ROZHOVORY

6. kvě, 2020

Rozhovor prezidenta republiky pro Český rozhlas Radiožurnál...

Dnes (5.5.2020) si připomínáme jedno z klíčových výročí historie České republiky, 5. května 1945 začalo povstání proti nacistickým okupantům. Velmi důležitou roli v něm měl Český rozhlas, nejenom legendárním hlášením přesného času - je sechs hodin, hlasatel Zdeněk Mančal tak vynechal povinný německý jazyk a pro posluchače to byl vlastně signál, že se něco děje. I o tom budeme mluvit v dnešním rozhovoru s prezidentem republiky Milošem Zeman. Dobrý den pane prezidente.

Dobrý den.

Jestli to dobře počítám, v květnu 1945 Vám bylo tři čtvrtě roku, to znamená, že Vy jste se o 2. světové válce a jejím konci také dozvídal ve škole, z literatury, z archivů. Je nějaké místo, které byste chtěl zaplnit informačně, které Vám ještě chybí? Je něco, čemu z toho období nerozumíte?

Já myslím, že jsem se o Pražském povstání dověděl poměrně dost, ale tady bych chtěl mluvit spíše o tom, jak aktéři Pražského povstání dopadli. Tak byl to především profesor Albert Pražák, předseda České národní rady, byl to Josef Smrkovský, ale byl to také voják Nechanický, který byl dokonce komunisty popraven. To souvisí s tím, o čem jsem mluvil při udělování státních vyznamenání, kdy jsem říkal, že lidé, kteří se zasloužili o republiku, většinou skončili špatně. Uváděl jsem jako příklad generála Ečera, který nás zastupoval v Norimberském tribunálu, takže platí, jak říkal klasik, revoluce požírá své vlastní děti.

V tom případě, o kterém mluvím, to bylo vlastně leckdy do slova a do písmene, protože jak jste sám říkal, řada hrdinů z roku 1945 zůstala ve vězení. Já bych ještě přidal jméno generála Karla Kutlvašra, který byl 5. května jmenován velitelem povstaleckých jednotek v Praze. 16. května 1949 byl státním soudem v Praze odsouzen za velezradu k trestu odnětí svobody na doživotí, degradován na vojína v záloze. Vy jste mu v roce 2017, pane prezidente, in memoriam, udělil Řád Bílého lva, vojenské skupiny, I. třídy za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu. Kolikrát jste si říkal, jak je to vlastně možné, z hrdiny vězněm, pak dobře v šedesátých letech amnestován, ale s důchodem 230 korun pracoval třeba jako noční vrátný v Nuselském pivovaru. Jak jste o tom přemýšlel? Jak se tohle může vlastně stát?

Stát se to může poměrně jednoduše. V zemi, kde vládnou šedivé podprůměrné neosobnosti, vyvolává každá osobnost komplex méněcennosti, pane redaktore. Je to závist, která se přelévá do nenávisti a pokud ty neosobnosti mají v ruce moc, tak dělají všechno pro to, aby tito lidé, tito hrdinové byli buď likvidováni fyzicky, nebo alespoň profesně.

Pokračování zde:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-cesky-rozhlas-radiozurnal-15391

Autor: ČRo, Miloš Zeman, Praha, ČR, 6.5.2020

Zdroj:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/dvacet-minut-radiozurnalu-rozhovor-s-prezidentem-milosem-zemanem_2005051730_ada


 

19. dub, 2020

Prezident republiky Miloš Zeman vystoupí dnes v neděli dne 19. dubna 2020 od 18.00 hodin v pořadu Prezidentský Press klub na rádiu Frekvence 1. 

Rozhovor bude vysílán živě ze zámku v Lánech.  
 
Audio zde:
 
 
Autor: Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky, Praha, ČR, 19.4.2020
 
Zdroj:
 
28. pro, 2019

Rozhovor pro Parlamentnilisty.cz...

ROZHOVOR S PREZIDENTEM ParlamentníListy.cz již tradičně přinášejí vánoční rozhovor s Milošem Zemanem. Hlava státu nejen mluví o vlastním svátečním programu, ale prozrazuje i některá aktuální rozhodnutí. Zeman podle svých slov přemýšlí, že kvůli ruským námitkám na vyhlášení 21. srpna jako Dne památky obětí okupace nepojede v květnu do Moskvy slavit konec války. Vzpomíná též na zemřelou političku Táňu Fischerovou.

Pane prezidente, jak jste prožil Vánoce?

V kruhu své rodiny; a to je to největší štěstí, které člověk může mít.

Mnoho čtenářů jistě bude zajímat, co jste našel pod stromečkem? Bylo tam i něco, co jste vůbec nečekal?

