PETR ŠTĚPÁNEK

1. dub, 2020

Je to naprostá nehoráznost, když právě v tento čas přichází generální ředitel České televize Petr Dvořák s požadavkem na zvýšení televizních poplatků...

Je to do nebe volající drzost, neboť teď bude naopak potřeba šetřit, kde se dá, a lidem co nejvíce ulevit. Plyne z toho, že tzv. koncesionářské poplatky by se měly naopak snížit, případně úplně zrušit. Ostatně, k čemu je nám Česká televize ve stávající podobě? Aby nám selektovala informace na ty, které smíme slyšet a které ne? Aby nám vnucoval eurofilní, multikulturní a neomarxistickou propagandu? Aby místo hlavních zpráv vysílala podivný, nastavovaný spotřebitelský magazín? Aby nám v hlavním vysílacím čase pouštěla staříky Vinnetoua, Angeliku, Vacátka, Schimanského a Columba? Aby nás ještě třicet let po Velké sametové krmila seriály z dob reálného socialismu? Aby týden co týden drancovala archiv a vyráběla nekonečné střihové pořady s Bohdalkou, Menšíkem, silvestry a kouzelníkem, co nikdy nepřijde? Aby zdaleka největší balík peněz utrácela za licenci na ryze komerční formát StarDance? Aby za naše peníze krmila darmožrouty z politických neziskovek? Aby politicky korektně prznila duše už i našim dětem? Aby byla zdrojem obživy pro pravdoláskovní hochy a děvčata, co spolu mluví? Abychom si nádavkem vydržovali zcela benigní Radu České televize?

Opravdu musí mít televize veřejné služby šest kanálů? Zvláště pak, když na nich nemá co vysílat a vaří z vody? Nyní si Česká televize dokonce zcela v rozporu se zákonem svévolně zřídila další program ČT3. Prý jako pomoc seniorům v době koronavirové krize. Je to samozřejmě nesmysl. Jde jen o další drancování archivu a záminku, proč a jak z veřejnosti a politiků mámit peníze navíc. Jak vidno, už to začalo.

Kde se dá na Kavčích horách šetřit? Patnáct manažerů ČT si loni ke svým tučným platům navíc ještě rozdělilo odměny ve výši takřka 50 milionů korun. Asi za skvělou práci. Víc než tři mega na osobu. "Kdo z vás to má?" otázal by se klasik. Generální ředitel České televize bere víc než prezident a premiér dohromady. Kolik dostávají klíčové tváře obrazovky veřejnoprávní televize ani nesmíme vědět, neboť dle generálního ředitele Petra Dvořáka jsme k tomu jako společnost ještě nedorostli. To už je úplný výsměch. Vůbec největší balík peněz neutrácí veřejnoprávní televize za pořady veřejnoprávního charakteru, nýbrž za licenci na čistě komerční formát StarDance. A takhle by se dalo dál a dál uvádět desítky dalších příkladů veřejnoprávní nehospodárnosti a rozmařilosti. V přelidněné, obézní, zpohodlněné, sádelnaté instituci je příležitostí k odtučňovací dietě víc než dost.

Nabízí se rovněž možnost využít technologické konvergence vysílacích platforem a Českou televizi a Český rozhlas spojit do jedné instituce. Prostě využít jejich synergie. Už před lety jsme tuhle eventualitu s iniciativou eStat.cz – Efektivní stát konzultovali se šéfy celoplošných privátních rádií. Dle jejich odhadu by provoz takové instituce mohl být až o třetinu levnější.

Milí politici, chce to jen odvahu.

Autor: Petr Štěpánek, Pardubicko, ČR, 1. 4. 2020


 

30. bře, 2020

Když propukla sametová revoluce, doslova se vylil oceán lidské kreativity...

Ulice i výkladní skříně zaplavily tisíce úžasných, vtipných, úderných hesel a textů. To vše na plakátech či transparentech, které lidé spontánně vyráběli na koleně. 

Známe i jiné demonstrace. Takové ty s prefabrikovanými transparenty, které vedoucí zájezdu přiděluje účastníků zájezdu na demonstraci ve dveřích autobusu. Ani o vlajky třepetalky či prefabrikované červené karty na takových akcích nebývá nouze. 
 
Podobné je to se spontánností některých akcí, když jsme kvůli protivirovým opatřením omezení na pohybu a zavření doma. Slzy do očí nám vhánějí některá videa ze sociálních sítí. Třeba ta z těžce zkoušené Itálie, kdy starý pán na balkóně zpívá árii z opery, za což se mu záhy dostane potlesku z ulice i ostatních balkónů. Nebo když lidé vytáhnou harmoniky a tamburíny a stejně spontánně z oken a balkónů spolu zpívají oblíbené písně nebo hymnu. Taková lidská vzájemnost je opravdu dojemná a posilující. 
 
Ale servírují nám i jiná „videa“. Třeba to, že "není nutno, není nutno". Něco úplně jiného totiž je, když věci do rukou vezme profesionální marketér, aby sám sebe vystrčil do popředí, zatímco ostatním je přisouzena role cvičených opiček, jež zpívají a poskakují na povel z obrazovky. Navíc z obrazovky televize, jež je mnohými opovrhovaná za svoji názorovou jednostrannost. 
 
Přičtěme k tomu ještě, že ten marketér již dávno není oním všeobecně milovaným vypravěčem, jímž kdysi býval, nýbrž spacákovým aktivistou a profláklým chvilkařem z nechvalně proslulé kulturněmediální fronty, zaslouženě mnohými nenáviděným, a neštěstí je hotovo. 
 
A nic na tom nemění fakt, že role cvičených opiček se některým lidem líbí. Se spontánností to ale nemá společného vůbec nic. Stejně jako ty prefabrikované transparenty. Nic nového pod sluncem. Když dva dělají totéž, není to totéž.
 
Autor: Petr Štěpánek, Pardubicko, ČR, 30. 3. 2020
28. bře, 2020

Spojené státy americké jsou nejbohatší země světa, Afghánistán jedna z nejchudších...

Ale vypadá to, že po sedmnácti letech tamního dobrodružství, jehož původním účelem bylo vykouřit Usámu a spol. z děr, nakonec na body nezvítězí nabušený superman, nýbrž rachitický pěstitel opia. Podobně jako kdysi o kus dál na východ triumfoval vyzáblý rákosník z džungle. No jo no. Ale zaválčili jsme si. I o Prahu se tam prý bojovalo. Inšálláh! 

Pročež se na turecko-řeckých hranicích nachází také spousta „syrských“ uprchlíků z Afghánistánu. Jaká je promořenost koronavirem v uprchlických táborech zatím žádné statistiky neuvádějí. 

Turecko a Řecko jsou členy NATO, tedy bratři ve zbrani a spojenci, kteří by si podle článku 5 severoatlantické smlouvy měli jít, bude-li to třeba, na pomoc. Zapomeňte! Nechybí mnoho a budou po sobě střílet. My, co žijeme v České kotlince, to víme už dávno. Vojna s Turky musí být. Zabili jste mně strejčka, tak tady máte přes držku. 

To Itálie je také členem NATO, zatímco Putinovo Rusko je pro Západ úhlavním nepřítelem. Ale na pomoc s pandemií koronaviru do Itálie nepřiletěli vojáci ze zemí NATO, nýbrž zdravotnická jednotka z nepřátelského Ruska. Nepřehání už to ten Putin? 

A aby toho nebylo málo, do kapitalistické Itálie přiletěli pomáhat také lékaři a zdravotníci z komunistické Kuby. Jak to vyřvával ten Fidel? Nějak takhle, že? Socialismus, nebo smrt! 

Brusel má přesto jasno. Za trable s pandemií koronaviru může moskevská propaganda. 

Přímo definiční pak je, že celý svět nyní zdravotnickým materiálem zachraňuje Čína, kterou všichni ti zachraňovaní za jiných okolností kritizují a mistrují, že si své věci dělá tak, jak je dělá, a nedělá je jako my, kteří se od ní nyní necháváme zachraňovat. Zajímavé! 

Ale co, postaru prostě nelze žít. Stačí některá rčení jen trochu inovovat. Třeba takhle: V nouzi poznáš nepřítele. 

Trump a Putin si v osobní rovině docela rozumějí, a kdyby to bylo jen na nich, asi by se už dávno na zmírnění světového napětí domluvili. Nota bene teď. Přesto jsou vztahy mezi USA a Ruskou federací na bodu mrazu. Jako kdyby ty proslulé washingtonské bažiny, které limitují i nejmocnějšího muže světa, rozuměj amerického prezidenta, nebyly bažinami, nýbrž chladícím boxem. Podobné je to s Čínou. No, uvidíme, jak to bude, až se i Amerikou prožene čínská chřipka. 

