ROZHOVORY

10. čvn, 2019

Nynější demonstrace proti vládě Andreje Babiše (ANO) nemají podle prezidenta Miloše Zemana smysl...

 Smysl podle něj měla demonstrace na Letné v roce 1989, která také byla jediná úspěšná. Žádná další nevedla ke změně vlády, řekl dnes prezident rozhlasové stanici Frekvence 1. Zeman také řekl, že premiéru Babišovi radil, aby demonstrace ignoroval. Jediná úspěšná demonstrace od roku 1989 byla podle Zemana právě ta v roce 1989 a všechny ostatní skončily v prázdnu.

Poslední demonstrace, které se podle organizátorů z iniciativy Milion chvilek zúčastnilo na 120.000 lidí, se uskutečnila v úterý na Václavském náměstí. Další má být v neděli 23. června v Praze na Letné. "Já jsem v roce 1989 na Letné byl. A to byla demonstrace, která měla smysl. Podle mého skromného názoru dnešní demonstrace sice smysl nemají, ale když se tam někdo chce přijet vyřádit, ať to dělá," řekl Zeman. "Já uklidňuji společnost tím, že jednám s politiky. Nebudu jednat se zběhlým studentem, který by měl dokončit svá studia a na trhu si najít nějaké zaměstnání, protože organizace protivládních demonstrací rozhodně není perspektivní profese," řekl Zeman na adresu jednoho z organizátorů demonstrací Mikuláše Mináře.

Zemanovi se také líbila sobotní Babišova slova, která pronesl v Bratislavě. Babiš tam řekl, že Česká republika není Slovensko a v České republice se nebude měnit vláda na základě demonstrací. Zeman poznamenal, že se s premiérem Babišem pravidelně setkává a jistě na toto téma dojde.

Zeman podle svých slov říkal bývalému slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, že neměl rezignovat kvůli demonstracím, které na Slovensku vypukly po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. "Koneckonců se ukázalo, že vražda toho novináře Kuciaka velmi pravděpodobně neměla politickou, ale byznysovou souvislost. No ale když se někdo nechá překvapit a reaguje poněkud hystericky, je to jeho chyba," uvedl Zeman.

Prezident řekl, že plně respektuje právo demonstrantů se vyjádřit, ale pokud si přejí demisi premiéra, je v parlamentní demokracii možná jen dvěma způsoby. Prvním jsou parlamentní volby a druhou vyslovení nedůvěry vládě ve Sněmovně. Poznamenal, že demonstrantů jsou necelá dvě procenta oprávněných voličů, s tím se volby nevyhrávají.

"Já bych ty demonstrace považoval za - do jisté míry - podpůrné shromáždění pro ty české politiky, kteří chtějí odvolat Andreje Babiše," dodal prezident. V té souvislosti zmínil i bývalého předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Pokud jde o počty účastníků, tak mu policejní prezident Jan Švejdar prý sdělil, že v krajských městech zahrnovaly protivládní demonstrace jen několik set lidí, pouze v Brně jich možná byly 2000.

Impulzem pro demonstrace, z nichž první se konala 29. dubna, se stala demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a volba jeho nástupkyně, jíž se stala poradkyně prezidenta Zemana pro justici Marie Benešová. Kněžínek úmysl odejít z vlády oznámil 18. dubna, pouhý den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Mezi obviněnými je i Babiš, který případ označuje za politickou kauzu. Podle organizátorů protestů chce Babiš dostat justici pod svou kontrolu. Benešová i Babiš popírají, že by hrozilo ovlivnění justice.

Tento týden se demonstrace na Václavském náměstí v Praze zúčastnilo podle organizátorů až 120.000 lidí. Protestovali kromě Benešové také kvůli vyplácení evropských dotací holdingu Agrofert, který dříve vlastnil Babiš. Akcie Agrofertu vložil v roce 2017 do svěřenských fondů kvůli platnosti novely o střetu zájmů. Podle návrhu auditní zprávy Evropské komise má ale Babiš stále vliv na Agrofert a jako premiér také na použité peněz Evropské unie.

Nejvyšší státní zástupce se chce podle prezidenta zkoumáním dotací zviditelnit

Prezident Zeman zastává názor, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se chce jen zviditelnit a zachránit před svým odvoláním z funkce, když chce zkoumat předběžnou auditní zprávu z Bruselu týkající se údajného střetu zájmů premiéra Babiše. Prezident to řekl v rozhovoru pro Frekvenci 1. Žalobce Zeman minulý týden řekl, že zjištění v návrhu zprávy Evropské komise, podle něhož je Babiš ve střetu zájmů, jsou závažná a mohla by zavdávat podezření na trestný čin. Kritiky se mu za to dostalo i od Babiše.

"O Pavlovi Zemanovi se říká že je to naprosto neviditelný státní zástupce. On už je tam osm let a nezanechal po sobě absolutně žádnou stopu," prohlásil Zeman. "Nu a nyní, protože kvůli jeho nicnedělání začaly opravdu diskuse o jeho odvolání, tak považoval za nutné se zviditelnit. Nu a způsob, kterým to udělal, patrně povede k tomu, že hned tak odvolaný nebude," řekl prezident.

Žalobce Zeman minulou neděli v České televizi řekl, že si Nejvyšší státní zastupitelství vypracuje vlastní analýzu navrhovaného dokumentu. Výsledky by mohlo mít do dvou či tří týdnů. Babiš v reakci prohlásil, že nejvyšší státní zástupce nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu. Babiš ČTK sdělil, že předběžný návrh je plný nepravd, které budou české úřady v příštích měsících vysvětlovat a vyjadřovat se k nim. Pavel Zeman v reakci na Babišova slova uvedl, že policie a státní zastupitelství musí konat vždy, pokud se dozvědí o podezřeních z trestného činu.

Prezident Zeman dnes v rozhlasovém rozhovoru také prohlásil, že ti, kteří si stěžují v Bruselu, jednají proti českým zájmům. "Dříve jsme si stěžovali v Moskvě. Předtím jsme si stěžovali v Berlíně, teď si stěžujeme v Bruselu. Já nechci používat zrovna termín udavačství. Ale v každém případě platí, že národ, který si svoje vnitřní věci nedokáže vyřídit sám, na své domácí půdě, není zcela svéprávný. A ti, kdo ho chtějí této svéprávnosti zbavit a stěžují si v tom Bruselu, podle mého názoru jednají proti zájmům České republiky," řekl Zeman.

Autor: Frekvence 1, ČTK, Praha, ČR, 10.6.2019
 
Zdroj:
 
 
 

https://www.frekvence1.cz/clanky/zpravy/milos-zeman-exkluzivne-pro-frekvenci-1-dnesni-demonstrace-smysl-nemaji-ale-kdyz-se-tam-nekdo-chce-prijit-vyradit-at-to-udela.shtml


 

 

9. čvn, 2019
Prezident republiky Miloš Zeman vystoupí dnes v neděli dne 9. června 2019 v 18.00 hodin v pořadu Prezidentský Pressklub na rádiu Frekvence 1. Rozhovor bude vysílán živě ze zámku v Lánech...
 
Přenos zde:
 
 
Autor: Jiří Ovčáček, Praha, ČR, 9.6.2019
 
Zdroj:
 

https://www.hrad.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/aktualni-tiskove-zpravy/prezident-republiky-vystoupi-v-zive-vysilanem-rozhovoru-na-frekvenci-1-10-14856


 

 

1. čvn, 2019
Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...

Dobrý večer, vážení televizní diváci, vítejte u televize Barrandov ve čtvrtek v tuto dobu, takže Týden s prezidentem. Dobrý večer i Vám, pane prezidente. 

Dobrý večer. 