Ano, byl tam nový holicí strojek, protože jeden se mi rozbil a já jsem předpokládal, že si ho v lednu koupím. Nemusím, neboť moje milovaná žena mně holicí strojek věnovala.

Během svátků zemřela politička, vaše někdejší soupeřka z prezidentské volby a herečka Táňa Fischerová. Jak na ni budete vzpomínat?

Jako na ženu, které jsem říkal, že je z jiné planety, protože v některých ohledech se vymykala, a teď neříkám, jestli v dobrém, nebo zlém, ze standardní struktury politické scény v České republice.

Ještě těsně před Vánoci opět česká náměstí plnily demonstrace Milionu chvilek. Zeptám se vás podobně jako nedávno pana premiéra. Vzkázal byste jejich lídrovi nějaká laskavá slova, když jsou Vánoce?

Nu, když si lídr poslechne moje Vánoční poselství, tak tam jednovětá zmínka o něm bude. Jestli je laskavá, to nevím, to si musí vyhodnotit sám, ale když mluvíme o těch zaplněných náměstích, tak jsem si povšiml, že na Václavském náměstí kdysi měli 100 tisíc, pak 35 tisíc, pak 15 tisíc lidí, takže nemám pocit, že by tato tendence směřovala jinam než k nule.

V Británii se před svátky konaly předčasné volby, ve kterých drtivě vyhráli konzervativci Borise Johnsona. Co jste na to říkal?

Ještě před volbami jsem Borisovi popřál, aby je vyhrál, a jsem rád, že se tak stalo, protože si myslím, že v každé politické straně je kromě jejího programu důležité i to, kdo ji vede. Británie měla skvělého levicového politika Tonyho Blaira a skvělou pravicovou političku Margaret Thatcherovou. Oba dva byli ve své době úspěšní. Když vedete stranu a nedokážete přilákat voliče, nemáte charisma, je úplně jedno, zda jste levicový, nebo pravicový. Prostě platí, že jste neúspěšný politik.

Častokrát jsem četl přirovnání Johnsona a vaší osoby. Nacházíte vy sám nějaké podobnosti? Třeba co se týče výkonu politického řemesla?

Myslím si, že Boris Johnson má moje sympatie a to, že někdy provokuje, v tom můžeme být opravdu podobní.

Různí komentátoři do poslední chvíle předpovídali Johnsonovi těsný výsledek, psali, že průzkumy v Británii se vždy pletly atd. Jak je možné, že volby takto ovládl?

Za prvé, a promiňte mi tu cynickou odpověď, protože měl velmi slabého protikandidáta Jeremyho Corbyna. Vzpomínám si, jak jsem kdysi mluvil s Davidem Cameronem a říkal jsem mu: vy jste vlastně vyvrátil obecnou tezi, že jediný přesný průzkum veřejného mínění je tzv. exit poll, tedy že se ptáte lidí, kteří odcházejí z volebních místností, koho volili. Tam měl David Cameron opravdu náskok jednoho poslance. A ve skutečnosti výrazně vyhrál. Pak přišla Theresa Mayová, chtěla to zopakovat a výrazně prohrála. Aniž bych chtěl urazit dámu, nebyla zcela srovnatelná s Margaret Thatcherovou.

Nedávno se ruské ministerstvo zahraničí ohradilo proti našemu rozhodnutí zařadit 21. srpen mezi významné dny coby památku obětí okupace. Co na to říkáte? A budete vůči ruské straně podnikat nějaké kroky?

Je to, samozřejmě, absolutní drzost. Za další, před časem jsem přijal pozvání prezidenta Putina na oslavu 75. výročí vítězství v druhé světové válce, a teď přemýšlím o tom tam buď vůbec nejet, anebo, což asi udělám spíše, tam jet a říci Rusům: co kdybyste obrátili list a přestali si toto výročí připomínat?

Pokud jde o vás osobně, co se povedlo a nepovedlo vám? Litujete něčeho?

Myslím, že už jsem takový starý pán, který pronáší jednou ročně poselství „o stavu unie“ a každý týden na TV Barrandov říká své názory. V každém případě jsem rád, že jsem trochu přispěl k vytvoření vlády, která zde existuje, tedy k vytvoření této koalice s tolerancí komunistické strany, ale myslím, že teď už je na lidech v ministerských a premiérských funkcích, aby právě oni hodnotili svoje výsledky. Dodávám ovšem, že podle Ústavy je prezident republiky rovněž součástí výkonné moci. Kdyby na to náhodou někdo zapomněl.

Vaši kritici letos s ještě větší intenzitou začali doufat, že svůj mandát nedokončíte. Cítíte se na výkon funkce až do března 2023?

Ve středu jsem se vážil a opět jsem přibyl jeden kilogram. Doufám, že do roku 2023 svým oponentům ukážu tlusté bříško.

