26. čvc, 2018

V4NEWS: Středoevropští Sorosovi spojenci v Evropském parlamentu

George Soros, jeden kontroverzní lobbista...
 
Poté, co se na internetu objevily tzv. „Soros Leaks“, můžeme se dozvídat trochu více o tomto americkém miliardáři maďarského původu, jenž používá celosvětově své bohatství k realizaci obrovských lobbiistických strategií.
 
Desetiletí utvářel a podporoval Soros síť aktivistů, jež prosazují celosvětově koncept otevřené, transparentní a tolerantní společnosti, a kteří propagují společenské reformy založené na principech LGBT. 
 
Sorosovi odpůrci v něm vidí nebezpečného podporovatele, jenž zapříčinil nebo podporoval většinu revolucí a státních převratů posledních 25 let. Mezi posledními se dá jmenovat revoluce na Ukrajině 2013 nebo vládě nepřátelská demonstrace v Polsku 2015.
Jaké „spojence“ má Soros v Evropském parlamentu? 
 
Mezi četnými materiály, jež jsou k dispozici se objevil jeden dost zajímavý dokument: Reliable allies in the European Parliament (2014-2019), který vyjmenovává 226 evropských poslanců (z celkových 751), kteří by měli platit za spolehlivé přívržence Open Society. V kartotéce tohoto dokumentu jsou uvedeny precizní detaily. Zde je např. polská poslankyně Agnieszka Kozłowska-Rajewicz vylíčená jako pokrokovější než ostatní její polští kolegové frakce EVP (Evropská lidová).
 
Poslanci jsou rozděleni podle zemí, ale též podle jednotlivých výborů resp. podle přátelských vztahů s ostatními zeměmi, aby se „spojenci“ Open Society dali v jednotlivých výborech lépe zpracovávat. 
 
Zde je 13 evropských poslanců, kteří byli identifikováni jako dokázaní nebo pravděpodobní spojenci Sorosovy Open Society po evropských volbách 2014.
 
Proven or likely Open Society’s allies in the Visegrád Group countries in the European Parliament (2014–2019)
 
Martina Dlabajová (ČR; ALDE-Fraktion; Liberalen)
Jiří Maštálka (ČR; groupe GUE/NGL; radikale Linke)
Tamás Meszerics (Maďarsko; LMP-člen, Grüne/EFA-Frakce v EP)
Péter Niedermüller (Maďarsko; Demokratická koalice, socialistická france v EP)
Monika Flašiková Beňová (SR; Smer-člen, socialistická france v EP)
Monika Smolková (SR; Smer-člen, socialistická france v EP)
Boris Zala (SR; Smer-člen, socialistická france v EP)
Lidia Joanna Geringer de Ödenberg (Polsko; socialistická france v EP)
Andrzej Grzyb (Polsko; socialistická france v EP) 
Danuta Jazłowiecka (Polsko; EVP-frakce v EP)
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (Polsko; EVP-frakce v EP) 
Bogusław Liberadzki (Polsko; socialistická france v EP)
Róża Thun und Hohenstein (Polsko; EVP-frakce v EP) 
 
Případ slovenských poslanců
 
Zjistilo se, že se na listině nacházejí i poslanci slovenské strany premiéra Fica Směr. Avšak Fico patří mezi špičkové evropské politiky, kteří migrační politiku Evropské unie co nejostřeji kritizovali a nazývali ji rituální sebevraždou.
Budou jeho poslanci dále posuzováni jako spojenci Open Society? Jejich chování při hlasování tomu nasvědčuje. Jako např. při hlasování o integraci migrantů na pracovním trhu, kde tři hlasovali pro, zatímco jeden se zdržel hlasování. 
 
Intenzivní aktivita v Maďarsku
 
Open Society Foundations je v Maďarsku proti Orbánově vládě obzvlášť aktivní. Odtajněné dokumenty ukazují, že mnohé maďarské mediální portály dostávají od Open society finanční podporu, jako např. Blog 444.hu, který obdržel slušnou sumu $ 49.500.
Jeden videoklip ukazuje, jak OSF dokonce používá drony, aby lépe uvedla na scénu propagandu proti politice Viktora Orbána. V klipu je projeveno politování, že Sorosovi aktivisté byli v roce 2006 méně aktivní než tehdejší maďarská socialistická vláda, která tehdejší protivládní demonstrace velice brutálně potlačila.  
 
Současná praxe v rámci evropských institucí
 
Tato praxe v registrování poslanců lobbiisty není v žádném případě nic nového. Zvedlo se sice mnoho povyku, když bylo odhaleno, že tabáková lobby si utvořila kartotéku evropských poslanců s těmi, jež pro její zájmy byli náklonní. 
Bude mít stejné echo i odhalení Sorosových aktivistů?
 
Visegradská pošta, která není od pana Sorose financována, bude však nadále o aktivitách Open Society ve Střední Evropě informovat. 
 
Autor: visegradpost.com, překlad Zajíc, TGM, Praha, 26.7.2018
 
Zdroj: