LADISLAV JAKL

10. dub, 2019

Tenhle týpek je jedním z řady takových, kteří nemůžou rozdýchat, že kolem nich chodí lidé s odlišnými názory a že se dokonce byť v malé míře podílejí na veřejném životě...

Protože monopol na veřejný život by měli přece mít jen oblíbenci takových týpků.

Kloudný argument najít neumějí, na to prostě nemají. A tak pomlouvají a lžou. A tak tenhle týpek tvrdí, že jsem byl spolupracovníkem StB. Nu, uvidíme, jak se mu bude takové tvrzení prokazovat na místě, kde se pomluvy řeší.

https://turnerjiri.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=707560

Ne, žádným spolupracovníkem jsem nebyl. Bez mého vědomí mě podobně jako desetitisíce jiných lidí (včetně například Václava Havla) vedla StB v kategorii Kandidát tajné spolupráce. Ano, tito lidé o tom vůbec nevěděli a zpravidla se o tom ani nikdy nedověděli. Já se to dověděl až po listopadu. A že se o tom dověděli jiní lidé, je jen proto, že jsem to o sobě tehdy zveřejnil sám. Použil Turner na pravdu rovnák, nebo vohejbák? Nu, asi se ještě pobaví, chlapec.

Autor: Ladislav Jakl, Praha, ČR, 10.4.2019

Zdroj:

http://www.ladislavjakl.cz/?p=10016#more-10016


 

 

8. dub, 2019

Dobrý den. Jsem potěšen projevem vaší péče o správný kádrový profil členů všech mediálních rad...

Jistě jste stejně bedlivou péči projevoval i u mnoha desítek a snad i stovek členů volených přede mnou. Aby váš spánek nebyl tolik narušován mučivými obavami o Českou televizi, dovoluji si vás uklidnit, že jsem nebyl zvolen čelenem Rady České televize, ale členem Rady České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání.

Pokud byste potřeboval pomoci vyjasnit si rozdíl mezi radami a odlišné kompetence té, do níž jsem byl zvolen, možná bych vám mohl být nápomocen. Zákon, podle kterého Rada pro vysílání v roce 1992 vznikla, jsem totiž napsal. A po vzniku této rady jsem byl prvním vedoucím jejího úřadu, a tedy tím, kdo ho od nuly vybudoval. To je jistě pro vás coby kvalifikace věcí zanedbatelnou, když ostatní předchozí členové vaše rozhořčení neiniciovali. Co se týče vaší milované České televize, snad vám ji nezhnusím informací, že zákon, podle kterého vznikla a dodnes existuje, jsem také tehdy napsal, spolu s jedním svým kolegou.     

Zaujala mne vaše kýžená tužba „tyto pořady si svobodně přežvýkat“. To jste ale zůstal napůl cesty. Co kdybychom si svobodně přežvýkávali činnost i třeba všech ministerstev, státních a veřejných institucí, a nechali je svobodně dělat za veřejné peníze cokoli, co se jim zamane, bez ohledu na zákonné povinnosti, svěřené zadání, poslání a jakoukoli kontrolu?

Dopřeji vám ještě nějaký čas klidu, neboť vězte, že vámi myšlenou židli dosud nezahřívám ani nechladím, protože jsem ještě nebyl jmenován.

A na závěr asi zbytečný, ale přeci jen podle mne užitečný vzkaz. Ne. Lidé, které nenávidíte, vůbec nejsou tak průhlední, jak jste si ve svém zápalu jist. O jejich uvažování vůbec nic nevíte, jen jste si ho sám pro sebe zploštěně vykreslil, aby zapadali do té vaší ZOO ztělesněného zla.

L. Jakl  

From: zbyněk frauenterka Sent: Wednesday, April 3, 2019 10:34 AM
To
Subject: Pane

Nejspíše takovou malou prasárnou mezi kámošema jste obsadil jedno z oněch rádoby důležitých míst na českém politickém dvorečku. Prostě vás tam v té Radě estébáci potřebují. Dobrá, tak ven s tím. Počítám, že nyní začnou ČT ty pravé trable. 

Předpokládám to proto, že sotva jste zahřál židli, začínáte, dle zadání, prudit. Mám za to, že je třeba vám ovšem sdělovat, že jsou i lidé, nezatíženi závazky, penězi a příliš krátkým vodítkem na ostnatém obojku, kteří pohledem s hůry vidí více, komplexněji, než by vám bylo příjemné. Jste v té jedné partě, která jako hrací kameny v konstrukci puzzle, zapadáte v předem nakresleném jediném obraze, do sebe přesně a v jedné jediné možné variantě. 

Jste předvídatelní, průhlední a myšlenkově velmi chudí. Prostě pouze najmutí. Přesto, že píši v množném čísle, mezi tyto klony patříte i vy.

Veřejná televize je tady právě proto, aby předkládala lidem kauzy, i nesouzené a neodsouzené, pouze v zárodku podezřelé, mluvím o lidech ve veřejných funkcích. Není to o tom, že budeme čekat na soudní verdikt. Totiž ona norma, praktikovaná v zemích na západ od nás, že politik či veřejná osoba, placená z daní, odstupuje v momentu vzniku podezření, že jeho činy jdou proti státu a občanům. Zde to již několik let, od nástupu nedemokratické kliky, nefunguje. Vidíme, že po ztrátě tištěných medií, dnes vlastněných podezřelým člověkem, nedemokratickým a trestně stíhaným, mizí i pluralita postojů. Právě dnes je ČT jediným skutečně masovým demokratickým a pluralitním mediem v ČR. 

A právě v Radě, která má dohlížet na to, aby se ČT takto chovala a přinášela objektivní pohled na veřejnou politiku, hlídala politiky a regulovala tím jejich činy a postoje, se objeví lidé, jako vy a váš názorový spoluvoják Petrov a přesně dle zadání začnou s prací jim zadanou.

Nejen že kritizujete a zasazujete se o to, aby pořady, které oslovují občany reportážemi o neřestných a nečestných, někdy i zločinných chováních, skončily, vy již dokonce předkládáte veřejně, mimo účel a smysl vaší práce, úvahy o tom, zda má ČT vůbec existovat. Kdysi se vaší podvratné činnosti říkalo “ kozel zahradníkem „.  Dnes spíše býti členem “ Páté kolony „

Mám názor, že to, co doporučujete občanům, sledujícím soukromé kanály, u většiny těch sledovaných doslova, přepnout, je přesně to, co doporučit divákům, sledujících ČT, kterým vadí předkládaná kritika politiků a jejich chování, kteří odmítají používat mozek, odmítají přemýšlet.

A jsme u jádra věci. Ty subinky, občany klouzající po hladině, ty nevědomé, tuhle hmotu vaši šíbři potřebují v nejvyšším možném počtu. Proto vás nasadili, protože právě toto jsou instituce, které při “ správném vedení “ dokáží počet “ prasat v ohradě “ slovy Orwella, zmnožit.

Nechte nás, pane Jakle, tyto pořady svobodně přežvýkat, nechte nás z této investigativní činnosti neohnutých udělat si svůj názor, nechte nás na pokoji, jděte si svojí cestou zbytečnosti v IVK. 

Nejste tak dobrý, tak důležitý, přestaňte uvažovat o tom, že zadání krtka dotáhnete do kýženého konce. Lidé se již tolik nadýchali svobody, že i to, co se vám a vám podobným povedlo za 5 let po převratu provést s politikou a s lidskou nadějí na svobodný život, nestačí. Nestačí na to, abychom opět splynuli s Asií.

Jerusalem
Z. Frauenterka

Autor: Ladislav Jakl, Praha, ČR, 8.4.2019

Zdroj:

http://www.ladislavjakl.cz/?p=10014#more-10014


 

 

2. dub, 2019

Rozhovor pro Lidovky.cz...

Středeční tajná volba ve sněmovně jej takřka posadila mezi třináctku radních, kteří dohlížejí na rozhlasové a televizní vysílání. Zbývá jen, aby jej jmenoval premiér Andrej Babiš (ANO). Ladislav Jakl v rozhovoru pro server Lidovky.cz říká, že ho výsledek volby mírně překvapil. Médií se ve funkci podle svých slov nezalekne. A nevzdává se ani možného politického angažmá.