Jaké události v zahraničí byste zhodnotil za tento rok a označil za nejvýznamnější a proč?

Je to americko-čínské jednání o obchodní dohodě. Pokud to jednání skončí úspěchem, budu to považovat za hlavní pozitivum, které patrně rozčílí ty, kteří nás odrazují od ekonomické spolupráce s Čínou.

Rok 2019 byl do značné míry o rokem sporů a vyhrocených politických debat. Budete chtít v příštím roce dělat něco k tomu, aby se názorové tábory v české společnosti smířily?

Nepoužil bych zrovna výrazu smířily, ale aby si naslouchaly. A o tom bylo moje Vánoční poselství.

Závěrem. Co byste na konci roku starého a na prahu nového vzkázal českým občanům, a to bez ohledu na jejich politické názory?

Opět odkážu na Vánoční poselství, ale protože ParlamentníListy.cz budou moji odpověď mít o něco později než diváci, tak bych jim pouze vzkázal jediné: řiďte se svým vlastním zdravým rozumem, věřte sobě, nevěřte manipulátorům, nevěřte těm, kdo vám vrtají díru do hlavy a snaží se vás přesvědčit, že zrovna jejich pravda je ta jediná.

Autor: Parlamentnilisty.cz, Praha, ČR, 28.12.2019

Zdroj:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Nejak-jim-to-klesa-Milos-Zeman-si-s-nami-povidal-o-Minarovi-A-ma-vzkaz-pro-ty-kteri-chteji-jeho-konec-608285


 

 

14. pro, 2019

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...

Dobrý večer, vážení diváci, je čtvrtek krátce po osmé hodině, takže nás čeká Týden s prezidentem, a tenhle Týden s prezidentem je poslední předvánoční a poslední letošní. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Pěkný dobrý den.

Já jsem si připravil dnešní strukturu otázek na Vás, ani ne tak otázek, samozřejmě chci se věnovat pár aktualitám, které přinesl tento týden, ale také hodnocení minulého roku, tak jsem si to připravil. Pane prezidente, jedna z těch úplně horkých aktualit je poměrně významná, profesor Šámal, dosavadní předseda Nejvyššího soudu, oznámil, že přijal Vaši nabídku kandidovat, tedy do Ústavního soudu na uvolněné místo čili na ústavního soudce, potěšilo Vás to?

Tak vzhledem k tomu, že jsem mu to sám nabídl, tak si toho vážím, že to přijal a myslím si, že je to dobrá volba.

Profesor Šámal je skutečně uznávaný odborník, zejména na trestní právo, a tak je tam související otázka, už máte v hlavě případně jeho nástupce, pokud by profesor Šámal v Senátu uspěl?

Já jsem včera říkal profesoru Šámalovi, že bude jeden z těch, s nímž se o jeho nástupci budu bavit. Stejně tak jako třeba s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou, ale koneckonců konečné slovo bude pochopitelně jedině na mně, a protože Nejvyšší soud má asi 60 soudců a obvykle se vybírá z nich, i když existuje i jiný právní názor, tak budu mít poměrně širokou paletu výběru.

Takže někdo z nich, dá se to tak říci?

Zřejmě ano.

Jméno mi asi neřeknete. A ještě jedna z těch aktualit je, že hnutí ANO i přes všechny ty věci, které se okolo Andreje Babiše dějí, teď dosahuje preferencí okolo 35 %, což je tedy drtivé a nezdá se, že by se s tím něco mohlo stát, vzpomínám si na devadesátá léta na ČSSD pod Vaším vedením nebo ODS pod vedením Václava Klause, to jsou podobné preference, čím to je, že nejsou schopni najít jeho oponenti političtí takto výraznou osobnost, nebo je to programem?

Asi tím vším dohromady, pane Soukupe, ale já už jsem Vám v našich pořadech několikrát říkal, že z 80 procent je úspěch jakéhokoliv politického hnutí nebo strany závislý na osobnostech, které stojí v čele tohoto hnutí nebo strany, a i když se to nebude některým stranám líbit, tak v některých případech ty osobnosti prostě nejsou.

Tak na tom se shodujeme. No a teď ta smutná aktualita, událost tohoto týdne, tragická střelba v Ostravě, Vy už jste prostřednictvím médií vyjádřil hlubokou soustrast pozůstalým a je v tuhle chvíli nějaká rada, kterou jim můžete dát?

