31. led, 2018

V4NEWS: V4 se vyslovila proti prohlubování EU

V pátek se sešli vládní šéfové Vysegrádské čtyřky – Maďarsko, Česko, Slovensko a Polsko k rozhovorům v Budapešti. Zde se vyslovili k tématům jako jsou – společná obrana, migrace a bezpečnost. V4 bojuje společně proti osvojování si větších kompetencí ze strany EU v otázce migrace a zdá se, že získávají tímto postojem stále větší vliv proti bruselským eurokratům. „Nepotřebujeme EU-imperium, ale svazek svobodných národů“.

Dalším centrálním tématem setkání byly vedle migrační politiky, EU-rozpočtu a Euro-reformy též založení společné rozvojové/evoluční/ banky pro V4- státy. V4-státy uvažují o zřízení regionální banky. Chtějí spolupracovat, aniž by musely dělat okliku přes bruselskou eurokracii.

Po setkání konstatoval Orbán, že EU potřebuje nový plán a že musí být reformováno ve prospěch svobodných národů. Podobnou politiku zastává i rakouský kancléř Sebastian Kurz. Ten chce též reformu EU, ne však ve smyslu Merkelové a Macrona, nýbrž EU subsidiarity (pozn.: politická zásada, podle níž se rozhodování a zodpovědnost ve veřejných záležitostech má odehrávat na tom nejnižším stupni veřejné správy, který je nejblíže občanům). V4 požadují právo na spolurozhodování v EU o tomto směru její reformace. Tak Orbán.

Při tom se státy V4 odvolávají na hodnoty jako jsou rodina, křesťanství a suverenita a odmítají masovou migraci do EU. „Evropa musí mluvit jednou řečí, s východními státy nesmí být jednáno jako s černými ovcemi“, řekl slovenský premiér Fico. V4 státy zdůraznily, že sdílí evropské hodnoty a nechtějí se stát zeměmi přistěhovaleckými. A za toto stanovisko nechtějí být od Bruselu trestány.

Při setkání bylo uvažováno o zřízení pracovní skupiny s vyjednávači britského brexitu. Toto by bylo vůči Bruselu zřetelným znamením, že i ostatní země jsou připraveny opustit EU, pokud by tato nebyla reformována ve výše uvedeném smyslu. Díky jednání s vyjednávači brexitu by bylo možno obdržet cenné informace.

Tendence k oddělení se od EU nabírají u zemí V4 na síle. Tendence uvnitř EU jdou oproti tomu směrem k rozdělení na dva tábory. Mnohé by mohlo být ovlivněno volbami v Itálii, které se konají 4. března.

Autor: Watergate Redaktion, překlad Haasová, Praha, ČR, 31.1.2018

Zdroj:

http://www.watergate.tv/2018/01/29/v4-sprechen-sich-gegen-vertiefung-der-eu-aus/