13. lis, 2017

V4 NEWS: MAĎARSKO: OTEVŘENÝ DOPIS EUROHUJEROVI JMÉNEM VERHOFSTADT

Otevřený dopis Zoltána Kovacse ke kritice eurohujerů vůči nadcházejícímu maďarskému národnímu průzkumu v otázce přesidlování imigrantů.

Drahý pane Verhofstadte:

V živé evropské diskusi nad tím, jak zvládnout migrační krizi, jsem si všiml dvou soupeřících a naprosto odlišných přístupů. Na jedné straně je maďarská vláda, která podporuje bezpečnostní prvky, silný přístup k otázce hranic, jak čelit migračnímu tlaku a chce mít demokratickou diskusi a otevřenou debatu. Proti ní je proimigrační strana reprezentovaná Georgem Sorosem, jeho sítí neziskových organizací, spojenci a sympatizanty, kteří chtějí debatu raději potlačit a tlačit na své oponenty bez ohledu na vůli občanů.

Ve vašem nedávném facebookovém výkřiku jste žádal, aby Evropská unie zakázala maďarský národní průzkum týkající se proimigračního plánu. Tento plán, který napsal sám Soros, je podporován organizacemi, které získávají finance od miliardáře, a je vnucováno Evropské unii.

„Cílení na osobu pana Sorose je nechutné,“ píšete a nikdy neopomenete příležitost k malému dramatu. „Připomíná to nejhorší časy evropské historie. Evropská unie musí jasně říct, že taková kampaň není v souladu s evropskými hodnotami. A taky parlamentní skupina Evropské lidové strany se musí vyjádřit zda schvaluje politiku vytyčenou Viktorem Orbánem a jejich sesterskou stranou v Maďarsku.“ Národní průzkum, jak tvrdíte, obsahuje „čiré lži“.

Maďarský socialistický europoslanec István Ujhelyi odhalil, že jste vyložil na stůl otázku maďarského národního průzkumu na konferenci předsedů Evropského parlamentu, meetingu tajemníků evropských parlamentních skupin a presidenta Evropského parlamentu.

Ve skutečnosti nic z toho, co je součástí průzkumu nepřipomíná „nejhorší období evropských dějin“. Kritizovat Sorosovi agresivní proimigrantské postoje není antisemitismus, jak podotkla velká část židovské komunity, včetně izraelského premiéra Netanjahu.

Co Vám vadí, pane, je něco trochu jiného.

Vaše jméno se často objevuje na vyzrazeném vnitřním seznamu Sorosovi sítě, seznamu, který obsahuje jména důležitých spojenců v Europarlamentu, kteří podporují Sorosovu věc.

Podporoval jste rozhodnutí europarlamentu, aby byly vnuceny závazné přesidlovací kvóty, aby byly zavedeny velké pokuty pro státy, které je neplní, a aby byla dosazena role neziskových organizací do přesidlovacího procesu.

Když Maďarsko mělo referendum o tom, zda by EU měla přesidlovat imigranty na jeho území bez souhlasu národního parlamentu, byl jste jeden z těch, kdo veřejně vyzýval Maďary, aby hlasovali pro přesidlování.

Nyní tvrdíte, že je lež, že by tohle byl Váš plán. Je pobuřující, jak Csaba Dömötör, parlamentní státní sekretář premiéra to vyložil. V maďarském národním průzkumu je každá otázka podložená doslovnými citacemi George Sorose a jinými referencemi. Můžete si to prohlédnout v překladu, který je k dispozici, už více než měsíc.

Ve vašem prohlášení dodává Dömötör, „chybí jakýkoliv respekt“ a vzpírá se svobodě vyjadřování a nebere ohled na vůli lidu. Každý občan Maďarska a Evropy by měl mít právo se vyjádřit k tomuto naprosto iracionálnímu a riskantnímu přesidlovacímu plánu.

Pokud by pro Vás a Vaše přátele, následovníky Sorose, byly demokratické hodnoty důležité, bránil byste je a snažil se lidi přesvědčovat o své pozici. Místo toho se nám dostává takového Vašeho chování.

Neměl bych být překvapen. Ti, kteří podporují proimigrační pozice a ideologickou agendu Sorose jsou stejní lidé, kteří chtějí imigranty posílat na území suverénních států bez ohledu na vůli lidu.

S úctou Váš,

Zoltána Kovacs. Tiskový mluvčí vlády. Vláda Maďarska

Autor/překlad: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 13.11.2017