Pane prezidente, oblíbený, diváky oblíbený a pravidelný čtvrteční Týden s prezidentem předtáčíme tentokrát ve středu, tak já doufám, že do čtvrtečního vysílání se nestane nic, čím by náš pořad byl neaktuálním. Myslíte si, že se něco stane v této turbulentní době za jeden den? 

Tak rychle asi ne, lidé budou zažívat tu vítězství, tu porážky. A já mám ve čtvrtek setkání s prezidentem Kiskou, na rozloučenou. Pozval jsem ho do Lán, aby si trochu odpočinul v Lánské oboře, a doufám, že zase nic tak hrozného alespoň u nás doma se nestane. 

Dobře, tak pojďme k těm aktualitám. Já se samozřejmě, ty aktuality jako vždy na začátek tohoto pořadu, budu snažit jaksi zhustit, jak nejlépe to budu umět, abychom se dostali k hlavním tématům dnešního Týdne s prezidentem, což je hodnocení eurovoleb a samozřejmě situace ve vládě.

Pane prezidente, myslím, že se stala v sobotu ta událost, a to bylo napadení Ladislava Jakla v metru v Praze dvěma muži údajně proto, oni na něj tedy křičeli údajně, že je to ten člen SPD a jejich kandidát, a napadli ho kvůli jeho politickým názorům. Nemáte pocit, že to trošku přibývá? A hlavně, že média to trochu bagatelizují? 

Naopak, já mám dojem, že média tuhle hysterickou a násilnou atmosféru přímo vyvolávají. Vždyť si vezměte, kolik bylo mediálních útoků právě na SPD a právě osobně na Ladislava Jakla, který je slušný a chytrý člověk. A na druhé straně stojí hnutí, které deklaruje, že je slušné, a tam jsou ti různí Langové, o kterých jsme mluvili minule, a další hnutí, které se opírá o fyzické násilí, takže slušné není. 

Pokračování textu zde:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-porad-tv-barrandov-tyden-s-prezidentem-90-14839

Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 1.6.2019

Zdroj:

https://www.barrandov.tv/video/156016-tyden-s-prezidentem-30-5-2019

https://www.barrandov.tv/tyden-s-prezidentem/video


 

 

24. kvě, 2019

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...

Prezident ČR Miloš Zeman:

„Je klidná, věcná, argumentovaná. Žádné podpásovky, toho si vážím. Je to dáno tím, že volební účast bude jen 20 procent i přes všechny výzvy k účasti.“ O kampani do Europarlamentu...

„To říkal i Drahoš v prezidentských volbách. Ale jak to udělat? To přijde někdo a řekne, mám tu balík rublíků, zaplatím vám, když budete volit Zemana, pokud je to ruský agent? Tak to nefunguje. Fake news je poplašná zpráva, že Čína a Rusko ovlivňují volby. Je šířena těmi, kdo se možná právem obávají, že by mohli volby prohrát, a předem si hledají alibi pro tuto prohru.“ O ovlivňování voleb...

„Ježímarjá, to by vás potěšilo, kdybych řekl. Mohu pouze konstatovat, že se řídím zásadou, že nejdříve si musím opatřit informace. Ty chci slyšet od Hamáčka a od Staňka, teprve poté se rozhodnu. Já si dovedu představit vše včetně třetí světové války.“ O odvolání / neodvolání ministra kultury ČR...

„Rozhodně o odvolání ministra podle Zemana nemají právo rozhodovat umělci. „I když by asi byli rádi. Kontroly na Ministerstvu kultury také prokázaly určitou nehospodárnost. Nechci říkat o rozkrádání, ale vyplývá z toho, že jestliže kulturní fronta měla pocit, že by si mohla trochu přivydělat, jako chtěl Fajt, tak by potřebovala vláčnějšího a příjemnějšího ministra. Kulturní fronta volí TOP 09.“ O kulturní frontě ČR...

„Měli by se nazvat Milion chvilek za anarchii. Demokracie je něco jiného. Demonstrace je komická a zbytečná, justici nikdo neohrožuje. Chovají se jako zbabělci, radil bych jim, ať se stanou politickou stranou a pak je bude čekat ta tvrdá demokratická práce.“ O aktivistech na Václaváku...