Tak já bych tu soustrast ještě jednou opakoval. Víte, protože můj syn jako lékař pracuje v ostravské fakultní nemocnici. Tak, když jsem se to dozvěděl, tak jsem měl pochopitelně o něj strach. A právě tento strach mně umožnil se ještě více vcítit do bolesti těch lidí, kteří přišli o své blízké. Pokud jde o to, co s tím, víte, proti osamělému psychicky narušenému střelci se velice, velice těžko podnikají nějaká obranná opatření. Já sám, abych nemluvil tak alibisticky, jsem se u Pražského hradu pokusil zpřísnit bezpečnostní opatření, i když jsem byl vystaven kritice, ale myslím si, že to riziko nějakého útoku na návštěvníky Pražského hradu se poněkud snížilo. Chtěl bych ocenit práci policie, mimochodem policie byla kritizována za to, že nedávno koupila dva vrtulníky, a vidíte, jeden z těchto vrtulníků pomohl při dopadení pachatele.

Pokračování textu zde:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-porad-tv-barrandov-tyden-s-prezidentem-15201


Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 14.12.2019

Zdroj:

https://www.barrandov.tv/video/173156-tyden-s-prezidentem-12-12-2019

https://www.barrandov.tv/tyden-s-prezidentem/video


 

6. pro, 2019

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, je dvacet hodin deset minut, takže začíná Týden s prezidentem jako každý čtvrtek. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Pěkný dobrý den.

Dnes natáčíme v Lánech po Vašem návratu z Londýna. Je to vždycky tady takové příjemnější, no je to tady nádherné, takže já jsem vždycky rád za to, když můžeme natáčet tady.

A máme tam obraz Kamila Lhotáka.

Já doufám, že kamera bude ho moci zabrat, ale…

Nevím, jestli se to kameře podaří, ale možná, že ano.

Pane prezidente, pojďme zase projet ty rychlé aktuality, než se dostaneme k hlavnímu tématu, které se samozřejmě jmenuje Andrej Babiš. V tomto týdnu nebo minulý týden dostal Milan Kundera po čtyřiceti letech české občanství. Máte z toho radost?

Samozřejmě, že ano, je to největší český spisovatel. Je mi trochu líto, že odmítl, aby jeho díla byla překládána do češtiny. Doufám, že po udělení českého občanství svůj názor změní.

Taky doufám. Jeho se dotkl v devadesátých letech tlak novinářů a spekulace a pro naši škodu se jaksi trochu vůči nám uzavřel. Doufejme, že se to změní. Já jsem se díval na jeho, nebo já jeho dílo poměrně znám a napadly mě dvě takové jeho myšlenky. Ta jedna je myšlenka nesamozřejmosti národa, kdy on říká, že stát, který si není jistý svojí, nebo národ svojí minulostí, který musí neustále znovu interpretovat události a tak dále, se většinou zaštiťuje kulturou a podobnými věcmi. Myslíte si, že jsme samozřejmý národ, nebo nesamozřejmý národ?


Já bych podotkl, že totéž platí i o lidech. Někteří lidé jsou si sami sebou jisti, a teď bych to rozdělil do dvou skupin. Na ty, kdo jsou si jisti sami sebou právem a neprávem, a samozřejmě, že to platí i o národech. Podívejte se, nás válcovali z jedné strany Němci, z druhé strany Rusové, takže pochopte, že tento pocit tady dlouho přežíval. Ale já jsem velice rád, že postupně mizí.

O tom psal právě Milan Kundera. A ještě jedna taková věc, on ji nazval mravní manicheismus a tím označoval zoufalou snahu všechny problémy převést na prostý souboj dobra a zla, pravdy a lži a takovéto zjednodušování. A to mi přijde zase od něj takové nadčasové, mluvím samozřejmě o současné rozdělené politické a vůbec společnosti a neustálému nacházení dobra a zla a prohlubování příkopu.

Naproti tomu máte princip tolerance, který vyhlásila před třiceti lety sametová revoluce, a ten princip vlastně říká, že máme naslouchat i svým oponentům a přemýšlet, jestli alespoň v něčem nemají pravdu.

Mimo jiné jeho žák, žák Milana Kundery Václav Bělohradský řekl něco v tom smyslu, že v roce 89 jsme zbourali vnější hranice, ale podařilo se nám je vystavět si ve svých myslích nebo tak nějak to říkal.

Ano.

Dobře, tak pojďme od filozofických témat a Milana Kundery k těm aktualitám.

Víte, co mě zaujalo? Šéf vojenské rozvědky Jan Beroun řekl, že mu chybí jako šéfovi vojenské rozvědky nějaký koordinátor tajných služeb. Je pravda, že máme tři tajné služby, Bezpečnostní informační službu pro ty vnitřní záležitosti, Vojenskou zpravodajskou službu a ten Úřad pro zahraniční styky a informace, který se tedy zabývá zahraničím. Nemá pravdu?


Tak předeslal bych, že vojenské služby byly kdysi dvě, a jedna z nich byla právem zrušena. Pokud jde o ten názor, že by to mělo být koordinováno, tak to naprosto sdílím.
 
Pokračování textu zde: