, 10.6.2019
 
Zdroj:
 
 
 

https://www.frekvence1.cz/clanky/zpravy/milos-zeman-exkluzivne-pro-frekvenci-1-dnesni-demonstrace-smysl-nemaji-ale-kdyz-se-tam-nekdo-chce-prijit-vyradit-at-to-udela.shtml