Lidovky.cz: Byl jste zvolením překvapen?
Úplně jsem s tím nepočítal. Nevěřil jsem, že se najde dost poslanců, kteří si budou myslet, že i člověk, jenž má odlišný pohled na svět, reprezentuje určitou část veřejnosti. A pokud takovéto instituce mají reflektovat názor veřejnosti, tak tam patří i postoje, které reprezentuji já. Nemyslel jsem si ale, že poslanci to budou takto chápat. Domníval jsem se, že nebude zvolen nikdo, stejně jako tomu bylo v mnoha předcházejících volbách.

Lidovky.cz: Tušíte, kdo byl mezi těmi 88 poslanci, kteří pro vás v tajné volbě hlasovali?
Jak už to ale v životě chodí, neúspěch bývá sirotkem a úspěch má tatínků hodně. Takže teď asi budu poslouchat, kdo všechno byl pro, ale vzhledem k tomu, že šlo o tajnou volbu, to nikdo nemůže vědět.

Lidovky.cz: Žádal jste osobně o podporu mezi poslanci, nebo za vás nebo lobovaloSPD, které vás navrhlo?
Musím upřímně říct, že jsem se tomu nevěnoval. Měl jsem pocit, že to ovlivnit nemůžu, tak jsem si říkal, že mi nezbude než počkat na vůli poslanců. Když bylo první kolo, tak jsem ani nevěděl, že je na programu. Myslel jsem si naivně, že mě s ostatními kandidáty pozve mediální výbor či nějaký klub a budou chtít něco slyšet, ale zřejmě se rozhodují jen podle jména.

Lidovky.cz: Čím myslíte, že jste si získal důvěru SPD, když se rozhodlo nominovat zrovna vás?
Patrně mě znají jako člověka, který se této oblasti dlouhodobě věnuje, o médiích kriticky píše a všímá si věcí, které mohou být třeba v rozporu se zákonem. Vedení strany mě tak oslovilo s tím, jestli bych byl ochoten do toho jít. Upřímně jsem to nepovažoval za realistické, ale říkal jsem si, že se toho nebudu bát. Ostatně jsem tu instituci před 28 lety zakládal a odtamtud jsem přišel tehdy do Lidových novin, takže se obloukem vracím na místo činu.

Lidovky.cz: jakým záměrem a cílido funkcepůjdete?
Budu jedním z těch, kteří budou dohlížet na to, zdali jsou mediální zákony dodržovány, a to i na základě podnětů veřejnosti.

Lidovky.cz: Jste známým kritikem veřejnoprávních médií. V minulosti jste uvedl, že by neměly existovat a svět by byl bez nich krásnější. Bude se tento váš postoj odrážet i ve funkci radního?
Jsem kritikem instituce státních médií, kterým se říká veřejnoprávní. A to bez ohledu na obsah jejich vysílání. To je můj celkový pohled na roli státu. Stejně jako si myslím, že stát nemá vyrábět auta, vařit pivo, péct rohlíky, tak jsem toho názoru, že nemá vydávat noviny, časopisy a podle mě by ani neměl provozovat rozhlasové a televizní vysílání.

Pokud existuje nějaký veřejný zájem v této oblasti, tak by ho měl stát přesně vymezit. Měl by vypsat třeba veřejnou zakázku na to, kdo udělá nejlepší vysílání pro školy, pro menšiny. Určitě by to nějaký privátní projekt zajistil levněji a lépe než specializovaná instituce. To jsou ale názory, které nesouvisejí s činností rady, ale týkají se legislativy. A zákony 

Lidovky.cz: Ptám se, protože předseda SPD Tomio Okamura vaše zvolení zvolení komentoval slovy, že jej lze chápat jako krok k tomu, aby se nemanipulovalo s médii. Jak si jeho tvrzení přeložit?
Myslím si, že je hodně lidí, kteří se médií bojí. A když zaregistrují porušení nějakého zákona, tak se dívají na druhou stranu. U mě to nelze očekávat.

