1. dub, 2018

BRNO+NEWS: Zelené cyklopokrytectví

Brno má polozelené vedení. Matěj Hollan (Žít Brno) a Martin Ander (Zelení) jsou náměstci primátora, kteří se před svým zvolením rádi naváželi do předchozího vedení města, že toho dělá málo pro cyklisty. Matěj Hollan byl dokonce rok a půl (2016-2018) náměstkem pro dopravu. Zastupitelé Žít Brno a Zelených se vůbec rádi stavějí do pozice obhájců cyklodopravy. Tak se podívejme, jaká je realita.

Přinášíme Vám dva grafy. První graf ukazuje po jednotlivých letech, kolik kilometrů nových cykloopatření (cyklostezky, cyklopruhy apod.) bylo v daném roce zahájeno. Druhý graf ukazuje totéž, ale rozděleno na jednotlivá volební období. V minulém volebním období (2010-2014) bylo realizováno celkem 22 km nových cykloopatření. To je vůbec nejvíce ze všech volebních období. V tomto volebním období (2014-2018) to bylo jen 13 km. Samozřejmě, toto volební období není ještě u konce. Pokud za zbývající půlrok připočteme odpovídající 2 km (to je průměrné tempo, kterým současné vedení města cykloopatření přidává), pak je to za toto volební období 15 km.

Je úsměvné, když takový výsledek mají ti, kteří ze sebe dělají obhájce cyklodopravy. Právě ti, kteří předchozí vedení s oblibou školili, že toho pro cyklisty dělají málo. Vlastně je to pokrytecké.

My v Brno+ máme sportovního ducha a podporujeme zdravý životní styl. Jak ukazujeme v tomto článku, během období, ve kterém byl předseda Brno+ Robert Kotzian náměstkem primátora pro dopravu, bylo realizováno nejvíce cykloopatření od roku 1990. Máme ale dost zneužívání potřeb cyklistů k prosazování dopravního teroru. Jezdit autem je normální. Mít kde parkovat je normální.

V zastupitelstvu budeme podporovat rozumná opatření pro zlepšení cyklodopravy. Důraz klademe na rekreační cyklistiku. Hovoří za nás skutečně odvedená práce. Odmítáme však zhoršovat průjezdnost brněnských silnic a počty parkovacích stání. Nová cykloopatření nelze prosazovat za každou cenu.

Autor: Robert Kotzian, Brno, ČR, 1.4.2018

zdroj + grafy: 

http://www.brnoplus.cz/zelene-cyklopokrytectvi/