13. říj, 2017

V4 NEWS: DVOJSUMMIT PREZIDENTSKÝ & PREMIÉRSKÝ

Právě v těchto dnech probíhá dvojitý summit Visegrádu, i když se o tom moc neví, ale budou se tam řešit důležité věci. Půjde o summit premiérů V4 a presidentů V4. Summit premiérů probíhá v Bratislavě, summit presidentů Szekszárdu. Na tom prvním vystupují Beata Szydlo za Polsko, Robert Fico za Slovensko, Viktor Orbán za Maďarsko a jistý Bohuslav Sobotka za Českou republiku. Na druhém je president Miloš Zeman za ČR, polský president a patriot Andrzej Duda, maďarský president János Áder a za Slovensko Kiska.

Presidentský summit v jihomaďarském Szekszárdu se bude zabývat především bezpečnostní politikou a informačními technologiemi, spoluprací v těchto oblastech, byť ze strany Slovenska se bude na tomto presidentském summitu šířit eurohujerismus, zejména při prohlášení slovenského tajemníka ministerstva pro zahraniční věci a evropské záležitosti, který prohlásil, že „země V4 hrají vůdčí úlohu v rozšiřování EU.“ Téhle úlohy se s radostí zbavíme…

Premiérský summit, kde eurohujerismus je reprezentován zejména českou delegací, se pro změnu nese v jiném, pro nás důležitém duchu, a sice v duchu boje proti dvojí kvalitě potravin. Cílem premiérského summitu je posílit spolupráci zemí V4 v oblasti potravinové politiky a ochránit náš trh před nekvalitními, mizernými a zdraví škodlivými odpadky, které k nám dováží západoevropské mocnosti. Eurokomisařka Jourová už stihla prohlásit, že současná situace se dá řešit i stávajícími směrnicemi EU, pokud ano, proč se neřeší, komisařko? Byrokratismus Sobotky zase hovoří, jen o revizích stávajících směrnic.

Jejich řešení jsou nicneříkající, neefektivní a naprosto směšná. Nemůžou vyřešit žádný z těchto problémů, protože akorát budou upravovat byrokratické parametry uvnitř eurosvazu, ale rozhodně nepomohou v ochraně spotřebitelů a zlepšení kvality potravin na východoevropském trhu. Toho se byrokratickými změnami nedočkáme.

A tak summity, na kterých se, kvůli postojům, některých představitelů nejspíše nic kloudného nevyřeší, ale přesto jsou velice důležité pro udržování vazeb Visegrádu a posilování spolupráce do budoucna, kdy tito představitelé snad už zmizí na smetiště dějin, budou pokračovat, ještě dva dny.

My chceme východoevropský potravinový trh, který bude cly chráněn proti šuntu ze západu. Trh visegrádských zemědělců a baltských a černomořských rybolovců, který nám poskytne solidní a kvalitní potraviny za přijatelnou cenu, místo předraženého odpadu ze západu. Ale na toto budou Sobotka, či Kiska a Fico těžko slyšet.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 13.10.2017