ČLÁNKY

19. dub, 2018

Deník MF DNES uveřejnil rozhovor s ředitelem Národního divadla Brno Martinem Glaserem ke skandální hře Naše násilí a vaše násilí, která bude v květnu 2018 uvedena v městském divadle v rámci festivalu Divadelní svět. K tomuto tématu jsme se již vyjádřili. Ovšem tento rozhovor si žádá reakci. Pan ředitel „dělá ramena“ na svého zřizovatele, tj. město Brno, a pasuje se do role hrdinného obránce svobody slova.

Pan ředitel Glaser tvrdí toto: „Jedná se o scénickou esej, přemýšlení o velmi podstatném tématu, kterým je střet evropské a muslimské civilizace a co z toho plyne… …Ta zmiňovaná scéna není realistickým zpodobněním nějakého faktu… …Jedna postava symbolizuje jednu kulturu a druhá představuje jinou. To, že jsou obě kultury v nějakém násilném vztahu, je právě tématem celé hry.“

  1. Tato divadelní hra, tj. i ona znásilňovací scéna, reaguje na početná znásilnění, kterých se v posledních letech dopouštěli někteří muslimští imigranti v evropských městech. Pokud lze tyto události charakterizovat jako násilný vztah dvou kultur, nejde o vzájemný násilný vztah, jak naznačuje pan ředitel. Když někdo někoho znásilňuje, dopouští se násilí pouze on, ne jeho oběť.
  2. Tím, že tvůrci představení tento vztah násilníka a jeho oběti převracejí, v podstatě říkají, že Evropa si za ta znásilnění může sama. Tento motiv pro celou hru konec konců sami uvádějí. Evropu ztotožňují s křesťanstvím, tj. v daném případě s Kristem. Problémy s imigrací si prý Evropa způsobila sama svou koloniální minulostí. To je však hrubé překrucování reality.
  3. Pan ředitel má ústa plná svobody umění. Kde je však jeho vztah k pravdě? Letošní Divadelní svět avizují v ulicích města plakáty plné lidskoprávních proklamací. Pořadatelé letošního Divadelního světa tak sami vědomě tento festival politizují. Sami vědomě vstupují do politických témat. Jestli je to jen morální kýčařství, nebo snaha získat pozornost, to je vedlejší. Tvrzení, že za muslimské imigrační vlny si může evropská civilizace sama, je jednoznačně politický názor. Podle nás je to názor nesmyslný, ale určitě je politický.
  4. Uvedení této hry přijde rozpočet města Brna na 280 tisíc Kč. Debata o svobodě umění je pouze jednou stránkou věci. Je však v pořádku, pokud se z veřejných peněz má platit politická agitka? Navíc realitu překrucující agitka?
  5. Moralistické odvolávání se na svobodu umění je jen zastíráním výše uvedeného. Postoje pana ředitele postrádají základní pokoru vycházející z prostého faktu, že jím řízená instituce spolyká ročně půl miliardy Kč z rozpočtu města. Debata o tom, zda hra Naše násilí a vaše násilí má, nebo nemá, být součástí festivalu Divadelní svět dotovaného dalšími 7 miliony Kč z rozpočtu města, je debatou zcela legitimní. Nejde o žádnou cenzuru, ale o debatu, zda mají být utraceny veřejné prostředky na uvedení lživé, zpolitizované hry. Pokud takovou debatu není někdo ochoten věcně a v klidu vést, je to on, kdo má problém s hodnotami demokratické společnosti.

Pan ředitel divadla si možná myslí, že je odvážným štítem, který chrání umění proti cenzuře. Jeho postoje však jsou povrchní. Dokáže se pan ředitel na celý problém podívat třeba očima otce dívky, která byla obětí znásilnění spáchaného v posledních letech imigranty? Kdyby to dokázal, nemohl by nikdy dávat tak namyšlené odpovědi.

Autor: Robert Kotzian, Brno, ČR, 19.4.2018

Zdroj:

http://www.brnoplus.cz/k-rozhovoru-s-reditelem-narodniho-divadla-brno-ohledne-hry-ve-ktere-jezis-znasilnuje-muslimku


 

14. dub, 2018

Polozelená koalice se nevybíravě zbavila dlouholetého vedoucího Odboru dopravy...

(psali jsme o tom zde: http://www.brnoplus.cz/proc-musel-odejit-vedouci-odboru-dopravy/).

Už půl roku není schopna najít nového vedoucího. Situace došla tak daleko, že nového vedoucího shání personální agentura. Město platí za služby této agentury, přestože má vlastní Personální oddělení.

Získali jsme e-mail, kterým tato personální agentura oslovuje potenciální kandidáty. Pro tento klíčový post jsou podle agentury "spíše než zkušenosti v dopravě" zásadní manažerské dovednosti. Do jakého stavu je ochotna tato podivná koalice dopravu ve městě dovést, když nejsou důležité zkušenosti v dopravě??? 

Nechtít na klíčové pozici vedoucího Odboru dopravy odborníka na dopravu, ale pouze "obecného" manažera, je nepřijatelné.

Máme tohoto amatérismu dost. Proto budeme kandidovat do voleb. Jsme tým zkušených odborníků. Jsme Brno+.

Autor: Robert Kotzian, Brno, ČR, 14.4.2018


 

4. dub, 2018

Turistická sezóna pomalu začíná a slevové karty BRNOPAS jsou předražené. Přečtěte si, co navrhujeme...

Město Brno prostřednictvím své organizace TIC BRNO prodává od konce listopadu 2017 turistické slevové karty BRNOPAS. Za první tři měsíce se však prodalo pouhých 12 karet BRNOPAS. Náklady na rozběh a chod systému slevových karet činí ke 14. 3. 2018 celkem 619 tisíc Kč.

