13. bře, 2018

ASIA NEWS: ČÍNA: Si Ťin-pching – nový čínský císař?

V Číně se právě děje změna, o které současná média překvapivě informují a zejména veřejnoprávní informují záporně. Současný čínský president a zároveň nejvyšší vůdce Číny Si Ťinpching nechal provést ústavní změnu, která zrušila omezení funkčních období pro presidenty a vicepresidenty Číny, aby mohl být nadále u moci, i po vypršení druhého funkčního období. Si Ťinpching, který nastartoval největší reformaci Číny od doby Teng Siao-pchinga, který zavrhl komunistické plánování a nastartoval tržní ekonomiku, tak aspiruji do pozice novodobého čínského císaře.

Podívejme se proto na Si Ťin-pchinga, kdo je, co jsou jeho cíle, a čeho už dosáhl. Si Ťinpching pochází přesně z té generace Číňanů, která zažívala konec éry Mao Ce Tunga a zároveň zlepšování vztahů mezi Čínou a Spojenými státy americkými, kteréhožto architektem byl brilantní a schopný diplomat Čou En-laj.

Si Ťin-pching se narodil v roce 1953 v Pekingu do rodiny komunistického válečného veterána, který byl v době Kulturní revoluce krátce vězněn. Si Ťin-pching vystudoval chemické inženýrství, marxistickou teorii a politickou pedagogiku. Do Komunistické strany Číny vstoupil v 21 letech. Během svých studií patřil k prvním čínským studentům poslaným na studijní pobyt do Spojených států amerických, kde si přivoněl k Americkému snu, když žil u jedné farmářské rodiny v Iowě. On sám označil tento pobyt za velice silný a ovlivňující jeho postoje. Si Ťin-pching získal doktorát z práva a začal stoupat po kariérním žebříčku Komunistické strany Číny.

Byl tajemníkem provinčního výboru, potom šanghajského městského výboru a guvernérem provincií Fu-ťien a Če-ťiang. Během jeho působení v Če-ťiangu prováděl důležité reformy a místní ekonomika rostla o 14%. Do čela šanghajského výboru se dostal po rozsáhlém korupčním skandálu, který smetl šanghajského starostu. Sám Si Ťin-pching se nezapletl do žádných skandálů a dokázal zabránit nástupu možné politické opozice. V tomto období navíc odmítl řadu dárků a pozorností, které mu místní straničtí funkcionáři připravili, včetně zvláštního vlaku rezervovaného, jen pro národní vůdce.

Díky své kariéře, talentu a konexím se mu podařilo vyšvihnout se, až na vicepresidenta, kterým se stal během 11. Národního lidového kongresu Komunistické strany Číny a tím porazil dlouholetého čínského vicepremiéra Li Kche-čchianga. Ve funkci vicepresidenta se především podílel na zahraničních cestách a formování otevřené multipolární zahraniční politiky. Tehdy byl Si Ťinpching přímým svědkem stagnace čínské moci i ekonomiky v důsledku jisté formy čínského brežněvismu, který páchal bývalý president Chu Ťin-tchao, který se pokoušel zvrátit potřebné reformy, byl představitelem konzervativismu a dosahoval spíše kvantitativních, než kvalitativních úspěchů v rámci Číny. Si Ťin-pching se definitivně stává generálním tajemníkem Komunistické strany Číny v prosinci 2012 a presidentem Čínské lidové republiky je zvolen na 12. kongresu, který probíhal od října 2012 do února 2013.

Asi málokdo očekával, že Si Ťin-pching rozjede tak drastickou reformní, protikorupční a zahraniční politiku, jakou rozjel, ale stalo se. Ani ne rok po nástupu k moci, v listopadu 2013, oznámil zahájení dalekosáhlých reforem po vzoru Teng Siao-pchinga. Kromě jiného nechal zrušit nápravně- pracovní tábory, politiku jednoho dítěte nahradil politikou dvou dětí, restrukturalizaci státních podniků, omezení vlivu státu a byrokracie na řízení podniků a uvolnění podmínek pro zahraniční investory.

V boji proti korupci nezná Si Ťin-pching téměř bratra. Přes 100 tisíc stranických funkcionářů a úředníků bylo obviněno ze zpronevěr, braní úplatků a řady dalších prohřešků. Si Ťin-pching navíc rozjel kampaň i proti nejvyšším stranickým špičkám zapleteným do korupce. Smetl tzv. čtyři velké tygry, včetně generála Siu Caichou, do té doby nejvyšší postaveného armádního velitele obviněného z korupce a dalších 120 vysoce postavených regionálních, provinčních i národních vůdců. Dalších 200 tisíc úředníků a funkcionářů dostalo pokutu, varování, či bylo přeřazeno na horší pozice jako trest za korupci.

V zahraniční politice rozjel naplno projekt Nové hedvábné stezky, prohloubil spolupráci s Ruskem, zejména v oblasti jaderné energetiky a infrastruktury, navýšil rozpočet armády k upevnění pozice Číny ve světě a zlepšil vztahy s Jižní Koreou, zatímco začal držet severokorejský režim pod krkem. Navzdory slovní válce mezi nastupující politickou hvězdou Donaldem Trumpem a Si Ťinpchingem se nakonec podařilo zmírnit napětí a zlepšit i tyto vztahy, což dokazuje jejich kooperace v otázce severokorejského problému. Si Ťin-pching se navíc stal prvním čínským vůdcem, který navštívil Českou republiku. Za jeden z nejvelkolepějších triumfů Si Ťin-pchingovi zahraniční politiky pak lze považovat jeho návštěvu Velké Británie, kde byl vezen ve zlatém kočáře s panovnicí té samé země, která 155 let předtím drancovala Čínu a nyní se Číně klaní.

Reformy, které Si Ťin-pching nastartoval, musí být dál vedeny jeho osobou, protože by se klidně mohlo stát, že by se je korupční kádry uvnitř Komunistické strany Číny pokusily zvrátit. Proto vítáme ústavní reformu, které předcházelo vložení Si Ťin-pchingových reformních myšlenek do samotné stranické ústavy.

Minulý rok to bylo 105 let od pádu Čínského císařství. To bylo zkorumpované, prohnilé a upadající, tedy k zániku odsouzené. Je možné, že Čínská lidová republika by se dostala v republikánském zřízení do podobné situace, ale nyní je Si Ťin-pchingem směřována k restauraci monarchie v podobě volného císařství tím, že se zruší nesmyslný limit omezující počet funkčních období. Tento limit měl svůj smysl v době Teng Siao-pchinga, když stále hrozila možnost, že by se na čínský trůn dostal nový Mao, ale tato hrozba už je pryč. Čína už se posunula mnohem dál a potřebuje vládu osvícených mužů jako je Si Ťin-pching.

Sám Si Ťin-pching deklaroval svůj limit jako rok 2035, kdy se má Čína definitivně změnit v moderní supervelmoc a tím být završeny jeho reformy.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 13.3.2018