Lidovky.cz: Jak podle vás pracují ostatní rozhlasová a televizní média? S kterými jste spokojen, či naopak nespokojen?
Myslím si, že to nelze říct. Paleta je obrovsky široká. Některá média jsou univerzálně zaměřená, jiná jsou specializovaná. Nicméně je sleduji – i když jsem si vědom, že budu muset daleko více než dosud -, a musím říct, že každou chvíli upoutá mou pozornost něco, co je hodno kritiky.

Jsem si ale zároveň vědom, že budu jedním z členů s pouze jedním hlasem. I když vliv jednoho člena se nemusí rovnat názoru jednoho hlasu, ale spočívá i ve váze argumentační schopnosti přesvědčovat ostatní. Za posledních 28 let těmi radami prošly možná stovky lidí a jen má volba vzbudila takovou pozornost. To mě velmi těší.

Lidovky.cz: Znamená to, že jste si nyní na šest let zavřel dveře do politiky, nebo byste se vzdal mandátu, kdyby přišla možnost politicky se angažovat?
Žádnou cestu své budoucnosti si nezavírám. Život může přinést různé momenty a já určitě budu umět na ně reagovat, pokud nastanou. Nerad bych o tom ale vedl své spekulace nyní, to se mi zdá neproduktivní.

Lidovky.cz: V současné chvíli tak na stole žádná politická nabídka není? Spekuluje se o možné spolupráci s Václavem Klausem mladším, který byl nedávno vyloučen z ODS.
Na stole nic není. Že bych si ale zakazoval přemýšlení toho typu, tak to si nezakazuji. Přemýšlím rád, denně, o mnoha různých věcech, včetně takovéto. Proč bych o ní nepřemýšlel.

Autor: Lidovky.cz, Ladislav Jakl, Praha, ČR, 2.4.2019

Zdroj:

http://www.ladislavjakl.cz/?p=9986#more-9986


 

29. bře, 2019

Rozhovor pro Parlamentnilisty.cz...

Státní televize nebude nikdy fungovat neutrálně, ale za peníze všech poplatníků bude vždy působit ve prospěch jedné omezené zájmové skupiny. O tom je přesvědčen čerstvě zvolený člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ladislav Jakl. Vysvětluje, jak to myslí ti, kteří o České televizi mluví jako o silném a nezávislém médiu a varují, aby se nestala poslušnou. Když říkají „silné a nezávislé médium“, myslí tím médium, které jde dlouhodobě na ruku právě jim. Říkají „poslušná ČT“, ale myslí tím takovou televizi, která už nebude poslouchat jenom je. Bojují za ni a za její dosavadní podobu, protože jim patří. Ostatní veřejnost jim to jen platí.

Podle prvních ohlasů na vaše zvolení do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání se trochu zapomíná, že budete jen jedním ze třinácti radních, a tak si lidé od tohoto rozhodnutí Poslanecké sněmovny především slibují, že bude lépe fungovat kontrola veřejnoprávních médií. Co si naopak od šestiletého působení v tomto správním úřadu slibujete vy?

Nepřeceňuji ani kompetence Rady pro vysílání, jíž jsem byl ostatně před sedmadvaceti lety zakladatelem, ani sílu jednoho hlasu v ní. Ale dobře vím, že v takových kolektivních orgánech se vliv jednotlivých členů neodvíjí pouze od váhy jednoho hlasu. A v tom si přece jen tak trochu věřím.

S jakými pocity sledujete smršť ohlasů, jakou vaše zvolení do RRTV vyvolalo?

Někteří „demokraté“ vyznávají demokracii jen potud, dokud nese plody, které jim chutnají.

Přestože zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání ukládá provozovatelům mimo jiné zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti, část veřejnosti si už léta stěžuje, že z Kavčích hor je jí předkládán jen jeden povolený a „správný“ názor. Dá se vůbec objektivita a vyváženost kontrolovat? Stačí si vzpomenout, jak byla odmítnuta analýza Centra mediálních studií FSV UK  pro RRTV, když z ní vyšlo, že v České televizi i v Českém rozhlase byla zvýhodňována TOP 09.