Průměrná sleva, kterou uživatel karty BRNOPAS získá, činí 34 Kč na jednu návštěvu zařízení (muzeum apod.) zařazeného do slevového programu (vynechali jsme různé aktivity typu exit game, protože běžný turista míří spíše za historií a do muzeí). Většina zařízení otevírá až v 10:00 hodin dopoledne. Většina aktivit trvá 1 až 2 hodiny. Je třeba brát v potaz časové náklady přesunů mezi jednotlivými atrakcemi. Předpokládáme proto, že typický turista absolvuje za 1 den nejvýše 3 návštěvy.

BRNOPAS pro dospělé se mírně vyplatí pouze v třídenní verzi, pokud ovšem turista stihne navštívit tři zařízení denně (viz další tabulka). Dvoudenní karta se vyplatí při čtyřech návštěvách za den a jednodenní BRNOPAS se vyplatí až při šesti návštěvách v jednom dni. To je však prakticky nemožné stihnout.

Slevová karta BRNOPAS se vyplatí pouze tehdy, když se návštěva Brna změní v závod. To je však absurdní. Pokud někdo zavítá jako turista do Brna, hledá aktivní odpočinek, ne maraton.

Extrémně malý zájem o karty BRNOPAS není náhoda. Není způsoben ani zimním obdobím. BRNOPAS se prostě nevyplatí. Nesmyslně vysoké ceny karet BRNOPAS nemají opodstatnění. V ceně BRNOPAS není jízdné MHD, které si turisté musí přikupovat.

Nabídka pro turisty musí být skutečně atraktivní a výhodná. Turistická sezóna pomalu začíná a karty BRNOPAS jsou předražené…

Autor: Robert Kotzian, Brno, ČR, 4.4.2018

zdroj:

http://www.brnoplus.cz/brnopas-se-nevyplati-a-co-s-tim/


 

 

1. dub, 2018

Brno má polozelené vedení. Matěj Hollan (Žít Brno) a Martin Ander (Zelení) jsou náměstci primátora, kteří se před svým zvolením rádi naváželi do předchozího vedení města, že toho dělá málo pro cyklisty. Matěj Hollan byl dokonce rok a půl (2016-2018) náměstkem pro dopravu. Zastupitelé Žít Brno a Zelených se vůbec rádi stavějí do pozice obhájců cyklodopravy. Tak se podívejme, jaká je realita.

Přinášíme Vám dva grafy. První graf ukazuje po jednotlivých letech, kolik kilometrů nových cykloopatření (cyklostezky, cyklopruhy apod.) bylo v daném roce zahájeno. Druhý graf ukazuje totéž, ale rozděleno na jednotlivá volební období. V minulém volebním období (2010-2014) bylo realizováno celkem 22 km nových cykloopatření. To je vůbec nejvíce ze všech volebních období. V tomto volebním období (2014-2018) to bylo jen 13 km. Samozřejmě, toto volební období není ještě u konce. Pokud za zbývající půlrok připočteme odpovídající 2 km (to je průměrné tempo, kterým současné vedení města cykloopatření přidává), pak je to za toto volební období 15 km.

Je úsměvné, když takový výsledek mají ti, kteří ze sebe dělají obhájce cyklodopravy. Právě ti, kteří předchozí vedení s oblibou školili, že toho pro cyklisty dělají málo. Vlastně je to pokrytecké.

My v Brno+ máme sportovního ducha a podporujeme zdravý životní styl. Jak ukazujeme v tomto článku, během období, ve kterém byl předseda Brno+ Robert Kotzian náměstkem primátora pro dopravu, bylo realizováno nejvíce cykloopatření od roku 1990. Máme ale dost zneužívání potřeb cyklistů k prosazování dopravního teroru. Jezdit autem je normální. Mít kde parkovat je normální.

V zastupitelstvu budeme podporovat rozumná opatření pro zlepšení cyklodopravy. Důraz klademe na rekreační cyklistiku. Hovoří za nás skutečně odvedená práce. Odmítáme však zhoršovat průjezdnost brněnských silnic a počty parkovacích stání. Nová cykloopatření nelze prosazovat za každou cenu.

Autor: Robert Kotzian, Brno, ČR, 1.4.2018

zdroj + grafy: 

http://www.brnoplus.cz/zelene-cyklopokrytectvi/


 

 

29. bře, 2018

A máme tu další vizualizaci za nemalé peníze z rozpočtu města. Považte, soutěž stála "pouze" něco přes 2,3 milionů Kč. Tak hlavně, že koaliční strany mají pěkné obrázky, které mohou ukazovat voličům...

Město se chystá utratit 24 milionů Kč za projektovou dokumentaci a až 400 milionů Kč za realizaci tzv. Kreativního centra.

Tyto masivní výdaje polozelená koalice plánuje, aniž by měla představu, jak bude kreativní centrum fungovat, zda dokáže obstát na trhu a tedy, zda bude ekonomicky udržitelné.

Má se Kreativní centrum stavět proto, aby k něčemu bylo, nebo proto, aby aktivističtí kamarádi měli pohodlný dotovaný život?

Chceme odpovědné hospodaření města. Ne tento diletantismus. Jsme Brno+ a jdeme do toho!

Autor: Robert Kotzian, Brno, ČR, 29.3.2018

Zdroj:

https://brnensky.denik.cz/kultura_region/byvalou-kaznici-premeni-v-kreativni-centrum-podle-navrhu-prazskych-architektu-20180327.html