PI-NEWS.SK

20. čvc, 2018

Agentúra TASR zverejnila správu, že Slovensko po dlhých rokoch vyjednávania predalo do rúk spravodlivosti v Rusku Aslana Jandijeva.  Ide o človeka podozrivého z účasti na terorizme, keďže bojoval ako džihádista pod velením neslávne známeho čečenského veliteľa Šamiľa Basajeva...

Skupina Šamiľa Basajeva mala na svedomí množstvo teroristických zločinov ako obsadenie nemocnice v Buďonovsku, „nálože“ v okolí Moskvy, prepadnutie moskovského divadla Dubrovka so smrťou stoviek rukojemníkov, či masaker školy v Beslane. Jandijev sa mal podieľať na teroristických útokoch, ku ktorým došlo v roku 2006 na rôznych miestach mesta Vladikavkaz. Jandijev tvrdí, že bol zo zločinov krivo obvinený a mučením donútený k priznaniu.

V skutočnosti je vydanie tohto človeka dobrou správou. Jednak že ochrancovia teroristov zo strany mimovládok nedosiahli jeho prepustenie a zotrvanie na území Slovenska a je to znak, že pre teroristov sa Slovensko stáva horúcou pôdou na rozdiel od iných krajín.

Proti vydaniu protestovalo Amnesty International Slovensko. Jeho pracovníci a podporovatelia v utorok (17.7.) prišli na bratislavské letisko s transparentmi ako „Zastavme vydanie Jandijeva“ alebo „Slovensko musí rešpektovať ľudskoprávne záväzky„. Liga za ľudské práva v utorok ÚS SR doručila list, v ktorom podporila požiadavku Jandijevovho advokáta.

Treba pripomenúť, že všetky spomenuté inštitúcie sú platené zo Spojených štátov a riaditeľka Ligy Zuzana Števulová dokonca prebrala podľa našich médií, v Spojených štátoch „cenu za statočnosť“ z rúk amerického ministra zahraničia Johna Kerryho.

Aby bolo jasné o akú statočnosť ide, treba sa pozrieť do minulosti. Reportér SKY News našiel na ostrove Lesbos špeciálneho sprievodcu pre utečencov, ktorý vydáva jedna z pro-imigrantských organizácii. Ako prináša SKY News – moslimskí imigranti pred vydaním sa na cestu do Európy sú vybavovaní knižôčkou organizácie W2EU, ktorá obsahuju mapy a iné informácie, vrátane čísla telefónov do organizácií a inštitúcií verejnej pomoci (napr. UNHCR, Červený kríž). Jedna z kontaktných organizácii v príručke je práve spomenutá Liga za ľudské práva.

Mimovládka bola práve americkým veľvyslanectvom inštruovaná, ako treba „pomáhať“ utečencom. Liga za ľudské práva vystavila na svojej stránke dokument vo formáte Microsoft Word, ako výzvu pre právnikov na školenie ochrany migrantov. Súbor obsahoval identifikačné údaje amerického veľvyslanectva. Inými slovami, organizácia je len krytím politických zámerov politiky USA v Európe…

Števulová teda nedostala cenu za statočnosť pri ochrane ľudských práv slovenských občanov.  Je to medaila za ochranu amerických záujmov na území Slovenska, odmena za podporu migrácie. Zo skúseností okolitých krajín vieme, čo znamená príliv migrantov z nekompatibilných kultúr. Ak sú tieto skúsenosti – a oni sú – negatívne, potom podpora takejto migrácie je protispoločenská aktivita.

Je potom možné, že aj v prípade človeka podozrivého z terorizmu sa angažujú za ochranu niekoho, kto slúži Spojeným štátom?

FSB vo svojom vyhlásení uvádza, že Jandijev z Ruska odcestoval v roku 2010 za pomoci falošných dokladov, aby sa vyhol trestnému stíhaniu. Podľa informácií Amnesty International Jandijev o azyl na Slovensku požiadal už 14. mája 2008.

Vo februári 2011 podala Generálna prokuratúra Ruskej federácie žiadosť o jeho vydanie. Slovenské orgány následne Jandijeva zatkli a od roku 2011 je vo väzbe. Zároveň od roku 2008 čaká na rozhodnutie vo veci udelenia azylu. Jandijev požiadal o azyl aj vo Švajčiarsku a Belgicku, jeho žiadosti však boli zamietnuté.

Azyl na Slovensku nedostal po tom, čo sa slovenským justičným orgánom sa podarilo zhromaždiť dôkazy o Jandijevovej trestnej činnosti. Ministerstvo spravodlivosti vydanie obhajovalo rozhodnutím Európskeho súdneho dvora pre ľudské práva (ESĽP).

Súdny dvor koncom mája odmietol opätovne vydať predbežné opatrenie, ktorým by zakázal Jandijevovo vydanie. Riešilo, či Jandijevovi po vydaní nehrozí mučenie, nie samotné činy, z ktorých bol obvinený.

Pozastavenie vydania žiadal od Slovenska Výbor OSN pre ľudské práva. Chcel preskúmať, či mu v Rusku nehrozí mučenie alebo zlé zaobchádzanie.

Jandijeva dopravili do Ruska letecky z bratislavského letiska. Podľa agentúry RIA Novosti sa na zorganizovaní Jandijevovho odovzdania Moskve podieľala okrem FSB aj ruská generálna prokuratúra, ruská národná ústredňa organizácie Interpol a ruská Federálna služba pre výkon trestu (FSIN).

Autor: Tomáš Poláček, Slobodnyvyber.sk, Slovensko, 20.7.2018

Zdroj:

https://slobodnyvyber.sk/slovensko-vydalo-do-ruska-ingusskeho-dzihadistu/


 

 

6. čvc, 2018

Politické mimovládky sú pod tlakom. Čím sa viac predierajú do čela politického boja, tým sa viac u nich začína tlačiť na to, na čo ony samé tlačia u oponentov – na zdroje financovania, konflikty záujmov a hľadanie nitky poťahujúcich postáv v pozadí...

Tieto mimovládky roky útočia na oligarchické prepojenia vládnych strán. Skúmanie korupcie sa stalo hlavným nástrojom boja proti vládnym stranám, je to ústredná téma opakujúcich sa protestov. Úloha politických mimovládok sa vyhrotila až tak, že dnes už bývalý premiér za svojho hlavného oponenta opakovane neoznačuje opozičné strany, ale práve tieto mimovládky.

Pripisuje im dokonca pokus o štátny prevrat a naznačuje pritom nitky vedúce k Georgovi Sorosovi. Opozičné médiá a politické mimovládky to označujú len ako lživý pokus o úskok, avšak diskusia o mimovládkach sa, či chcú alebo nie, presúva k financovaniu zo zahraničia.

Ján Orlovský – dnes už z formálne oddelenej – Sorosovej slovenskej pobočky Nadácie otvorenej spoločnosti v prvej línii obrany predkladá zastierajúci argument, že „zahraničné peniaze neziskoviek tvoria len okolo sedem percent všetkých zdrojov“. Do tohto čísla zrejme započíta všetkých skoro 70 tisíc mimovládnych organizácii na Slovensku, z ktorých väčšina môže o peniazoch zo zahraničia len snívať. Pre ilustráciu, len 37% z nich sa vôbec registruje na 2 percentá z dane (stav z r. 2016) a len 19% vôbec niečo z týchto prostriedkov dostane. O poberaní eurofondových grantov alebo (zväčša zámorských) filantropických peňazí ani nehovoriac. Tie sú vyhradené prioritne pre organizácie so silnými referenciami, t. j. väčšinou pre práve na to vybudované – politické mimovládky.

