10. čvc, 2021

V4NEWS: Summit ve Slovinsku aneb V5

Dalo by se to nazvat setkáním "V5"...

Ve slovinské Lublani se konalo setkání předsedů vlád V4 a slovinského premiéra Janeze Janši. Slovinsko je prozatím neformálním pozorovatelem V4 a v budoucnu možná dalším, tenktokráté pátým členem...
 
K hlavním tématům jednání patřily migrace, rozšíření EU, hospodářské oživení a budování odolnosti EU. Slovinský premiér Janez Janša během summitu představil program a hlavní priority slovinského předsednictví v Radě EU.
 
Summit začal jednáním ve formátu V4. Premiéři Andrej Babiš, Viktor Orbán, Eduard Heger a Mateusz Morawiecki v úvodu prodiskutovali plány maďarského předsednictví ve V4. 
 
Premiéři poté hovořili o aktuálních evropských otázkách a na závěr přijali společné prohlášení. V něm zdůraznili důležitost úzké spolupráce a kvalitních vztahů zemí V4 a shrnuli hlavní oblasti, ve kterých jsou si pozice zemí V4 blízké a ve kterých budou během maďarského předsednictví ve V4 dále spolupracovat. Patří mezi ně především klimatická politika, reforma migrační a azylové politiky, rozšíření EU a Konferece o budoucnosti Evropy.
 
Následně se uskutečnilo setkání ve formátu V4 + Slovinsko. Premiér Janez Janša představil program a hlavní priority slovinského předsednictví v Radě EU, o nichž pak předsedové vlád diskutovali.
 
Autor: TGM, Vlada.cz, Praha, ČR, 10.7.2021
 
Zdroj: