26. čvn, 2021

MITTELEUROPA: Státy Salcburského fóra se zaměří na spolupráci v regionu

Čím větší spolupráce zemí střední Evropy v různých formách... 

V4, 3Moří, Slavkovský formát, Salzburské fórum, tím lépe pro nás středoevropany. Mimochodem, se střední Evropa stala stabilním, normálním prostorem, v kontextu toho, co se děje v Evropě západní a i východní...

Tisková zpráva Salzburského fóra:

Na spolupráci v Evropské unii, v regionu střední Evropy, ale také s takzvanými třetími zeměmi se chtějí v příštích letech zaměřit státy Salcburského fóra. Na tiskové konferenci po jednání fóra to řekli český ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) spolu se svými protějšky z Rakouska a Maďarska Karlem Nehammerem a Sándorem Pintérem. Jedním z témat jednání byl také boj proti nelegální migraci.

Salcburské fórum vzniklo v roce 2001 jako nástroj pro komunikaci Rakouska se zeměmi střední Evropy. Fórum se zaměřuje zejména na otázky policejní spolupráce, nelegální migrace nebo harmonizace azylových procedur. Má devět členů, kromě Česka, Rakouska a Maďarska také Slovensko, Polsko, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko. Česká republika fóru v první polovině tohoto roku předsedá.

"Chceme efektivněji prosazovat společné zájmy v unii a cílit na azylovou a migrační politiku, kterou v posledních letech velmi výrazně ovlivňujeme, ale také chceme cílit na policejní spolupráci v boji proti trestné činnosti," uvedl Hamáček. V regionu střední Evropy pak chtějí jednotlivé státy rozvíjet praktickou a operativní spolupráci jako nástroj proti přeshraniční kriminalitě. Jako příklad spolupráce s třetími zeměmi zmínil ministr podporu integrace Moldavska a západního Balkánu.

Autor: TGM, Praha, ČR, 26.6.2021

Zdroj:

http://www.salzburgforum.org/


 

PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!