27. zář, 2017

BLÍZKÝ VÝCHOD: REFERENDUM V KURDISTÁNU

Referendum v Kurdistánu – vítězství svobody, porážka minulosti

25. 9. 2017 zažil irácký Kurdistán historickou událost, když v něm proběhlo demokratické a všelidové referendum o posílení suverenity a svrchovanosti kurdského národa a pokračování procesu vyhlášení nezávislosti Kurdistánu na Iráku.

Je to velké vítězství, nejen pro Kurdy, kteří tímto referendem učinili obrovský skok ke své nezávislosti a svobodě, ale taky je to vítězství pro Evropu, Spojené státy americké, pro Stát Izrael, a pro všechny protiislámské síly.

Podívejme se tedy blíže na referendum

Otázka zněla jasně, „chcete, aby se Kurdistán a kurdské oblasti mimo regionální správu, staly nezávislým státem?“ a jasná byla i odpověď. Při účasti 75% voličstva se celkem téměř 92% vyslovilo pro nezávislost Kurdistánu. Kurdský lid, tak dal jasně najevo, že ze svého boje o svobodu neustoupí, že nebude dělat ústupky nepřátelům své vlastní existence.

Už samotné referendum na kost odhalilo vychcanost, se kterou blízkovýchodní mocnosti využívají ztrouchnivělého a překonaného postkoloniálního územního systému. Ten je založen na tom, že britská a francouzská koloniální správa, bez jakéhokoliv ohledu na etnické, náboženské a národnostní složení, doslova podle pravítka narýsovala hranice Iráku, Sýrie, Jordánska, Egypta a dalších blízkovýchodních a severoafrických států.

Tohoto starého systému využívají jako svého kolbiště moci všechny tři islámské velmoci blízkého východu – bašta sunnitského islámu Saúdská Arábie, šíitský Irán a panturkický islamistický režim v Turecku. Irák, kde proti sobě krvavě bojují sunnité, šíité, Kurdové, Asyřané, křesťané a další etnika a menšiny, je dokonalým příkladem státu udržovaného pohromadě, jen mocenskými ambicemi jeho sousedů.

Rozbití Iráku vznikem svobodného Kurdistánu bude mít tři důsledky. Zaprvé, obrovský vzestup kurdského osvobozeneckého boje v Sýrii, Turecku a Iránu, na úkor těchto režimů. Zadruhé, zhroucení starého postkoloniálního mocenského systému. A zatřetí, což je pro nás nejdůležitější, vznik státu, v jehož čele stojí emancipovaný a svobodný národ s prozápadní mentalitou, sekulární a demokratický, podporovaný Izraelem.

Právě Izrael, i vzdor Rusku, Spojeným státům americkým, Číně a dalším mocnostem, jako jeden z mála vyjádřil otevřenou a plnou podporu kurdskému referendu. Podobně se vyjádřilo Polsko. Německo, které uznalo jednostrannou nezávislost Kosova, se pokrytecky postavilo proti „jednostrannému rozhodnutí“ kurdské samosprávy. Katalánci, v současné době bojující o svou svobodu v Evropě, pochopitelně podpořili kurdskou nezávislost.

Kurdové měli svůj stát získat už po První světové válce, ale Kurdské království bylo zničeno Velkou Británií a začleněno do iráckého mandátního území. Kurdové a jejich milice v Iráku i Sýrii si nyní k hanbě celého západního světa, vydobyli své právo na samostatný stát porážkou Islámského státu.

Pokud chceme pochopit úlohu Kurdů na Blízkém východě, musíme si taky uvědomit fakt, že syrský i irácký Kurdistán jsou jedny z mála bezpečných oblastí regionu. Irácký Kurdistán je dlouhodobě ekonomicky prosperující a rozvíjející se oblast s demokratickým systémem moci, který zaručuje práva i ženám. Syrský Kurdistán přešel k úplnému zrovnoprávnění žen a ochraně sexuálních menšin. To jsou prvky, které na Blízkém východě propaguje a podporuje, jen jeden další stát Izrael. Všechny ostatní proti tomuto bojují.

Proto musíme považovat Kurdy za naše spojence a Kurdistán za budoucího politického, bezpečnostního a ekonomického partnera České republiky a států Mezimoří v Evropě.

Nyní je, ale nutné čekat, jak se bude situace v Iráku vyvíjet. Víme, že Turecko hrozí vojenskou invazí, a že po velice dlouhé době se turecký, syrský a iránský režim na něčem shodují, tedy na tom, že Kurdové nesmí získat svobodu a nezávislost. Vítězství Kurdů bude porážkou islámských mocností.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 27.9.2017