1. bře, 2018

V4NEWS & RAKOUSKO: Průzkumy politických stran

Uplynula nějaká doba od naší poslední reflexe předvolebních průzkumů v rámci Visegrádské čtyřky, respektive s Rakouskem i pětky a nyní se k tomu vracíme. Ve třech z těchto pěti států vládnou národně konzervativní vlády, jedna je v podivném bezvládí a v té poslední vládne bankrotující a zkorumpovaný pseudosocialista, který se poklonil Bruselu.

Česká republika – marasmus.

V Česku uplynulo, jen pár měsíců od voleb, ale pár průzkumů už máme. ANO v nich například poskočilo z 29% na 33%. ODS mírně oslabila na 10,5%, zatímco Piráti posílili z 10,8% na 13%. SPD v průzkumech výrazně oslabila z 10,6% na 6,5% a KSČM mírně posílila z 7,8% na 10%. U socanů je to houpačka a nyní jsou na 12%, ale v tomhle průzkumu, ještě není započteno katastrofální vedení Hamáčka a spol. KDU-ČSL klesla na hezkých 3,5%, stejně jako TOP09 a STAN je na 3%. Jinak řečeno, ten tzv. Demokratický blok je úplně v háji. Letos zažijeme komunální a senátní volby, které ukáží, zda jsou průzkumy mylné, nebo správné. Každopádně přejeme ČSSD, TOP09, KDU-ČSL, STAN, pseudopravičákům z ODS a Pirátům, co nejbolestivější porážku a oslabení!

Slovensko – Nad Tatrou sa blýská, hromy divo biju.

Na Slovensku, kterým nyní cloumá vražda investigativního novináře a propojení mafie s vládnoucími špičkami, je zřetelný dlouhodobý trend oslabování Ficových socialistů a posilování různých konzervativních a nacionalistických skupin. Nutno říci, že situace na Slovensku pro nacionalisty je podobná jako v Maďarsku pro liberály. Několik různých nacionalistických skupin, různě silných, které se snaží získat podporu pro záchranu Slovenska před migrační krizí a destrukcí, do které je vtahováno eurosocialismem. Na prvním místě se stále drží sociální demokracie s 24% (ve volbách měla 28%). Druhé místo drží euroskeptická Svoboda a solidarita, která podle průzkumu posílila z 12% na 16%. Třetí místo má s 10% čtyřčlenné křesťansko-demokratické hnutí Obyčejní lidé. Čtvrté místo obsadila Slovenská národní strana, nacionalistické a konzervativní uskupení s 9,9% hlasů. Páté místo konzervativně nacionalistické hnutí Sme Rodina Borise Kollára, které posílilo z 6,6% na 9,6%. Kotlebovci jsou s 8% na svém. Další křesťanští demokraté, ti eurohujerističtí, posílili z 4,9% na 7,7%. Osmé místo má maďarská strana Most-Híd s 6,3%. Pak jsou další Maďaři, tentokrát z SMK-MKP, kterým průzkumy přisuzují 3,4% a nakonec levicový eurohujeristé z nového hnutí Progresivní Slovensko, kterým průzkumy hádají 1,9%. Už zbývá, jen strana progresivní paralýza. Na Slovensku je tedy roztříštěné nacionalistické a euroskeptické hnutí, které se pro názorové neshody nedokáže sjednotit. Na druhou stranu je pozitivní, že sjednocená koalice nacionalistů a konzervativců by v Slovenské národní radě měla 71 poslanců, tedy téměř potřebnou většinu.

Polsko – triumfující Právo a spravedlnost.

Poslední průzkumy v Polsku jasně ukazují, že polský lid schvaluje cestu, kterou se vydala strana Právo a spravedlnost, a kterou směřuje polské obrození. Ještě nikdy v historii demokratického Polska neměla nějaká strana tak masivní podporu v průzkumech a napříč společností, jaké se právě nyní těší Právo a spravedlnost. Poslední průzkumy hovoří naprosto jasně ve prospěch národních konzervativců a v neprospěch eurohujeristů a liberálů. Průzkum z 22. února přisuzuje Právu a spravedlnosti 50,2% hlasů. Liberální opozice Občanská platforma by získala 22,9% hlasů, na třetím místě by se umístil nacionalista Kukiz s 7,3%, čtvrté místo by obsadila levice SLD s 5,9%, páté místo lidovci, šesté místo evropští ultraliberálové, sedmé místo neomarxistická skupina RAZEM s 3% a osmé místo nacionalistická Volnost Janusze Korwina s 0,8% hlasů. Bývala doba, kdy liberálové měli přes 40%, ale ta doba je pryč. Polský národ si uvědomuje, že potřebuje vládu pevné ruky a silné autority v dobách migrantské krize a zhroucení Evropské unie, proto sám svým hlasem propůjčuje tuto autoritu nacionalistické pravici. Podporu pro Právo a spravedlnosti určitě způsobují i nepřetržité útoky evropských byrokratů a eurohujeristů proti vlasteneckému režimu a polskému národnímu státu.

Maďarsko – předvolbami.

Už brzy proběhnou v Maďarsku parlamentní volby. Stane se tak 8. dubna, a stejně jako v případě Polska, i zde budou volby referendem o směřování Maďarska a o tom, zda Maďaři nadále chtějí vlasteneckou a konzervativní vládu Viktora Orbána, která brání hranice, národ a tradice. Poslední průzkumy jasně napovídají tomu, že to Maďaři chtějí. V Maďarsku je situace pro naše bratry, ještě lepší, než v Polsku. Očekává se, že Viktor Orbán a jeho strana FIDESZ mohou získat, až 54% hlasů. Maďarští zbankrotovaní socialisté, kdysi téměř všemocná strana, vytvořili koalici s feministicky zeleným „Dialogem“ a Maďarskou liberální stranou s očekávaným ziskem 10-17%. Třetí místo s podporou v rozmezí 13-19% má ultranacionalistický Jobbik. Čtvrté místo a 8% hlasů Demokratická koalice Ferencze Gyurcsányho, toho, který rozkradl Maďarsko a přivedl socialisty k bankrotu. Páté místo s 5-8% obsadilo další zelené hnutí „Politika může být jiná“, které přímo vzešlo z politických neziskovek. O šesté místo se dělí liberálové ze strany „Společně“ a protiruská strana „Momentum Movement“, která se mimo jiné angažuje v podpoře Sorosovi „Středoevropské univerzity“. Tyto dvě strany by mohly získat 2%. Jako poslední se v průzkumech objevuje satirická zrůdnost nazývaná „Maďarská strana dvouocasého psa“, která deklaratorně vyhlašuje slogan „Udělejme Maďarsko zase malé“, zaplatila billboardovou kampaň na podporu islámské imigrace a investovala 100 tisíc eur na podporu proimigračních skupin. Její podpora se pohybuje mezi 0-2%. Jak vidíte, čísla dávají znát, několik věcí. Zaprvé, uherský lid podporuje svého premiéra a jeho cestu k obraně národního státu proti EU, OSN a vnitřním nepřátelům, zadruhé, druhá/třetí nejsilnější strana je nacionalistické hnutí, tedy maďarský národ má své uvědomění a třetí, eurohujeristé jsou slabí a roztříštění tváří tvář mezinárodním a celoevropským krizím.

Rakousko – konzervativní vláda a reakce.

V Rakousku je podobná situace jako v Čechách. I tam je jen pár měsíců po volbách, ale oproti Česku, rakouští nacionalisté a lidovci dali dohromady solidně fungující a dobře orientovanou vládu. Zatímco v České republice podpora stranám celkem poskakuje v jednotlivých průzkumech, v Rakousku je prakticky konstantní od doby voleb, takže nám tady nezbývá nic jiného, než popřát hodně úspěchů Sebastinu Kurzovi a Heinz-Christianu Strachemu v budování suverénního a svobodného Rakouska.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 1.3.2018