„Ovčáček podal trestní oznámení. Já mám ochranku, ale jde o 144 poslanců, kteří zákon schválili, a Lang jim rovněž vyhrožuje zabitím a podřezáním hlavy. Jeho status jsem si přečetl, je to zuřivý šílenec. Můžeme diskutovat o tom, jestli patří do vězení, nebo na psychiatrii. Také mě to překvapilo. Byl jen zbaven funkce. Člověk, který vyzývá k rozsáhlému teroristickému útoku.Podhoubí ODS není ale jen v Jesenici, ale i v Řeporyjích. Když vidíte Fialu, jak hovoří slušně, a pak máte tyto protiklady, tak si myslíte, že Fiala neví, o čem mluví a není informován, nebo klame tělem.“ O ODS...

Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 24.5.2019

Zdroj:

https://www.barrandov.tv/video/155093-tyden-s-prezidentem-23-5-2019

https://www.barrandov.tv/video/154838-tyden-s-prezidentem-16-5-2019

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-porad-tv-barrandov-tyden-s-prezidentem-88-14789#from-list

https://www.barrandov.tv/tyden-s-prezidentem/video


 

 

12. kvě, 2019
Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...
 
Prezident ČR Miloš Zeman:
 
Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás u pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem, který s panem prezidentem tentokrát natáčíme na Pražském hradě. Dobrý večer i Vám, pane prezidente. 
 
Dobrý večer. 
 
Pane prezidente, včera jsme slavili Den vítězství, den osvobození, konec druhé světové války. Řekněte mi, odhlédnuto od Vašich povinností, které tradičně v ten den máte, Vašich pracovních povinností, pro Vás osobně co ten den znamená? 
 
Já jsem spojen s tímto státním svátkem proto, protože jsem ještě ve Federálním shromáždění prosadil, aby to bylo osmého, a nikoli jako dříve devátého května. Argumentoval jsem historickou pravdou, to znamená tím, že kapitulace byla podepsána v Remeši a teprve vynuceně další den v Berlíně, a platí samozřejmě ta první kapitulace. Tak to je první poznámka. Druhá poznámka bude velice jasná. Kdyby nebylo tohoto vítězství, tak tady dneska nesedíme. Buď budeme v koncentračním táboře, anebo budeme vyhlazeni. 
 
Tak, Československo tehdy jaksi, odhlédnuto od role československých vojáků a československých lidí, osvobodily spojenecké armády a zejména Rudá armáda. Já řeknu pár čísel. Na území Československa zemřelo přímo sto čtyřicet tisíc sovětských vojáků, tehdy vojáků Rudé armády, a uvádí se, že v důsledku bojů na území Československa zemřelo až pět set padesát tisíc sovětských vojáků. 
 
Tak počkejte, já teď půjdu na ruskou ambasádu a většinou se uvádí ten údaj sto padesát tisíc obětí. 
 
Přímo, přímo, uvádí se v důsledku bojů, na následky zranění a podobně až pět set tisíc lidí, ale pravdivý je přímo na našem území opravdu sto čtyřicet tisíc lidí. Moje otázka zní, není v době té hyperkorektnosti, takové té době, kdy se jaksi všechno ruské nebo sovětské považuje za špatné, když to řeknu napřímo, nevůle projevit úctu sovětské armádě a Rusku tak trochu módou? 
 
Já tam právě proto jdu, abych tu úctu projevil, to zaprvé.
 
A zadruhé, víte, dříve, když Američané osvobodili Plzeň, tak se tvrdilo, že to byli sovětští vojáci převlečení do amerických uniforem, takový nesmysl. A teď je to tak trošku v obráceném gardu, teď se skoro zdá, jako kdyby celé Československo obsadila nebo osvobodila americká armáda. 
 
Pokračování textu: 
 
 
Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 12.5.2019
 
Zdroj: