3. bře, 2018

V4NEWS: Ekonomické ambice Višegrádu

Višegrád je naše budoucnost, ale aby to mohla být dobrá budoucnost, musí mít úspěšnou ekonomickou a obchodní politiku. Maďarská vláda nyní představuje nové ambice, jejichž konečným cílem může být diverzifikace obchodních partnerů a samotného exportu jednotlivých zemí Višegrádu skrze obchodní výměnu mezi našimi zeměmi a středoasijskými bývalými sovětskými republikami.

Ministr zahraničních věcí Maďarska Szijjártó předstřel na tiskové konferenci, která se konala po setkání ministrů zahraničí Visegrádu a středoasijských republik, ambici na vytvoření ekonomického obchodního mostu mezi Visegrádem a Střední Asii, jmenovitě Kazachstánem, Turkmenistánem, Uzbekistánem, Tádžikistánem a Kyrgyzstánem.

Přestože jde o islámské „-stány“, ve většině případů to jsou sovětským režimem sekularizované vlády, které spíše, než k islámu tíhnou k nacionalismu a turkickému původu, proto je taky možné s nimi na obchodní úrovni spolupracovat a vycházet.

Kazašský ministr zahraničí Abdrachmanov na konferenci upozornil na mírotvornou a stabilizační roli své země v eurasijském prostoru a oznámil, že Kazachstán bude s Maďarskem spolupracovat v oblasti zemědělství. Navíc nezapomněl zmínit, že Visegrádská skupina je dnes středoasijskými republikami a Kazachstánem považována za jednoho z nejdůležitějších obchodních partnerů. Maďaři pro změnu oznámili, že dojde k navýšení počtu stipendií pro kyrgyzské studenty. Na konferenci se ovšem zmínil čínský projekt „Nové hedvábné stezky“ a to že přítomné státy tento monumentální ekonomický program podporují.

Na závěr bylo dohodnuto, že k příštímu setkání dojde ve středoasijském regionu.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 3.3.2018