Aliancia Fair-play

 

Ukážme si exemplárny príklad orientovaný hlavne na americké zdroje: Alianciu Fair-play. Aby sme pochopili slová dlhoročnej riaditeľky a osoby, ktorá stála na tribúne aktuálnych protestov, Zuzany Wienk: „to, čo považujem za smiešne a nepochopiteľné, je podsúvanie akéhosi odsudzovania finančnej podpory zo zahraničia“. Wienk si samozrejme nemôže dovoliť tvrdiť niečo iné. Cca tri štvrtiny objemu peňazí, ktoré kedy do Aliancie pritiekli, boli zo zahraničia.

Keď sme pri tajomnom Sorosovi, za riaditeľovania Wienk Aliancia len priamo od jeho organizácii v 44 transakciách inkasovala skoro milión Eur, čo činí 42% z jej celkových príjmov 2,2 mil. Eur (bez roku 2005). K tomu prirátajme aj peniaze tečúce od „domácich“ mimovládok, ktoré George Soros spolu s americkými korporátnymi a vládnymi peniazmi „postavil na nohy“, rozumejme roky primárne sponzoroval a teda tam má (na peňazovody) podľa všetkých merítok zdravého rozumu svoj vplyv. A nezabudnime na doláre priamo od americkej vlády, či už z ambasády alebo amerických vládnych agentúr. Celkovo sa tým dostaneme na 72% všetkých do Aliance Fair-play od jej vzniku pritečených prostriedkov. Podrobnosti v priložených tabuľkách.

Je smutným mementom dnešnej doby, že všetci lamentujú na tým, aká je postfaktuálna, ale tí, čo najviac kričia o potrebe faktov, sa na tie kľúčové, t. j. na výročné správy mimovládok, ani nepozreli. Veď načo, Soros je konšpirácia, lebo ako by to robil. Ale logika tvrdých faktov výročiek Aliancie poskytuje jednoznačný a jediný logický záver: Aliancia Fair-play je americký korporátny a vládny projekt. S Georgom Sorosom ako ústrednou mediálnou postavou v pozadí. Je jedno, či bol takto rovno vymyslený, alebo len „zachytený“ a využitý. Podotknime, že na motivácii ľudí v Aliancii pri tom nezáleží: práve čím idealistickejšia, tým len lepšie.

Zámorská filantropia

Pritom samotné Spojené štáty zahraničím sponzorované subjekty a ľudí pôsobiacich na ich území označujú ako zahraničných agentov a tí to musia vo verejnom styku o sebe deklarovať. Majú na to platný a aktívne využívaný zákon FARA. Dobre vedie prečo – sami to robia. Svoje vládne a synchronizovane aj súkromné peniaze využívajú na presadzovanie svojich záujmov vo svete. Pripomeňme si aktuálne Trumpovo heslo America first, ale môžeme sa pozrieť aj na stránku Holandského ministerstva zahraničných vecí, ktoré „tvrdo pracuje na presadzovaní holandských záujmov a hodnôt vo svete“.

Len naše politické mimovládky nás pochopiteľne presviedčajú oslavou svojich donorov: „Prevažná väčšina prostriedkov, ktoré administrujeme v prospech občianskej spoločnosti a životného prostredia na Slovensku, pochádza zo Spojených štátov amerických. Je to tak dozaista preto, lebo v americkej spoločnosti filantropia a organizované darcovstvo zohrávajú výraznú rolu v celej spoločnosti a navyše USA sú jednou z najbohatších krajín na svete. Je to však asi aj preto, lebo americkí darcovia pociťujú potrebu autentickej občianskej spoločnosti u nás intenzívnejšie ako európske súkromné či verejné inštitúcie, naše domáce nevynímajúc.“, toľko z výročnej správy nadácie Ekopolis citácia za všetky ostatné. A veľmi poučná, lebo táto správa ešte z roku 2002 (str. 7) hneď vzápätí predpovedala, že sponzorstvo americkej strany pomaly ale isto končí. Nuž neskončilo, pokračovalo ďalej a trvá dodnes. Zlá predikcia znamená zlé pochopenie reality.

Je skutočne dojímavé vidieť, ako americkej korporátnej filantropii a vládnemu establišmentu leží na srdci stav našej korupcie. Pritom korupcia korupcií zakývajúca rovno celým globálnym finančno-hospodárskym systémom prišla v roku 2008 práve z amerického korporátneho prostredia. Už desať rokov na to aj my tu na Slovensku doplácame. Zadĺžili sme sa na národnej aj európskej úrovni a o ďalších hrozbách, ktoré sú len otázkou času, čvirikajú vrabce na streche. Nedá sa nepoužiť staré osvedčené o zametaní si pred vlastným prahom.

Korupcia a korupcia

Lebo o tom je celá pointa: Prečo sa z amerických a teraz už aj bruselských peňazí skúma zásadne len národná vládna korupcia, t. j. vo verejnom sektore a v rozdeľovaní verejného rozpočtu? Keď mnohonásobne väčšia – korporátna – nie. Ukradnúť sa dá totiž aj to, čo do rozpočtu má prísť, nie len to, čo z neho odchádza. A o rád (!) väčšia škoda na verejnom rozpočte vzniká nezdanením u nás vytvorených ziskov hlavne nadnárodnými spoločnosťami, ktoré si optimalizujú svoje daňové základy odvedením profitu do zahraničia, pričom u nás zaplatia torzo daní. Ešte raz, o rád! A to je len najväčšia forma korporátnej korupcie s dopadom na verejné zdroje, existuje ešte celý rad ďalších.

Nuž korporátna korupcia sa neskúma preto, lebo by to donori zo zahraničia a lokálne pobočky zahraničných firiem z 2% korporátne filantropicky nepodporili. Nie je potrebné nikoho tajuplne presviedčať či manipulovať, je to obchodná logika. A vládno-politická korupcia sa skúma preto, lebo je to účinný (geo)politický nástroj na to, ako tlačiť na lokálnu vládu, oslabovať ju a presúvať jej moc, kam sa to hodí. V tom sa spoja – opäť nijako magicky ale rýdzo pragamicky – záujmy troch veľkých, na tom zainteresovaných aktérov: 1. Bruselu ako najslabšieho a najneskôr pristúpivšieho, ktorý by rád konečne nerušene centrálne vládol bez vrtošivých národných vlád. 2. Nadnárodných koncernov (či už priamo zo zahraničia alebo cez lokálne pobočky), ktoré si upratujú zisky a preto aj trhy a preto aj vlády. 3. Zámorského veľkého brata, ktorý má záujmy na celom svete, Európa je oficiálne jedným z jeho top 3 priorít zahraničnej politiky a silným, svojbytným štátom sa zle vládne.

Zahraničné peniaze, zahraničné záujmy

Traja veľkí aktéri s jasnými motívmi pachtiacimi po moci. A práve tí istí traja najväčší donori našich akože občianskych, ale v skutočnosti korporátnych a zahranično-vládnych mimovládok. Neskúmajúcich a oči verejnosti neobracajúcich na najväčšie korupcie, ktorú tu máme. Ale roky senzitivizujúcich len tú korupciu, na ktorú majú ich donori motívy a na ktoré ony od nich dostanú granty.

Klondajk rozkrádačiek na hulváta z 90-tych rokov je nenávratne preč, nástenkový tender by dnes ani nebol možný, každá ďalšia ficova vláda to mala ťažšie a ťažšie, aktuálne zákulisné správy hovoria, že už aj pozícia chronicky známych oligarchov výrazne oslabila. Neobhajujme nepísanú korupčnú imunitu najvyšších, nech zlodeji sedia, padni komu padni. A pritom v tomto smere aj oceňme parciálny pozitívny prínos práve politických mimovládok. Ale prečo sa nám tú šíri čoraz „blbejšia“ nálada v národe, ako keby sme to tu v najkorupčnejšej diere Európy mali zavrieť a odísť? Trendy oboch javov idú opačným smerom. Čím to je?

Bola by táto antipatriotická masochistická nálada možná, keby sme boli rovnakou smršťou faktov, analýz a denno-denných komentárov o dopade na náš život bombardovaní aj o korupcii korporátnej a euro-bruselsko-unijnej? Že na to nikto nedáva granty, tak berme teda aspoň to, čo sa núka? Veď toto. Tomu sa hovorí „využití v najčistejších úmysloch“. Americkými, bruselskými peňažnými nitkami a Sorosom ako ústrednou postavou v pozadí. Kto chce fakty, má ich mať.

Aliancia Fair-play

 SME

Autor: Slobodnyvyber.sk, Slovensko, 6.7.2018
 
Zdroj:
 
5. čvc, 2018
Dostali sme sa do hľadáčika EU Observer a Vladimír Šnídl z Denníka N o nás hovorí:
 
„Nezaujímajú sa o etiku, ich poslaním nie je informovať a sledovať štátnu moc, ale kampaň: proti systému, moslimom a západu“.  
 
Na jednej strane sú bežné médiá, ktoré sa prezentujú ako obhajcovia novinárskych hodnôt proti dezinformáciám. Na druhej strane existujú takzvané „alternatívne médiá„, ktoré tvrdia, že bojujú proti cenzúre.
 

Migrácia sa stala ich hlavným bojiskom a utečencami obeťami.

Tvrdenia, že tradičné slovenské médiá sa vyhýbajú negatívnym informáciám o migrácii, sú neopodstatnené

Slovensko sotva pocítilo migračnú krízu, ktorá postihla Európu od roku 2015. V krajine je len niekoľko stoviek utečencov.

Napriek tomu mnohých ľudí táto téma znepokojuje. Podľa prieskumu agentúry Gallup z roku 2016 bolo 61% Slovákov proti prijatiu akýchkoľvek migrantov. To umiestnilo Slovensko na piate miesto odzadu v rebríčku 138 krajín ochotných migrantov privítať.

Hlavný prúd odmietol dať týmto ľuďom [ktorí boli proti imigrácii] priestor. Tlačil ich do role ‚odporných rasistov‘,“ hovorí Juraj Poláček, ktorý prevádzkuje webové stránky Medzicas .

Diskusia by mala zahŕňať tých, ktorí nesúhlasia a nemôžete to nájsť v hlavnom prúde,“ hovorí. „Medzicas je hlas týchto ľudí. Založili sme ho preto, aby sme mohli prezentovať udalosti, ako ich vidíme bez toho, aby sme boli zakázaní v bežných mediálnych blogoch.

Poláček v súčasnosti prevádzkuje niekoľko mediálnych projektov, ktoré spochybňujú prozápadnú orientáciu Slovenska.

Viac ako polovica Slovákov dostáva svoje správy prostredníctvom sociálnych médií – a 47 percent z nich verí

V posledných rokoch sa objavilo viac takýchto médií a niektoré z nich pritiahli veľké publikum.

Označili ich rôznymi názvami, od alt-right až po anti-systémové, konšpiračné a dezinformačné. Keďže vykresľujú morálnu, hospodársku, politickú a sociálnu degradáciu Západu, boli tiež obvinení z toho, že sú agentmi Kremľa.

Priame väzby medzi týmito médiami a Ruskom však nikdy neboli dokázané.

Chamtiví, násilní utečenci

Migračné príbehy, ktoré opisujú sú prevažne negatívne, zobrazujú utečencov ako násilných vrahov a násilníkov a varujú, že islam zničí Európu, ako ju poznáme.

Negatívne príbehy migrantov publikované alternatívnymi médiami sa zameriavajú na zobrazenie utečencov a islamu ako nebezpečenstva.

Tiež naznačujú, že utečenci neocenili pomoc, ktorú dostali.

Ďalšie témy, ktoré sa objavujú menej často, zahŕňajú sexizmus, migračné cesty, integračné problémy, kritika EÚ a politickej elity, opozícia v zahraničí a osobnosti, ktoré sú proti utečencom a cenzúre.

Výsledky sú založené na analýze najviac zdieľaných príbehov migrantov (podľa Buzzsumo) zverejnených od augusta 2017 do januára 2018.

Informujeme o veciach, ktoré hlavné médiá odmietajú publikovať,“ hovorí Norbert Lichtner.

Založil dve internetové rozhlasové stanice – Slobodny Vysielac v roku 2013 a Infovojnu , ktorá sa v roku 2015 prekladá ako Infowar. „Nevadí mi vyzerať ako xenofób, ak to bude znamenať, že nákladné auto nevrazí do mojej ženy,“ hovorí. Tvrdí, že médiá hlavného prúdu by nikdy nepripustili, že EÚ zlyhala pri kontrole tých, ktorí sem prišli.

Ak by robili svoju prácu dobre, ak by boli vyvážené, ako tvrdia, neexistovali by sme.

Tvrdenia, že hlavné médiá sa vyhýbajú negatívnym informáciám o migrácii, však nie sú odôvodnené.

Analýza pokrytia od augusta 2017 do januára 2018 ukazuje, že približne tretina hlavných mediálnych príbehov bola negatívna.

Polovica článkov, ktoré pokrývali túto tému, boli neutrálne príbehy.

Na porovnanie, tri štvrtiny príbehov v „alternatívnych médiách“ boli negatívne. Analýza je založená na 109 článkoch získaných prostredníctvom nástroja Buzzsumo, ktorý umožňuje identifikovať najpopulárnejší obsah zdieľaný v sociálnych médiách.

Sila Facebooku

Alternatívne médiá tvrdia, že ich pokrytie dopĺňa obraz migračnej krízy. Niekoľko štúdií v susednej Českej republike však naznačuje, že iba časť tých, ktorí čítajú alternatívne médiá, vyvažuje svoje názory prostredníctvom bežných médií.

Alternatívne médiá dominujú diskusii o migrácii na Facebooku.

Podľa analýzy,  Hlavné správy , najobľúbenejšia alternatívna webová stránka na Slovensku, pretláčala na sociálnych médiách viac príbehov o utečencoch než akékoľvek iné médium.

Tieto boli zdieľané dvanásťkrát viac ako príbehy  mainstremového denníka SME, ktorý podľa údajov analytického nástroja Similarweb navštívilo takmer sedemkrát viac návštevníkov.

Neexistujú štúdie o vplyve alternatívnych médií na verejnú mienku na Slovensku. Slovenské postoje voči migrantom boli prevažne negatívne, a to ešte predtým, ako sa na nich začali odbavovať alternatívne médiá.

Ale podľa správy z roku 2017 Inštitútu agentúry Reuters pre štúdium žurnalistiky viac ako 50 percent Slovákov (a 68 percent ľudí vo veku 18 až 24 rokov) prijíma správy cez Facebook. Podľa Eurobarometra 2018 47 percent Slovákov, ktorí dostávajú svoje správy prostredníctvom sociálnych médií, dôveruje týmto správam.

Žurnalistika alebo propaganda?

Zatiaľ čo alternatívne médiá kritizujú hlavné médiá pre „cenzúru“ nesúhlasných hlasov, tí druhí odsudzujú nedostatok žurnalistických hodnôt.

Nezaujímajú sa o etiku, ich poslaním nie je informovať a sledovať štátnu moc, ale kampaň: proti systému, moslimom a západu,“ hovorí Vladimír Snidl, novinár, ktorý sa špecializuje na alternatívne médiá v denníku hlavného prúdu Denník N .

Kriza utečencov bola pre nich požehnaním, pred niekoľkými rokmi kritici EÚ nemali žiadne veľké témy a teraz používajú migráciu na spochybnenie celého európskeho projektu,“ povedal.

Od roku 2016 obsahuje databáza s názvom Konspiratori zoznamy webových stránok, ktoré podľa projektu Konspiratori šíria dezinformácie, konšpiračné teórie a propagandu.

Cieľom je znížiť výnosy [stránok z reklamy] presviedčaním spoločností, že reklama na týchto webových stránkach by poškodila ich dobré meno.

Komisia, ktorú tvoria novinári a akademickí pracovníci, vyhodnocuje webové stránky na základe súboru kritérií vrátane dodržiavania novinárskej etiky, transparentnosti zdrojov, prispievateľov a vlastníckej štruktúry.

V tomto hodnotení Infovojna zaznamenala 8,8 z 10 negatívnych bodov, pričom zaradila 63. medzi 120 stránok v zozname. Medzicas je na 86. mieste s 8,3 bodmi, zatiaľ čo Hlavné Spravy získal 7,9 bodu na 93. mieste.

Ďalšia populárna alternatívna internetová stránka Parlamentnelisty.sk spochybnila svoje zaradenie cestou žaloby. Po vyradení zo zoznamu vlani v októbri však od žaloby upustili.

Jan Urbančík, šéf spoločnosti NetSuccess, marketingovej spoločnosti, ktorá stojí za projektom Konspiratori, povedal pre časopis Strategie, že Parlamentnelisty.sk sa zlepšil. „Sme radi, že vďaka našej iniciatíve sa niekoľko webových stránok stalo presnejšími z hľadiska ich obsahu a zdrojov,“ povedal.

Avšak pre alternatívne médiá a ich publikum je samotný Konspiratori ďalším dôkazom cenzúry.

Majiteľ portálu Hlavne Spravy, Robert Sopko, nazval Konspiratori „špinavou kampaňou“ hlavných médií s cieľom vyradiť konkurenciu.

Šesť členov štvorčlennej hodnotiacej komisie Konspiratori má prepojenie na veľké denníky SME a Dennik N. Okrem toho je čestným členom generálny riaditeľ vydavateľa SME.

Zdá sa, že Hlavné Spravy pocítili dôsledky zaradenia na zoznam.

Začiatkom roka 2017 požiadal Sopko svojich čitateľov „o darcovstvo, intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým“ – čo naznačuje, že napriek oznámenému nárastu denných návštev o 20 až 30 percent sa reklamné príjmy internetových stránok znížili.

Vražda novinára

Nedávna vražda slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka dala silnejší impulz hlavnému prúdu médií.

Návštevy a predplatné všetkých hlavných médií sa výrazne zvýšili.

Zvýšil sa záujem o prácu novinárov a zvýšila sa úctu k tomuto povolaniu,“ hovorí Jakub Goda, bloger špecializujúci sa na médiá. „Otázkou je, či médiá hlavného prúdu budú schopné udržať túto zvýšenú pozornosť.


Mira Galanová je slovenská novinárka, ktorá sa zaoberá ľudskými právami a bezpečnosťou a ktorá sa v súčasnosti nachádza v Kolumbii. Tento článok bol pripravený s podporou Journalismfund.eu .

Zdroj: Slobodnyvyber.sk, Slovensko, 5.7.2018

2. čvc, 2018

Európska rada prijala na stretnutí 28. júna závery o migrácii, bezpečnosti a obrany, zamestnanosti, raste a konkurencieschopnosti, inovácii, digitálnom sektore a o ďalších otázkach. Prinášame kompletný text záverečnej rezolúcie s pripomienkami...

Čo sa na tomto summite nepovedalo
Hlavnou témou bola migrácia. Ale len tak opatrne s ignorovaním zásadných problémov a podmienok

Ignoruje sa otázka islamu, hoci sa pri podpore Afriky vyzýva na zlepšenie postavenia žien. Kmeňová kultúra Afriky, kde je tradične žena vo veľmi nevýhodnom postavení je ešte ideologicky umocnená islamským náboženským právom šaria. Nehovoriac o tom, že migranti prichádzajú z kultúrnych okruhov, kde je prevaha fundamentalistického prístupu k výkladu islamu. To znamená, že považujú Európanov za menejcenných a sociálne dávky sú vlastne povinnosťou, akýmsi výkupným.

Ignoruje sa motivácia sociálnych dávok. V podstate jediným zámerom dnešnej vlny migrantov je dosiahnuť bezprácny príjem. Zrušte dávky pre migrantov a migrácia do roka skončí. Robiť sa mnohým migrantom proste nechce, resp. to považujú pod svoju úroveň pracovať pre neveriacich. Ďalšou otázkou je, že mnohokrát nie sú vôbec schopní sa zapojiť do trvalého pracovného pomeru v európskom prostredí.

Ignoruje sa otázka mimovládnych organizácií. V skutočnosti pašerákov ľudí je len ťažko zastaviť pri vyplávaní a plavbe na mori. Ak na loď pevnej konštrukcie nalodím sto ľudí, je to obyčajná preprava z miesta na miesto. Tá sa stáva nelegálnou až pri pokuse vylodiť týchto ľudí bez povolenia na brehy členských štátov Únie. Toto je riziková časť operácia, kde hrozí zásah pobrežnej stráže, zatknutie posádky a zhabanie lode. Avšak prítomnosť lodí mimovládok mení štruktúru pašeráckeho biznisu. Mafia kúpi za pár tisíc dolárov gumenú loď, jeden motor, preplní sa stovkou migrantov a pošle za teritoriálne vody (cca 20 km). Tam ich vyzdvihnú (občas dokonca skôr, na dohľad brehov) mimovládky, ktoré sa zrejme s pašerákmi o zisk delia. Náklady sú minimálne, zisk obrovský a riziko nulové.

Ignoruje sa otázka legálnej migrácie. Dokument hovorí výlučne a striktne o ilegálnej migrácii. Všetky medzinárodné dokumenty, ktoré Únia a jej členovia prijali hovoria o rozvoji a podpore legálnej migrácie. Dokumenty ako Agenda 2030 robia z migrácie nárokové ľudské právo, čo umožňuje krajinám vítačov potichu zmeniť biznis s pašovaním ľudí, na politiku legálneho transferu.

