5. lis, 2017

V4 NEWS: SLOVENSKO: KRAJSKÉ VOLBY

Slovenské krajské volby – podvod na voliče

U nás voliči podvádějí nechtěně zvolené poslanecké senátory a senátorské poslance, ale na Slovensku nyní byl proveden podraz na tamější voliče. Tím podrazem jsou regionální volby. Nejprve k výsledkům.

Marián Kotleba, dosavadní banskobystrický župan (hejtman) byl poražen spojenou koalicí demokratických a pravdoláskařských sil, která se spojila okolo podnikatele Jána Luntera. Socani zvítězili pouze v Nitranském a Trenčianském kraji a nepřímo, skrze podporu Jána Luntera, taky v Banskobystrickém kraji. Jinak si kraje rozdělili Obyčejní ludia, SaS, NOVA a podobné liberální strany. Celková účast byla „nadprůměrných“ 29% voličů.

Marián Kotleba a jeho lidé zůstávají v parlamentu a představují radikální antisystémovou změnu, přestože se je někteří snaží už označovat za součást systému. Kotlebu jako tuto změnu podporujeme, na druhou stranu uznáváme, že jeho priority byly velice nešťastně poskládané. Například, že dokázal dávat na roveň synagogy a mešity s tím, že bude pro zákaz mešit, až budou zakázány synagogy, dokazuje, jak měl v tomto ohledu špatné priority. Naproti tomu předvolební průzkumy pro další parlamentní volby ukazují, že Kotleba posílí, zatímco socani a řada liberálních stran spíše oslabí.

A teď v čem byl podvod na voliče. Ten podvod byl v tom, že tyto regionální volby na Slovensku byly prvně jednokolové! To vedlo například k tomu, že v Bratislavském kraji bylo téměř 80% propadlých hlasů a vítěz získal, jen ušmudlaných 20%. Průměrně propadlo 60% hlasů. Předchozí regionální volby byly dvoukolové. Neříkáme, že kdyby byly dvoukolové i nyní, Kotleba by vyhrál. Říkáme, že takhle se slovenská vládnoucí garnitura vysmála vůli 60% těch, kteří přišli k volbám a krom Trenčianského kraje, kde měl vítěz sko ro 50%, byli všude zvoleni kandidáti s méně, než polovinou hlasů.

Je to hnusný podvod na aktivní voliče na Slovensku, který je jen ještě víc demoralizuje a přiměje nechodit k volbám.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 5.11.2017