26. srp, 2019

VELKÁ BRITÁNIE: Jihad Jack aneb, jak je chráněn terorista

Jack Abraham Letts, tak zní celé a pravé jméno propagandistické hvězdy Islámského státu, přezdívaného „Jihad Jack“...
 
Na půl Brit, na půl Kanaďan, který se narodil v roce 1995 v Oxfordu a konvertoval k islámu. Studoval arabštinu a četl Korán, aby se nakonec v roce 2014 vydal na Blízký východ a přes Kuvajt se dostal do Sýrie, kde vstoupil do řad Islámského státu. V Sýrii přijal jméno Abu Mohamed. Dlouhou dobu popíral napojený na Islámský stát, až do okamžiku, kdy byl v roce 2015 vyfotografován, jak stylem Islámského státu salutuje před mosulskou přehradou, tou dobou kontrolovanou milicemi Islámského státu. O rok později vyhlásil, že pro dobro „Allaaha“ (sic) nenávidí své rodiče, protože jsou bezvěrci. „Odmítli náboženství pravdy, tak já odmítám je. Nenávidím kaffííry (sic), a jsem od nich oproštěn. Zemřete ve své zlobě.“ Kromě jiného vyjádřil i podporu teroristickým útokům v Paříži.
 
Jihad Jack byl mezi zajatými příslušníky Islámského státu, které uvěznili kurdské milice YPG po bitvě o Rakku. Jihad Jack tehdy přiznal, že se pokoušel utéct, a dostat se na jiná území, stále kontrolovaná Islámským státem.
 
Navzdory všemu, co se stalo, Lettsovi rodiče žádali britskou vládu o pomoc pro svého syna, a o vyjednávání jeho propuštění z rukou Kurdů. Z důvodu administrativních obtíží, a protože se britská vláda zavázala, že nebude pomáhat svým občanům, kteří se přidali do řad Islámského státu vrátit se do Británie, nedošlo na tuto pomoc. Letts nejprve odmítl pomoc, pak o ní začal žadonit, a dokonce se nabízel, že předstoupí před soud.
 
Britská vláda nadále odmítala pomoci teroristovi, a tak se do toho vložila kanadská vláda, která se rozhodla zajatému teroristovi pomoci. V jak absurdním světě to žijeme. Letts je poloviční Kanaďan z otcovy strany, a tak má dvojí občanství. Na základě toho Kanada intervenovala. V říjnu 2018 byla pomoc pozastavena, kvůli tlaku kanadských konzervativců a britské vlády. Jeho vlastní rodiče byli v té době stíháni pro
podezření z financování terorismu, a to protože v letech 2015 a 2016 posílali svému synovi peníze do Sýrie. 21. Června 2019 byli odsouzeni k 15 měsícům vězení s ročním odkladem. O pár měsíců později, 18. srpna 2019, britská vláda zbavila Jihad Jacka britského občanství, za což byla kritizována Kanaďany, kteří tvrdí, že se tak Britové zbavují odpovědnosti.
 
Postoj Kanady je naprosto absurdní, sprostý a nechutný vůči všem obětem Islámského státu a jeho učení. Justin Trudeau, premiér a architekt této politiky chránící lidská a občanská práva všech, i těch nejhorších zrůd, se blíží k velkému propadu, a možná i porážce v nadcházejících parlamentních volbách, proto nyní mlčí, byť dříve se vyjadřoval ke kdečemu.
 
Britská vláda… no, Británie je taky případ sám o sobě, o tom žádná, ale Kanada, ta úplně padla na naprosté dno morálního a společenského marasmu, jak dokazuje tento případ, a to tam ani nemusí mít mnohamiliónové islámské komunity, jako jsou ty v Británii.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 26.8.2019