Podporuje sa podplácanie (bod 9) ako „flexibilný“ nástroj na zabránenie ilegálnej migrácie. Dáva to logiku. Tak lukratívny biznis bude bez „motivačnej protiváhy“ vždy fungovať. Len prečo sa zavádza orwellovský newspeak? Asi by to ohrozilo náš jemnocit – veď mi vždy dodržiavame právo…

Podporuje sa násilné držanie migrantov v krajine, kde sa vybavuje azyl (bod 11). Opäť je to klasická orwelliáda. Na jednej strane má Únia plné ústa slobody, ale je ochotná prikročiť k akýmkoľvek opatreniam, ktoré považuje za potrebné. Detenčné centrá podobné tým, ktoré mimovládky kritizujú v Česku sa zrejme stanú akceptovanou realitou. Teda, nie že by sme to kritizovali – ak nevieme, kto sú tí migranti, musia byť držaní oddelene. Len to treba nazvať pravým menom

Podporuje sa (bod 13)

spolupráca PESCO (európska obrana) s tretími krajinami
zavádzanie zmeny mandátu OPCW a zaväzuje sa presadiť
boje proti hybridným hrozbám proti externému nepriateľovi
opatrenia proti „nenávistnému a extrémistickému obsahu“
Načo toľko slov? Stručne – ideme do boja proti Rusku.

Takže treba posilniť „tretie krajiny„, protiruský mandát OPCW, ktorý môže viesť ku koncu organizácie podporíme (aj silou?) a každý kto sa verejne proti tomu postaví, bude identifikovaný na základe legislatívy boja proti extrémizmu a nenávistným rečiam a bude označený pomocou „strategických komunikačných tímov„

Podporujú sa opatrenia na zabránenie núteného presunu technológií (bod 16) (ii). Človek si pritom nemôže nespomenúť nájazdy západných firiem na krajiny bývalého socialistického bloku, ktoré si privatizáciu predstavovali presne takto. Napríklad dnešné plynové turbíny firmy Siemens, ktoré sú unikátnym dielom, sú možno pôvodom aj československé. Podľa pamätníkov mal podnik ČKD Kompresory pripravenú výrobu (stroje, technológiu i vývoj) turbokompresorových staníc. Siemens vraj know-how použil pri zdokonaľovaní vlastných výrobkov. Podobne však fungovalo množstvo privatizačných projektov. Spomínaný podnik ČKD Kompresory (dnes pod americkým majiteľom) nakoniec prežil až dodnes, ale množstvo firiem podobné šťastie nemalo. Európski predstavitelia však veľmi dobre vedia, čo hrozí pri akvizíciách. Práve preto sa prijal uvedený bod, naviac posilnený preverovaním priamych investícií (bod 17). Nemožno mať nikomu za zlé, keď využije blbosť a skorumpovanosť niekoho druhého Čo vadí sú opäť vzletné slová eurodemagógov o rovnosti pre každého. Sme doslova hlupáci, ak týmto slovám niekto verí

Podporuje sa dôležitá úloha WTO. (Bod 16) Lenže priam komicky znie výzva na transparentnosť a rovné podmienky pre všetkých (v) (vi), keď Únia už štvrtý rok ukladá Rusku sankcie, ktoré s obchodom nemajú nič spoločné. Jednoducho sa Európa rozhodla pomocou sankcií trestať Rusko a tým úplne devalvuje vznešené slová o potrebe transparentného prístupu.

Ignoruje sa negatívny význam regulácií (Bod 21). Vraj chce Únia podporovať inovácie. To znie pekne, ale je to prázdny pojem. Jedným slovom sa totiž zároveň spomínajú regulácie. Otvorene povedané je to rovnaké, ako keby ste chceli nechať oheň rozhorieť tým, že ho budete oblievať vodou. Riešením nie je viac regulácií – ale menej. to však eurosúdruhom nikdy nedôjde.

Ignoruje sa právo Ruska na spravodlivé zaobchádzanie. Výzva smerom k Rusku, aby prevzalo zodpovednosť za zostrelenie MH-17 je nielen smiešna, Naviac je aj nesmierne cynická. Rusko nebolo zahrnuté do „vyšetrovania“ , takže nemá žiadnu príležitosť vidieť a vyjadriť sa k výsledkom. Treba si všimnúť, že nikto nechce dať prípad na súd a oficiálne zažalovať niekoho z ruskej strany. To by totiž znamenalo, že by sa konečne museli všetky dôkazy na stôl. Čo keby sa ukázali, že nie sú dôveryhodné a že zodpovednosť Ruska je len fikcia? Celá kampaň sa vedie výlučne v línii propagandistickej, zameranej na európskych obyvateľov a spôsobom politického nátlaku. Ale Únia chce dosiahnuť „pravdu, spravodlivosti a zodpovednosť„. Neuveriteľná zvrátenosť tých, ktorí volajú po spravodlivosti.

Výsledky summitu z 28. júna 2018
I. MIGRÁCIA
1. Európska rada potvrdzuje, že predpoklad pre fungovanie politiky EÚ závisí od komplexného prístupu k migrácii, ktorý kombinuje efektívnejšiu kontrolu vonkajších hraníc EÚ, zvýšenú vonkajšiu činnosť a vnútorné aspekty, v súlade s našimi zásadami a hodnotami. Toto je výzvou nielen pre jeden členský štát, ale aj pre Európu ako celok. Od roku 2015 sa zaviedlo niekoľko opatrení na dosiahnutie účinnej kontroly vonkajších hraníc EÚ. V dôsledku toho sa počet zistených nelegálnych hraničných prekročení do EÚ znížil o 95% z vrcholu v októbri 2015, aj keď nedávno sa zvýšili toky na východných a západných stredomorských trasách.

2. Európska rada je odhodlaná pokračovať v tejto politike a posilňovať ju, aby sa zabránilo návratu k nekontrolovaným tokom z roku 2015 a aby sa ďalej zastavila nelegálna migrácia na všetkých existujúcich a vznikajúcich trasách.

3. Pokiaľ ide o cestu v stred Stredozemného mora, je potrebné ďalej zintenzívniť úsilie o zastavenie pašerákov pôsobiacich z Líbye alebo inde. EÚ bude v tejto súvislosti aj naďalej podporovať postoj Talianska a ostatných členských štátov. Zintenzívni svoju podporu pre oblasť Sahelu, líbyjskej pobrežnej stráže, pre spoločenstvá na pobreží a juhu, humánne podmienky prijímania, dobrovoľné humanitárne návraty, spoluprácu s inými krajinami pôvodu a tranzitu, ako aj dobrovoľné presídlenie. Všetky plavidlá pôsobiace v Stredozemnom mori musia rešpektovať platné zákony a nesmú brániť prevádzke líbyjskej pobrežnej stráže.