Jistě, jsou věci, které se měří těžko. Účelově vybrané fotografie, jednostranně vyznívající ilustrační záběry anebo prostě marginalizace některých témat, to vše se prokazuje těžce. Ale i u měřitelných věcí je dost evidentních propagandistických a tendenčních projevů a ty je třeba šetřit daleko důsledněji. A ty ostatní? Ty se odvíjejí od personální politiky. A ta je na Kavčích horách prostřednictvím případného tlaku na generálního ředitele v rukou Rady České televize.

Velice často se diskutuje o zpravodajských a publicistických výstupech České televize. Jak OVM, tak pořady Reportéři ČT nebo 168 hodin jsou liberálně demokratickými politiky považovány za vlajkové lodě svobodné žurnalistiky v Česku. Naopak stoupenci prezidenta Miloše Zemana nebo předsedy SPD Tomia Okamury je obviňují z tendenčního referování a účelové dehonestace redaktory České televize neoblíbených politiků. Jak na ně pohlížíte vy?

Jsem přesvědčen, že státní televize nebude nikdy fungovat neutrálně. Za peníze všech poplatníků bude vždy působit ve prospěch jedné omezené zájmové skupiny. Proto taková televize ani rozhlas nemají vůbec existovat, stejně jako nikoho nenapadne, aby stát vydával noviny nebo časopisy. To je ale věcí zákona, a tedy Parlamentu. Jakákoli mediální špína ale může přispívat k tomu, že nálady nakloněné radikální změně v Parlamentu budou sílit.

Poslanecká sněmovna stále ještě neprojednala zprávy o hospodaření a o činnosti České televize za roky 2016 a 2017. Pokud některou neschválí dvakrát po sobě, automaticky končí celá Rada ČT a nová může odvolat ředitele ČT. Podle předsedy poslaneckého klubu STAN Jana Farského je to nebezpečný nástroj držící vedení České televize v nejistotě, neboť demokratická společnost potřebuje silné a nezávislé veřejnoprávní médium, nikoliv poslušnou ČT. Působí to na vás také jako záměr politiků a je kvůli tomu Česká televize poslušné médium?

To přece známe už dvacet let. Je třeba překládat slova takových lidí z češtiny do češtiny. Říkají „silné a nezávislé médium“, ale myslí tím médium, které jde dlouhodobě na ruku právě jim. Říkají „poslušná ČT“, ale myslí tím takovou televizi, která už nebude poslouchat jenom je. Bojují za ni a za její dosavadní podobu, protože jim patří. Ostatní veřejnost jim to jen platí.

Spolu s kritikou veřejnoprávních médií zaznívají i návrhy na jejich zestátnění. Také se množí hlasy, aby byl signál České televize zakódován, takže by její vysílání mohli sledovat jen ti, kteří si ho zaplatí, a nefinancovali by ji i ti, kteří se na ČT nedívají a pro něž Česká televize svým přístupem ke zpravodajství a publicistice evidentně ani nevysílá. Jaká je vaše představa o financování veřejnoprávních médií?

Říkám to mnoho let pořád dokola. Nelze zestátnit, co už státní je. Česká televize i Český rozhlas jsou státní instituce. Stát je třídil zákonem. Stát jim dal majetek. Stát jim přidělil kmitočty. Stát jim zákonem dal úkoly a stát jim zajistil peníze poplatníků. Ale stát už dál tyto instituce nekontroluje a nechá je za veřejné peníze dělat, co se jim zlíbí, nebo spíše co se líbí zájmovým skupinám, které tato média po celá léta ovládají. Státní média je třeba zrušit. A pokud existují nějaké veřejné zájmy v oblasti vysílání, nechť je stát pojmenuje a vymezí. Pak může vypsat granty nebo veřejné zakázky na vysílání pro školy, pro menšiny nebo pro jiné veřejné funkce. A za zlomek dnes vynakládaných peněz to udělá kdekteré soukromé médium kvalitněji a kontrolovatelněji. Než se tak ale stane, je třeba zakázat státním médiím podnikat, tedy vysílat reklamu a sponzoring. A financovat je z rozpočtu jako jakoukoli jinou instituci zřízenou státem.

