3. říj, 2017

V4 NEWS: WIADOMOŚCI Z POLSKI

Novinky z Polska

Přinášíme Vám krátké novinky a aktuality z dění ve znovuzrozené IV. Polské republice.

Podpora PiS trhá rekordy

Navzdory tlaku masmédií, a snad i díky západnímu nátlaku a šikaně Eurosvazu, podpora strany Právo a spravedlnost stoupá a posiluje. Podle posledních průzkumů se PiS drží na prvním místě se 43% podpory. Druhé místo drží liberálové z Občanské platformy s 21%. Třetí má nacionalistický a euroskeptický rocker Kukiz s 13%. Další liberální skvadra azura „Moderna“ má 7%. Agrárníci-lidovci 6%, socani 4%, euroskeptický nacionalista Korwin a jeho strana Svoboda mají 3% a prounijní levičáci ze skupiny Razem taky 3%.

Převedeno na mandáty PiS a Kukiz by měli dohromady 287 poslanců, zatímco prounijní skupinky, jen 173, a to do toho počítám i agrárnické-lidovce, jejichž politická orientace v otázce EU je vrtkavá.

Demonstrace proti Dudovi

Několik tisíc lidí se v předešlých dnech shromáždilo na protest proti presidentu Dudovi. Demonstraci svolal Výbor na obranu demokracie, o něco úspěšnější obdoba našich „týdnů neklidu“ a různých podobných nesmyslů.

Jde, již o několikátou podobnou demonstraci, zaměřenou především proti soudní reformě, která má očistit soudy od komunistických elementů a zajistit jejich fungování ve prospěch polského národa a státu. Toho se opozice děsí, protože měla v liberálním soudnictví svoje spojence proti Polsku a jeho suverenitě.

EU, ale svým stoupencům v Polsku prokázala nátlakem a vyhrožováním medvědí službu, protože i mnoho umírněných kritiků presidenta Dudy, premiérky Szydlo a Jaroslawa Kaczyńského, se díky EU a jejímu chování, postavilo na stranu vlády. Pravděpodobně tedy protesty Výboru vyšumí do ztracena, tak jako vyšuměl „týden neklidu“, od kterého chtěli mít jeho organizátoři už klid.

Reparace ve vzduchu

Otázka německých reparací pro Polsko stále visí ve vzduchu a polská vláda se odmítá vzdát myšlenky, že by Německo mělo být potrestané za genocidu a destrukci, kterou spáchalo na polském národě a polské zemi. Z toho důvodu byla zřízena k 1. říjnu parlamentní komise, jejímž cílem má být přesné vyčíslení škod a náhrad od Německa, stejně jako příprava právního postupu a nejlepší cesty k vymožení dluhů.

Pro připomenutí, Německo má podle odhadů zaplatit Polsku 1 bilión dolarů reparací. České republice Německo stále dluží 300 mld. dolarů reparací a 20 tun zlata, které dodnes nevrátilo.

Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál, ale je to prozatím dobré znamení, že polská vláda od svého záměru nehodlá ustoupit, stejně jako Německo nehodlá ustoupit od svého nepřetržitého záměru, kterým je podmanění východní Evropy, včetně Polska.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 3.10.2017