4. Pokiaľ ide o trasu východného Stredomoria, je potrebné vynaložiť ďalšie úsilie na plnú implementáciu dohody medzi EÚ a Tureckom, zabrániť novým prechodom z Turecka a dospieť k úplnému zastaveniu tokov. Dohoda o readmisii medzi EÚ a Tureckom a bilaterálne readmisné dohody by sa mali v plnom rozsahu vykonávať nediskriminačným spôsobom vo všetkých členských štátoch. Je naliehavo potrebné vyvinúť väčšie úsilie, aby sa zabezpečila rýchla návratovosť a zabránilo sa vytvoreniu nových námorných alebo pozemných trás. Spolupráca s partnermi v regióne západného Balkánu a podpora pre partnerov v regióne západného Balkánu sú naďalej kľúčovými pre výmenu informácií o migračných tokoch, predchádzanie nelegálnej migrácii, zvýšenie kapacít ochrany hraníc a zlepšenie postupov návratu a readmisie. Vzhľadom na nedávne zvýšenie tokov v západnom Stredomorí bude EÚ finančne a inak podporovať všetky úsilia členských štátov, špeciálne Španielska a krajín pôvodu a tranzitu, predovšetkým Maroka, na zabránenie nelegálnej migrácie

5. S cieľom definitívne zničiť obchodný model pašerákov a tým zabrániť tragickým stratám na životoch, je potrebné odstrániť motiváciu k nástupu nebezpečných ciest. Vyžaduje to nový prístup založený na spoločných alebo doplnkových opatreniach medzi členskými štátmi na vylodenie tých, ktorí sú zachránení vo vyhľadávacích a záchranných operáciách. V tejto súvislosti Európska rada vyzýva Radu a Komisiu, aby v úzkej spolupráci s príslušnými tretími krajinami, ako aj UNHCR a IOM urýchlene preskúmali koncepciu regionálnych platforiem pre vylodenie. Takéto platformy by mali vykonávať rozlišovanie medzi jednotlivými situáciami pri plnom rešpektovaní medzinárodného práva a bez vytvárania faktora nasávania.

6. Na území EÚ by tí, ktorí sú zachránení, na základe medzinárodného práva a spoločného úsilia mali byť zobraní na starosť prostredníctvom presunu v kontrolovaných strediskách. Tie budú zriadené v členských štátoch iba na dobrovoľnom základe, kde by sa umožnilo rýchle a bezpečné spracovanie a s plnou podporou EÚ. V strediskách bude dochádzať k zisťovaniu, či ide o nelegálnych migrantov, ktorí sa vrátia a tými, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, pre ktorých by sa uplatňovala zásada solidarity. Všetky opatrenia v súvislosti s týmito kontrolovanými centrami, vrátane premiestnenia a presídľovania, budú dobrovoľné, bez toho, aby bola dotknutá dublinská reforma.

7. Európska rada súhlasí so spustením druhej tranže Opatrení pre utečencov v Turecku a súčasne s presunom 500 miliónov EUR z 11. rezervy ERF do Trustového fondu EÚ pre Afriku. Okrem toho sa členské štáty vyzývajú, aby ďalej prispievali do Trustového fondu EÚ pre Afriku s cieľom ho doplniť.

8. Riešenie problému migrácie v jej podstate si vyžaduje partnerstvo s Afrikou zamerané na hĺbkovú sociálno-ekonomickú transformáciu afrického kontinentu na základe zásad a cieľov definovaných africkými krajinami v ich Agende 2063. Európska únia a jej členské štáty musia čeliť tejto výzve. Musíme dostať rozsah a kvalitu našej spolupráce s Afrikou na novú úroveň. To si bude vyžadovať nielen zvýšenie financovania rozvoja, ale aj kroky smerujúce k vytvoreniu nového rámca umožňujúceho výrazné zvýšenie súkromných investícií od Afričanov i Európanov. Osobitná pozornosť by sa mala venovať vzdelaniu, zdravotníctvu, infraštruktúre, inováciám, dobrej správe vecí verejných a posilneniu postavenia žien. Afrika je náš sused a to musí byť vyjadrené rozšírenými výmenami a kontaktmi medzi národmi oboch kontinentov na všetkých úrovniach občianskej spoločnosti. Spolupráca medzi Európskou úniou a Africkou úniou je dôležitým prvkom nášho vzťahu. Európska rada vyzýva na jej ďalší rozvoj a podporu.

9. Európska rada v kontexte budúceho viacročného finančného rámca zdôrazňuje potrebu flexibilných nástrojov na boj proti nelegálnej migrácii, napríklad na rýchle preplácanie nákladov. Fondy vnútornej bezpečnosti, integrovanej ochrany a riadenia hraníc, azylovej a migračnej politiky by preto mali zahŕňať osobitné a významné zložky na menežovanie vonkajšej migrácie.

10. Európska rada pripomína, že je potrebné, aby členské štáty zabezpečili účinnú kontrolu vonkajších hraníc EÚ s finančnou a materiálnou podporou EÚ. Taktiež zdôrazňuje potrebu podstatne zvýšiť efektívny návrat neregulárnych migrantov. V oboch ohľadoch by sa podporná úloha agentúry FRONTEX, a to aj v spolupráci s tretími krajinami, mala ďalej posilňovať prostredníctvom navýšených zdrojov a posilneného mandátu. Víta zámer Komisie vypracovať legislatívne návrhy na účinnejšiu a koordinovanú európsku politiku návratu.

11. Pokiaľ ide o vnútornú situáciu v EÚ, sekundárne pohyby žiadateľov o azyl medzi členskými štátmi môžu ohroziť integritu spoločného európskeho azylového systému a schengenských výhod. Členské štáty by mali prijať všetky potrebné vnútroštátne legislatívne a administratívne opatrenia na boj proti takýmto presunom a na tento účel úzko spolupracovať.

12. Pokiaľ ide o reformu nového spoločného európskeho azylového systému, veľký pokrok sa dosiahol vďaka neúnavnému úsiliu bulharského a predchádzajúcich predsedníctiev. Niekoľko súborov sa blíži k finalizácii. Je potrebné nájsť konsenzus ohľadom reformy Dublinských regulácií na základe rovnováhy zodpovednosti a solidarity, pričom sa zohľadnia osoby, ktoré boli vylodené po operáciách vyhľadávania a záchrany. Ďalšie posúdenie sa vyžaduje aj v návrhu o azylovom konaní. Európska rada zdôrazňuje potrebu nájsť rýchle riešenie celého balíka a vyzýva Radu, aby pokračovala v práci s cieľom čo najskôr dôjsť k uzáveru. Počas októbrovej Európskej rady bude vypracovaná správa o pokroku.

II. BEZPEČNOSŤ A OBRANA
13. Európa musí prevziať väčšiu zodpovednosť za vlastnú bezpečnosť a posilniť svoju úlohu dôveryhodného a spoľahlivého aktéra a partnera v oblasti bezpečnosti a obrany. Únia preto podniká kroky na posilnenie európskej obrany prostredníctvom posilnenia investícií do obrany, rozvoja kapacít a operačnej pripravenosti. Tieto iniciatívy posilňujú strategickú autonómiu Európy a zároveň dopĺňajú a posilňujú činnosti NATO v súlade s predchádzajúcimi závermi. Európska rada:

• vyzýva na splnenie záväzkov PESCO a na ďalší rozvoj počiatočných projektov a inštitucionálneho rámca spôsobom, ktorý je plne v súlade s Koordinovaným každoročným záverom v oblasti obrany a revidovaným Plánom rozvoja spôsobilostí prijatým v rámci Európskej obrannej agentúry. Ďalšie plánované projekty sa dohodnú v novembri 2018. Vyzýva Radu, aby rozhodla o podmienkach účasti tretích štátov na projektoch PESCO.;