S tím souvisí i skutečnost, že si Český rozhlas vytvořil vlastní internetový zpravodajský portál. Je dobře, že se pouští do dalších multimediálních sfér, kde konkuruje dalším zpravodajským serverům, nebo je namístě výhrada některých koncesionářů, že si platí rozhlasové vysílání, nikoli internetové či jakékoli jiné zpravodajství?

Nejen internetový portál, ale několik nových stanic, které mu žádný zákon neuložil. Prostě jen tak ze svého rozhodnutí. A pak jen natáhne ruku a po státu, který si nic takového neobjednal, požaduje peníze poplatníků.

Jaromír Soukup je často obviňován z toho, že jeho TV Barrandov straní ve svých pořadech některým vybraným politikům. Až dostanete jako člen RRTV, tedy správního úřadu, na stůl stížnosti na vysílání TV Barrandov, jak se zachováte? Jak v tomto směru vnímáte vysílání Soukupovy televize?

Soukromá televize vysílá za své peníze. Není povinné ji platit ani se na ni dívat. Když se divákům bude zdát, že s nimi někdo oře, přepnou to a s poklesem sledovanosti poklesnou i příjmy. Myslím například, že tři roky trvající dennodenní válka televize Nova proti prezidentu Trumpovi také sledovanosti moc nepomáhá. Jejich věc.

Evropská unie hodlá finančně podpořit nezávislá média. Měli bychom stejně postupovat i v České republice a vybraná média dotovat ze státního rozpočtu, jak o tom hovoří třeba Miroslav Kalousek? Je to v boji proti dezinformacím zapotřebí?

Evropská unie pracuje na svém zániku a žádná propaganda ji nezachrání. Jde o to, jestli budeme u toho krachu také, nebo jestli stačíme vyskočit, než se vlak zřítí do propasti.

Autor: Parlamentnilisty.cz, Ladislav Jakl, Praha, ČR, 29.3.2019

Zdroj:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ladislav-Jakl-zvoleny-do-RRTV-CT-zrusit-Rozhlas-take-Jinak-to-nepujde-575679


 

 

12. bře, 2019

Piráti přicházejí s návrhem na legalizaci prostituce. V pořadu FTV Prima Názor bez cenzury tento plán obhajovala pirátská poslankyně Olga Richterová. Jenže proti ní se posadil bývalý spolupracovník exprezidenta Václava Klause Ladislav Jakl, který začal pirátský nápad cupovat na kousky. „Stát bude jeden velkej bordel,“ rozčiloval se. A to byl teprve začátek…

Piráti věří, že by legalizace prostituce mohla do rozpočtu přinést až miliardu korun. Richterová však odmítla, že by tato právní úprava mohla přinést řadu problémů. V Německu, kde byla prostituce zlegalizována, např. už řešili případy, kdy žena odmítla nabídku úřadu na „společnici“ a pak jí hrozilo, že přijde o dávky v nezaměstnanosti. Richterová věří, že pirátský návrh je lepší a že by k ničemu podobnému nedošlo.

„Ty teze jasně stanovují, že v žádném případě nesmí být nikdo nijak nucen k prostituci,“ zdůraznila Richterová s tím, že tato problematika je velmi citlivá a zákon musí pamatovat na řadu věcí.

Těchto slov se okamžitě chopil Jakl.

„Kolegyně je skvěle připravená. Jsem rád, že jsem od vás slyšel, že je to věc citlivá. To by člověk ani neřekl, když chcete pustit pracky státu do tak intimní věci, jako jsou sexualita a sexuální vztah. Stát se nám rozlejzá už do velmi  soukromých, velmi intimních oblastí. Tenhleten návrh vlastně říká, že stát bude koukat pod peřinu, že se stát stane pasákem, že snad bude kontrolovat i samotnou transakci. To znamená např., smí taková prostitutka odmítnout někoho, kdo se jí nelíbí? Bude tam chodit Česká obchodní inspekce a měřit kvalitu sexu?“ vypálil ostré otázky Jakl.

