28. lis, 2019

ČÍNA: Hong-kongský majdan

V těchto dnech, týdnech a měsících probíhají události, které bych nazval „hongkongským
majdanem“...
 
Jde o násilný i nenásilný proces, sice velice početných, ale radikálních skupin, jejichž
cílem je odtržení čínského území Hongkongu od Čínské lidové republiky. Tyto demonstrace, bouře i násilnosti, kterých se účastní prozápadní a liberálně demokratické partaje, včetně socialistických skupinek, propukli pod záminkou zavádění extradičního zákona, který by zajistil pozvolné a jasné propojování Hong Kongu s Čínskou lidovou republikou.
 
Je pravděpodobné, že tyto akce byly dlouhodobě plánovány a živeny, ať už ze zahraničí
prostřednictvím neziskovek, či příliš radikálními postupy hongkongské administrativy ve věci
integrace Hongkongu do Čínské lidové republiky, nicméně propukli právě kvůli onomu zákonu.
Už nyní, po měsících násilností, je vidět, že Hongkong bude na těchto demonstracích bit.
Zahraniční i vnitřní investice klesají, příliv turistů z Číny se výrazně snížil, až o 40%. Dva kvartály po sobě se hongkongská ekonomika propadá, restaurace přicházejí o klienty, banky a obchody jsou zavřené, podnikatelé, kteří si uvědomovali výhody spolupráce s Čínou a podporovali administrativu, nemohou dál fungovat, a šlo o většinu hongkongských podnikatelů. Ratingová agentura Fitch snížila hodnocení Hongkongu z AA+ na AA, kvůli těmto nepokojům. Ve srovnání s předchozími protesty se investice do pozemků snížily o 24%. Tolik k ekonomickým ztrátám hongkongské společnosti.
 
Navzdory mediální propagandě ze zahraničí a lžidemonstrantům, v Hongkongu proběhly
nyní demokratické volby, které ukázaly nejen to, že Čína respektuje ujednání týkající se Hongkongu a umožňuje demokratické a svobodné volby v tomto území, ale taky to, jaký vliv mohou mít takové masové demonstrace.
 
V komunálních volbách 2007, 2011 i 2015 zvítězily strany podporující Peking a čínskou
vládu. Nyní s drtivou převahou zvítězily strany tzv. Demokratického tábora, zejména díky mobilizaci voličů, když dosáhla volební účast rekordních 71,2% hlasů (pro ilustraci, v předchozích volbách se volební účast pohybovala mezi 30-45%).
 
K výsledkům, které nejsou pro budoucnost Hongkongu příliš lichotivé. Percentuálně
zvítězila pro-čínská Demokratická aliance za zlepšování a pokrok Hongkongu, která získala 16,78% hlasů, ale jen 21 zastupitelů. Na zastupitele zvítězila liberálně levicová Demokratická strana Hongkongu, která získala 91 zastupitelů, i když má jen 12,4% hlasů. Druhé místo na zastupitele zaujala liberálně-ústavní Občanská strana s 32 zastupiteli. Výše uvedená Demokratická aliance skončila třetí, jen s 21 zastupiteli. 4., 5., 6. i 7. místo zaujali liberálně levicové a prozápadní politické formace, a až na sedmém a osmém místě se umístili další dvě pro-čínské formace. Hongkongská federace odborových organizací a Liberální strana Hongkongu. Celkem získali liberální demokraté 388 místních zastupitelů proti 2 nezávislým a 89 pro-čínským zastupitelům.
 
Pro Hongkong je tohle velká porážka, kterou ovšem dílem způsobil mezinárodní tlak a
publicita, které se dostalo demonstrantům a dílem samotná neochota a nepřiměřené metody ze strany hongkongské samosprávy a čínské vlády. I hongkongská správkyně Carrie Lam přijala porážku, připustila nespokojenost veřejnosti a své chyby a oznámila, že se bude snažit být vstřícnější k nespokojené veřejnosti.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 28.11.2019