• víta pokrok v oblasti vojenskej mobility v rámci spolupráce medzi PESCO a EÚ a NATO, očakáva, že vojenské požiadavky v rámci akčného plánu EÚ pre vojenskú mobilitu sa teraz dokončia a vyzýva členské štáty, aby do roku 2024 zjednodušili a štandardizovali príslušné pravidlá a postupy. Toto úsilie, ktoré by malo plne rešpektovať zvrchovanosť členských štátov, malo by ich vzájomne posilňovať a sprevádzané celovládnym prístupm, sa bude každoročne revidovať na základe správy Komisie a Vysokého predstaviteľa od jari 2019;

• požaduje urýchlené zavedenie Európskeho programu rozvoja obranného priemyslu a ďalší pokrok v oblasti Európskeho obranného fondu a to tak v oblasti výskumu ako aj v otvorených kapacitách;

• víta prácu na posilnení civilnej SBOP (Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky) a vyzýva k dohode o civilnej dohode o SBOP do konca tohto roka, čím sa vytvorí nový rámec EÚ pre civilné krízové ​​riadenie a misie SBOP s ambicióznymi záväzkami na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni. Pripomína, že vojenské a civilné aspekty je potrebné riešiť komplexným spôsobom so zameraním na konkrétne prínosy;

• víta „Spoločné oznámenie o odolnosti Európy voči hybridným a chemickým, biologickým, rádiologickým a jadrovým hrozbám“ a žiada, aby sa čo najskôr prijal nový režim EÚ obmedzujúcich opatrení zameraný na používanie a šírenie chemických zbraní. Po mimoriadnej konferencii štátov, ktoré sú zmluvnými stranami „Dohovoru o chemických zbraniach,“ sa EÚ zaväzuje podporovať vykonávanie jej výsledkov;

• vyzýva Vysokú predstaviteľku a Komisiu, aby v spolupráci s členskými štátmi a v súlade so závermi Európskej rady z marca 2015 predložili do decembra 2018 akčný plán s konkrétnymi návrhmi na koordinovanú reakciu EÚ na problém dezinformácie, vrátane príslušných mandátov a dostatočné zdroje pre príslušné „Strategické komunikačné tímy“ ESVČ (Európska služba pre vonkajšiu činnosť – „ministerstvo zahraničia EÚ“, riadené Vysokou predstaviteľkou Federicou Mogherini);

• zdôrazňuje potrebu posilniť kapacity proti hrozbám súvisiacim s kybernetickou bezpečnosťou a pochádzajúcich zvonka EÚ a žiada inštitúcie a členské štáty, aby vykonali opatrenia uvedené v Spoločnom oznámení, vrátane práce na prisúdení počítačových útokov a praktického využitia súboru nástrojov kybernetickej diplomacie;

• požaduje ďalšiu koordináciu medzi členskými štátmi a podľa potreby na úrovni EÚ a po konzultácii s NATO s cieľom znížiť hrozbu nepriateľských spravodajských činností;

• vyzýva na ďalšie prehĺbenie spolupráce medzi EÚ a NATO pri plnom rešpektovaní princípov inkluzívnosti, reciprocity a rozhodovacej autonómie EÚ, a to aj prostredníctvom nového Spoločného vyhlásenia založeného na pokroku dosiahnutom pri vykonávaní spoločného vyhlásenia z roku 2016 a súvisiacich návrhov opatrení;

• víta zámer Komisie predložiť legislatívny návrh na zlepšenie odhaľovania a odstraňovania obsahu, ktorý podnecuje nenávisť a spácha teroristické činy.

III. ZAMESTNANIE, RAST A KONKURENCIESCHOPNOSŤ
14. Európska rada súhlasí s integrovanými odporúčaniami pre jednotlivé krajiny, ako ich prediskutovala Rada, čo umožní uzavretie Európskeho semestra v roku 2018. Súčasná dobrá hospodárska situácia by sa mala využiť na posilnenie tempa reforiem.

15. Hlavnou prioritou zostáva zabezpečenie spravodlivého a efektívneho zdaňovania. V tejto súvislosti sa musí dôrazne presadzovať boj proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam, daňovým únikom a podvodom tak na celosvetovej úrovni (najmä v OECD), ako aj v rámci EÚ. Zároveň existuje skutočná potreba prispôsobiť naše daňové systémy digitálnej ére. Rada by preto mala pokračovať v práci na návrhoch Komisie týkajúcich sa digitálneho zdaňovania. Mali by tiež pokračovať práce na zabezpečení efektívneho výberu DPH vrátane rýchleho pokroku v návrhoch Komisie týkajúcich sa krátkodobých opatrení.

16. V súvislosti s rastúcim obchodným napätím Európska rada zdôrazňuje význam zachovania a prehĺbenia multilaterálneho systému založeného na pravidlách. EÚ je odhodlaná pracovať na modernizácii tohto systému a vyzýva všetkých partnerov, aby pozitívne prispeli k dosiahnutiu tohto cieľa. Vyzýva Komisiu, aby navrhla komplexný prístup k zlepšeniu fungovania WTO v kľúčových oblastiach, ako sú

i) pružnejšie rokovania,

ii) nové pravidlá, ktoré riešia súčasné výzvy, a to aj v tejto oblasti priemyselných dotácií, duševného vlastníctva a núteného presunu technológií,

(iii) zníženie obchodných nákladov,

(iv) nový prístup k rozvoju,

(v) účinnejšie a transparentnejšie riešenie sporov vrátane odvolacieho orgánu s cieľom vymedziť rovné podmienky pre všetkých,

(vi) posilniť WTO ako organizáciu vrátane jej funkcií ako napr. transparentnosť a dohľad

17. EÚ bude ako súčasť svojej pozitívnej obchodnej agendy naďalej rokovať o ambicióznych, vyvážených a vzájomne prospešných obchodných dohodách s kľúčovými partnermi na celom svete a podporovať vlastné hodnoty a normy. Nedávne prijatie nariadenia o modernizácii nástrojov na ochranu obchodu prispeje k zabezpečeniu rovných podmienok pre všetkých. Európska rada žiada, aby sa čo najskôr prijal legislatívny návrh o preverovaní priamych zahraničných investícií.

18. Európska rada v reakcii na rozhodnutie Spojených štátov o uvalení ciel na oceľ a výrobky z hliníka do EÚ, ktoré nemožno odôvodniť na základe národnej bezpečnosti, plne podporuje opatrenia na vyváženie, potenciálne ochranné opatrenia na ochranu našich vlastných trhov a súdne konania v rámci WTO, ako sa rozhodlo z iniciatívy Komisie. EÚ musí reagovať na všetky opatrenia zrejmej ochranárskej povahy vrátane tých, ktoré spochybňujú Spoločnú poľnohospodársku politiku.

IV. INOVÁCIE A DIGITÁLNE TECHNOLÓGIE
19. Európa musí ďalej rozvíjať svoj vysokokvalitný výskum v celej EÚ a premeniť ju na nové výrobky, služby a obchodné modely. Potrebujeme silnejší a inkluzívnejší inovačný ekosystém, ktorý podporí prelomové a trhovo vytvárajúce inovácie a poskytne komplexnú podporu podnikom vrátane MSP (malých a stredných podnikov) s prevratným potenciálom úspešne vstúpiť na svetové trhy.