Než bude takový zákon přijat, toto všechno je podle publicisty třeba promyslet.

„Ale tenhleten nápad se vynoří pokaždý, když někdo nemá už co jinýho na práci, jako kdyby nebylo dost jiných problémů. A zavře se za ním voda. Ovšem po zkušenostech z poslední doby, kdy už prošlo tolik pitomostí, tak jsem si říkal, že by bylo dobrý se ozvat,“ pokračoval.

Stejně tak je podle Jakla třeba zamyslet se nad morální stránkou celé věci. Stát legalizací prostituce řekne, že jde o řemeslo jako jakékoli jiné. „Možná se na to budou brát i nějaký granty,“ kroutil hlavou Jakl.

Richterovou však nepřesvědčil. Dáma je přesvědčena, že prostituci je třeba regulovat, protože je s tímto jevem často spojená i kriminální činnost a další problémy. Proto je namístě regulovat v Česku prostituci podobně, jako se to děje i v jiných zemích. „Já považuji za relevantní otázku, jestli ten náš návrh pomůže převážně ženám, které se takto živí. Jestli pomůže našemu daňovému systému, protože si musíme uvědomit, že jde minimálně o 11 tisíc osob, přičemž z toho je 7 600 matek samoživitelek, a my jim chceme pomoci,“ poznamenala Richterová.

„Takže ony budou platit 100 tisíc ročně daní, a tím jim pomůžete?“ neudržel se Jakl.

Richterová dovysvětlila, že u těchto žen bude třeba řešit výši jejich budoucích důchodů a především se pokusit sebrat zisky organizovanému zločinu. „Jde nám o to, aby v těch nevěstincích byly přístupné ochranné prostředky, aby ten, dnes říkáme kuplíř, tak aby se ten provozovatel staral o bezpečí pracovnic,“ popsala svou představu Richterová. Hlavním přínosem má být snaha pomoci ženám v návratu do normálního života.

Piráti prý myslí i na to, aby si dámy s touto živností mohly zažádat třeba o hypotéku, aby odváděly sociální a zdravotní pojištění a tak podobně.

Tento záměr se podle Richterové líbil třeba bývalé ministryni spravedlnosti za hnutí ANO Heleně Válkové nebo bývalému primátorovi Prahy Bohuslavu Svobodovi (ODS).

Jaklovi přišla představa Richterové naivní. Její představa prý spadá do kategorie pachatelů dobra, kteří nedomýšlejí důsledky toho, co páchají. Stát tu podle něj v podstatě říká, že chodit do bordelu je v pořádku a je to normální. „Ale normální to není,“ zlobil se host. A pokud toto bude legální, tak bude podle Jakla pravdivé to, co o státu říkají někteří lidé už dnes, „že stát bude jeden velkej bordel“.

Představa, že asi 11 tisíc prostitutek zaplatí na daních až miliardu, což tvrdí Piráti, je prý nesmysl, protože by to znamenalo, že každá prostitutka zaplatí na daních 100 tisíc. „To je nesmysl,“ kroutil hlavou Jakl.

Richterovou však nepřesvědčil. Jistou formu regulace zavedly Rakousko, Maďarsko i Švýcarsko, a pokud se zavede regulace i v Česku, bude to podle političky jen dobře. Pokud jde o daňové propočty Pirátů, poslanci prý vycházeli i ze zkušeností Maďarska.

Ve Švýcarsku je podle dámy možné provozovat sex jen v určitých zónách, a pokud zákazník požaduje něco, co se dámě nelíbí, tak ona ty zóny zná lépe a ví, kudy může utéct, což ten klient tak úplně neví, takže sexuální pracovnice je tady ve výhodě.

Jakla tím však stále nepřesvědčila. Varoval před nezamýšlenými důsledky tohoto zákona. Podle jeho názoru může vyvolat něco, co teď ještě ani neumíme dohlédnout.

Autor: Ladislav Jakl, Praha, ČR, 12.3.2019

Zdroj:

http://www.ladislavjakl.cz/?p=9900