30. led, 2019

IVK NEWS: Václav Klaus: "Vídeňský kongres 2019"

Ve Vídni se právě konala konference s názvem "Vídeňský kongres." Té se zúčastnil i český exprezident Václav Klaus, ale také ministryně zahraničí Rakouska Karin Kneissl, nebo rakouský ministr dopravy, inovací a technologií Norbert Hofer...
 
Název "Vídeňský kongres", se jasně odkazuje ke kongresu mocností po konci Francouzského císařství Napoleona I. Konal se od roku 1. října 1814 do 9. června 1815 ve Vídni, kde tehdy ministr zahraničí Rakouského císařství Klemens Metternich, jako tvůrce "politiky rovnováhy", nastolil tzv. "snahu o naprostý klid v Evropě." Na Vídeňském kongresu bylo poprvé postulováno právo národů na sebeurčení.
 
Na tom letošním měl projev Václav Klaus.
 
"Má země není méně evropská než západní státy jako Irsko," prohlásil český exprezident ve svém příspěvku nazvaném "Mezi Východem a Západem - budoucí role Evropy." Vyjádřil se též k Rusku, které chápe jako "důležitého hráče" pro EU.
 
Ohledně brexitu český politik zalitoval, že mezi EU a Londýnem nepanuje při vyjednáváních o vystoupení Británie z unie dostatek "spolupráce" a žertem nabídl své zkušenosti z dělení Československa. Kritizoval také smlouvu o užší spolupráci Francie a Německa, kterou kancléřka Angela Merkelová a prezident Emmanuel Macron podepsali minulý týden v západoněmeckých Cáchách.
 
Ministryně zahraničí Rakouska za Svobodné (FPÖ) Karin Kneissl, ve svém projevu zdůraznila, že Evropa musí být konkurenceschopná jak vůči USA tak i Číně. Konference se konala právě v prostorách Ministerstva zahraničí Rakouska. Dále se pak probírali možnosti střední Evropy a vzájemné spolupráce.
 
Autor: IVK, Václav Klaus, Vídeň, Rakousko, TGM, Praha, ČR, 30.1.2019
 
Zdroj:
 
Projev Václava Klause v němčině:
 
 

http://comsult.create-connections.com/