Ledovce prý ale tají. Greta nejen že vidí oxid uhličitý, ale jak tvrdí, pokořila už i koronavirus. Ze svého putování mezi kontinenty bez uhlíkové stopy je evidentně ošlehaná nejen mořskými větry, nýbrž i větráky kongresových sálů, ve kterých peskuje mocné tohoto světa, že náš všehomír neřídí dostatečně šíleně. Má recht holka. Chce to ještě větší grády. Musíte se víc snažit, pane správče! 

Jak to bylo na těch billboardech nejmenovaného pivovaru? Svět se zbláznil. Držte se! To nejlepší nakonec. Evropská unie! To je to společenství, které se už kdysi dávno usneslo, že všechny ostatní dožene a předežene. No, eurosoudruzi termín závazku už trochu prošvihli, ale budou i další termíny. Spousta termínů. Ostatně, kdo je bez chyb, že? Ale nezoufejme. Jsme zachráněni! Evropský parlament aktuálně vyzývá Evropskou komisi, aby 27. květen vyhlásila "Evropským dnem optimismu". 

Fakt to není vtip. 

Koronavirus umírá. Smíchy. 

Autor: Petr Štěpánek, Pardubicko, ČR, 28. 3. 2020


 

26. bře, 2020
Není nutno, není nutno, abyste tomu rozuměli...
 
Buď je to tak, že „Ten, který si se svým národem nerozumí“ se nacpal do „Televize, která na svůj
národ kašle, protože si mnohem víc rozumí s Bruselem“, aby si tam zapěl, že „není nutno, není
nutno“, anebo je to tak, že „Televize, která na svůj národ kašle, protože si mnohem víc rozumí s
Bruselem“ si „Toho, který si se svým národem nerozumí“ pozvala, aby si tam zapěl, že „není nutno,
není nutno“.
 
Ať tak, anebo tak, oba, jak „Ten, který si se svým národem nerozumí“, tak ta „Televize, která na svůj
národ kašle, protože si mnohem víc rozumí s Bruselem“ mají rádi peníze toho národa, se kterým si
nerozumí a na který kašlou. A to je také jediný důvod, proč se národu vnucují, ačkoli si s ním
nerozumí a kašlou na něj.
 
Už tomu rozumíte, proč není nutno, není nutno?
 
Milá Česká televize, strč si tyhle kreatury..., no však víš kam. Zpívat na povel „není nutno, není nutno,
hlavně nesmí býti smutno“ v časech, kdy všude po světě umírají lidé, to může vymyslet jen dokonalý
dramaturgický bezmozek. Tvůj problém, milá televize, je, že takových vás je tam celý barák.
 
-----------------------------------
 
Hlas lidu, hlas boží
 
Zdeněk Svěrák zapěl z obrazovky České televize, že „není nutno, není nutno“, já o tom něco napsal a
takhle na Facebooku někteří reagovali. Asi by si to měli přečíst i v České televizi:
 
Já na tyhle lidi mám už alergii. Nemám chuť je slyšet, vidět. Nejdříve polovinou národa pohrdají,
dehonestují, a pak se tváří jako hrdinní sjednocovatelé s pocitem, že bez nich by to národ nedal.
 
Milion úchylek s rouškou, a to jsem ho dříve ráda. Teď už si nepustím ani Cimrmany.
 
Bude otravovat do poslední koruny. Vidět ho mi už činí potíže.
 
„Pitomí vesničané“ s ním zpívat nebudou. Ten člověk je bezpáteřní.
 
Ten pán, co uměl za socialismu rozesmívat republiku, nám zdegeneroval na úroveň vojína Jasánka.
 
Nenávistný lidumil najednou miluje nenáviděné.
 
Ti, kteří nedávno vykřikovali na náměstí svůj nesmírný stud za "češství" a stále se oháněli odchodem
za hranice, nám nyní káží o vlastenectví a soudržnosti.
 
To je to správné slovo. Vnucují. A vnucují se i herci, kteří si se svým národem nerozumí a považují ho
za hloupý (hlavně ten vesnický, viz. Gajslerka) a "poučují" proč nosit rousku. A já přepínám, protože
jim to vůbec nevěřím.
 
Pan Svěrák by měl brzdit v těch hloupostech, kterými se chce pouze zviditelnit. Spousta Čechů to
vnímá úplně jinak než on.
 
Šašek.
K smrti komunismem vyděšení pozdní disidenti s typickými bolševickými tendencemi. Nic víc, nic míň.
 
Děkuji všem komediantům, všem těm samozvaným elitám, rádoby morálním vzorům, že se takto dobrovolně odkopávají. Mám díky tomu představu, co tito ve skutečnosti jsou zač. Mám i díky nim dobrý přehled o tom, koho si můžu vážit, kým pohrdat, koho jen tak bezemočně ignorovat jako naprosto bezcennou existenci. 
 
Co znamená ta parodie, kdy nás místo reklamy poučují komedianti, jak si umývat ruce a že máme určitě nosit roušky? Vrcholem jsou Klus a Mádl s výzvami k národu, ať se máme všichni rádi a držíme spolu. To je fakt už k blití. Sorry, jinak to vyjádřit nelze. 
 
Jediná naše odpověď by měla být – ignorovat jejich činnost! Nechodit do divadel, na filmy, ignorovat festivaly. 
 
Samozvané elity!? S vámi rozhodně ne. To jste si měli rozmyslet dříve, za koho budete kopat a do koho. 
 
Kdyby blbost nadnášela, lítali by u toho zpěvu jako holubičky 
 
Je nutno... udržovat Dělání píár. To budou tantiémy... 
 
Tolik hlas lidu, hlas boží. Já si neodpustím jinou poznámku. Když už chce Česká televize v těchto těžkých časech vlévat národu optimismus, měla by lépe volit, kdo bude jeho parlamentářem. Profláklý chvilkař z nechvalně známé kulturně-mediální fronty to dozajista není. Ten, jak vidno, mnohé spíše odpuzuje. 
 
Autor: Petr Štěpánek, Pardubicko, ČR, 26. 3. 2020
12. bře, 2020

Poslouchal jsem rozpravu, co probíhala ve sněmovně před volbou členů Rady České televize...

A dojal jsem se nad vystoupeními opozičních poslanců, jak se pohoršovali nad jedním mailem, který hodnotil kandidáty. Jen nevím, kde všichni tihle svatouškové byli, když jim Milion chvilek před volbou do Rady pro vysílání rozeslal hnusný, nactiutrhačský, denunciační, podpásový, dezinformační mail, který se týkal mojí osoby. Inu, stáli v pozoru a sráželi paty. Můj závěr? Banda pokryteckých kašparů! 
 
Stále platí, že když dva dělají totéž, není to totéž. Když píše Berkovec, je to špatně. Když píše Milion chvilek, je to dobře. Zajímavé! 
 
Generální ředitel České televize Petr Dvořák se nyní také pohoršoval nad tím, že předseda mediálního výboru poslanecké sněmovny Stanislav Berkovec z ANO před volbou rozeslal svým spolustraníkům mail se svým hodnocením kandidátů do Rady České televize. 
 
Inu, i to je velmi zajímavé. Proč? Protože ten samý Petr Dvořák se kupodivu před časem naopak vůbec nepohoršoval nad tím, když Milion chvilek před volbou do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání rozeslal VŠEM poslancům denunciační mail, aby v žádném případě nevolili Petra Štěpánka, protože je to pěknej ptáček. A vůbec mu nevadilo, že polovina informací v onom mailu byla lživá a druhá všelijak překroucená. Ale kdyby jen to. Dvořák i Česká televize se na oné protištěpánkovské denunciační kampani spolupodíleli. 
 
A můj závěr? Radu České televize sice považuju za nepříliš významný a přeceňovaný orgán, ale o jedné podstatné věci skutečně hlasuje. A to o tom, kdo v tom zakletém baráku na Kavčí hoře bude generálním ředitelem. Pročež není tak úplně jedno, kdo v Radě ČT bude sedět. Zdali přátelé starých kavárenských pořádků, ve kterých jsou udržovány zaběhlé penězovody a veřejná televize je za peníze všech hlásnou troubou jednoho jediného správného názoru na cokoli, nebo čerstvá krev, která ten zakletý hrad provětrá a otevře všem názorovým proudům. 
 
To, že podvodníček a rodinkář Dvořák stále ještě stojí v čele České televize a za svoji mizernou práci si se svými věrnými dělí kořist, kterou mu přihrávají spřátelení radní, je ostuda jak Rady České televize, tak i poslanců, kterým Rada ČT skládá účty a kteří nenašli dostatek odvahy, aby výroční zprávy ČT neschválili a nastartovali tím proces, který Dvořáka odešle tam, kam patří. Když už ne do šatlavy, tak aspoň do propadliště dějin. Pokud by toho byla schopná převolená rada, bude to jen a jen dobře. 
 
Autor: Petr Štěpánek, Pardubicko, ČR, 12. 3. 2020