20. Je nevyhnutné splniť zostávajúce legislatívne návrhy týkajúce sa Digitálneho jednotného trhu pred koncom súčasného legislatívneho cyklu. Na vybudovanie európskej dátovej ekonomiky sú potrebné ďalšie kroky na zlepšenie efektívneho využívania údajov v celej EÚ a posilnenie dôvery prostredníctvom prísnych noriem na ochranu údajov a plnú implementáciu a primerané presadzovanie „Všeobecného nariadenia o ochrane údajov“ (GDPR) vo vzťahu ku všetkým hospodárskym subjektom nášho jednotného trhu. Kvalitné dáta sú nevyhnutné pre vývoj umelej inteligencie. Európska rada vyzýva spoluzákonodarcov, aby urýchlene preskúmali najnovší balík údajov. Vyzýva Komisiu, aby spolupracovala s členskými štátmi na koordinovanom pláne v oblasti umelej inteligencie na základe nedávneho oznámenia.

21. Európska rada v súlade s neformálnou diskusiou vedúcich predstaviteľov v Sofii trvá na zlepšovaní prístupu podnikov k financovaniu vrátane lepšej koordinácie systémov a nástrojov financovania výskumu a inovácií v EÚ a na vnútroštátnej úrovni pri poskytovaní priaznivého regulačného prostredia, ktoré podporuje väčšie riziko ako aj na podporu digitálnych zručností, ako aj prepojenia medzi akademickou obcou, priemyslom a vládami. Mala by sa podporovať spolupráca medzi výskumom, inováciami a vzdelávaním, a to aj prostredníctvom iniciatívy európskych univerzít.

22. Európska rada vyzýva Komisiu, aby v rámci zostávajúceho obdobia programu Horizont 2020 spustila novú pilotnú iniciatívu o prelomových inováciách. V rámci budúceho Viacročného finančného rámca sa vytvorí Európska rada pre inovácie s cieľom identifikovať a rozšíriť prelomové a revolučné inovácie.

V. OSTATNÉ OTÁZKY
23. Európska rada dôrazne víta a podporuje dohodu medzi Bývalou juhoslovanskou republikou Macedónsko a Gréckom o otázke názvu. Toto spolu s dohodou medzi Bulharskom a Bývalou juhoslovanskou republikou Macedónsko o Zmluve o priateľstve, dobrom susedstve a spolupráci predstavuje silný príklad pre ostatných v regióne na posilnenie dobrých susedských vzťahov.

24. Európska rada schvaľuje závery o rozšírení a stabilizačnom a asociačnom procese prijaté Radou 26. júna 2018.

25. Európska rada opätovne zdôrazňuje svoju plnú podporu rezolúcii BR OSN č. 2166 týkajúcu sa pádu letu MH-17. Vyzýva Ruskú federáciu, aby prijala svoju zodpovednosť a plne spolupracovala so všetkými snahami o dosiahnutie pravdy, spravodlivosti a zodpovednosti.

26. Európska rada berie na vedomie balík návrhov týkajúcich sa Viacročného finančného rámca na obdobie rokov 2021 – 2027, ktorý predložila Komisia 2. mája 2018, ako aj sektorové legislatívne návrhy programov na podporu európskych politík, ktoré boli odvtedy predložené. Vyzýva Európsky parlament a Radu, aby preskúmali tieto návrhy komplexným spôsobom a to čo najskôr.

Autor: Slobodnyvyber.sk, Bratislava, Slovensko, 2.7.2018

Zdroj:

https://slobodnyvyber.sk/analyza-zaverov-stretnutia-europskych-lidrov/


 

 

26. čvn, 2018

Dve fotky, ktoré symbolizovali Východnú Európu pred tridsiatimi rokmi, prednaznačili morálku a postoje aj pre dnešnú dobu...

Na prvej fotke je protikomunistický opozičný politik, ktorý sa nebál ísť do stretov s vládnou mocou aj napriek možným negatívnym následkom. Na druhej fotke je mladá prorežimná kolaborantka, ktorá v záujme budúcej kariéry je pripravená pracovať a presadzovať každý aspekt totalitnej moci.

Skúste si tipnúť, kde nájdeme týchto ľudí dnes.

Jeden si urobil zásluhy v boji proti komunizmu, mladá žena bola oporou režimu, ktorý zabíjal ľudí a zatváral ich do väzníc za prejavený názor.

Fotky sú z Východnej Európy, tak je treba predpokladať, že po integrácii do slobodnej Európy bude muž hrdina zastávať najvyššie pozície v európskych štruktúrach. Kto iný si to zaslúži ak nie človek, ktorý vie ako chutí trpkosť neslobody a ktorý bol za boj proti nej ochotný trpieť? Jeho meno by sme mali vyslovovať s úctou a jeho výroky by mali zdobiť predné stránky médií ako inšpirácia pre budúce pokolenia. Sloboda je predsa základný atribút dnešnej Európy – aspoň tak sa všade hovorí.

Druhá fotka určite nasmerovala ženu do hlbín zabudnutia. Maximálne, ak sa dopustila nejakých zločinov proti ľudskosti, mala by mať záznam v nejakom trestnom registri a už by viac o nej nik nemal počuť.

Kto je hrdina a kto je zradca?
Ak hádate, že boj za slobodu bude odmenený, musíme vás sklamať

Na fotke je mladý Viktor Orbán. Áno, presne ten, pred ktorým si odpľúva každý eurobyrokrat. Jeho inštinkt slobodomyseľného človeka ho pri pozorovaní politiky európskych štruktúr zaviedol až do opozície. Dnes je protivníkom tých, ktorí chcú zničiť slobodu národov. Tých, ktorí sú komunistami v liberálnodemokratickom obale. Viktor Orbán sa nezmenil. Zmenili sa len okolnosti a tak po tridsiatich rokoch musí opäť robiť to, čím začínal svoju politickú kariéru. K boju za slobodu.

Ak hádate, že kolaborácia s totalitou musí byť po zásluhe potrestaná, opäť vás musíme sklamať.

Na fotke je 17 ročná Angela Kasnerová, ktorá sa v tábore civilnej obrany za asistencie dôstojníkov totalitnej armády pripravuje na svoju budúcu rolu vo vládnych štruktúrach komunistickej byrokracie. Po vydaji získala meno, pod ktorým ju veľmi dobre poznáte je dnes. Je to Angela Merkelová.

Napriek svojej minulosti neochvejnej podpory totality bola prijatá a zahrnutá do nemeckej politickej štruktúry. Nikdy nepodporovala slobodu, naopak, od mladosti proti slobode bojovala. Vo Východnom Nemecku bola propagandistkou v mládežníckom hnutí FDJ, čo bola kádrová rezerva vtedajšej komunistickej strany. Mala na starosti ideologický výklad sveta, udalostí, politiky v zmysle jedinej „povolenej línie strany„. Každý, kto sa vzoprel, bol zatvorený.

Cestou na vrchol zistila, že dnešná slobodná Európa je mýtus. Zistila, že naopak je vyžadovaná neochvejná poslušnosť a boj proti slobode. Rovnako zistila, že je potrebné slobodu potláčať pod ideologickými zámienkami boja za presadenie menšinových práv, násilných ideológií a likvidovať odpor pri presadzovaní týchto ideologických mantier.

Angela Merkelová sa nezmenila, zmenila sa Európa a tak môže bez problémov aplikovať to, k čomu bola pripravovaná celý život. Zničiť slobodu.

Autor: Slobodnyvyber.sk, Slovensko, 26.6.2018

Zdroj:

https://slobodnyvyber.sk/pred-tridsiatimi-rokmi-sa-tvorili-politicke-zaklady-dnesnej-europy/